Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 vasario 5d. 16:33

Alisa Miniotaitė: Nuo ko gyvenime pavargstame?

Alisa Miniotaitė
Ramūno Blavaščiūno nuotr. / Alisa Miniotaitė
Prieš mane – pilkas be emocijų veidas, nuleistais lūpų kampučiais, nėra ugnelės akyse. Žmogus atrodo pavargęs nuo gyvenimo.

O nuo ko gyvenime galima pavargti? Nuo didelių pastangų. O kada dedame dideles pastangas? Tuomet, kai darom tai, ką reikia, o ne tai, ko norim.

Toks žmogus į klausimą „kodėl ieškote darbo“ atsako „tai reikia dirbti“. Norisi paklausti – o kam gi reikia?

Kalba pakrypo į vaikystę. „O, ten būdavo. Su draugais leisdavomės į tolimus žygius. Patirdavom nuotykių.“ Veidą užplūdo šviesa ir, rodos, kambarys nušvito taip pat. Deja, čia pat ir užgeso. Grįžtame prie realybės.

Ypač dirbant su vyresniąja karta (o Lietuvoje tai jau nuo 40-ies), augusia ir auklėta sovietmečiu, susiduriu su požiūriu, kad pasirinkimo nėra.

Ypač dirbant su vyresniąja karta (o Lietuvoje tai jau nuo 40-ies), augusia ir auklėta sovietmečiu, susiduriu su požiūriu, kad pasirinkimo nėra.

Ką reiškia gyvenime „reikia“? Tai reiškia, kad taip pasakė tėvai, mokytojai ar visuomenė. Tai jų „projektas“, ne mano. „Na bet reikia... tad padarysiu...“ – sunkiai, žingsnis po žingsnio tempdamas šią naštą.

Ką reiškia gyvenime „noriu“? Tai reiškia „mano“. Kai sakau „noriu“, tikėtina, kalbu apie tai, kas man yra svarbu, kas atliepia mano savastį, mano esmę. Kai sakau „noriu“, mane užplūsta energija ir noras veikti.

Ar gali gyvenime būti vien tik noriu? Na jei esi hedonistas, tik besimėgaujantis gyvenimo malonumais. Visgi yra pareigų, yra įsipareigojimų kitiems žmonėms.

Tad šiems atvejams yra trečiasis žodis – „renkuosi“. Renkuosi šį vakarą sutvarkyti namus. Renkuosi paruošti šią ataskaitą. Renkuosi aplankyti seną vienišą tetą.

Susimąsčiau, ar galime pavargti įgyvendinti savo svajones. Jei ir galime, tai šis nuovargis malonus.

Ką renkasi darbuotojas, sėdintis prieš mane? Atrodo, kad jis renkasi nešti sunkią gyvenimo naštą. Ar sąmoningai renkasi? Ne, nesąmoningai.

Kas man padeda su šiluma žvelgti į šį žmogų, matyti jame gyvybę? Įsivaizduoju jį mažą vaiką – truputį rubuiliuką, galbūt kiek sutrikusį, kiek išsitepusį, smalsų. Jis toks tikras, pilnas norų, gali eiti bet kuriuo keliu. Viskas įmanoma.

Na, taip nugyvenote šiuos 45 metus. O kaip norite nugyventi likusius? Kas jums yra svarbu?.. – darbas prasideda.

Susimąsčiau, ar galime pavargti įgyvendinti savo svajones. Jei ir galime, tai šis nuovargis malonus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:50
01:14
00:27

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min