Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Alvydas Januševičius: Regionų žagintojai ar žadintojai?

Šaltinis: 15min
0
A A

Alvydas Januševičius Šiauliuose vykęs Ekonomikos forumas su pačiu premjeru priminė reklaminę akciją „Mes norime jums padėti įsisavinti pinigus“. Valdžiažmogiams iš sostinės staiga parūpo užkampių radikulitas – padės atsitiesti vos besivelkančiai Šiaulių ekonomikai. Iš kur toks paslaugumas? Ne tik ranką paduotų, bet dar ir pabučiuotų.

Ministras pirmininkas, ūkio ministras, verslo asociacijos ir ekonomistai iš sostinės. Ko jie visi susirūpino regionų gerove? Sulėkė į Šiaulius. Vienas per kitą rėžė skambias kalbas. Iš susijaudinimo, o gal ir nuoširdumo pynėsi liežuviai. Vienas vaidino Jėzų, siūlydamas meškerę, o ne žuvį. Kitas gąsdino globaliniu atšilimu. Trečias siūlė paskolinti pinigų moterims.

Vienas vaidino Jėzų, siūlydamas meškerę, o ne žuvį. Kitas gąsdino globaliniu atšilimu. Trečias siūlė paskolinti pinigų moterims.

Kitą dieną panašų šou Šiauliuose surengė „šešėlinė“ Vyriausybė, vadovaujama Andriaus Kubiliaus. Surinkta kalbėtojų šutvė – analogiška, tačiau ištraukta iš „šešėlio“, o ne valdančiosios šviesos. Juos galima oficialiai vadinti „šešėliu“, nes patys taip save vadina.

Oficialusis viešasis motyvas – padėti atsitiesti, paramstyti šonus, pakelti bendrą vidurkį, sumažinti atotrūkį, pagerinti gyvenimo kokybę, sumažinti mokesčius.

Žinodamas valdžiažmogio prigimtį, lendi į internetą ieškoti skaičių. Atsakymas daugiau nei įtikinamas. ES struktūriniai fondai 2014–2020 metais planuoja būti dosnūs regionams. Lietuva išsiderėjo apie 44,5 mlrd. Lt paramos.

Ne mažiau kaip 15 proc. Lietuvai tenkančios ES struktūrinės paramos privaloma skirti regionų ekonominei plėtrai. Štai kur tikrasis motyvas ir ieškotas atsakymas, vertas apie 6,6 mlrd. Lt.

Valdžiažmogiai ir pinigų skirstytojai žino, dėl ko aušina burnas. Jie labai norėtų, kad regionų gyventojai būtų dundukai, nemokantys pateikti paraiškų finansavimui gauti. Už keletą procentų mielai tai padarytų sostinėje prie Vyriausybės prikergtos viešosios įstaigos.

Kitos įstaigos mielai patikrins skaidrumą. Trečios – lėšų panaudojimą. O jūs – regioniniai mėmės – gausite savo dalį, kuri padengs nučiulptą atlygį už padarytus juodžiausius darbus.

ES žvilgsnyje į regionus yra racionalaus grūdo. Juk regionuose, o ne sostinėje žmonės labiausiai pajus euro įvedimo padarinius. Netikit? Paklauskit latvių.

Visus šiuos metus kainos palengva kils. Metų pabaigoje už duoną ir kitus būtiniausius dalykus greičiausiai mokėsime daugiau. Dar šiek tiek kainos šoktels jau įvedus eurą. Vargšai taps dar skurdesni. Gal tie keli milijardai sušvelnins skausmingą regionų būklę?

Skurdūs taps dar skurdesni. Gal tie keli milijardai sušvelnins skausmingą regionų būvį?

Regionams iš tiesų nusispjaut – euras ar litas. Kad tik pragyventi būtų lengviau arba bent įmanoma. Europa nieko prieš, kad keletas milijardų sustiprintų Šiaulių, Panevėžio ar Alytaus regionus.

Tačiau tokios politikos nepakenčia nuo investicijų išpampusi sostinė.

Netvarka. Niekas be šalies galingųjų negali savarankiškai paimti pinigų, net jei tai ES lėšos.

Forume per trumpą laiką buvo pasakyta rekordiškai daug riktų, prieštarų ir šiaip blėnių. Riktas – netyčinis apsirikimas ir klaida, kuri dažnai turi paslėptą išdavikišką kodą. Pavyzdžiui, jei jūs bandote namų duris atrakinti darbo raktu – jūs galvojate apie darbą.

Turime pažagint regionus. Pažadint – kalbant ir diskutuojant.

Įdomu, ką norėjo pasakyti ministras pirmininkas A.Butkevičius, sakydamas „Turime pažagint regionus. Pažadint – kalbant ir diskutuojant“. Išgirdo visi. Per salę nuvilnijo prislopintas  kikenimas.

Pabaigoje A.Butkevičius pažadėjo susirinkusiems verslininkams, kad valstybiniai užsakymai didės. Iš kur žino? O gal premjeras nespėjo pasakyti: „Jeigu kitą kadenciją liksime valdžioje“?

VšĮ „Versli Lietuva“ generalinis direktorius M.Nocius aiškino, kas regionams blogai ir ką reikia daryti. Kvalifikuotų darbuotojų, apyvartinio kapitalo, eksporto trūkumas, nepakankamas užsienio rinkų pažinimas, nepakankamas verslumo lygis. Atleiskit, bet tai žino kiekviena močiutė.

„Dirbame su didesnėmis įmonėmis, tačiau mūsų pagalbos reikia mažesnėms“, – dar drėbtelėjo kalbėtojas. Tai kuriems galams dirbate ne su tais, kuriems jūsų reikia? Nepelno siekiančioms organizacijoms taip pat reikia iš kažko gyventi. Dabar norėtumėte pagyventi iš regionų?

Pasimelskite, ministre, kad regionams klimatas būtų palankus.

Ūkio ministras E.Gustas, baigdamas kalbą nei iš šio nei iš to pratrūko gąsdinti globaliniu atšilimu: „Viskas priklausys nuo derybų dėl klimato kaitos.“

Pasimelskite, ūkio ministre, kad regionams klimatas būtų palankus.

Prabilęs banko atstovas tikino, kad ES lėšos tik tuomet bus sklandžiai ir teisingai dalijamos, jei jos eis per jų sistemą. Vėliau pridūrė, kad pagerins skolinimosi ir paslaugų sąlygas įmonėms, kurioms vadovauja moterys. Manyčiau, nebus labai sudėtinga savo sekretorę įforminti direktore.

Nemažai kalbėtojų pasisakė už verslo įvaizdžio gerinimą regione. Taip pat paaiškėjo, kad reikėtų stiprinti profsąjungas. Būtų neblogai jaunimą įtikinti, kad verslas yra gėris, nes jis kuria darbo vietas.

Vyrai, dar dainelę apie šviesų darbo zombių rytojų pamiršote.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min