Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 11d. 08:00

Bernardas Gailius: Ar dar galime susigrąžinti valdžią savoje valstybėje?

Bernardas Gailius Seime patvirtintos Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrimo išvados sukėlė viešojoje erdvėje didelį šurmulį. Tai suprantama. Stebėtojui, o ne dalyviui, šiame šurmulyje labai sunku susigaudyti. Vis dėlto kiekvieno sąmoningo Lietuvos piliečio pareiga šiandien yra kaip tik tokia – susigaudyti ir įžvelgti svarbiausias tendencijas.

Kaip ir buvo galima tikėtis, tyrimas labiausiai pakenkė politinėms partijoms. Ne konkrečiai partijai, o pačiai partinės politikos tradicijai. Būtent šioje srityje pasekmės bus skaudžiausios ir pačios partijos kol kas daro viską, kad tas pasekmes dar apsunkintų.

Taip sakydamas aš visai neturiu galvoje, kad partijos į išvadas galėtų reaguoti geriau ar teisingiau. Turbūt negalėtų – tas ir blogiausia.

Valstiečiai turi du suprantamus tikslus – dar labiau įsitvirtinti kaip „antipartijai“ ir pašalinti konservatorių konkurenciją būsimuose rinkimuose. Liberalai turi suprantamų nuoskaudų ir tą patį tikslą – kiek įmanoma truktelėti konservatorius žemyn, kad būtų bent jau įmanoma su jais konkuruoti. Socialdemokratai didžiuojasi, kad jie nebėra vienintelė „verslo partija“. Konservatoriams tenka gintis, todėl jie siekia lokalizuoti nuostolius, išryškinti asmeninę atsakomybę už nederamus veiksmus ir džiaugiasi, kad kol kas jiems suduodami smūgiai dar nėra mirtini.

Artimiausiu metu Lietuvos likimą lems partijų ir „antipartijų“ kova. Labai daug kas paaiškės per artėjančius savivaldos, prezidento ir parlamento rinkimus.

Tačiau visi šie suprantami veiksmai stiprina visuomenės įspūdį, kad susikompromitavo ne tik partijos, bet ir partinė sistema. Kai šis įspūdis pakankamai sustiprės, gali tapti labai aktuali šiuo metu menkai svarstoma NSGK išvadų dalis apie partijų finansavimą. Ta dalis pateikia gana patogių ir abstrakčių frazių kovai prieš „supuvusių partijų valdžią“ ir sukuria gerus pagrindus dar labiau apsunkinti partijų finansinę padėtį. Naivu būtų tikėtis, kad „antipartijos“ tuo nepasinaudos.

Taigi, partijoms pakenkta labiausiai ir tai dar nėra pabaiga. Tuo tarpu mažiausiai nukentėjo daugiausiai kartų viešumoje paminėtas koncernas „MG Baltic“. Jo padėtį šioje situacijoje tiksliausiai nusako paties koncerno vadovo Dariaus Mockaus žodžiai: „Koncernas dirbo gerai“.

Neabejokite: būtent tokį įspūdį giliai širdyje nešioja daugelis verslininkų, politikų, aukšto rango pareigūnų, inžinierių, kultūrininkų ir intelektualų. Tiems, kas koncerno požiūriu yra iš tikrųjų svarbūs adresatai, atrodo, kad koncernas galingas ir įtakingas. Jis ne demaskuotas, o išreklamuotas.

Net rinkėjai (nors jie toli gražu nėra svarbiausi koncerno adresatai – iš čia ir kyla visa NSGK išvadų poveikio asimetrija) nesudvejos ir toliau rinkti žmones, „susijusius“ su koncernu, nes labai daug rinkėjų paprasčiausiai renkasi jėgą. Tiksliau tai, kas jiems atrodo kaip jėga.

Čia pasiekiame svarbiausią problemą. Koncernas „MG Baltic“ iš tikrųjų suvaidino reikšmingą vaidmenį formuojantis dabar jau visiškai aiškiam Lietuvos posūkiui link oligarchijos. „MG Baltic“ praktiškai pademonstravo, kad valstybės valdžią galima sistemingai išnaudoti verslo reikmėms.

„Agrokoncernas“ šiandien daro tą patį. Bet „Agrokoncernas“ atnešė ir šį tą naujo. Ramūnas Karbauskis ir jo patarėjai nepaprastai ištobulino savotišką „politinį iliuzionizmą“, pradėtą taikyti dar Rolando Pakso ir Viktoro Uspaskicho laikais.

Valdžios panaudojimas verslui yra sėkmingesnis, jei pavyksta platesnius visuomenės sluoksnius maitinti nuolatinėmis iliuzijomis. Iliuzijos gali būti bet kokio pobūdžio: kultūrinio, dvasinio, politinio ar socialinio. Jos net gali būti susijusios su pačia valdančiąja partija, jos vidiniais „konfliktais“ ir kitokiomis „problemomis“.

Svarbiausia, kad tos iliuzijos pakankamai maskuotų veiksmus, kuriais tenkinami konkretūs verslo interesai. Tokia metodika – totalitarinių sąjūdžių ir režimų palikimas, bet ji vis dar veikia.

Šiais dviem žingsniais „MG Baltic“ ir „Agrokoncernas“ mus visus atvedė ten, kur šiandien esame: prie galutinės ribos. Dar šiek tiek ir politikoje „rinksimės“ tarp „MG Baltic“ įtakos, „Agrokoncerno“ įtakos ir galbūt dar kelių didelių verslų įtakos. Atsidursime oligarchijoje, kurios neišdrįsę pavadinti tikruoju vardu mes jau pralaimėtume vieną mūšį.

Oligarchija būtų vienodai naudinga ir „MG Baltic“, ir „Agrokoncernui“, ir visiems tiems, kas galėtų tapti oligarchais. Todėl nė vienas iš jų šioje paskutinėje kovoje nebus mūsų pusėje. Nenaudinga oligarchija tik vienai sunkiai apibrėžiamai žmonių grupei – laisviems Lietuvos piliečiams.

Jei norime tikrai demokratinio teisingumo valdžios ir verslo santykiuose, tai jam priklausančius mokesčius turi būti priverstas sumokėti kiekvienas asmuo.

Būtent iš mūsų būtų atimta mums teisėtai pagal Konstituciją priklausanti aukščiausia valdžia valstybėje. Dalis tos valdžios jau dabar atimta. Iš čia ir kyla būtinybė būtent mums aiškiai susigaudyti ir susiorientuoti. Iš čia ir kyla klausimas: ar vis dar galime valdžią susigrąžinti?

Artimiausiu metu Lietuvos likimą lems partijų ir „antipartijų“ kova. Labai daug kas paaiškės per artėjančius savivaldos, prezidento ir parlamento rinkimus. Jei tuos rinkimus laimės „antipartijos“, Lietuva greičiausiai taps de facto oligarchija.

Manau, kad partijos pralaimės rinkimus ir kovą plačiąja prasme, jei leis, kad „antipartijos“ diktuotų politines temas ir aktualijas. Jau praėjo laikas kalbėti apie „skurdą“, „emigraciją“, „kultūrą“, „žmogų“ ar dar ką nors iš to, ką siūlo aptarti R.Karbauskis. Praėjo laikas (bent kuriam laikui) kalbėtis su žmonėmis, kurie savo nelaimei per mažai supranta.

Šiandien laikas kalbėtis su tais, kurie viską supranta. Su jais reikia kalbėtis tik apie fundamentalius dalykus, apie esmių esmę, nes kitkam nebėra nei laiko, nei energijos. Pats laikas tiems viską suprantantiems aiškiai pasakyti, kaip jie gali susigrąžinti iš rankų slystančią tikrąją valstybės valdžią, kuri viską suprantantiems yra brangi.

Jei man tektų kalbėtis su laisvais ir suprantančiais žmonėmis, išskirčiau dvi svarbiausias respublikos ir demokratijos gynybos priemones. Abi jos „nepopuliarios“, gal net kontrintuityvios. Bet kitų nematau.

Pirma, reikia užtikrinti visuotinį mokesčių surinkimą. Būtent šis rodiklis atskleidžia, kas geriau veikia valstybėje: verslo interesai ar įstatymai. Jei norime tikrai demokratinio teisingumo valdžios ir verslo santykiuose, tai jam priklausančius mokesčius turi būti priverstas sumokėti kiekvienas asmuo: nuo prasčiausiai apmokamo darbininko iki turtingiausio koncerno.

Visi turi vienodai nekęsti mokesčių inspekcijos ir vienodai ją gerbti – taip, kaip, pavyzdžiui, JAV. Ne finansiškai, o politiškai, mokesčių surinkimas šiandien yra svarbesnis už pačią mokesčių sistemą. Todėl neatidėliotinas darbas – stiprinti VMI.

Antra, turime skirti daugiau pinigų valdžiai – valstybės tarnybai ir politinėms partijoms. Abiejose srityse yra pasiektas materialinis dugnas. Sėkmingesnė veikla nebegali būti geresnio finansavimo sąlyga, tik jo rezultatas. Kol neduosime valdžiai daugiau pinigų, tol ji geriau neveiks – štai kaip yra. Ir, pabrėžiu, ne atvirkščiai.

Kaip duoti valdžiai daugiau pinigų – atskiras klausimas. Valstybės tarnybos atveju viskas aišku – skirti didesnę biudžeto dalį tarnautojų atlyginimams. Partijų finansavimas – sudėtingesnė problema. Vis dėlto ir čia tik du pasirinkimai: arba didesnis valstybinis finansavimas, arba liberalesnė privataus finansavimo tvarka.

Svarbiausia, neturime bijoti apie šiuos ir panašius dalykus kalbėti garsiai ir atvirai. Labai gali būti, kad mūsų – laisvų ir viską suprantančių yra žymiai daugiau nei manome, bet nepabandę veikti to nesužinosime.

Todėl tik akiplėšiška drąsa šiandien yra tikrai racionalus pasirinkimas. Jei koncernų galia mus žavi, hipnotizuoja ar paralyžiuoja, tai mes jau pralaimėjome.

Bernardas Gailius yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Iš Oslo į Donbasą: kodėl Ukrainos kariuomenė išspyrė su radikalais susibičiuliavusį norvegą?

Interviu Aktualu

Buvusi Vyriausybės kanclerė M.Dargužaitė: „Jei įrašai ištrinami, tai atrodo, kad kažkas slepiama nuo visuomenės“

Gazas

F-1 etapas JAV: po penkerių metų pertraukos pergalę iškovojo Kimi Raikkonenas

Aktualu

Politologas: G.Nausėda ir V.Ušackas – labiau aristokratiški, S.Skvernelis – iš liaudies

Gyvenimas

Projekto „Pasimatuok jūrą“ įkūrėja J.Zinkevičiūtė: kodėl aklas karjeros siekimas prieštarauja moters prigimčiai

Gazas

„Fast Lap“ organizatoriai deda tašką: „Uždarome projektą“

Aktualu

P.Auštrevičius: už R.Šimašiaus dalyvavimą rinkimuose ne su partija balsavo 10 proc. Vilniaus liberalų

Vardai

Viešumo vengusi Monika Šalčiūtė – apie sunkią ligą, dėl kurios nenorėjo išeiti iš namų

Gyvenimas

Pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį

Pasaulis kišenėje

Diuseldorfas: ilgiausias pasaulyje baras

Gyvenimas

Ypatinga Ievos istorija: Italijoje ištekėjusi už gruzino kuria laimę Kaune ir augina kitokią dukrą

Gazas

Įdomioji istorija: kuriuose Lietuvos miestuose tarpukariu vyko motociklų treko lenktynės

24sek

Geliantis Virginijaus Šeškaus klausimas: „Gal kitą kartą be lanko žaisime?“

N-18 Aktualu

Januliškio gyventojus sukrėtė beširdžių žiaurumas: kažkas nušovė du šeimos augintinius

24sek

„Žalgirį“ baudęs Tyleris Ennisas patyrė itin šiurpią traumą

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Apie pozavimą hipertikrovėje

Vardai

Apie oficialias skyrybas pranešęs Sigitas Martinavičius jau planuoja kitas vestuves – tuoksis Balyje

Aktualu

Lietuvos stačiatikiai nesiruošia net svarstyti atsiskyrimo nuo Maskvos patriarchato

Maistas

Vietnamiečių šeimos restoranas Vilniuje – padėka Lietuvai už šiltą priėmimą

Verslas

ECB įspėja ES šalis apie būtinybę prisitaikyti prie visuomenės senėjimo

Naujienos

Verslas

Šimtmečio Dainų šventė džiugina būsto nuomotojus ir nakvynės namus – užsakymai jau pasipylė

Kultūra

Kauno „Brazilka“ sudomino fotomenininkę iš Italijos: įamžins ateities kartoms

24sek

L.Dončičius rodo pavyzdį – sutiko atvykti į rinktinę

Aktualu

Mike'as Pompeo: JAV Šiaurės Korėjai pasiūlys unikalias saugumo garantijas

2018 metų Birštono kurorto šventė

Vardai

Polo varžybose – atsipalaidavusi hercogienė Catherine ir išdykaujantys George'as su Charlotte

Maistas

30 geriausių restoranų. 30 vieta: antrus metus iš eilės geriausi Druskininkuose – „Velvetti“

Iš vilniečių kišenės – šimtai tūkstančių „MG Baltic“ kvartalo naudai

Vardai

Didysis „Barbablu“ ketvertas: spalvingi alternatyvos duetai jauniausioje „Devilstone“ scenoje

24sek

„Žalgirio“ trenerių štabe bręsta permainos?

Keistas naujojo direktoriaus G.Labanausko sprendimas, o dar keisčiau, kad buvę jo bendradarbiai sutiko užimti pareigas, žinodami, kad jas eis labai trumpą laiką – kol įvyks konkursai. Jei naujojo vadovo bendražygiai juose dalyvauja ir juos laimės, tai kels rimtų abejonių dėl konkursų skaidrumo. 
Aktualu

Nespėjęs apšilti kojų naujasis „Ekoagros“ direktorius Gintautas Labanauskas jau apsistatė bendražygiais

Aktualu

Donaldas Trumpas tviteryje pažėrė naują priekaištų tiradą JAV sąjungininkėms

Gazas

Automatinė pavarų dėžė: naujas standartas ar tik komforto elementas?

Aktualu

Po funikulieriaus nelaimės Kaune pradėtas ikiteisminis tyrimas

Aktualu

Arvydas Juozaitis svarsto kandidatuoti į prezidentus

Rimas Kurtinaitis yra vienas atviriausių pašnekovų Lietuvos krepšinyje. Panašu, kad žinia apie būsimas permainas ir jo pakeitimą Dainiu Adomaičiui patyrusiam treneriui skaudėjo. Tačiau suvirškinęs informaciją jis nori įkąsti „Žalgiriui“ ir tiki „Lietuvos rytu“ kaip niekas kitas.
Interviu 24sek

Apie nepavydėtiną padėtį atviravęs R.Kurtinaitis: „Aš atidirbsiu iki galo – pagalbos man nereikia“

Aktualu

Avarijos kelyje „Via Baltica“ padariniai: visureigio vairuotoja pensininkė estė – lyg geležinis žmogus

Verslas

Sostinės Žalgirio gatvėje pradedamas plėtoti 10 mln. eurų vertės daugiabučių projektas

Aktualu

Šakių rajone per bėglių gaudynes nuo kelio nuvažiavo ir apvirto policijos automobilis

Deuce

ATP reitingas: Ričardas Berankis sugrįžo į pirmąjį šimtuką

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min