Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 12d. 19:14

Daumantas Mikučionis: Jūsų kepenų persodinimas: jūs už ar prieš?

Ką atsakytumėt į tokį gydytojų klausimą? Trūksta informacijos? Nebijokite, jus apšvies. Galite gyventi ir be transplantacijos, bet, tikėtina, nelabai ilgai, be to, nekomfortiškai, kasdien jausdamas ligos pasekmes. Arba galite operuotis – jei pavyks, gyvenimas bus kokybiškesnis ir, tikėtina, ilgesnis. Bet yra operacijos rizika ir vėlesnė organo atmetimo rizika, išliekanti visą gyvenimą.

Dar neapsisprendėte? Tai jūs klausinėkite, štai yra dvi „už“ ir „prieš“ gydytojų grupės, jums atsakys į visus klausimus. Bet, suprantate, nieko nėra tikro, o gyvenimas yra rizika. Tai kaip, pilieti ligoni, jūs už ar prieš savo kepenų transplantaciją? Turite iki sekmadienio apsispręsti.

Mažiau linkusiems į metaforas galiu ir supaprastintai ekonomiškai „išvartyti“: jūs artimiausius 100 metų už elektrą norėtumėt mokėti 100 Lt ar 200 Lt per mėnesį? Jei pigiau, tai atsiranda nepamatuojama atominės nelaimės ir projekto ekonominės nesėkmės rizika, o jei brangiau – tai (irgi nepamatuojama) šalies nepriklausomybės rizika. Kaip manote, žinote, ką darote balsuodamas „taip“ arba „ne“?

Trūksta informacijos? Kaip ir kepenų persodinimo atveju, jums jos jau pateikė tonas ir dar pateiks, kiek tik norit. Tiesa, ji nebus labai nuosekli ir patikima – žinote, toks gyvenimas: projektas ilgas ir sudėtingas, nežinomųjų daug, rizika visada išlieka. Kartą gyvenime ir lazda iššauna (jei atominė, tai dukart – Černobylyje ir Fukušimoje).

Atrodytų, kiekvienam sveiko proto piliečiui aišku, kad motyvuotų atsakymų į tokio lygio klausimus neturime. Neturėtume kolektyviškai spręsti, ar naudosimės energija, išsiskiriančia iš skylančių atomų branduolių. Tai sritis, kurioje net dešimtgalvis VP grupės slibinas nusilaužė vieną galvą ir sunkiai susirgo gripu. O politikai šią sritį pasirinko žaisti demokratijai. Milijardų vertės atominis projekčiukas, kur investicijos reikšmingos net šalies biudžetui, o pasekmės bus jaučiamos šimtmečius, tarnauja kaip politinės rizikos draudimas („jeigu ką, liaudis taip nusprendė!“) ir kaip dar vienas rinkimų kovos įrankis!

Referendumo klausimas toks neadekvatus, kad net su energetika nesusijusios įžymybės įsivėlė į jo sprendimą.

Referendumo klausimas toks neadekvatus, kad net su energetika nesusijusios įžymybės įsivėlė į jo sprendimą. Ką man, gero Lietuvai linkinčiam, bet energetikos neišmanančiam piliečiui daryti, jei daug kuo man pavyzdžiu esantis Andrius Mamontovas agituoja prieš, o iškalba ir intelektu žavintis Algimantas Čekuolis – už? Balsuoti dėl atominės klausimo – tai tas pats, kaip statyti ruletėje: momentinis emocinis sprendimas, kurio pasekmių nekontroliuoji.

Mes tam ir renkame valdžią, kad ji kvalifikuočiau už virėją, suvirintoją ar teisėją darytų sudėtingus sprendimus šalies labui.  Mes patikime jai šalies resursus, ir mokame mokesčius jai išlaikyti.  Mes kenčiame jų automobilių kortežus mieste ir korupcinius skandalus kabinetuose. Kantrybės mes turime, bet atominės energetikos išmanymo – tikrai ne. Skirtingai nuo populiarios, bet klaidingos nuomonės, net Leninas nemanė, kad kiekviena virėja gali valdyti valstybę. Nereikėjo šiai liaudies profesijos ikonai palikti spręsti ir strateginių atominės energetikos klausimų. Per vėlu. Bet jūs vis dar galite pasirinkti palikti tą sprendimą valdžiai.

Autorius rašo tinklaraštyje www.pasaulispagaldaumanta.com.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min