Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daumantas Mikučionis: Milijardas už nusirašinėjimą

Šaltinis: Savaitraštis „15min“
0
A A

„Samsung“ gavo per dantis, o „Apple“ tapo vertingiausia pasaulio kompanija. JAV prisiekusiųjų teismas nurodė korėjiečiams sumokėti 1 milijardą JAV dolerių (suapvalinta teisybė!) Steve‘o Jobso sukurtai prakąsto obuolio imperijai.

Pasaulis, atrodo, apsivertė aukštyn kojom: Azija, tradicinė inovacijų lyderė, teisiniais šunkeliais vejasi „Apple“ paleistą technologijų progreso raketą. Į teismo sprendimą atitinkamai sureagavo ir rinka – „Samsung“ akcininkai iš karto neteko 12,5 mlrd. JAV dolerių vertės, o „Apple“ buvo apdovanota 16 mlrd. JAV dolerių prieaugiu.

Pinigais aptekusios ir geriausiais patentų teisininkais ginkluotos pasaulinės technologijų lyderės be gailesčio kalasi principiniuose intelektinės nuosavybės ginčuose įvairiose pasaulio šalyse. Šiek tiek pasigilinus į tos kovos niuansus, neapleidžia jausmas, kad pasaulio galingiausios kompanijos perlenkia lazdą teismo salėse užuot dar labiau atsidėjusios progreso kūrimui laboratorijose ir dizaino studijose.

Kur baigiasi „trendo“ – technologijų, dizaino, mados – sekimas ir prasideda neteisėtas intelektinės nuosavybės kopijavimas? Kaip dabar paaiškėjo, tai yra milijardo vertės klausimas! Nepaisant teisme įrodytos teisybės, ar nesikerta su sveiku protu patentas, pvz., gaminio formai – stačiakampiui „suapvalintais kampais“? O ar sutiktumėte, kad  prisilietimas (prie ekrano) yra „nulinio ilgio prabraukimas“? Tiesa, kaip kad dažnai esti, tikriausiai slypi kažkur per vidurį, ką ir pripažino prisiekusieji, priteisę iš „Samsung“ 1 milijardą vietoj „Apple“ prašytų 2,7 mlrd. JAV dolerių.

Kitas klausimas: vienas milijardas už nusirašinėjimą – daug ar mažai? Jei „Samsung“ tarp išmaniųjų įrenginių lyderių įsiveržė kopijuodama „Apple“, tai už milijardą įsigyti ketvirtį 220 mlrd. JAV dolerių vertinamos pasaulinės rinkos buvo tikrai puikus sandoris. 

Kai aš buvau mažas, „Samsung“ buvo keistos reputacijos šalies vidutiniškų „magių“ gamintojas. Prieš penkerius metus „Samsung“ dalis pasaulinėje išmaniųjų įrenginių rinkoje atrodė kaip 5 proc. kirminėlis, palyginti su tuometiniais lyderiais. „Blackberry“, pamenat tokią? Gal net turite? Matyti neilgam, nes kadaise tarp lyderių buvusi gamintoja RIM nyksta iš technologijų žemėlapio. O kaimynų suomių pasididžiavimas „Nokia“ su 52 proc. rinkos dalimi 2007 m.? Dabar skandinavų kompanija iš pasaulinio lyderio nusirito į trupinius renkantį nišinį žaidėją. Bet kuri iš šių buvusių ikonų čia ir dabar sumokėtų milijardą, kad galėtų atsiriekti „Samsung“ skanaujamą ketvirtį išmaniųjų įrenginių blyno! 

Na, ir pats svarbiausias klausimas yra visos „neobuolinės“ išmaniųjų rinkos ateitis. Daugybė naujausių kitų gamintojų įrenginių yra panašūs į „Apple“. Jei pastaroji, pasinaudodama šviežiu jai palankiu teisiniu precedentu, agresyviai (ir sėkmingai) bylinėsis dėl jų visų uždraudimo, mūsų pasaulis ilgainiui pavirs į vieną didelį obuolį. Kaip ilgalaikis (ir patenkintas) „Apple“ produktų vartotojas, aš nieko prieš, bet taip pat akivaizdu, kad sumažėsianti konkurencija ilgainiui atsisuks prieš vartotojus.  Naudojant vaisių analogiją, jei kriaušių derlius neužderėtų, obuoliai labai pabrangtų, be to, dėl didžiulės paklausos valgytume ir prastesnius, nes vis tiek nebūtų pasirinkimo. 

Pats svarbiausias klausimas yra visos „neobuolinės“ išmaniųjų rinkos ateitis.

Autorius rašo tinklaraštyje www.pasaulispagaldaumanta.com.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min