Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 28d. 10:18

Edwardas Lucasas: Rinkimai Ukrainoje atrodo blogai, bet siunčia gerą žinią

Edwardas Lucasas Ukrainos prezidento rinkimai atrodo blogai. Kandidatai – nevykęs klounų ir sukčių rinkinys, siūlantis lėkštas, itin supaprastintas programas. Verslo magnatai turi per daug galios politikoje ir žiniasklaidoje. Gėdinga, bet mažytės ultradešiniųjų kriminalinių elementų grupės veikia nebaudžiamai.

Vis dėlto daug svarbesnė geroji žinia: mes nežinome nugalėtojo.

Ukrainos visuomenė – atvira. Galbūt prezidentas Petro Porošenka turi galios ir pinigų. Tačiau balsai priklauso ne nuo jo. Reikia keliauti į šiaurę iki Baltijos valstybių, į pietus – iki Izraelio arba į rytus iki Japonijos, kad surastum kitą šalį, kur postą užimantiems politikams kyla rimtas pavojus pralaimėti rinkimus.

Ukrainos pilietinė visuomenė dabar yra stipri – ji be didelio džiaugsmo, bet ryžtingai pažabos bet kurį laimėjusį rinkimus.

Tiesa, kad ponas Porošenka tvirtai ir ciniškai lošia nacionalistine korta. Jis be jokio reikalo susipriešino su kalbinėmis mažumomis – vengrais, lenkais ir rumunais – brukdamas ukrainiečių kalbos dominavimą viešajame gyvenime. Jo nesugebėjimas atsiriboti nuo savo paties ir savo draugų verslo interesų kuria blogą pavyzdį. Daugelis vakariečių klysta, pernelyg gerai su juo elgdamiesi.

Taip, Julija Tymošenko yra pavojinga populistinė, o jos tarnybos pasiekimai – apgailėtini. Visiškai neatrodo, kad ji būtų pasimokiusi iš savo klaidų. Taip, kandidatas autsaideris televizijos komikas Vladimiras/Volodymyras Zelinskis palaiko nerimą keliančius ryšius su vienu verslo magnatu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka, Julija Tymošenko ir Volodymyras Zelenskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka, Julija Tymošenko ir Volodymyras Zelenskis

Trumpai tariant, idealioje Ukrainoje kandidatai būtų idealūs. Realioje Ukrainoje taip nėra.

Visa tai nesvarbu. Šalis tvirtai eina vakarietišku kursu. 2014 metų Rusijos agresija ir vėlesnės kovos bei kančios sutelkė Ukrainos visuomenę ir jos nacionalinės tapatybės pojūtį. Ukrainos kanoninė nepriklausomybė nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios yra milžiniškas žingsnis šia kryptimi.

Idealioje Ukrainoje kandidatai būtų idealūs. Realioje Ukrainoje taip nėra.

Ukrainos pilietinė visuomenė dabar yra stipri – ji be didelio džiaugsmo, bet ryžtingai pažabos bet kurį laimėjusį rinkimus. Tą patį darys ir skolintojai iš Vakarų, Ukrainos iždininkai. Jeigu nebus tęsiamos reformos, grės bankrotas.

Triuškinama dauguma ukrainiečių nori teisinės valstybės, orumo ir klestėjimo. Demokratija reiškia, kad jie tai gaus – anksčiau ar vėliau. Na, o Kremliui dėl to išties apmaudu.

Edwardas Lucasas yra Europos politikos analizės centro (CEPA) viceprezidentas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min