Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ekonomikos ABC: gera kredito istorija padeda skolintis lengviau ir pigiau

Šaltinis: 15min
0
A A

Bankomatas Klientas, kurio skolinimosi istorija nėra gera, finansinėms institucijoms yra rizikingesnis ir ateityje jam skolintis gali būti brangiau ir sudėtingiau. Vėluojant atsiskaityti bankui vieną ar dvi dienas, delspinigių suma nebus didelė, tačiau uždelsus ilgiau, skola labai išauga. Ir visa tai įeina į kaupiamą žmogaus kredito istoriją. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad ilgiau trunkantys ar dažni trumpalaikiai vėlavimai atsiskaityti daro įtaką kliento skolinimosi istorijai. Kodėl svarbi kredito istorija?

Apie kredito istoriją paprastai kalbama tik pridedant žodelius „bloga“ arba „gera“. Klaidingai manoma, kad kredito istorija susijusi tik su jau prasiskolinusiais ar turinčiais tik dideles paskolas (pavyzdžiui, būsto paskolas) žmonėmis. Aktualiausia ji dar tik ketinantiems skolintis, nes niekada negali būti tikras, kada gali tekti pasinaudoti finansinių institucijų kreditavimo paslaugomis.

Atspindi, kiek buvo skolingas

Kredito istorija atspindi, kiek kartų ir kiek laiko žmogus pradelsė atsiskaityti skolintojams, taip pat kokio dydžio buvo sumos. Tokia informacija renkama nepažeidžiat teisės aktų reikalavimų ir saugoma ne ilgiau kaip 10 metų po skolos grąžinimo. Informaciją apie Lietuvos piliečių kredito istoriją šalyje renka ir sistemina kreditų biuras „Creditinfo Lietuva“.  Šis biuras duomenis gauna ne tik iš kreditus teikiančių bendrovių, bet ir iš paslaugų įmonių, pavyzdžiui, telekomunikacijų. Pavyzdžiui, jei tam tikrą laiką neatsiskaitote už mobiliojo ryšio paslaugas, informacija apie tai perduodama kreditų biurui. Žinoma, bankai tikrina informaciją duomenų bazėse tik esant kliento rašytiniam sutikimui. Jei šis nesutinka, tuomet jis pats turi surinkti reikiamus dokumentus iš banko nurodomų institucijų ir bendrovių.

Kredito istorija yra tarsi dokumentas įrodantis žmogaus sugebėjimą tinkamai valdyti savo pinigus – laiku vykdyti finansinius įsipareigojimus, atsiskaityti už paslaugas ir t. t. Kita vertus, kredito istorija daro tiesioginę įtaką ne tik galimybėms skolintis, bet ir paskolos sąlygoms. Pavyzdžiui, jei žmogus prašo kredito ir paaiškėja, kad jis net keletą kartų vėlavo vykdyti finansinius įsipareigojimus daugiau nei 60 dienų, finansų institucija gali arba atsisakyti suteikti kreditą, arba taikyti didesnę palūkanų normą ir pan. Tiesiog toks klientas laikomas rizikingesniu. Turėkite omeny, jog grėsminga riba yra pradelsimas daugiau nei 90 dienų, nes tokiu atveju žmogus pripažįstamas nesugebančiu vykdyti savo įsipareigojimų, ir ši kredito istorijoje užfiksuota informacija turi įtakos ateityje priimant sprendimą dėl to asmens galimybės pasiskolinti ar sudaryti bet kokias kitas finansinių paslaugų sutartis.

Bankas ir kredito istorija

Svarbu nedelsti. Susirūpinti reikėtų ne tada, kai susidaro kelių mėnesių įsiskolinimas, o anksčiau, kai tik pajuntami blogėjančios asmeninės finansinės būklės ženklai. Laiku kreipusis į banką ar kitą kreditorių, galima rasti kur kas geresnių ir paprastesnių sprendimų. Juk galbūt pakanka tik pakeisti sutartyje numatytą paskolos mokėjimo dieną, kad jūsų problema būtų išspręsta.

Žinoma, kiekvienu atveju sprendimai būna individualūs. Pavyzdžiui, jei kliento pajamos laikinai sumažėjo, bankas siekia išsiaiškinti, kokią sumažėjusią įmoką klientas gali mokėti. Tokiu atveju padėtį gali sušvelninti paskolos termino ilginimas, paskolos mokėjimo metodo pakeitimas, paskolos dalių įmokų atidėjimas keletui mėnesių. Visos šios priemonės leidžia kuriam laikui sumažinti mėnesinio mokėjimo dydį. Net netekusiam darbo žmogui bankas dažniausiai gali padėti ir tam tikram periodui atidėdamas mėnesio įmokų mokėjimus. Bet kuriuo atveju, ieškoma geriausio abiem šalims sprendimo, pritaikyto konkrečiai situacijai ir konkrečiam klientui.

Komentarai
Temos Ekonomika
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min