TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Ekonomikos ABC: kas yra VILIBOR ir kaip jis skaičiuojamas?

Šaltinis: 15min
0
A A

Ko gero, kiekvienas mūsų yra girdėjęs terminą VILIBOR, tačiau daugelis tiksliai nežino, ką reiškia šis terminas ir kuo jis reikšmingas asmeniniams finansams.

Oficialus VILIBOR termino išaiškinimas skamba taip: tai vidutinės palūkanų normos, kuriomis Lietuvos komerciniai bankai pasiruošę paskolinti lėšų litais kitiems bankams. Kitaip tariant, tai yra vidutinė palūkanų norma už kiek bankas X sutiktų paskolinti bankui Y sutartą sumą litais tam tikram terminui. VILIBOR skaičiuojamas 1 nakties, 1 ir 2 savaičių, 1, 3 ir 6 mėnesių ir 1 metų terminui, o tai reiškia, kad, pavyzdžiui, 6 mėn. VILIBOR parodo, už kiek vienas bankas sutiktų paskolinti pinigų litais kitam bankui 6–iems mėnesiams.

Kaip nustatomas VILIBOR? Lietuvos bankas kartą per ketvirtį sudaro mažiausiai 5 Lietuvoje veikiančių komercinių bankų sąrašą, pagal kurių skelbiamas atitinkamo termino palūkanas ir apskaičiuojamas VILIBOR. Tam, kad bankas patektų į šį sąrašą, jis turi atitikti Lietuvos banko numatytus reikalavimus. Skaičiuojant kiekvieno termino palūkanų vidurkį yra atmetama didžiausia ir mažiausia bankų pateikta kaina. Indeksas apskaičiuojamas kiekvieną darbo dieną.

Ką tai reiškia paprastam žmogui? Su šia palūkanų norma yra siejamos litais paimtos paskolos, taigi VILIBOR yra litais išduodamų paskolų palūkanų bazė – pavyzdžiui, imant būsto paskolą litais prie 3, 6  ar 12 mėn. VILIBOR pridedama banko marža ir gautoji suma yra paskolos palūkanų norma. Visų terminų VILIBOR apskaičiuojamas kasdien, tačiau kliento paskolos palūkanų normos perskaičiavimo dažnumas visada sutampa su pasirinktos palūkanų bazės (t.y. VILIBOR) terminu. Pavyzdžiui, jei paskolos palūkanos yra susietos su 6 mėnesių VILIBOR, tokiu atveju paskolos palūkanos yra perskaičiuojamos kas 6 mėnesius. Tarkime, būsto paskolos litais sutartis buvo pasirašyta 2009 m. sausio 1 d. su 6 mėn. VILIBOR, sutartyje įrašyta palūkanų norma bus taikoma iki liepos 1 d., o liepos 1 d. palūkanų norma bus automatiškai perskaičiuota pagal liepos 1 d. Lietuvos banko apskaičiuotą VILIBOR, pridedant pasirašant sutartį sutartą banko maržą, ir gautoji norma bus taikoma iki 2010 m. sausio 1 d.

Teoriniu atveju, jei tikrai žinotume, kad palūkanos nuolat mažės, naudingiau būtų paskolos palūkanas sieti su trumpesnio termino VILIBOR, nes dažniau perskaičiuojant palūkanas galėtų mažėti ir mokama paskolos įmoka. Taip pat, jeigu būtume įsitikinę, kad palūkanos sparčiai ir ilgai augs, naudingiau būtų palūkanas sieti su ilgesniojo laikotarpio VILIBOR, nes palūkanos būtų perskaičiuojamos rečiau. Tačiau tam tikru metu esantis VILIBOR dydis jau atspindi numanomus palūkanų normų pokyčius, nes bankai pateikdami savo palūkanas remiasi visa prieinama informaciją apie tai, kas gali lemti palūkanų dydį. Kitaip tariant, VILIBOR atspindi ne tik šiandieninę pinigų kainą, bet ir lūkesčius. Deja, praktikoje tiksliai nuspėti palūkanų normų pokyčius yra labai sudėtinga (jeigu apskritai įmanoma). Todėl, norint bent iš dalies apsisaugoti nuo netikėtų palūkanų normų pokyčių, paskolų palūkanos dažniausiai siejamos su vidutinio termino, t. y. 6 mėn., VILIBOR. 

Praktikoje VILIBOR taip pat gana gerai koreliuoja su bankų palūkanų normomis, mokamomis už terminuotuosius indelius litais, todėl šis vidurkis atspindi ne tik paskolų kainą, bet ir indėlių kainą, kuri yra aktuali taupantiems.

VILIBOR dydį galima stebėti Lietuvos banko svetainėje. Baltijos šalyse atitinkamas rodiklis vadinamas TALIBOR (Estijoje) ir RIGIBOR (Latvijoje).  

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 VILIBOR Ekonomika

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min