Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ekonomikos atsitiesimo metas

Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

2009-ieji Lietuvos ekonomikai buvo sudėtingiausi per pastaruosius 16 metų. Tačiau po gilaus nuopuolio vis dažniau kalbama apie 2010-aisiais laukiantį šalies ūkio atsitiesimą.

Pernai šalyje pagamintas bendrasis produktas, palyginti su 2008 m., sumažėjo net 15 proc. Panašų ūkio nuosmukį Lietuva patyrė tik išsivaduodama iš planinės Sovietų Sąjungos rinkos. Su viltimi kalbant apie apie 2010-uosius, pabrėžtina, kad Lietuvos ekonomikos atsigavimas prasidės nuo eksporto pagyvėjimo.

Tik tuomet, kai įsibėgės eksportuojančių bendrovių pardavimai, jos ims duoti daugiau užsakymų Lietuvos įmonėms, kelti atlyginimus ar priimti daugiau darbuotojų. Įkandin atsigaus ir gyventojų vartojimas. Prognozuojama, jog svarbiausių Lietuvos eksporto rinkų – Vokietijos, Baltijos šalių, Lenkijos, Rusijos – ūkio padėtis bus geresnė nei 2009-aisiais. Po skaudžių atlyginimų „apkarpymų“ lietuviška produkcija tapo pigesnė ir patrauklesnė užsienio pirkėjams.

Vis dėlto ekonomikos atsigavimo kelias nebus klotas rožėmis. Pirmoje metų pusėje įmones „krestelėjo“ elektros pabrangimas. Galimas daiktas, jog ir užsienio rinkų atsigavimas bus lėtesnis nei tikimasi. Statistiniai rodikliai kol kas atspindi tik gležnus eksporto, pramonės ar transporto atsitiesimo požymius, o kiti sektoriai – mažmeninė prekyba, statyba – išlieka prislėgti. Ekonomika stiprės gana lėtai, todėl bedarbių toliau daugės, o vidutinis darbo užmokestis nedidės ar dar šiek tiek sumažės.

SEB banko prognozėmis, ekonomika 2010 m. paūgės 1 proc. Be abejo, tai gera žinia - šalies ūkis turėtų būti gyvesnis nei praėjusiais metais. Vis tik „pliusą“ šiemet ekonomika fiksuos ir dėl to, jog pernykštis nuosmukis buvo itin gilus. O ir gyventojams savo kailiu jaučiamo pagerėjimo dar teks luktelėti.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min