Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2010 vasario 23d. 20:46

Ekspertai: reikia plėsti viešąjį sektorių ir skatinti smulkųjį verslą

Ekspertų teigimu, norint sumažinti nedarbo lygį šalyje, reikia plėsti viešąjį sektorių ir skatinti smulkųjį verslą. Vyriausybei kaip vieną iš šių metų veiklos prioritetų patvirtinus naujų darbo vietų kūrimą ir augančio nedarbo lygio mažinimą, 15min.lt kalbinti analitikai teigia, kad ketinimai mažinti nedarbą yra pavėluoti metais ir šiuos valdžios pažadus vertina skeptiškai. Vis dėlto, jų nuomone sukurti darbo vietų padėtų smulkaus verslo skatinimas ir viešojo sektoriaus plėtra.

Ministro pirmininko kanclerio pirmasis pavaduotojas Giedrius Kazakevičius naujienų portalui 15min.lt sakė, kad su nedarbu pirmiausia bus kovojama toliau skatinant ekonomiką. „Pirmas dalykas yra ekonomikos skatinimas, kuris jau seniai pradėtas. Yra nemažai priemonių, kurias vykdo Ūkio ministerija, Aplinkos ministerija. Tikimasi, kad tai duos kažkokių rezultatų“, – sakė G.Kazakevičius.

Pluša trys darbo grupės

Jis pridėjo, kad šiuo metu yra trys specialiai sudarytos darbo grupės, kurios ieško būdų, kaip padidinti gyventojų užimtumą. Vienai darbo grupei pirmininkauja ūkio ministras Dainius Kreivys, kitai – socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas, o trečiai – ministro pirmininko kancleris Deividas Matulionis.

„Ūkio ministras su socialiniais partneriais – pramonininkais ir profsąjungomis – turėtų aptarti ir pasižiūrėti, kaip per ekonomikos skatinimą galima kurti darbo vietas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turėtų peržiūrėti nedarbo administravimą, kaip galima padėti bedarbiams“, – vardijo G.Kazakevičius.

Jis pridėjo, kad D.Matulionio vadovaujama darbo grupė turėtų apsvarstyti dalykus, susijusius su įvairių darbo klausimų reglamentavimu. „Įskaitant darbo santykių lankstumą. Reikia, kad būtų rastas kompromisas tarp darbuotojų ir darbdavių interesų, kad dėl nelanksčių darbo santykių nemažėtų darbo vietų skaičius“, – kalbėjo G.Kazakevičius.

Anot jo, visos trys darbo grupės savo idėjas, kaip kovoti su augančiu nedarbu, turės pristatyti kovo viduryje. „Tada ir matytis labai konkretūs sprendimai“, – sakė ministro pirmininko kanclerio pirmasis pavaduotojas.

Kova pavėluota maždaug metais

Tačiau naujienų portalo 15min.lt kalbinti ekonomikos ekspertai įsitikinę, kad į kovą su nedarbu Vyriausybė stoja per vėlai. Tą esą reikėjo daryti prieš metus – praėjusių metų pradžioje.

„Gerai, kad nedarbo mažinimą paskyrė prioritetu. Galima sakyti, kad pavėluotai, bet geriau vėliau nei niekada“, – sakė ekonomistas, Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka. Vis dėlto, jo teigimu, daugiausia priklauso ne nuo to, ar Vyriausybė nedarbo lygio mažinimą laiko prioritetu, o nuo to, kokias priemones tam mažinimui parinks.

„Lietuvoje galima rasti labai daug prioritetų, kai partijos ar Vyriausybė rašo programas: ir užimtumas, ir mokslas, ir sveikatos apsauga, ir studijų reformos. Tų prioritetų prirašo labai daug, bet paskui skundžiamės, kad niekas negerėja“, – kritikavo R.Lazutka.

Paklaustas, ką reikėtų daryti, kad nedarbo lygis Lietuvoje sumažėtų, jis tęsė: „Pavyzdžiui, daugiabučių renovavimo programa. Tai nebuvo vienas iš prioritetų, bet iš tikrųjų ta programa galėjo būti reikšminga užimtumui išlaikyti“.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas Giedrius Kadziauskas taip pat sutiko, kad nedarbo mažinimas turėjo būti praėjusių metų užduotis. Jis akcentavo, kad nedarbas retai gali būti išsprendžiamas dėmesį kreipiant į pačią problemą. „Nedarbo lygis šalyje tiesiogiai priklauso nuo sukuriamų darbo vietų. Situacijos darbo rinkoje pagerėjimui reikalingas verslo, pagrindinio darbo vietų kūrėjo, atsigavimas“, – sakė G.Kadziauskas.

Kreipia dėmesį į ekonomikos struktūrą

Tačiau R.Lazutka teigė skeptiškai žiūrintis į Vyriausybės pažadus sumažinti nedarbo lygį ir sukurti naujų darbo vietų. Esą padidinti užimtumą yra labai sunku, o teigti, kad sąmoningos valdžios priemonės nedarbą buvo sumažinusios 2007–2008 metais negalima. „Pagalba buvo ekonomikos bumas ir emigracija“, – aiškino R.Lazutka.

Anot jo, dabar, kovodama su nedarbu, šalies valdžia turėtų kreipti dėmesį į ekonomikos struktūrą. Pirmiausia – labiau rūpintis smulkiaisiais verslininkais, kad rinkos didieji jų nenukonkuruotų. „Yra įsigalėjusių įmonių, kurios Lietuvos rinkos mastu yra didelės ir nukonkuruoja smulkučius. Ko mes pasigendam? Šeimos parduotuvėlių, restoranų ir panašiai“, – vardijo ekonomistas.

Jam antrino G.Kadziauskas, kurio teigimu, siekiant verslo ir ekonomikos atsigavimo turi būti gerinamos verslo sąlygos. Tai, kaip sakė LLRI viceprezidentas, galima padaryti mažinant administracinę ir reguliavimo naštą, verslą kontroliuojančių institucijų skaičių, mokesčius, leidžiant įmonėms savo išteklius nukreipti vertės kūrimui ir konkurencingumo kėlimui taip kuriant naujas darbo vietas.

Ragina plėsti viešąjį sektorių

Anot R.Lazutkos, sukurti naujų darbo vietų būtų galima ir plėtojant viešąjį sektorių. „Viešajame sektoriuje dažnai pasisakoma prieš biurokratus, bet juk čia dauguma žmonių yra ne biurokratai, o tie kurie teikia įvairias paslaugas. Tarkim vaikų darželiai, mokyklos, gydymo įstaigos“, – dėstė pašnekovas.

Šiuose, pasak jo, sektoriuose dirba didelė dalis žmonių, bet, jei tie sektoriai merdi, jie mažai finansuojami, o tai reiškia, kad mažiau reikia ir darbo jėgos. „Kad ten galėtų žmonės dirbti, reikėtų tas sferas plėtoti. Lyginant su kitomis šalimis tos sritys pas mus mažiau valstybės finansuojamos ir mažiau reikia darbuotojų“, – kalbėjo ekonomistas.

Tačiau pridėjo, kad nedarbui Lietuvoje mažėti trukdo gyventojų gaunamų pajamų nelygybė. Esą lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, daug žmonių Lietuvoje yra nuskurdę.

„Plėtoti nedidelį verslą, susikurti sau darbo vietą galima jei yra paklausa. Krizės laikotarpiu, žmonės gauna mažas pajamas. O tie, kurie gauna dideles pajamas, dalį jų išleidžia ne pas mus. Jie sukuria paklausą ne Lietuvos verslui ir todėl darbo vietų nereikia tiek daug“, – sakė R.Lazutka.

Dėl liberalizavimo nesutaria

Tuo tarpu G.Kadziauskas priminė, kad nedarbui mažinti reikalingos ir Vyriausybės aktualiomis pasirinktos sritys, ypač darbo santykių reglamentavimas. „Darbo sutarčių sudarymo ir jų nutraukimo supaprastinamas mažina verslo projekto pradėjimo ar nutraukimo sąnaudas, o tai padidina motyvaciją jo imtis ir kurti darbo vietas“, – sakė LLRI viceprezidentas.

Tačiau R.Lazutka šiuo klausimu buvo nusiteikęs skeptiškai – esą tai trumparegiškas požiūris. „Dažni raginimai naikinti viršvalandžių ribojimą, taikyti darbo rinkos liberalizavimo priemones. Argumentuojama tuo, kad darbdavys nesamdo žmogaus, nes jam bus brangu jį atleisti“, – kalbėjo ekonomistas.

Jo teigimu, liberalizavus darbo rinką gali nutikti taip, kad darbdaviai iš mažesnio skaičiaus darbuotojų stengsis „išspausti“ kuo daugiau vietoje to, kad būtų pasidalintų darbus keliems. Be to, anot pašnekovo, darbo sutarčių nutraukimo supaprastinimas galėtų reikšti ir tai, kad šaliai tektų išlaikyti daugiau bedarbių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Statybininkę Tatjaną Lietuvos pareigūnai siuntė iš šalies, įforminę ją kaip gruziną Gochą

Verslas

Nerijaus Numavičiaus atstovas apie VSD rašte minimą „Vilniaus prekybą“: politikoje nedalyvavome nei tada, nei dabar

Verslas

Po sudaryto kartelio „Senukams“ Latvijoje pritaikytos apsaugos priemonės

Aktualu

Seimo komitetui liudijo A.Kubilius: patvirtino bendravęs su „MG Baltic“ atstovais, bet teigė įtakai nepasidavęs

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Vardai

Vaidos ir Deivido Česnauskių sūnus priėmė pirmąją komuniją: „Bažnyčią atradome po sunkių išgyvenimų“

Gyvenimas

Saulės vonios: pavojingiausios valandos ir kaip aprūpinti organizmą vitaminu D

Gazas

„Bugatti“ pagamino 100-ąjį „Chiron“ – pardavė beveik už 3 mln. eurų

Dėl opiatų krizės JAV vis daugiau moterų atsiduria kalėjimuose

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: „Kempinski“ viešbučio konditerės Alinos Baškardinos „Napoleonas“

Aktualu

Europos krepšinio čempionatą Lietuvoje rėmę verslininkai pinigų neskaičiavo, bet juos suskaičiavusi specialistė liko nustebinta

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Yra abejonių dėl šiukšlių kiekio, ar netapsime jas importuojančia šalimi“

24sek

Geros žinios „Neptūnui“: Tomo Delininkaičio trauma nėra rimta

Kultūra

10 faktų apie pirmąją skaityklą po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Gyvenimas

Maitinimas šalies ugdymo įstaigose: geriau tvarkosi tos, kurios gamina pačios

24sek

Kauno „Žalgiris“ jau turi pirmąjį pirkinį naujajam sezonui?

Pasaulis kišenėje

Kelionė į magiškų peizažų šalį – Gruziją: kokių suvenyrų parsivežti?

Gyvenimas

Simonos patarimai: kaip perdažyti baldus, kad jie įgautų naujo gyvenimo užtaisą

Verslas

R.Šimašius: Vyriausybei nepritarus sąlygoms dėl nacionalinio stadiono, derybos strigs

Deuce

Sugrįžimas – Laurynas Grigelis Venecijoje nutraukė nesėkmių seriją

Naujienos

Verslas

Perkūnas iš giedro dangaus: JAV „Kriptovalymą“ atliekanti institucija baudomis apdalino lietuvius

Aktualu

Statybininkę Tatjaną Lietuvos pareigūnai siuntė iš šalies, įforminę ją kaip gruziną Gochą

Verslas

Nerijaus Numavičiaus atstovas apie VSD rašte minimą „Vilniaus prekybą“: politikoje nedalyvavome nei tada, nei dabar

Verslas

Po sudaryto kartelio „Senukams“ Latvijoje pritaikytos apsaugos priemonės

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Sportas

Pasiaiškinime dėl farsu vykusio mačo „Koralas“ moja sulaikyto V.Usovo korta

Aktualu

Julius Naščenkovas: Šakės?

Aktualu

Seimo komitetui liudijęs A.Kubilius patvirtino bendravęs su „MG Baltic“ atstovais, bet teigė įtakai nepasidavęs

Dėl opiatų krizės JAV vis daugiau moterų atsiduria kalėjimuose

Vardai

Vaidos ir Deivido Česnauskių sūnus priėmė pirmąją komuniją: „Bažnyčią atradome po sunkių išgyvenimų“

Gyvenimas

Saulės vonios: pavojingiausios valandos ir kaip aprūpinti organizmą vitaminu D

Gazas

„Bugatti“ pagamino 100-ąjį „Chiron“ – pardavė beveik už 3 mln. eurų

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: „Kempinski“ viešbučio konditerės Alinos Baškardinos „Napoleonas“

Aktualu

Europos krepšinio čempionatą Lietuvoje rėmę verslininkai pinigų neskaičiavo, bet juos suskaičiavusi specialistė liko nustebinta

Kultūra

10 faktų apie pirmąją skaityklą po atviru dangumi „Vilnius skaito“

24sek

Kauno „Žalgiris“ jau turi pirmąjį pirkinį naujajam sezonui?

Pasaulis kišenėje

Kelionė į magiškų peizažų šalį – Gruziją: kokių suvenyrų parsivežti?

Vardai

Naują albumą išleidžiantys „BrainStorm“ susitiks su gerbėjais Vilniuje

Aktualu

Vilniuje – prieštaravimai etatiniam mokytojų apmokėjimui: pokyčiai neatitinka didelių miestų situacijos

24sek

Geros žinios „Neptūnui“: Tomo Delininkaičio trauma nėra rimta

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Melga

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min