TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Finansines klaidas išduoda asmens kredito istorija

Šaltinis: 15min
0
A A

Deimantė Urbonaitė, „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto ekspertė Kartais maža klaidelė gali kainuoti labai brangiai. Ypač jei kalbama apie pinigus. O dar labiau apie sugebėjimą vykdyti su jais susijusius įsipareigojimus, kurie fiksuojami 10 pastarųjų metų apimančioje kredito istorijoje. Kadangi galimybių ištrinti dešimtmečio finansines klaidas nėra, paprasčiausia reikia jų vengti.

Klaidinga manyti, kad kredito istorija yra susijusi tik su jau paskolą turinčiais asmenimis. Iš tiesų ji aktualiausia dar tik ketinantiems skolintis, nes tai vienas iš kriterijų, kuriais remiamasi priimant sprendimą dėl kredito suteikimo. Kredito istorija yra tarsi dokumentas, įrodantis žmogaus sugebėjimą valdyti savo pinigus, jų srautus, laiku padengti įsipareigojimus, atsiskaityti už paslaugas.

Gyventojai dažnai klaidingai ar ne iki galo supranta šių įrašų svarbą savo galimybėms gauti finansines paslaugas ar palankesnes jų sąlygas. Bloga kredito istorija didina riziką, kad skolininkas negrąžins paskolos numatytomis sąlygomis, todėl tai lemia didesnes palūkanas, trumpesnį paskolos grąžinimo terminą arba apskritai neigiamą kreditoriaus atsakymą.

Finansų institucijos turimą informaciją apie savo klientus perduoda kreditų biurui „Creditinfo Lietuva“, kurie tvarko jungtines duomenų sistemas. Jos yra prieinamos visoms finansų institucijoms, turinčioms asmens sutikimą. Be to, visi Lietuvoje veikiantys bankai yra įpareigoti teikti informaciją apie paskolos gavėjus Lietuvos banko valdomai paskolų rizikos duomenų bazei.

Šiose sistemose bankai gali pasitikrinti, ar klientai nėra skolingi kitiems bankams, įvertinti paskolos gavėjų jau turimus įsipareigojimus. Todėl pabėgti ar pasislėpti nuo savo blogos kredito istorijos nepavyks, net jei bus pakeista finansų institucija.

Įrašas asmens finansų „juodojoje dėžėje“ gali atsirasti net ir pradelsus  keliolika litų, laiku nesumokėtų už telefoną. 

Aišku, vienas įrašas kredito istorijoje gali būti ir apie tai, kad grąžinta turėta paskola. Tačiau asmuo, kurio pastarųjų 10 metų kredito istorijoje yra įrašų apie nevykdytus įsipareigojimus, yra laikomas mažiau patikimu ir rizikingesniu. Svarbu ir tai, kad į kiekvieno asmens kredito istoriją patenka ne tik duomenys apie atsiskaitymus už finansinių institucijų, bet ir už telekomunikacijų ar komunalinių įmonių teikiamas paslaugas. Taigi, įrašas asmens finansų „juodojoje dėžėje“ gali atsirasti net ir pradelsus keliolika litų, laiku nesumokėtų už telefoną.

Žiniasklaidoje kartais galima rasti skelbimų, siūlančių „pataisyti” (už tam tikrą, kartais gana nemažą ir reikalaujamą iš anksto mokestį) kredito istoriją. Tačiau nė viena oficiali tarnyba tuo neužsiima, tad tikėtina, jog šie pasiūlymai – tik būdas pasipelnyti iš patiklių žmonių.

Ketvirtadalio žmonių kredito istorija nėra švari

Asmeninės kredito istorijos sistemos Manocreditinfo.lt duomenimis, per pastaruosius ketverius metus gyventojų, turinčių bent vieną įrašą kredito istorijoje apie pradelstus privalomus mokėjimus padidėjo daugiau nei du kartus – nuo 275 tūkst. iki 665 558. Rugpjūčio 1 dienos duomenimis, tai sudarė 25,60 proc. visų pilnamečių Lietuvos gyventojų. Kitaip sakant, ketvirtadalio žmonių asmeninė kredito istorija nėra švari.

Beje, nuo šio rugsėjo kartą per metus visi Lietuvos gyventojai turi teisę nemokamai sužinoti savo 10 metų pradelstų skolų istoriją, esamus įsiskolinimus ir kokios įmonės per pastaruosius dvejus metus domėjosi jų kredito istorija. Tai galima padaryti prisijungus prie asmeninės kredito istorijos sistemos Manocreditinfo.lt.

Kadangi daugelį iš mūsų su finansų institucijomis sieja ilgalaikiai ryšiai, nuo mūsų pačių daug priklauso, kaip tie santykiai klostysis. Kredito istorijos duomenys kol kas naudojami tik suteikiant finansines paslaugas ar produktus, tačiau galbūt ateis metas, kai ji bus patikrinama ir prieš įdarbinant asmenį – kaip sąmoningumo ir atsakomybės įrodymas.

Daugiau apie asmeninius finansus skaitykite manofinansai.lt.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min