Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 21d. 15:46

Giedrė Maksimaitytė: Dar kartą apie laisves, automatus ir melą...

Giedrė Maksimaitytė Sveikintina, kad viešojoje erdvėje diskutuojama apie Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą dėl Karo prievolės įstatymo nuostatų. Tokios diskusijos ypač naudingos stiprinant Konstitucijos saugomus atviros pilietinės visuomenės ir teisinės bei pasaulietinės valstybės pagrindus.

Tačiau tenka apgailestauti, kad kartais šiose diskusijose elgiamasi negarbingai, ieškant pigių populistinių antraščių apie „dvasininkus su automatais“ ir sąmoningai (ar ne) iškraipant Konstitucinio Teismo nutarimo turinį. Argumentais negali būti netiesa, ypač žinant, kad tai draudžia aštuntasis Dievo įsakymas...

Nesinori, kad skaitant netiesa grįstus svarstymus žmonėms susidarytų klaidinga nuomonė. Todėl pabrėžiame, kad Konstitucinio Teismo nutarime ginama visų Lietuvos Respublikos piliečių lygi sąžinės laisvė. Jame labai aiškiai pasakyta, kad Konstitucijoje yra numatyta ne tik Lietuvos Respublikos piliečių teisė ir pareiga atlikti karo tarnybą, bet ir pabrėžta, jog dėl sąžinės, religinių ar kitokių įsitikinimų kiekvienas pilietis gali rinktis alternatyviąją tarnybą, o valstybė privalo jam tokią galimybę sudaryti. Taigi, kitaip nei teigiama kai kurių komentatorių, tiek tradicinių, tiek kitų bažnyčių dvasininkai, kaip ir bet kurie kiti piliečiai, kurie dėl tikėjimo ar įsitikinimų negali imti ginklo į rankas, turi teisę atlikti alternatyvią civilinę tarnybą.

Kita vertus, karo ar alternatyvioji krašto apsaugos tarnyba gali būti atidėta asmenims individualiu pagrindu dėl svarbių priežasčių, įskaitant jų vykdomą veiklą ar užimamas pareigas.

Ir dar. Kaip bebūtų skaitomas ar komentuojamas šis KT nutarimas, Konstitucija yra ir bus piliečių lygybės, o ne privilegijų aktas ir pagal jos 139 straipsnį kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę ir pareigą ginti Lietuvos valstybę nuo užsienio ginkluoto užpuolimo. Konstitucinis Teismas, vykdydamas tiesiogines funkcijas, šią ir kitas nuostatas visada gins bei saugos.

Visą šį nutarimo tekstą galima rasti ir dar kartą perskaityti Konstitucinio Teismo svetainėje čia.

Giedrė Maksimaitytė yra Konstitucinio Teismo atstovė spaudai

TAIP PAT SKAITYKITE: Tomas Viluckas: Kunigas su automatu

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min