Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 2d. 08:12

Giedrius Česnakas: JAV pasaulio policininkas – galios, o ne retorikos rezultatas

Giedrius Česnakas Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pirmą kartą lankydamas karius konfliktų zonoje (Irake) paskelbė, kad JAV daugiau nebebus pasaulio policininkas. Viešnagės metu prezidentas ir toliau laikėsi nuomonės, kad kitos pasaulio valstybės turi mokėti JAV už „apsaugą“. Aišku, toks pasaulio policininko supratimas labiau primena nusikalstamų grupuočių teikiamos „apsaugos“ suvokimą, bet šiame straipsnyje ne apie tai.

Šiame straipsnyje apie tai, kad Jungtinių Amerikos Valstijų buvimas pasaulio policininku priklauso nuo JAV galios ir tarptautinės paramos tokiai pozicijai, o ne D.Trumpo retorikos.

Pasaulio ar globalaus policininko koncepcija atsirado XIX a. po sąjungininkų pergalės prieš Napoleoną. Galingiausia to meto valstybė – Britų imperija ėmė nustatinėti taisykles, prekyboje, laivyboje ir tarptautiniuose santykiuose. Britanija neretai ėmėsi intervencionizmo ir veiksmų užtikrinančių, kaip jai atrodė, teisingiausią t.y. jos interesus labiausiai atitinkančią tarptautinę aplinką. Buvimas globaliu policininku suteikia ne tik galimybę formuoti sau palankią aplinką, bet drauge reikalauja sąnaudų – ekonominių ir politinių. Taisyklių užtikrinimas, laivybos kelių apsauga, tarptautinės tvarkos palaikymas verčia turėti didžiulę kariuomenę ir laivyną.

Tai daug kainuoja biudžetui ir piliečiams per jų sumokamus mokesčius. Hegemoninės valstybės tampa pagrindiniais augančių galių konkurentais, kuriuos siekiama pakeisti, ar nepasitenkinimo objektais, kurie įvardinami visų problemų priežastimi. Ilgainiui sąnaudos auga, o gaunama nauda iš užimamo statuso mažėja, kol galiausiai įvyksta pasaulio tvarkos virsmas ir buvęs policininkas pakeičiamas nauju. Nepaisant to, valstybės yra linkę siekti hegemonijos – pasaulio policininko statuso. Joms yra svarbiau pačioms formuoti taisykles nei paklusti kitų taisyklėms.

Grįžtant prie Jungtinių Amerikos Valstijų, jų kaip pasaulio policininko vaidmuo nėra senas. Šiuo metu itin populiaru teigti, kad JAV po Antrojo pasaulinio karo (1945 m.) suformavo liberalią (taisyklėmis) grindžiamą pasaulio tvarką. Vis dėlto, minima tvarka nebuvo liberali ar grindžiama taisyklėmis. Šaltasis karas buvo konfliktas tarp dviejų supervalstybių be tiesioginio jų susidūrimo, tačiau ne ką mažiau žiaurus jų periferijoje esančioms valstybėms.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV vėliava
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV vėliava

Berlyno ir Kubos krizės, Korėjos, Vietnamo, Afganistano karai, daugybė perversmų remtų vienos ar kitos pusės tikrai nebyloja apie suaugesnę ir labiau nuspėjamą tarptautinę aplinką, ar kažkokias aiškias taisykles. Tarptautinės politinės ir ekonominės organizacijos liberalią tvarką kūrė tik tarp JAV sąjungininkų – erdvėje, kurioje JAV neturėjo stiprių oponentų. Sukurta sistema tarnavo JAV ir jos sąjungininkėms. JAV nustatomos taisyklės ir apsauga leido saugiau ir turtingiau gyventi – Vakarų Europai, Japonijai, Pietų Korėjai ir kitoms partnerėms.

Šaltojo karo pabaiga lėmė, kad JAV tapo globaliu pasaulio policininku, nustatančiu taisykles, dalyvaujančiu intervencijose humanitariniais pagrindais, spręsdama konfliktus, saugodama pasaulinę laivybą ir prekybą, plėsdama tarptautinį ekonominį bendradarbiavimą. JAV turėjo unikalias galimybes skatinti tarptautinių institucijų plėtrą globaliu lygmeniu. 2001 m. teroristiniai išpuoliai JAV parodė hegemoninį pripažinimą, nes JAV kovoje su terorizmu parėmė platus sąjungininkų, partnerių ir net beaugančių oponentų tinklas. Vis dėlto, galia ilgainiui skatina piktnaudžiavimą ja, savo nustatytų taisyklių ignoravimą, veda prie asmeninės galios pervertinimo, budrumo ir apdairumo praradimo.

Tai sukuria pasipriešinimą iš tarptautinės aplinkos ir delegitimuoja pasaulio policininką. Būtent taip nutiko su JAV sprendimu dėl invazijos į Iraką 2003 m. Sprendimo pasekmės jaučiamos beveik 16 metų, poveikį dar ilgai jaus tiek JAV, tiek pasaulio bendruomenė. JAV galimybės kontroliuoti saugumo aplinką kitų valstybių atžvilgiu yra mažėjančios. Rusija ir Kinija negali globaliai projektuoti savo galios, tačiau ją gana lengvai projektuoja joms artimuose regionuose.

Aktyvus intervencionizmas veda į nepasitikėjimo stiprėjimą, o šiuolaikiniuose konfliktuose ir į „amžinuosius karus“

Ateityje atotrūkis tarp JAV ir Kinijos pajėgumų ir toliau mažės. Tai lems, kad JAV vis dažniau reiks atsižvelgti į Kinijos interesus, o ilgainiui policininko funkcijomis teks dalintis. Galima neabejoti, kad JAV nenori atiduoti turimų policininko įgaliojimų. Tuo labiau, kad tuo nėra suinteresuotos JAV sąjungininkės. Sąjungininkėse dažnokai matomas nepasitenkinimas JAV vaidmeniu, ypač tarp marginalinių grupių, tačiau JAV nustatomos taisyklės, neabejotinai, yra patrauklesnės nei galimos alternatyvos.

Paradoksalu, kad Donaldo Trumpo retorika rodo siekį nustatinėti pasaulines taisykles, o jis teigia norintis atsisakyti šio unikalaus vaidmens. Šiuo metu, didėjančio neapibrėžtumo epochoje, JAV buvimas pasaulio policininku tampa kaip niekada patrauklus. JAV suvokia, kad pasaulio policininko vaidmuo kainuoja brangiai, tai galima matyti iš jos gynybos biudžeto, bet geriau kurti savas taisykles nei paklusti kitų taisyklėms. Arogancija, kurią demonstruoja D.Trumpas, jo propaguojamas daugiašališkumo atmetimas tarnauja JAV oponentams.

D.Trumpas gali skųstis, kad JAV turi pernelyg daug karinių bazių valstybėse „apie kurias daugelis gyventojų net nėra girdėję“. Toks karinių bazių tinklo kūrimas dar Antrojo pasaulinio karo metu buvo pradėtas ne tam, kad kitos valstybės „mokėtų“ už apsaugą, ir ne tam, kad gyventojai apie jas žinotų, bet tam, kad JAV galėtų kariauti toli nuo savo krantų, siekiant apsaugoti savo teritoriją. Karinių bazių tinklas JAV pavertė globalia karine galia, leidžia konfliktus perkelti arti priešų, juos apsupti, smogti greitai ir sėkmingai. Tokių galimybių praradimas pirmiausia neigiamai paveiktų JAV.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Kita vertus D.Trumpas yra teisus dėl JAV karių iš Sirijos išvedimo. JAV buvimas Sirijoje buvo reikalingas tol, kol bus nugalėta ISIS, tačiau po to JAV neturėjo jokios vizijos dėl Sirijos ateities. Basharo al Assado pasitraukimo pasiekti nepavyks, stabilumo Sirijoje dar reiks siekti dešimtmečius, kurdai neturi galimybių sukurti savo valstybės, o atvira parama tokiam projektui tik apsunkintų santykius su NATO nare Turkija.

Galiausiai JAV nemato prasmės finansuoti Sirijos atstatymą. Karių išvedimas nepakeis galios balanso regione, kuriame JAV išlaikys dar bent 50000 karių. Aktyvus intervencionizmas veda į nepasitikėjimo stiprėjimą, o šiuolaikiniuose konfliktuose ir į „amžinuosius karus“. Būtent dėl to, nepaisant didžiulės kritikos, buvęs JAV prezidentas Barakas Obama vengė siųsti karius į Siriją. Valstybė sėkmingu pasaulio policininku gali būti tik tuomet, kai jo įsikišimo prašo kitos valstybės ir partneriai. Tai legitimuoja jos veiksmus ir užtikrina tarptautinę paramą. Geras pasaulio policininkas veikia tik tuomet, kai yra prašomas kitų, pavyzdžiui, Kuveito išvadavimo ar karo Kosove atvejais.

Svarstymai apie alternatyvas JAV policininko vaidmeniui tarp JAV partnerių – pirmiausiai Europos Sąjungos yra prasilenkiantys su realybe. ES nėra valstybė, ji neturi vienos vizijos ir galios centro. ES neturi karinių pajėgumų pati save apginti nuo stipresnių oponentų, jau nekalbant apie galios projektavimą globalioje erdvėje. Tvyrant nestabilumui net jos periferijoje ES žvelgia į JAV, ką puikiai iliustruoja konfliktai Libijoje ar Sirijoje. ES visuomet yra orientuota tik į savo išlikimą ir vidinių problemų sprendimą, todėl globaliam veikimui tenka mažai laiko.

D.Trumpas gali kalbėti apie globalios atsakomybės ir jos teikiamų galimybių atsisakymą, tačiau pasaulio policininko vaidmuo neišnyksta apie tai paskelbus, nes tai ilgas procesas. JAV politinis ir akademinis elitas tikrai nepritars nepagrįstam JAV vaidmens mažėjimui, taip pat kaip ir artimi JAV partneriai, tuo labiau, kad Vakaruose JAV nėra kuo pakeisti, o Kinijos kontroliuojama tarptautinė sistema nėra patraukli galimybė. JAV tiesiog turi pernelyg daug galios, kad atsisakytų veikti.

JAV, kaip ir bet kurios kitos valstybės, užsienio politika yra pragmatinių interesų ir idealistinės retorikos rezultatas. Pragmatika lemia, kad geriau kurti taisykles ir formuoti tarptautinę aplinką pagal savo poreikius nei leisti tai daryti kitiems. Atsargesnis JAV veikimas, ir gerai pasverta politika tik stiprintų JAV kaip policininko vaidmenį. JAV būvimas policininku yra reikalingas Lietuvai, nes jos taisyklės tiesiog geresnės nei alternatyvos.

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Šiemet Davosas – be D.Trumpo, bet su rusų oligarchais ir įtampa dėl Kinijos

Kaimo mokykla: elektros nėra, vaikų yra, bet per mažai. Pastrėvys

Aktualu

Ekspertai apie S.Skvernelio kandidatūrą: nemano, kad tai planuota iš anksto, įžvelgia riziką

Aktualu

Lietuvis įvykdė neapykantos nusikaltimą prieš šiaurės airį: sužalojo visam gyvenimui

Gazas

Balys Bardauskas ruošiasi į Lietuvą: „Jaučiuosi lyg įveikęs Dakarą“

Aktualu

Sulaikytas nužudyto Gdansko mero apsaugos vadas

24sek

Dar viena istorinė L.Dončičiaus naktis – skrydis į operatorę ir pirmas trigubas dublis

Aktualu

Girtas panevėžietis „Nissan“ į medį nukreipė visiškai tiesioje gatvės atkarpoje

Karštas „Ginčas“ dėl maišto „Ryte“: kas kaltas – D.Suttonas, D.Adomaitis ar vadovai?

Kultūra

Svaiginimąsi kare aprašęs Łukaszas Kamieńskis: „Turime dvigubą kariuomenės ir narkotikų istoriją“

Pasaulis kišenėje

Gran Kanarija traukia ne tik pakrante – pažvelkite į išskirtinius jos namus-urvus

Aktualu

Ant vaikų rėkusios Žiežmarių mokytojos artima kolegė: „Jos būklė – itin bloga“

Išrinktos juokingiausios 2018 metų vestuvių nuotraukos

Kultūra

Paskelbtas galutinis Nacionalinės viktorinos vietų sąrašas – vyks beveik 40-yje miestų

24sek

Lietuvos studentų čempionate – neregėtos rungtynės: VDU metė tik tritaškius

Aktualu

Juodojoje jūroje užsidegus dviem tanklaiviams žuvo mažiausiai 14 jūrininkų

Vardai

Brado Pitto moterys: tarp Charlize Theron ir Angelinos Jolie jau prieš daug metų perbėgo juoda katė

Gyvenimas

Koks amžius tinkamiausias prarasti nekaltybę?

Vardai

Violetai Tarasovienei – žiūrovų liaupsės, bet jos stilistei – kritika: kodėl tokia glaustinukė?

24sek

Įdomių minčių pateikęs R.Javtokas – apie „Žalgirio“ duobę ir naują Šaro sutartį

Gyvenimas

Dėl nežinomos ligos Justas eidamas negali sustoti, jo atmintis – tik 10 minučių

Vardai

Karoliną Meschino puošęs Kęstas Rimdžius nukopijavo Izraelio mados namų suknelę? Palyginkite

Aktualu

Gydytojai ir vaistininkai skundžiasi stringančia e. receptų sistema

Sportas

Italijoje – užtikrinta „Juventus“ pergalė prieš absoliučius autsaiderius

Aktualu

Britanijos lyderė pristatė „Brexit“ atsarginį planą, nedaug tesiskiriantį nuo ankstesnio

Naujienos

Aktualu

Kaune – „merso“ smūgis į medį ir stulpą: beteisis vairuotojas į ligoninę pasiuntė 4 keleivius

24sek

Trys naujos „Ryto“ kliūtys

Aktualu

„Socdarbiečiai“ ieško prezidento: galimu kandidatu įvardijo A.Butkevičių, politikas stebisi

Verslas

2019-ieji NT rinkoje: ką prognozuoja analitikai?

Vardai

Naujų metų pažadai ir iššūkiai: savas būstas, magistro laipsnis ir artėjantis jubiliejus

Verslas

Atliekų krizės gniaužtuose – ir Lietuva

Aktualu

Prognozė: dešimt svarbiausių Lietuvos politikos ir visuomenės įvykių 2019-aisiais

Verslas

Eurostatas: lietuviai pagal išlaidas alkoholiui – treti ES

Pasaulis kišenėje

Miestai, kuriuos 2018-aisiais aplankė daugiausiai keliautojų

Aktualu

Lietuvoje prognozuojamas plikledis, sniegas, vietomis kils pūga

Mokslas.IT

Lietuvos mokslininkai sugalvojo, kaip pailginti saulės elementų gyvavimo trukmę

Verslas

Namo renovacija apkarto: negali parduoti buto dėl naujų matavimų

Gyvenimas

Kaip atsikratyti pilvo riebalų ir pagreitinti medžiagų apykaitą

Vardai

NBA žvaigždės Kobe Bryanto žmona Vanessa laukiasi ketvirto vaiko: jau žino lytį

Sportas

„Palanga“ turės naują trenerį: V.Trakys palieka klubą

24sek

„Raptors“ pergalė – K.Leonardo karjeros rungtynės ir žinios apie J.Valančiūną

Aktualu

Prieš 100 metų Kaunas tapo laikinąja sostine

Aktualu

Orai.lt: vietomis kils pūgos

Aktualu

Vilniuje siautėjo Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotosios pėstininkų bataliono karys

Aktualu

Rusijoje kaip šnipas areštuotas amerikietis buvo atvykęs į vestuves

Verslas

Antros pakopos pensijų fondai: mažėja mokesčiai, keičiamos investavimo strategijos

Aktualu

Seimo pirmininkui V.Adamkus buvo labiau prezidentiškas už D.Grybauskaitę

Gyvenimas

Psichoanalitikas R.Milašiūnas apie pasąmonę ir intuiciją: „Pirmiausia reikėtų remtis jausmais, o ne protu“

Aktualu

Gyvenimas po J.Mattiso: P.Shanahanas vadovauti Pentagonui pradeda itin svarbiu metu

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:46
02:03

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min