TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV – lėto augimo spąstuose

Šaltinis: 15min
0
A A

Danske banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė Atsigavimas po nuosmukio, kurį sukėlė „Lehman Brothers“ žlugimas Jungtinėse Amerikos Valstijose, vyksta jau du su puse metų, tačiau pradinio postūmio 2009-aisiais nepakako, kad jis taptų nuosekliu ir tvariu. Po JAV kredito reitingo sumažinimo ir nukritusių finansų rinkų atsigavimas staigiai sulėtėjo.

Nors politiniai neramumai ir kalbos dėl dar vieno reitingo sumažinimo kelia daug neaiškumo, yra ženklų, kad antros recesijos išvengsime. Šių metų antrą pusmetį augimas JAV turėtų šiek tiek atsigauti ir padidėti iki 2 proc. nuo 0,7 proc. pirmą pusmetį, tačiau ilgalaikio augimo prognozės – mažinamos.

Prieš finansinį sukrėtimą rugpjūtį JAV jau buvo matyti šiokie tokie augimo atsigavimo ženklai. Liepos ir rugpjūčio pradžios duomenimis, kiekvieną savaitę gerėjo darbo rinkos rodikliai, JAV automobilių pardavimai po kelių nuosmukio mėnesių liepą taip pat pakilo, nors tai iš dalies lėmė japoniškų automobilių gamybos sutrikimai. Tačiau, po akcijų griūties rugpjūtį, nuotaikos pasikeitė.

Akivaizdu, kad pastarasis finansinis sukrėtimas ir nuosmukio baimė turės poveikį ir realiai ekonomikai. Prognozuojama, kad mažės atsargos, įmonių investiciniai planai gali būti atidėti, o vartotojai tikriausiai išleis mažiau. Vis dėlto, dabartinis finansinis sukrėtimas neturėtų sukelti recesijos. Pagal Danske Banko ekonomistų bazinį ateities scenarijų, paskutiniajame šių metų ketvirtyje prognozuojamas nedidelis ekonomikos atsigavimas iki 2,5 proc.

2012-aisiais JAV, kaip ir kitos industrinės šalys, turės labai sugriežtinti fiskalinę politiką, o tai suveiks kaip dar vienas augimo stabdys.

Tai tikėtina su sąlyga, kad įmonės padidins gamybą po jos sumažinimo 3-ajame ketvirtyje ir bent jau atstatys sumažėjusių atsargų lygį. Pagrindinis išankstinių vertinimų rodiklis – ISM gamybos indeksas – per artimiausius du mėnesius turėtų kristi iki beveik 45, o 4-ajame ketvirtyje padidės iki 50 ir daugiau.

Griežtins fiskalinę politiką

Nors 4-ajame ketvirtyje nenumatomas nuosmukis ir tikimasi nedidelio atsigavimo, tai toli gražu nėra optimistinis scenarijus. Mąstant apie 2012 ir kitus metus, JAV, kaip ir kitos industrinės šalys, turės labai sugriežtinti fiskalinę politiką, o tai suveiks kaip dar vienas augimo stabdys.

Taigi, ilgalaikės šių metų ekonominio sukrėtimo pasekmės gali būti pakankamai reikšmingos. Trumpiau tariant, noras duoti sveiką postūmį ekonomikai iki fiskalinės konsolidacijos laikotarpio nepavyko. Tai lėmė ir subjektyvūs  veiksniai, tokie kaip aukštesnės naftos kainos dėl vykusių neramumų Artimuosiuose Rytuose, maisto kainų spurtas bei žemės drebėjimas Japonijoje.

Ar galima tikėtis geresnių naujienų?

Gerosios alternatyvos atveju per ateinančius ketvirčius pasikartotų tai, kas įvyko praėjusių metų pabaigoje, kuomet įtampa finansų sektoriuje buvo nurimusi, o vartotojų ir investuotojų nuotaikos žymiai pagerėjo. Federalinis rezervų bankas (FED) dar gali nustebinti rinką agresyviu netradicinių pinigų politikos priemonių taikymu, o tai galėtų suteikti teigimą impulsą tiek investicijoms, tiek vartojimui.

Apibendrinant, pagal bazinį scenarijų JAV ekonomika 2011 metais turėtų augti 1,6 proc., o 2012-aisiais – 2,5 proc. Negalima atmesti rizikos, kad tarptautinės reitingų agentūros sumažins JAV skolinimosi reitingą dar kartą. O tai gali sukelti dar vieną finansų rinkų griūtį. Taigi, finansų sektoriaus padėtis išliks trapi ir ateinančiais metais.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min