Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 5d. 21:42

Julius Kalibatas: Koronavirusas – kodėl dėvėti kaukes reikėjo nuo pat pradžių

Julius Kalibatas Balandžio 5 d. delfi.lt paskelbtas straipsnis „COVID-19: mokslininkai aiškina, kodėl reikia dėvėti kaukes“. Mano nuomone, pateikta labai teisinga informacija, paremta neginčijama moksline logika. Kaip nebūtų keista, nuo pat koronaviruso infekcijos plitimo pradžios tiek ministras A.Veryga, tiek visi, kuriems buvo leista oficialiai kalbėti iš televizijos ekranų bei radijo laidose, kaip nekvestionuojamą tiesą kartojo, jog sveikiems jokių medicininių kaukių dėvėti nereikia, o kaukės reikalingos tik sergantiems.

Tikriausiai ne vienam badė akis su sveiku protu prasilenkianti logika – kažkodėl sveiko žmogaus medicininė kaukė neapsaugo nuo infekcijos, kai sergantis, kai to dar nežino, čiaudėja ir kosėja į veidą. Kiekvieną dieną iš televizijos ekranų buvo rodoma, kad tiek Kinijoje, Japonijoje ir Pietų Korėjoje visi gyventojai dėvi kaukes arba respiratorius.

Net oficialiai Lietuvoje patvirtinus pirmuosius užsikrėtimo COVID-19 atvejus, mūsų oficiozai kaip įkyrėjusią mantrą pastoviai kartojo, jog sveikiems kaukių dėvėti nereikia. Deja, atrodo, Lietuvos gyventojai jau seniai nustojo tikėti valdžios skleidžiamomis tiesomis, todėl medicininės kaukės ir respiratoriai akimirksniu buvo iššluotos iš vaistinių ir krautuvių.

Kaukes dėvėti visiems sveikiems yra būtina. Deja, ne visi jas turi, o ką jau kalbėti apie respiratorius. Todėl pasigaminkite patys iš marlės, iš tankesnės medžiagos ar net iš liemenėlės.

Niekas taip pat nepatikėjo ir mistiniais taip reikalingų ir visiems užteksiančių apsaugos priemonių ir testų koronavirusui nustatyti rezervais. Ir, deja, kaip bebūtų gaila, pasirodė, kad netikintys yra tūkstantį yra kartų teisūs. Koronaviruso infekcijos ataką pasitikome kaip ir tie mūsų ugniagesiai – be „tinkamų batų ir be kelnių“.

Aš jau šių metų vasario 24 d. rašiau, kad teko susidurti su kai kurių mokslininkų nuomone, kad kaukės neapsaugo nuo COVID-19, todėl tikrai nenorėčiau sutikti su tokiais teiginiais, nes užsikrečiama, kada čiaudėjant ar kosėjant virusas su ligonio išskiriamo sekreto lašeliais patenka ant sveiko žmogaus gleivinių.

Pats virusas savaime ore neskraido. Net ir mažiausius sekreto lašelius medicininė kaukė pajėgi sulaikyti. Aišku, patartina kaukes keisti kelis kartus per dieną. Be abejo, medicininė kaukė pagal savo apsaugos galimybes neprilygsta moderniausiems respiratoriams, kuriais puikuojasi mūsų Seimo ir Vyriausybės nariai, bet net ir dalinė apsauga geriau, negu jokia.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neeilinis Seimo posėdis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neeilinis Seimo posėdis

Teisybės dėlei turiu pasakyti, kad tuo metu tik vienintelis Infekcinių ligų ir AIDS centras (vadovas – taip A.Verygos nemėgiamas prof. S.Čaplinskas) pateikė informaciją, kad medicininės kaukės apsaugo nuo koronaviruso, bet, matyt, bendrame neigimo fone šis balsas tyruose nebuvo išgirstas.

Tai kodėl ponas Veryga mums pastoviai melavo, buvo įkyriai skleidžiama ne tik neteisinga informacija, bet ir ribojamas testų koronavirusui nustatyti atlikimas, blokuojama vietinė miestų merų iniciatyva paspartinti COVID-19 diagnostikos tempus. Kodėl buvo atsisakyta dalyvauti apsaugos priemonių pirkimuose bendroje paraiškoje su kitomis Europos valstybėmis, o dabar brangiai perkame broką iš Kinijos ir aiškiname, kad respiratorius su defektais neišmesime, o naudosime kaip kaukes.

Gal laikas pradėti žaisti atviromis kortomis ir tiesiog atsiprašyti, paaiškinant, kad Sveikatos apsaugos ministerija paprasčiausiai nebuvo tinkamai pasiruošusi koronaviruso iššūkiams ir pastoviai darė klaidą po klaidos. Nenoromis peršasi išvada, kad prezidentės D.Grybauskaitės įvertinimas A.Verygos kaip vieno iš labiausiai užsispyrusių gyvūnų ne toks jau ir įžeidžiantis, o greičiausiai atspindintis tikrovę.

Dėl to, kad laiku nebuvo pradėtas koronaviruso testavimas, turime, matyt, ne vieną šimtą jau persirgusių lengvomis koronavirusinės infekcijos formomis gyventojų, kurie galėjo užkrėsti masę aplinkinių. Dabar išėjus į gatvę, matyt, į kiekvieną sutiktą žmogų reikia žiūrėti kaip į potencialų infekcijos šaltinį.

Kaukes dėvėti visiems sveikiems yra būtina. Deja, ne visi jas turi, o ką jau kalbėti apie respiratorius. Todėl pasigaminkite patys iš marlės, iš tankesnės medžiagos ar net iš liemenėlės. Blogiausiu atveju apsisukite burną ir nosį keliais sluoksniais tankaus šaliko. Pasistenkite kuo toliau laikytis nuo kitų žmonių. Atstumas 1-2 metrai yra nepakankamas. Nustatyta, kad, čiaudėjant ar kosint, sekreto lašeliai nulekia net iki 7 metrų. O dar geriau, jei įmanoma, pasistenkite kaip galima daugiau laiko praleisti namuose. Būtina visuomet prisiminti ir sau pastoviai kartoti, kad apsaugoti nuo koronaviruso galima, ir daug kas priklauso tik nuo mūsų pačių.

Prof. habil. dr. Julius Kalibatas yra Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min