Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 19d. 15:33

Laimantas Jonušys: Dėl vieno negražaus žodžio

Laimantas Jonušys
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr. / Laimantas Jonušys

Viešojoje erdvėje kilo nemažai šurmulio dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) Žodyno pakomisės sprendimo pritarti „Bendrinės lietuvių kalbos žodyne“ planuojamai teikti žodžio „pederastas“ menkinamajai reikšmei: „pederãstas dkt. (2) menk. homoseksualus vyras“.

Šiuo atveju tai reiškia, kad jį vartojant įžeidžiama, pažeminama dėl seksualinės orientacijos. Žodis „pederastas“ funkcionuoja kitaip negu daugelis kitų menkinamąją reikšmę turinčių žodžių, kaip antai „nevala“, „mulkis“ ir pan., nes jie savo reikšmės turiniu nėra iš anksto nukreipti prieš kokią nors žmonių grupę. (Žodis „pederastija“ turi dar ir kitą, istorinę reikšmę, apibūdinančią senovės Graikijos reiškinį, bet tai taikytina tik tai siaurai sričiai.)

Šiuo sprendimu Pakomisė nieko neišrado, tik konstatavo visuomenėje įsitvirtinantį požiūrį ir suvokimą. Daugelis supranta, kad šis žodis vartojamas išreiškiant paniekinamą požiūrį į homoseksualius vyrus, bet iki šiol nei žodyne, nei kur kitur nebuvo pateikta, kaip kalbininkai oficialiai apibrėžia šį žodį ir jo vartojimą. „Tarptautinių žodžių žodyne“ (2013 m.) „pederastas“ įtrauktas kaip neutralus terminas, bet tai neatitinka dabartinės kalbinės tikrovės. 2015 m. LGBT bendruomenės atstovai nusivylė gavę VLKK paaiškinimą, kad žodis „pederastas“ neturi įžeidaus pobūdžio.

Tačiau tai buvo konsultantų pateiktas atsakymas į klausimą. Konsultantai negali patys priimti naujo sprendimo ar naujai nusakyti žodžio reikšmę – jie remiasi esamais solidžiais žodynais ir VLKK nutarimais bei sprendimais. Kaip tik tokio sprendimo trūko, ir nebebuvo galima jo atidėlioti, juolab kad į VLKK buvo kreiptasi iš policijos ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos dėl šio žodžio išaiškinimo.

Žodyno pakomisė vieningai pritarė žodyne numatytai žodžio „pederastas“ apibrėžčiai su nuoroda menk., t. y. „menkinamasis“. Tačiau nei Pakomisė, nei pati Komisija, nei žodyno sudarytojai neturi galių uždrausti kokio nors žodžio vartojimą. Kaip žinome, jau ne vieną dešimtmetį grožinėje literatūroje ir net teatro scenoje kartais personažų kalboje pliūpteli ir patys šiurkščiausi keiksmažodžiai – VLKK tokios raiškos nereguliuoja. Kokiame žodžio „pederastas“ vartojimo kontekste gali kilti teisinių problemų, kaip gali ar negali būti baudžiama už šio žodžio vartojimą viešumoje, – yra jau kitas klausimas, tai ne VLKK kompetencija.

Laimantas Jonušys yra VLKK Žodyno pakomisės narys

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Video

17:33
00:25
00:50

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min