Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gruodžio 11d. 10:41

Mokesčius susigrąžina ne visi. Kokias klaidas daro žmonės?

Mokesčiai Lietuvoje jau kelerius metus galioja įstatymai, leidžiantys gyventojams susigrąžinti dalį į valstybės biudžetą sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Vis dėlto nemaža dalis gyventojų nėra susipažinę su visomis mokesčių lengvatomis, todėl galimybe susigrąžinti mokesčio permoką nepasinaudoja ir jiems priklausančius pinigus atiduoda valstybei.

Kada galima mokesčius susigrąžinti?

Pagal LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą dalį į biudžetą sumokėto gyventojų pajamų mokesčio galima susigrąžinti, jeigu:

– Gyventojas patyrė Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme numatytų išlaidų (pvz., mokėjo už studijas, gyvybės draudimą, įmokas į pensijų fondus);  

– Gyventojui nebuvo pritaikytas metinis neapmokestinamųjų pajamų dydis (pvz., gyventojas dirbo ne visus metus, gavo tik autoriaus atlyginimą, kt.);

– Mokestį nuo gyventojo pajamų išskaičiavo pajamas išmokėjusi įmonė, tačiau gyventojo gautos pajamos pagal įstatymus yra neapmokestinamos (pvz., tam tikro dydžio pajamos už parduotą metalo laužą). 

Mokesčio permoką gyventojas gali susigrąžinti, pateikęs Valstybinei mokesčių inspekcijai gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją. Įstatymai mokesčio permoką leidžia susigrąžinti ne tik už einamuosius, bet ir už 5 praėjusius mokestinius metus. Vadinasi, 2010 metais bus galima susigrąžinti mokesčio permokas už 2005, 2006, 2007, 2008 ir 2009 mokestinius metus.

Ne visi žino

Nors mokesčių susigrąžinimas gali būti puiki galimybė papildyti savo sąskaitą keliais šimtais litų, nemaža dalis gyventojų šia galimybe nepasinaudoja. Mokesčių specialistų teigimu, pagrindinės tokio gyventojų elgesio priežastys yra nepasidomėjimas visomis galimybėmis arba mokesčio susigrąžinimo procedūros neišmanymas.

Pasak mokesčių grąžinimo paslaugas teikiančios VŠĮ „Šeimos aruodas“ (veikia su prekės ženklu „Atgauk mokesčius“) vadovo Sauliaus Bytauto, gana didelė dalis gyventojų dėl informacijos trūkumo nepasinaudoja visomis mokesčių lengvatomis, todėl jiems teisėtai priklausančius pinigus atiduoda valstybei.

„Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas suteikia teisę mokesčio permoką susigrąžinti ne tik už einamuosius, bet ir už penkerius praėjusius kalendorinius metus. Gana dažnai susiduriame su atvejais, kai per šį laikotarpį gyventojai būna nepasinaudoję viena ar keliomis lengvatomis, apie kurias jie net nebuvo pagalvoję. Pasitaiko atvejų, kai už praėjusius metus gyventojams padedame susigrąžinti kelių tūkstančių litų gyventojų pajamų mokesčio permoką, kurią jie priešingu atveju būtų praradę“, – teigė S. Bytautas.

Pagal šiuo metu galiojantį LR Mokesčių administravimo įstatymą gyventojų pajamų mokesčio permoka yra grąžinama ne vėliau kaip per 90 kalendorinių dienų nuo deklaracijos pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai dienos (jei deklaracija teikiama po atitinkamų metų gegužės 1 d.). Tačiau, pasak mokesčių specialistų, pateikus teisingai užpildytą pajamų deklaraciją, Valstybinė mokesčių inspekcija mokesčio permoką paprastai grąžina mėnesio laikotarpiu.

Pasitaiko klaidų

Daugeliui yra gerai žinomi atvejai, kai mokesčio permoką galima susigrąžinti patyrus pagal įstatymą numatytų išlaidų, t. y. mokėjus už mokslą, gyvybės draudimo įmokas, įmokas į pensijų fondus, būsto kredito palūkanas ar įsigijus asmeninį kompiuterį.

Vis dėlto dalis gyventojų, net ir žinodami minėtas išlaidų kategorijas, deklaruodami pajamas, neišvengia klaidų, todėl mokestį susigrąžina ne visa apimtimi. Pavyzdžiui, pagal LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą deklaruojant pajamas, minėtos išlaidos gali sudaryti ne daugiau kaip 25 procentus gyventojo metinių pajamų (atėmus metinį neapmokestinamųjų pajamų dydį). Jeigu ši riba yra viršijama, likusia išlaidų dalimi gyventojo apmokestinamosios pajamos nėra mažinamos, todėl  dalis mokesčio lengvatos lieka neišnaudota.

 „Atgauk mokesčius“ atstovų teigimu, gyventojai dažnai pamiršta, kad tam tikrais atvejais dalį išlaidų, kuri viršija minėtą 25 procentų ribą, galima perkelti į gyventojo šeimos nario deklaraciją ir taip pasinaudoti lengvata visa apimtimi. Pavyzdžiui, studento, kuris mokėjo už studijas, tačiau neuždirbo pakankamai pajamų tam, kad pasinaudotų lengvata visa apimtimi, mokslo išlaidas į savo deklaraciją gali įtraukti jo šeimos narys (tėvai, brolis, sesuo) ir taip susigrąžinti likusią mokesčio permokos dalį.

Būsto kredito palūkanas gali deklaruoti abu sutuoktiniai

Didelę dalį mokesčius susigrąžinančių gyventojų sudaro asmenys, paėmę kreditą gyvenamajam būstui įsigyti ir mokantys būsto kredito palūkanas. Šiems gyventojams taip pat galioja apribojimas, pagal kurį būsto kredito palūkanos negali viršyti 25 procentų gyventojo metinių pajamų (atėmus neapmokestinamąjį pajamų dydį). Šią ribą viršijanti išlaidų dalis nemažina gyventojo apmokestinamųjų pajamų. 

Specialistai pastebi, kad per metus sumokėtos būsto kredito palūkanos dažnai sudaro gana reikšmingą gyventojo pajamų dalį ir neretai būna didesnės negu 25 procentai gyventojo metinių pajamų. Tačiau deklaruodami pajamas, gyventojai į tai dažnai neatsižvelgia, todėl mokesčio lengvata pasinaudoja ne visa apimtimi.

„Tuo atveju, kai gyventojo pajamų nepakanka tam, kad lengvata dėl būsto kredito palūkanų jis galėtų pasinaudoti visa apimtimi, dalį faktiškai sumokėtų palūkanų galima perkelti į sutuoktinio pajamų deklaraciją ir taip išnaudoti „nepanaudotą“ lengvatos dalį. Dalis pajamas deklaruojančių gyventojų to nepadaro“, – teigė S.Bytautas.

Dirbę ne visus metus gali susigrąžinti

Mokesčių konsultantai atskirai pabrėžia atvejį, kai mokesčio permoką gali susigrąžinti mažiau nei metus dirbę gyventojai. Gyventojui, gaunančiam darbo užmokestį, darbdavys kiekvieną mėnesį paprastai taiko neapmokestinamųjų pajamų dydį, kuris mažina mokėtiną gyventojų pajamų mokestį. Asmenims, kurie dirbo ne visus metus, metinis neapmokestinamųjų pajamų dydis (MNPD) paprastai nebūna pritaikytas, tačiau jie turi teisę MNDP prisitaikyti pateikę metinę pajamų deklaraciją. Pateikus deklaraciją, dalis į biudžetą sumokėto gyventojų pajamų mokesčio sumos yra grąžinama į gyventojo sąskaitą.

Pasak „Atgauk mokesčius“ specialistų, tokių atvejų dažnai pasitaiko tarp gyventojų, dirbusių 2005 metais. Jų teigimu, 2005 metų preliminarios deklaracijos Mokesčių inspekcijos elektroninio deklaravimo sistemoje dar nebuvo formuojamos, todėl mokestį už 2005 metus norintiems susigrąžinti gyventojams deklaraciją tenka paruošti patiems. Kadangi savarankiškas deklaracijos paruošimas užima nemažai laiko, dalis gyventojų 2005 metų deklaracijų nėra pateikę.

Lengvatų sumažėjo

Nuo 2009 m. sausio 1 d. buvo panaikintos lengvatos, suteikiančios teisę susigrąžinti gyventojų pajamų mokestį perkant asmeninį kompiuterį ir mokant būsto kredito palūkanas. Tuo tarpu lengvatos už gyvybės draudimo įmokas, įmokas į trečiosios pakopos pensijų fondus bei lengvata už studijas yra paliktos galioti.

Vis dėlto gyventojai, kurie būsto kreditą buvo paėmę arba asmeninį kompiuterį išsimokėtinai buvo įsigiję iki 2009 m. sausio 1 d., dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio ir toliau turės teisę susigrąžinti.

Temos: 1 Mokesčiai
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min