Dabar populiaru
Publikuota: 2011 sausio 31d. 11:48

Nuomonė. „Halls Winter Rally“: mirtis šį kartą mūsų pasigailėjo (nuotraukos)

Žiūrovai nesilaiko saugumo ir trukdo žiemos ralio dalyviams. Riaumojantis variklis, apsaugos darbuotojo švilpukas, įspėjantis apie milžinišku greičiu artėjantį automobilį... Ir štai toks vaizdelis, kurio ilgai nepamiršiu: nuo tramplino skriejantis automobilis, nuo sūkių virpėte virpantis jo variklio gaubtas ir prieš pat lenktynininkus per kelią bėgantis fotografas ir neriantis stačia galva į griovį.

Kai šis incidentas prie Bajoriškių tramplinų baigėsi laimingai, pagalvojau: o kaip tokiu atveju elgtis pilotui: nuskinti beprotį fotografą ar, vengiant susidūrimo, manevruoti siauroje trasoje ir rizikuoti šimtų žiūrovų saugumu. Tai vargiai įmanoma vairu gaudant automobilį, besileidžiantį po šuolio.

Kita vertus, fotografai patys atsako už savo saugumą ir turi šiokios tokios patirties. O žiūrovai?

Apgirtęs mentalitetas

Pasižiūrėkime, kaip jie elgiasi. Nėra ralio (bent jau žiemos ralio), kurio metu šalia trasos nekiltų muštynės. Kraujas ir degtinė liejasi laisvai, nes šalta... Lietuviškas mentalitetas paprastas: sumokėjau 30 litų už bilietą (ralio pasą), atvažiavau su savo „chebra“, tad galiu daryti, ką noriu. Ir dzin man tie automobiliai, skriejantys pro šalį. O apsaugos darbuotojai, neleidžiantys stovėti prie pat trasos, apskritai visą malonumą gadina.

Susidaro įspūdis, kad ties galimybių riba skriejantys ralistai yra tik fonas girtiems buduliams, norintiems kietai nusifotkinti. Ką jie paskui papasakos grįžę namo: pagėrėm, pasifotkinom, apsauginius pasiuntėm, tik va kažko galvą skauda... Čia nelieka vietos sportinei ralio dvasiai. 

Tik laimingas atsitiktinumas lėmė, kad daugelio žiūrovų skaudančios galvos šeštadienį liko ant pečių.

 

 

Tokių situacijų, kai apsvaigę žiūrovai pavojingai bėgo per trasą, gulėsi šalia kelio ar tiesiog įžūliai kirsdavo linijas „stop“ pavojinguose posūkiuose (juose išslysdavo net lyderiai), buvo dešimtys ir gal net šimtai. O epizodai, kai trasa eina žiūrovas ir demonstratyviai skambina kažkam telefonu ar bėga per trasą automobiliui leidžiantis nuo tramplino – begalinio kvailumo iliustracija. Kaip sako rusai, „bieriežonovo i Bog bieriežiot“ („jei pats saugaisi, tai ir Dievas apsaugo“).

Šiuo atveju tik Dievas ir tepadėjo.

Kruvini 2005-ieji Visagine. Prisiminkime atvejus, kai nepadėjo. Tiksliau 2005-ųjų Visagino ralį. Trys avarijos, aštuoni sužeisti žmonės. Ir mirtis.

VIDEO: Tragedija Grazutej

Skaudžiausias incidentas įvyko paskutiniajame ralio greičio ruože, kai Tomo Baltramiejūno vairuojamas „Opel Kadett“ po šuolio nuo tramplino tapo nevaldomas ir, perskriejęs apsaugines juostas, rėžėsi į žiūrovų minią. Per šią avariją du žmonės nukentėjo itin sunkiai ir buvo nuvežti į reanimaciją (Zarasuose ir Visagine). Kitiems nustatyta muštinių žaizdų. Vienas vyriškis (gim. 1958 m.) vėliau ligoninėje mirė...

Be to, Pasodės greičio ruože ryte jau buvo įvykęs kitas incidentas: automobilio nesuvaldęs Arūnas Vaičiūnas posūkyje trenkėsi į medį, perskriejo apsauginę juostą ir kliudė žiūrovą. Šis patyrė čiurnos traumą.

Po pietų tame pačiame Pasodės greičio ruože Sauliaus Petreikio automobilis kliudė į trasą išbėgusį nedrausmingą žiūrovą. Žmogus patyrė galvos traumą. Visi sužeistieji – vyrai.

Kas būtų, jeigu būtų

O dabar grįžkime į Bajoriškes. Pasižiūrėkite, kaip šioje vietoje, kurioje itin gausu „sportiškai“ nusiteikusios publikos, „Aukštaitijos ralyje“ yra nuo tramplino nušokęs V.Pupius. Kas būtų buvę, jeigu toks incidentas būtų pasikartojęs „Halls Winter Rally“, išsiskiriančiame ypatinga žiūrovų gausa?

Kad visiems būtų viskas aišku, šis komentaras nėra organizatorių kritika, nes jie padarė labai daug, kad užtikrintų saugumą. Negi steigsi dar mobiliąsias blaivyklas trasoje viešajai tvarkai užtikrinti. Kita vertus, FIA (Tarptautinės automobilių sporto federacijos) ekspertų nuomone, neįmanoma užtikrinti visiško saugumo visoje trasoje. Nes ir žiūrovai, ne tik organizatoriai, turi mokytis iš praeities nesėkmių. Juk prie kiekvieno kvailio policininko nepastatysi.

Deja, mano prognozės pesimistinės: tik laiko klausimas, kuriame ralyje pasikartos 2005-ųjų Visagino ralio istorija. Tikėkimės, kad negreit.

VIDEO: Halls Winter Rally 2011 Dovilo Čiutelės skrydis

VISOS ŽIEMOS RALIO NUOTRAUKOS VIENOJE VIETOJE

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

23:30
04:39
00:23

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min