Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasaulinės žaliavų kainos – blogų naujienų nėra

Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

„Danske Bank“ vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė Pastarųjų mėnesių tendencijos pasaulio žaliavų rinkose pasižymėjo išskirtiniais svyravimais ir vieningų tendencijų nebuvimu. Neenergetinių žaliavų kainos jau kurį laiką gana stabiliai stiebiasi aukštyn. Tai galima paaiškinti tiek silpnėjančiu doleriu, tiek galimai sumažėjusia maisto produktų pasiūla.

Globalios maisto produktų kainų didėjimo tendencijos aiškinamos prastu šių metų derliumi Kanadoje, Rusijoje, Kazachstane, kurį nulėmė išskirtinai blogos oro sąlygos bei stichinės nelaimės (pvz., gaisrai). Naftos kainos pasižymėjo išskirtiniu nestabilumu – išaugusios paklausos Kinijoje bei padidėjusio vartojimo Amerikoje nulemtas augimas buvo stebimas nuo pat metų pradžios, tačiau trečiajame metų ketvirtyje tendencijos pasikeitė – kaina ėmė mažėti. Prie to prisidėjo ir stabili naftos produktų pasiūla, ir vis dar didelės naftos atsargos, ir šiek tiek sumažėjusi paklausa (tiesa, didžiąja dalimi nulemta sezoninio veiksnio).

Išliekanti ekonomikos augimo lėtėjimo rizika Jungtinėse Valstijose, Kinijoje bei eurozonoje gali ir toliau neleisti naftos kainoms pakilti virš 80–ies JAV dolerių už barelį ribos. Juo labiau, kad Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) generalinis sekretorius Abdalla Salem‘as el–Badri neseniai pareiškė, jog kartelis teigiamai žiūri į dabartinę naftos kainą (tarp 70 ir 80 JAV dolerių už barelį) ir kad ši kaina yra priimtina rinkoms. Taip sekretorius patvirtino jau ankščiau išsakytą OPEC nuomonę, kad dabartinė naftos kaina yra sąžininga ir atitinkanti tiek gamintojų, tiek vartotojų interesus bei poreikius.Pasaulinių grūdų atsargų ir jų suvartojimo santykis mažėja ir dėl prasto derliaus, ir dėl didėjančio vartojimo.

Žemės ūkio produkcijos kainos auga visame pasaulyje. Visų pirma, tai nulemta prasto grūdinių kultūrų derliaus pagrindinėse gamybos rinkose (Kanadoje, Rusijoje, Kazachstane, Ukrainoje) bei Rusijos sprendimo uždrausti grūdų eksportą. Nors nenuginčijamų priežasčių manyti, kad pasaulio laukia spartus maisto kainų didėjimas, ir nėra, tačiau tam tikra rizika išlieka. Pasaulinių grūdų atsargų ir jų suvartojimo santykis šiuo metu mažėja ne tik dėl prasto derliaus, bet ir dėl toliau didėjančio vartojimo – o ši kombinacija gali nemažai prisidėti prie maisto produktų brangimo.

Aukso kainos pasaulyje toliau gerina rekordus – reaguodamos tiek į silpnėjantį JAV dolerį, tiek į lūkesčius dėl pasaulio ekonomikos atsigavimo sulėtėjimo. Kitaip tariant, vis dar egzistuojančių neaiškumų dėl ekonomikos atsigavimo kontekste auksas ir toliau lieka saugiu investavimo garantu.

Pasaulinės tendencijos tampa ir priedanga

Šios trumpai nusakytos žaliavų rinkų tendencijos Lietuvos gyventojų stipriai nepaveiks. Geroji žinia yra ta, kad bent jau artimiausiu metu nesitikima ženklesnio naftos kainų didėjimo; blogoji žinia – brangstantys maisto produktai. Kita vertus, reikia nepamiršti ir Lietuvos specifikos: mūsų rinka pasaulinius kainų šokus yra linkusi absorbuoti žymiai didesniu mastu nei išsivysčiusios šalys. Kalbant paprastai, tai rodo, kad mūsų rinkos dalyviai tiesiog yra linkę piktnaudžiauti savo padėtimi ir nevengia prisidengti pasaulinėmis tendencijomis, teisindami banalų savo pelno maržos padidinimą.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min