Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 26d. 18:01

Paulius Jurkevičius: Maisto menestreliai dainuoja sveiką majonezą

Paulius Jurkevičius Vakar skaitėte, kad majonezas – labai nesveika. Šiandien skaitote: tik truputį nesveika. Rytoj rasite žinią, kad tai, ką skaitėte vakar ir užvakar yra mitas. Vakar, šiandien, rytoj. Labai nesveika, truputį nesveika, normaliai. Norite tiesos? Jos nebuvo, nėra ir nebus. Klausykite kaip gieda maisto menestreliai. Gražiai gieda.

Kas yra menestreliai? Išvertus iš provansalų menestrals, būtų namų tarnas. Bet ypatingas tarnas: gražiai giedantis. Tai, ką reikia. O reikia – tai, ko nori feodalas, namų šeimininkas. Pagiedoję keletą mėnesių vienoje pilyje, susiprasdavo, kad jau nusibodo, tada pasiimdavo pinigus ir keliaudavo į kitą pilį, į kitą dvarą, pas kitą feodalą.

Tokie keliaujantys dainorėliai XIII–XIV amžiuje buvo labai populiarūs Pietų Prancūzijoje, Sicilijoje. Menestreliai negalėdavo dainuoti ką panorėję, ne, jų talentą pakirpdavo kurtuazinės rinkos dėsniai: dainą užsako feodalas. Dažniausiai ją feodalo užsakymu sukurdavo trubadūras, o menestrelis tik atlikdavo. Visaip būdavo.

Ir dabar visaip būna. Dabar atsirado nauja menestrelių tipologija, ji traukia giesmę apie maistą. Apie vieną kitą produktą. Apdainuoja gerąsias produkto savybes, nutyli blogąsias. Arba drąsiai apdoroja blogąsias taip, kad jos nebeatrodo blogos. Maisto menestreliams nebereikia ieškoti nei pilies, nei dvaro – yra internetas, serveriai, portalai. O feodalų užsakančių chansons (pranc. – dainos) – pilna. Užtenka atsidaryti Rekvizitai.lt

Kartais maisto menestreliai gieda inkognito, nepasirašo ir neprisistato. Štai kaip gražiai gieda nežinomas maisto menestrelis: „Yra sukurta daugybė mitybos sistemų ir kiekviena jų teigia esanti vienintelė teisinga. Tačiau jei atmesime visus skirtingų „žinovų“ kritikuojamus produktus, ar liks ką valgyti? Raudona mėsa nesveika, nes sukelia vėžį, vištiena prisotinta antibiotikų, žuvyje daug švino ir plastiko, vaisiuose apstu cukraus...“

Supratote, ką feodalo – majonezo fabriko užsakymu norėjo padainuoti šis kurtuazinis maisto trubadūras? Žinovus jis paėmė į kabutes. Kritiką sukritikavo. Pagrindinių produktus rizikas aptarė. Tai ką? Liko kokios nors gairės, riboženkliai, mitybos sistemos, autoritetai? Neliko. Liko tabula rasa. Romėnai taip vadindavo rašyti skirtą lentelę, kurioje buvo kažkas parašyta, o paskui nutrinta.

Viskas nutrinta, švaru. Viskas nesveika. Viskas sveika. Ir skamba įtaigi giesmė: „Tačiau galimas ir kitas kelias. Tai valgyti vadovaujantis tiesiog saiko jausmu. Nes juk ir liaudies išmintis sako: „Kas per daug – tas nesveika“. Būtent. Nes bet kokio produkto perteklinis vartojimas nežada nieko gero. O valgymas su saiku, po truputį, leidžia mėgautis maistu sau nekenkiant. Tad nebijokime nei gabaliuko mėsos, nei majonezo šaukšto“.

Giesmė apie saiką yra graži. Maisto menestrelis jautriai gieda. Šaukšto majonezo nereikia bijoti, ir mes jo nebijosime. O dešimties šaukštų? Lietuvos prekybos centrų majonezo lentynos yra tokios plačios, jog abejoti neverta: menestrelis gieda ne apie vieną majonezo šaukštą, ne apie dešimt šaukštų, o apie majonezo turbo vartojimą. Ne tik Velykų proga. Majonezas vakar, šiandien, rytoj, ir per amžius.

Maisto feodalų norai menestreliams yra įstatymas. Kartais jie reiškia išskirtinius norus, tada ir atlikėjų reikia itin talentingų, išmanių. Neseniai viename žinių portale skaičiau straipsnį apie tai, kaip išsirinkti aliejų. Labai geras aliejus, nelabai geras, nuostabus. Čia maisto menestrelio partiją atlieka ne anonimas, o asmenybė. Vardas, pavardė ir pareigos – „mitybos poveikio sveikatai tyrėja“. Suprantate? Jūs valgote, kad pavalgytumėte. O va, yra specialistų, kurie valgo tam, kad ištirtų maisto poveikį sveikatai. Skamba rimtai ir netgi šiek tiek dramatiškai. Yra abejojančių?

Tyrėja ištyrė, o portalas įkalė antraštę: „Visų mėgstamas aliejus netinka kepti“. Maisto menestrelė imasi rizikingo veiksmo: ji sutvarko produktą pagal feodalo užsakymą: „Šaltai spaustas nerafinuotas alyvuogių ar

kitos augalinės kilmės žaliavos aliejus, kurio lydymosi temperatūra pasiekiama esant maždaug 100 laipsnių“.

Kodėl veiksmas rizikingas? Pirma: panaudojamas žodis, kuris atstumia ir išgąsdina: lydosi. Taip ir įsivaizduojame, kaip ten kažkas kraupiai lydosi. Antra: alyvuogių aliejų (mononesočiosios riebalų rūgštys) pastato į tą pačią lentyną su „kitais augaliniais aliejais“ (polinesočiosios riebalų rūgštys). Tai maždaug tas pats, kaip alų palyginti su degtine. Trečia: alyvuogių aliejaus smilkimo (tyrėja gieda gėdingai – „lydimosi“) temperatūrą sumažina lygiai dvigubai. O tai yra labai rizikinga, nes žmonės šiais laikais nėra visiški seniai besmegeniai, atsiverčia Vikipediją ir mato: alyvuogių aliejaus smilkimo temperatūra siekia 207 laipsnius.

Išvada: rafinuotas rapsų aliejus – lietuviams, o pietiečiams – alyvuogių. Norite būti panašūs į pietiečius? Turbūt nelabai. Tai ir žiūrėkite, ką į keptuvę pilate.

Bet tai tik uvertiūra. Dainą tęsia feodalo viešieji ryšiai, pasipila skaičiai, vartojimo tendencijos, apibendrinimai. Vienas jų – „populiariausias lietuvių pasirinkimas“ taps šios vartojimo džiaugsmo simfonijos „raps mažor“ kulminacija. Vartokite. Maestoso cantabile!

Pats galingiausias menestrelių kalibras – dainuojantys dietologai. Dietų profesionalai, kurie suteikia savo veidą ir pavardę maisto pramonės subjektams, kad paryškintų teigiamas produkto savybes, padidintų apyvartą ir pardavimus. Nes, pavyzdžiui, Lietuvoje mažėja vaisių sulčių pardavimai (Europos vaisių sulčių asociacijos AIJN duomenys). „Desertą po pietų ar užkandžiavimą įvairiais šokoladukais tarp pagrindinių valgymų, galite pakeisti stikline sulčių. Jos suteikia ne tik energetinių medžiagų, bet ir vitaminų bei mineralų“ – aiškina profesionali dietologė.

Lyginti vaisių sultis su šokoladukais? Geniali idėja. Tyra ir švari. Nepaneigiama. Nors ką čia gali žinoti. Yra šokoladukai ir yra šokoladas. Ir yra šokolado pramonės menestreliai, kurie pasiruošę įrodyti: juodojo 80 proc. šokolado gabaliukas po pietų yra geriau nei stiklinė vaisių sulčių. Pasiruoškite tam.

Na, o jeigu pradėsite dejuoti, kad rinkodarinės maisto operos žiauriai nusibodo duosiu patarimą. Neskaitykite patarimų! Išjunkite muziką.

Tai nebus lengva, nes maisto menestreliai užsimaskavę taip, kad pradedi skaityti žinių portale straipsnį ir galvoji, kad skaitai straipsnį, o ten, pasirodo, – maisto menestrelių giesmelė. Ką nors paneigianti. Arba ką nors reabilituojanti. Ta proga negaliu nepagirti portalo į kurį rašau: jis įsileidžia maisto menestrelius. Bet pažymi juos specialiu ženklu. O tai jau yra neblogas allegro moderato.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Durys, kurias atvertų Ona ir Jonas: tylintys namai Ažubaliuose

Interviu Kultūra

Laurie Anderson: „Daug žmonių šiais laikais mano, kad gyvename apokaliptiškoje eroje“

Gazas

Eksperimentas: kodėl elektromobilių vairuotojai valgo geresnį maistą ir skaito daugiau knygų?

Pasaulis kišenėje

Turistai perspėjami dėl Bulgarijos kurorto: nesusigundykite nuotykiais paplūdimyje

Sportas

Dėl nuotraukos su lašeline JAV plaukimo legendai – 14 mėnesių diskvalifikacija

Aktualu

Vilniuje sunkvežimis trenkėsi į apšvietimo stulpą

Vardai

Kim Kardashian bando įvesti į madą kojines su šlepetėmis: ar jai pavyks?

24sek

NBA turgus jau rimsta: tarp didžiausių laimėtojų: „Warriors“, „Lakers“ ir „Nuggets“

Gyvenimas

Epilepsija sergantį šunį globojantis Giedrius: pirmieji priepuoliai atrodė baisūs

Aktualu

Įtariama rusų šnipė buvo susitikusi su aukšto rango JAV iždo departamento pareigūnu

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: Ar tikrai šiluma kaulų nelaužo?

Sportas

„Sūduvą“ treniravęs serbas „Crvena zvezda“ ekipai siunčia neramią žinutę

Maistas

Tarptautinė dešrainių diena: 3 nesudėtingi receptai

Vardai

Laimos Vaikulės festivalyje dainavusi Liepa: „Lietuvoje atlikėjai retai sulaukia tiek dėmesio“

Kultūra

Thomo Manno festivalio diskusijoje: kaip inteligentija reagavo į pasibaigusį Pirmąjį pasaulinį karą

Vardai

Sūnaus gimtadienį atšventę Oksana ir Simas Jasaičiai: „Geriausia dovana – kad tėveliai yra kartu“

Vardai

Cristiano Ronaldo Italijoje gyvens rūmuose su 200 kambarių ir slaptais požeminiais išėjimais

Cristiano Ronaldo Italijoje gyvens rūmuose su 200 kambarių

Nuotraukose fotografė sukuria tobulo gyvenimo iliuziją, skirtą mamai

Aktualu

Kliūtis amerikiečių idėjai atstatyti į Kauno marias panirusias Rumšiškes – nėra laisvos žemės

Naujienos

Vardai

Šeštą mėnesį nėščia Greta Lebedeva atrodo stulbinamai: kaip jai pavyko išsaugoti tokią figūrą?

Sportas

J.Wilshere'o žinutė apie Čempionų lygos finalą papiktino „Arsenal“ sirgalius

Pasaulis kišenėje

Puikiai išsilaikiusios senosios Joniškio žydų kapinės: akmuo, medis ir sustojęs laikas

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Sauliaus Paukščio „Pustoniai ir atspalviai“ – bohema amerikiečio akimis

Panevėžyje sučiuptas neblaivus ir teisių neturintis vairuotojas

24sek

„Lakers“ treniruotėse A.Kulboką keičiantis LiAngelo Ballas: „Galiu žaisti ir kitur, bet...“

Deuce

Paaiškėjo R.Berankio ir A.Zverevo „Roland Garros“ turnyre akistatos laikas

24sek

ČL finalo prognozės: dauguma žalgiriečių laukia „Real“ pergalės, bet ne Š.Jasikevičius 

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: kulinarinio tinklaraščio ir knygų autorės Signes Meiranes vaikystės medaus tortas

Verslas

Verslininkų namai Vilniuje: elegancija ir pasakiški senamiesčio vaizdai

Gazas

„Formulės 1“ Monako GP kvalifikacija: Danielis Ricciardo aplenkė „Ferrari“ ir „Mercedes“ lyderius!

Pasaulis kišenėje

Džakarta: didžiausia, pergalinga ir klestinti. Apsižioplinimas oro uoste

Aktualu

Socialdemokratai kandidatus į merus kels visose savivaldybėse

Vardai

Vardinių kvepalų reklamai – visiškai nuogos Kim Kardashian nuotrauka

100 tortų degustacija Druskininkuose

Aktualu

Alytus keičia vandens tinklų šulinių liukus su užrašu „CCP“

Gyvenimas

Interjero dizainerės patarimai, kaip susikurti namuose patrauklų ir individualų stilių

Aktualu

Pirmieji referendumo Airijoje rezultatai: už abortų draudimo panaikinimą balsavo 60 proc.

24sek

P.Pierce'as „Celtics“ naujokui prognozuoja vietą tarp didžiausių klubo legendų

Aktualu

Viešųjų pirkimų tarnyba sustabdė šiukšliavežių pirkimą Kaune

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min