Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 31d. 18:07

Paulius Jurkevičius: Nejaugi ir vėl – majonezo festivalis?

Paulius Jurkevičius Nežinau, kuo jums taps Velykų užstalė – dar viena sušių puota, margučių dažymo – ridenimo čempionų lyga, kiaulienos vyniotinių degustacija, modernių mišrainių kūrybos sesija? O gal įgaus sudėtingų laktovegetarinių arba veganinių eksperimentų formą?

Tiesą pasakius, sunkiai įsivaizduoju veganinį Velykų margutį. Sako, jį galima sukonstruoti: tinka avokadai, juos tereikia įdaryti veganišku sūriu ir kitais augaliniais ingredientais. Ridenti jį irgi, matyt, įmanoma. Bet kaip susidaužti su stalo kaimyno margučiu?

Viena bloga veganė sako, kad ji – už Velykas be kiaušinių ir be Bažnyčios. Kita, šiek tiek geresnė veganė – už Velykas be kiaušinių, be Bažnyčios ir be Velykų. Ta prasme – be velykinių Kristaus prisikėlimo konceptų. Nes jie varginantys – tiek gastronomiškai, tiek ir intelektualia prasme. Įdomu tai, kad Velykas švenčiantys veganai deklaruoja ne velykinės puotos esmę ir ne margučius, o malonų bendravimą su artimais žmonėmis. Kyla klausimas: koks yra tokio malonaus bendravimo turinys? Ir kuo jis malonus? Ir kam išvis reikia Velykų be Velykų, – toks reiškinys trunka 365 dienas.

Anądien Romoje vienas dar tikintis veganas prie vegkapučino puodelio man prisipažino, kad tiki į Dievą, į Bažnyčią, bet be apaštalo Pauliaus. Esą šis – tryliktasis apaštalas veganizmo religijai yra ne apaštalas, o demonas. Piktasis mėsos valgymo propagandistas. Šventasis Paulius laiške korintiečiams aiškino: „Valgykite visa, kas parduodama mėsos prekyvietėje, sąžinės labui nieko neklausinėdami. Juk Viešpačiui priklauso žemė ir kas tik ant žemės“.

Britų rašytojas Tomas Standage'as tvirtina: „Jeigu žemdirbystė būtų išrasta šiandien, ji tikriausiai būtų uždrausta“. Kur tada dėtųsi mūsiškė bloga veganė ir šiek tiek geresnė?

Matote? Mano bendravardis apaštalas už tokias kalbas šiandien užsidirbtų. Gal tik feisbuke, bet užsidirbtų. Kita vertus, su Jėzaus pasija ir jo požiūriu į maistą irgi yra neaiškumų. Menkai tikėtina, kad Jėzus būtų buvęs vegetaras arba veganas. Paskutinės vakarienės terminologija nebuvo itin veganiška, netgi visai antiveganiška. Pakaks nueiti į bet kurią bažnyčią ir pasiklausyti eucharistijos ritualo. Apie duoną: „Imkite ir valgykite, tai yra mano kūnas.“ Apie vyną: „Imkite ir gerkite, tai yra mano kraujas.“

Šia, sakyčiau, normalia visavalgystės leksika duoną ir vyną Kristus perkeičia į savo kūną ir kraują.

O dar jeigu prisiminsime pirmąjį Dievo įsakymą, – pamenate: neturėk kitų dievų, tik mane vieną. Veganizmas yra tokia maistinė (beveik) religija, kurios centre – ne žmogus, ne dievybė, o gyvūnas. Ir štai būtent Velykų proga turime mažytę, bet akivaizdžią prieštarą. Tarp šventės ir kiaušinio. Tarp kiaušinio ir tradicijos. Tarp tradicijos ir tikėjimo. Tarp tikėjimo ir netikėjimo. Tarp Velykų ir anti – velykų.

Šio teksto tema – anaiptol nėra veganų gyvenimo būdo ir maisto kritika. Taip, krikščioniškos tradicijos ir šventės jiems yra šiokia tokia problema. Kitaip tariant: tam tikra mūsų visuomenės dalis švenčių proga yra šiek tiek pasimetusi. Užuot pasidžiaugusi Velykų tradicijomis priversta konstruoti veganinį kiaušinį.

Nepaneigiama: veganizmo tikslai – kilnūs, utopijos – didingos. Gyvūnų kančia ir išnaudojimas yra labai negeras reiškinys. Bet aš kalbėčiau ne tik apie gyvūnų kančią. Reikėtų būti nuosekliems iki galo: kodėl nekalbame apie globalią žemės kančią? Sausros, potvyniai, pesticidai, dirvos alinimas – argi tai nerodo, kad žemė smarkiai kenčia (ir prie to šiek tiek prisideda veganiško maisto pramonė)? Ne veltui knygoje „Žmonijos mitybos istorija“ britų rašytojas Tomas Standage'as tvirtina: „Jeigu žemdirbystė būtų išrasta šiandien, ji tikriausiai būtų uždrausta“. Kur tada dėtųsi mūsiškė bloga veganė ir šiek tiek geresnė?

Na gerai, – palieku ramybėje iš avokadų sukonstruotus margučius ir jų valgytojus. Ir jų Velykas be Velykų.

Užuot žiūrėjęs į svetimą sojų ir seitanų daržą žiūrį į savąjį – visavalgišką santykį su tradicija, švente, užstale.

Yra trys svarbiausi liturginiai produktai, be kurių nebūtų nei Velykų, nei mums mielo margučių ridenimo. Be jų būtų Velykos be Bažnyčios, kaip sakė viena vidutiniškai bloga veganė. Mes galime tą trejybę ignoruoti visaip – agnostiškai, sovietiškai, veganiškai, bet, tarkime karalius Mindaugas prieš 764 metus pamąstė, pamąstė ir nusprendė tapti pateptuoju. Ir buvo pateptas ne taukais, ne sviestu, o krizma – alyvuogių aliejumi iškvėpintu balzaminėmis žolelėmis. Ir Lietuva nužygiavo į Vakarus. Ten, kur mes dabar esame.

Valgome duoną – aliejų, geriame vyną ir išliekame atsisukę į Vakarus. Atsisakome duonos – aliejaus – vyno liturginės triados, ir šiek tiek lieknėjame (galimas daiktas...), nuo kažko tolstame, kažką pamirštame, šį bei tą išjungiame.

Žodžiu, pirmasis liturginis produktas yra aliejus, nes vardas Kristus reiškia – pateptasis. Mes esame konfesinės – gastronominės pafrontės valstybė. Į vakarus aliejus visur yra tikėjimo, amžinumo simbolis, žodis, kuris netgi neindoeuropietiškoje vengrų kalboje yra „olaj“. Į rytus nuo mūsų prasideda „maslo“.

Tai, kad Lietuvos valstybė nebūtų gimusi be aliejaus nėra istorinis atsitiktinumas. Tai mūsų geopolitinės – kultūrinės orientacijos faktas. Atkreipiu dėmesį – tais laikais žodis „aliejus“ turėjo vienintelę reikšmę – alyvuogių aliejaus. Todėl šiandieninės vartotojų ir dietologų revizijos esą mūsų – lietuvių kepenims labiau tinka linų sėmenų, rapsų, kokosų aliejai yra toks pats veganizmas kaip ir margutis iš avokadų.

Antrasis trejybės produktas – duona. Tas labiausiai mitybininkų ir kūno liesintojų keiktas produktas. Tas, kurio reikia atsisakyti, jeigu valgai šiuolaikiškai ir seki paskui šviežiausias dietas. Tas dietininkų pajuokos objektas, prakeiktųjų angliavandenių koncentratas, kuriam netyčia nukritus ant žemės reikėdavo jį pabučiuoti, o dabar nebereikia. Daugybės karų, legendų, prietarų objektas. Mes – 4,5 G pažangiojo ryšio liaudis prietarais juk netikime, – kaip galėtume tikėti? Ypač nelabai moderniais duonos prietarais.

Trečiasis liturginis produktas yra vynas. Tai, apie ką pas mus nebegalima rašyti. Tai, ko nerekomenduojama aptarti pasitelkiant daugiau ar mažiau kultūrišką tekstą. Tai, kas užtraukia baudą. Tai, kas prilyginama padugnėms rūpima chemine formule – alkoholiui. Tai, kuo žmonės supriešinami, nors J.K. įsivaizdavo, kad vynas subendrins, o ne supriešins. Tai, ką siekiama sektantizuoti – na, jūs ten, vyno šviesuoliai – ragaukite pasislėpę pogrindyje.

Man patiko monsinjoro Francesco Follo, nuolatinio Šventojo Sosto stebėtojo prie UNESCO Paryžiuje mintis: „Tikėjimas – kaip valgymas ir gėrimas. Tikėti – tai kažkas labai konkretaus: valgyti. Valgymas ir gėrimas yra paprastas veiksmas, kasdienis, gyvybiškas. Valgymas yra dieviškas gyvybės arba mirties klausimas“.

Valgome duoną – aliejų, geriame vyną ir išliekame atsisukę į Vakarus. Atsisakome duonos – aliejaus – vyno liturginės triados, ir šiek tiek lieknėjame (galimas daiktas...), nuo kažko tolstame, kažką pamirštame, šį bei tą išjungiame. Palaukite, be apie ką mes čia šnekame? Apie Velykas be margučių, be liturginės maisto triados, be dar kažko?

Linkiu, kad Velykos netaptų dar vienu majonezo festivaliu.

Tvirtų kiaušinių!

TAIP PAT SKAITYKITE: Paulius Jurkevičius: Lieso kūno sektantai – čia pat, už kampo!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Žemaitė iš Plungės savo laimę rado didžiausiame Europos uoste

Popiežiaus vizitas Aktualu

Diakonas D.Chmieliauskas: popiežius Pranciškus atsigavo bendraudamas su paprastais žmonėmis

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Aktualu

Be šviesų po miestą važinėjęs girtas panevėžietis sukėlė avariją ir pasipriešino policijai

Aktualu

Pirmoji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Aktualu

Iš Lietuvos ir Vatikano diplomatinių santykių istorijos. Dovana popiežiui Pijui XI

Verslas

Penkis šimtukus gavęs abiturientas dabar minta korepetitoriaus duona ir apie emigraciją negalvoja

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Vardai

Julia Roberts išnuomoja namą Malibu: pas žvaigždę gyventi galima už 10,5 tūkst. dolerių per mėnesį

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kauno Santakoje popiežiaus mišių išvakarėse renkasi tikintieji

Stiprus vėjas talžo regatos jūroje dalyvius: sraigtasparnis ieško dingusio tėvo ir sūnaus, gelbėja įgulas

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: esame viena labiausiai grybaujančių Europos tautų

Naujienos

Aktualu

Žemaitė iš Plungės savo laimę rado didžiausiame Europos uoste

Popiežiaus vizitas Aktualu

Diakonas D.Chmieliauskas: popiežius Pranciškus atsigavo bendraudamas su paprastais žmonėmis

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Aktualu

Be šviesų po miestą važinėjęs girtas panevėžietis sukėlė avariją ir pasipriešino policijai

Aktualu

Pirmoji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Aktualu

Iš Lietuvos ir Vatikano diplomatinių santykių istorijos. Dovana popiežiui Pijui XI

Verslas

Penkis šimtukus gavęs abiturientas dabar minta korepetitoriaus duona ir apie emigraciją negalvoja

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Vardai

Julia Roberts išnuomoja namą Malibu: pas žvaigždę gyventi galima už 10,5 tūkst. dolerių per mėnesį

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kauno Santakoje popiežiaus mišių išvakarėse renkasi tikintieji

Stiprus vėjas talžo regatos jūroje dalyvius: sraigtasparnis ieško dingusio tėvo ir sūnaus, gelbėja įgulas

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: esame viena labiausiai grybaujančių Europos tautų

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min