Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 24d. 17:59

Paulius Jurkevičius: Paryžius stop Roma stop Vilnius. 8 atspalviai

Paulius Jurkevičius Jeigu nežinočiau, kokiame mieste atsidūriau, jeigu atsidurčiau kažkur, bet nebesuvokčiau kur – išgerčiau bare kavos puodelį. Kad ir užmerktom akim jį išgerčiau. Vidinis „Google“ mapsas išsyk prabustų. Nušvistų aštuoni būties atspalviai tarp Paryžiaus, Romos ir Vilniaus.

I.Kava. Neįtikėtinai vandeninga, barbariškai karšta, bekūnė. Gausi. Skirta atsigerti. Aha, čia – Paryžius.

Tiršta ir aliejinga. Vienas įsisenėjusios kofemanijos gurkšnis. 25 ml, – dozė (kitaip nepavadinsi). Bet pakankamai karti. Vaje, – sutaupė arabikai, pamaišė robustos. Tai taip: Roma yra Roma. Ką tu jai padarysi...

Šokolado, prieskonių, džiovintų vaisių ir kitos sensorinės nuojautos. Rūšinė! Brazilija, kavos teruarai, penkiasdešimt vienas plautos arabikos flevuro potėpis. Alio, Vilnius? Po trečiojo espreso skrandžio rūgštys prašo liautis. Gailiai meldžia žalios arbatos.

Na, bet šįsyk neplanuoju gilintis į kavos kokybės standartus. Juolab į kainas. Nuskriskite į Paryžių, prisėskite Saint-Denis bulkinėje ir pasijusite (mokėsite) kaip Vilniuje. Ne, šįsyk nedeklaruosiu: geriausias aromatas – Vilniuje, skonis – Romoje, o blogiausia, žinokite – Paryžiuje. Ir vis tik: kavos testas – veiksminga priemonė pristabdyti pasaulį, kuris nutrūko nuo pavadėlio vykstant tiesioginėms feisbuko transliacijoms ir skambant ryanairų trimitams, – tiems, kurie įsijungia, kai atskrendi.

II.Kruasanai. Paryžius – tai šventė, kuri visada su tavimi, – nepavargdamas aiškino literatūrinis emigrantas Ernestas H., nors broliai Dickas ir Macas McDonaldai Amerikoje dar net nebuvo pradėję savo gastronominės veiklos. Man tai jokia šventė, greičiau – kankinantis klausimas: kaip prancūzai sugeba a) iškepti absoliučiai tobulą kruasaną ir b) pasiūlyti prie jo neįtikėtinai prastą kavą. Atsakymo kol kas nėra, ir šventės nėra, bet įtariu, kad problemos prasidėjo po to, kai Marija Antuanetė liaudžiai pasiūlė pereiti nuo duonos kriaukšlio prie brioche.

Vilniuje kruasanų valgymas yra rezistentų darbas: taip blogai apie jį kalba mitybos specialistai. Po to, kai SAM, nelaukdama PSO direktyvų įtrauks kruasanus į draudžiamų sąrašą ir leis pardavinėti sekmadienį nuo 15 val. patys pamatysime, kokią reikšmę įgaus mūsų gastronominiame naratyve šis raguotas kepinys. Roma? Čia kruasanas vadinamas cornetto, bet Romos gyventojai kažkodėl įsivaizduoja, kad jie valgo kruasaną – tokį, atseit, kaip Paryžiuje. Bet tai jų – Romos gyventojų problema.

III. Vanduo. Daugiausiai gero, švaraus, teisingo vandens turime mes. O ne jie – prancūzai, italai. Bet Vilniuje už šį gamtos resursą reikia susimokėti, tinka netgi „VISA Platinum“. Vilniuje restoranų savininkai sako, kad įpilti vandens į ąsotį ir jį atnešti iki stalo yra darbas, kuris privalo didinti BVP. Paryžius ir Roma taip nesako, todėl jų BVP atsilieka. Ir dar: kai mano bičiuliai pabūna Romoje savaitę ir aš jų paklausiu: „Ko pasigendate Romoje?“, jie choru atsako: „Vandens su citrinomis“. Nors šiaip citrinos auga šalia Romos, o šalia Vilniaus – alyviniai obuoliai ir slyvos.

IV. Erdvės. Didžiausia pramoga Paryžiuje – sulankstomų kėdučių stumdymas bistro. Šis reliktinis reiškinys išliko nebent Île-de-France teritorijoje, ir nė vieno iš napoleonų nebuvo uždraustas. Viskas atrodo taip: pėdini Rue de Richelieu netoli Luvro ir matai: žmonės pietų po truputį renkasi. Užeini: sienos perimetru išrikiuoti staliukai, lygiagrečiai – kėdutės. Bet tarpų tarp staliukų nėra. Tarp kėdučių taip pat nėra. Klausimas: kaip atsisėsti? Atsakymą pateikia monsieur – ponas savininkas: dekonstruoja staliukų eilę, ištraukia kėdutę, išlanksto, pasiūlo prisėsti, tada atgal pritraukia staliuką ir voilà: kol nepapietausi, tol iš užstalės nepakilsi. Tai puiki jausena, nes pasijunti integralia bistro interjero dalimi.

Vilnius maždaug šešis kartus mažesnis už Paryžių, bet tarpai tarp staliukų ir kėdžių kvėpuoja atvirkščia aritmetine progresija. Ir netgi kadaise pralėkęs pro Vilnių Bonapartas paryžietiškų bistro infekcijų neužnešė. Čia interjerai yra interjerai, – blogiausiu atveju – ikėjinės baldų tendencijos, geriausiu – parvežtos iš Milano baldų salono. Nėra interjero tendencijų? Negali būti... Tokios gėdos vilniečiai sau negali leisti.

V. Sėdėjimas – stovėjimas. Roma yra Paryžiaus sesė. Vyresnioji sesė, – nes amžius įpareigoja. Čia kavinėse ir baruose kvadratinių metrų gal ir daugiau negu Paryžiuje, apie interjero tendencijas geriau nekalbėkime (tevažiuoja romėnai jų mokytis į Milaną arba į Vilnių), bet problema kur slypi? Dažnai išvis nėra staliukų... Nėra kur prisėsti nei su tendencijomis, nei be jų. Reikia siurbčioti kapučinus ir lates (ta prasme – šiltą pieną) stovint. Ir visi stovi. Parlamento deputatai „S.Eustachio Caffe“ stovi, monsinjorai stovi, pensininkai, studentai ir kiti Romos plebėjai stovi. Ir aš nuolankiai stoviu. Retkarčiais užsukančių į Romą tautiečių veiduose regiu norvegišką Edvardo Muncho tapytą kančią. Norisi sėsti, bet nėra kur. Aleliuja.

VI. Padavėjai. Apie Paryžiaus garçon prirašyta romanų. Kalbama, kad jie arogantiški. Apie Romos cameriere šiek tiek rašiau aš. Tai tokia Vienos konvencijoms nepavaldi kasta. Pakliuvęs į jos nelaisvę sveiko kailio neišneši. Ypač piniginės ir mokėjimo kortelių. Paryžiaus bistro jie rikiuojasi prie durų, saugo nuo atsitiktinių įsiveržimų į tualetą ir ne itin kurtuaziniu tonu primena, kad čia viešpatauja formule midi – pietų formulė, o desertas yra privalomas. Ketinantys kavinėje, tarkime – „Cafe‘ de Flora“ išsitraukti bloknotėlį ir parašyti naujo romano pirmąją pastraipą, turėtų žinoti, kad čia tokius dalykus gali sau leisti tie, kurie parašė tris – keturis Frankfurto knygų mugėje pristatytus romanus. Reikėtų vis tik klausti Valdo Papievio, kaip ten yra su „Flora“. Jis žino.

Vilniuje padavėjų nesimato. Tiesa, kavinėse laksto mergikės, vaikinukai, ir jų veiduose parašyta, kad tai tokia, emm, – laikina profesija. Charizmatiškų pašnekovų ir personažų romanams teks ieškoti kitur. Romoje kavinėse aptarnauja senukai, čia juos pagarbiai vadina over 60. Bet tai nekeičia esmės: jie kartais būna labai charizmatiškai, labai labai, bet jeigu iš Vilniaus kavinės atsiduri Romos kavinėje, tai atrodo, kai atsidūrei senelių pensione. Man toks dalykas priimtinas. O jums?

Vilniuje padavėjų nesimato. Tiesa, kavinėse laksto mergikės, vaikinukai, ir jų veiduose parašyta, kad tai tokia, emm, – laikina profesija.

VII. Svetimas. Yra toks A.Camus romanas. Trumpas, liūdnas ir galbūt aktualus: apie prancūzą Alžyre, kuris iš pradžių žiovauja prie motinos karsto, paskui vaikšto pajūriu ir apakintas saulės nušauna afrikietį, galiausiai pelno bausmę – giljotiną. Man pasirodė, kad didžiuma Paryžiuje negimusių stengiasi iš visų jėgų tapti paryžiečiais, ypač tie, kurie dirba bistro ir restoranuose. Romoje – tas pats: man daro espreso kavą Bangladešo pilietis ir ką? Nieko – gera kava. Teko susidurti ir su musulmonų tikėjimo someljė, kuris vyno neragauja, tik aromatus nosimi gaudo ir ką? Nieko – puikiai gaudosi. Vilniuje kavos makerių arba vyno consultingo veikla yra išgryninto nacionalinio prestižo reikalas. Kol kas.

VIII. Laisvė. Restoranų kritikai apie šį – šeštąjį arba septintąjį skonio atributą nerašo ir nekreipia į jį dėmesio. Žinau, daug kas man pasakys: ką tu čia lygini – Paryžius, Roma, Vilnius. Negerai lyginti. Negerai. Bet norisi. Taigi, grįžtu prie šeštojo arba septintojo pojūčio – laisvės. Laisvės valgyti, gerti, ragauti, palyginti, laikytis taisyklių, nesilaikyti taisyklių, atsivesti vaikus ir šunis, jaustis kaip namuose, nesijausti svečiuose... Visokių tipų laisvių esama Paryžiuje ir Romoje. Vilnius kai kurias jų dar turės atrasti. Ir tai džiugina, nes atradimų skonis – maloniai saldžiarūgštis. Gero savaitgalio.

Komentarai: 5

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Aktualu

Diskusija: lietuviai neišmano ekonomikos, nemėgsta verslininkų, bet patys norėtų jais tapti

Sportas

Žingsnis pirmyn ar atgal? Be pinigų likusią A lygą po savo sparnu glaus LFF

Verslas

Jaunus medikus nuvylusi A.Pabedinskienė jaučiasi įžeista: mokiau pagal pateiktas temas

Aktualu

Premjeras prezidentei įvardijo kandidatus į ministrus

24sek

Prasta diagnozė „Ryto“ žaidėjui: po dėjimo į krepšį laukia pusmetis be krepšinio

Verslas

Vyriausybė ruošia tėvams pusės algos dydžio dovaną, bet džiaugiasi ne visi

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Verslas

Seime ruoštasi Astravo atominės įjungimui: tarėsi dėl „fake news“ 

Gyvenimas

Psichoterapeutė G.Subačiūtė: „Sergant depresija svarbu nelikti vienam“

Sportas

Rūta Meilutytė nuskynė pasaulio čempionato sidabrą

Gyvenimas

Vėžio rūšis, kuria galima užsikrėsti: A.Unikauskas patvirtina arba paneigia mitus apie vėžį

Sportas

Medalis po medalio: Danas Rapšys išplėšė pasaulio čempionato sidabrą

Sportas

Rusai įsitikinę – dalyvaus kitose olimpinėse žaidynėse

Gazas

Kelininkai įspėja: naktį eismo sąlygas blogins plikledis

Aktualu

Aštuonios ES šalys pareiškė palaikančios sutartį dėl Irano branduolinės programos

Gazas

Elonas Muskas atskleidė daugiau detalių apie „Tesla“ pikapą: viena įkrova – 805 km

Aktualu

Kauno policija prašo atsiliepti asmenis, mačiusius, kaip troleibusas partrenkė mažametę

Aktualu

JT vadovas: svarbiausi klimato derybų klausimai lieka neišspręsti 

Naujienos

Aktualu

„Ananasinis snukis“ amerikiečiams pardavinėjo ir paslaptis, ir narkotikus

Aktualu

Iranas ragina musulmonus, įskaitant Saudo Arabijos „brolius“, susivienyti prieš JAV

Aktualu

Badaujantiems nuteistiesiems Kalėjimų departamento vadovas žada nuolaidų

24sek

K.Durantas ir J.Hardenas peržengė 40 taškų ribą, „Cavaliers“ vėl laimėjo

24sek

Prancūzijoje – perdavimus skirstęs M.Kalnietis ir trenerių peštynės

Gyvenimas

Nauji vėjai mados arenoje – paskelbti konkurso INJEKCIJA nugalėtojai

Aktualu

Iš Šiaulių į Daniją išvykusiame autobuse mirė vyras

Gyvenimas

Už afroamerikiečio ištekėjusi biseksuali Aliona: „Neabejoju, jog mano vaikui teks atsiimti už viską“

Aktualu

Žmogaus teisių organizacijos ragina konstruktyviai spręsti vaiko teisių apsaugos sistemos krizę

Aktualu

Kas nutiks, jei britų parlamentarai atmes „Brexit“ planą? Septyni scenarijai

Aktualu

Raseiniuose vyras sumušė sugyventinę, ši pliekė savo kūdikį: abu uždaryti į areštinę

Sportas

Į prestižinius „LTeam apdovanojimus 2018“ nominuota daugiau nei 60 atletų

Sportas

Sirgaliams užpuolus varžovų autobusą „Copa Libertadores“ finalo mačas – atidėtas, yra sužeistų

Aktualu

Lietuvoje minima tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena

Aktualu

Kryžkalnyje atidengiamas memorialas Kęstučio apygardos partizanams

Aktualu

Kauno ligoninės priimamajame – traumuotų pacientų antplūdis: tenka laukti ir po 8 valandas

Aktualu

Prie Seimo rengiamas mitingas dėl iš šeimų paimamų vaikų

Aktualu

Briuselyje – sprendimas dėl „Brexit“ sutarties

Aktualu

Praeivių abejingumo dėl sužeisto vyro šokiruota mergina: „Žmonės virsta zombiais“

Aktualu

Airijos policija, narpliojanti lietuvės Giedrės Raguckaitės nužudymo bylą, – aklavietėje

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min