Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugpjūčio 25d. 20:42

Rimvydas Valatka: Kuria vieta galvoja A.Butkevičius – ar galvoja?

Rimvydas Valatka (2013) Nekalti, bet kalti. Du ambasadoriai nepakenkė šalies užsienio politikai, nepadarė nieko antiįstatymiško, bet prarado premjero pasitikėjimą. Prezidentei atrodo, kad ambasadorių pokalbių įrašų paskelbimas buvo provokacija, taigi diplomatai yra aukos, bet ji vis tiek sako, kad aukos elgėsi neprofesionaliai. Užsienio reikalų ministras siūlo jas šveisti iš darbo. Dėl šventos ramybės.

Kažką tai primena? Ką?

Į policiją kreipiasi mergina. Veidas sudaužytas, kūnas nusėtas mėlynių, drabužiai sudraskyti. Parke išprievartavo gauja niekšų. Kriminalistas krapšto pakaušį ir žiovaudamas porina: tavo sijonas buvo per trumpas, iškirptė per gili, makiažas – per ryškus, o dar temstant ėjai per parką, tai ko tu nori?

Auka elgėsi „neprofesionaliai“. Policininkui viskas aišku – pati kalta, kad buvo išprievartauta. Užuot lėkę gaudyti prievartautojų, policininkai su pasimėgavimu kamantinėja auką, kaip viskas buvo.

Tikėtina, kad policija šiais laikais taip nebesielgia. Bet mūsų Užsienio reikalų ministerija ir Valstybės saugumo departamentas po diplomatų pokalbių įrašų paskelbimo „YouTube” darė kaip tik taip. Nusikaltėlių neieškojo. Mėnesį tyrė aukų elgesį.  Ir vis aiškino, kokios tos aukos negeros.

Kuria vieta reikšdamas nepasitikėjimą ambasadoriams, kol tyrimas dar nebaigtas, galvojo premjeras A.Butkevičius? Ar galvojo?

Klausimas būtų per žiaurus net kokiai Seimo „darbiečių” blondinei, o čia premjeras? Taip, bet jei premjeras davinėja interviu tokiems laikraštėliams, kuriems turbūt net ir H.Daktaras jau nebeduoda?

Ar supranta prezidentė, kad jai apskritai nederėjo pačiai komentuoti „YouTube” įrašų ir dar paskubom? Ar suvokia, kad ne įrašai „YouTube”, o neprofesionalus (štai kur šis žodis tinka) valstybės vadovo komentaras yra tai suplanavusių užsienio specialiųjų tarnybų tikrasis radinys? Tai ne prezidentės, o tik jos spaudos atstovės lygis. Ir tai geriausiu atveju.

Kita vertus, o kas, jei įrašus darė ne užsienio specialiosios tarnybos, o kišeninis VSD? Tada viskas stoja į vietas. Tada reikia, kad diplomatus išgrūstų kuo greičiau ir triukšmingiau. Kad visi matytų, kaip ji kovoja už gretų grynumą. Iki rinkimų iš vieno asmens liko mažiau kaip dešimt mėnesių.

Taip ar kitaip, bet VSD net neieškojo, kas slapta įrašinėjo diplomatų pokalbius. Būtent tai, kad VSD neieškojo nusikaltėlių, o ne patys įrašai, kuriuose, be mūsų vadų liguistai savimeilei neįkandamo humoro, daugiau nieko kraupaus nėra, yra liūdniausia skandalo dalis.   

Kuria vieta galvoja L.Linkevičius?

Klausimas – ne į temą. L.Linkevičius žino, kad jis turi teisę galvoti tik tada, kai prezidentė lieps. Nei šiam, nei kitam užsienio reikalų ministrui tai negresia.

Todėl L.Linkevičius šneka tai, kas ant seilės užeina. Siūlo atšaukti iš pareigų ambasadorius Vengrijoje ir Azerbaidžane, bet pripažįsta, kad jie „nepadarė jokio tarnybinio nusižengimo arba įstatymo pažeidimo”, o „išplatintas ambasadorių pokalbio įrašas žalos Lietuvos užsienio politikai nepadarė”.

Tie, kurie paleido tuos įrašus, gerai žinojo, kad protas į Lietuvos prezidentūrą ir Vyriausybę seniai nebeužsuka net paviešėti. Tik dvi vertybės ant Gedimino kalno pliko liko – hierarchija ir lojalumas.

Tie, kurie paleido tuos įrašus, gerai žinojo, kad protas į Lietuvos prezidentūrą ir Vyriausybę seniai nebeužsuka net paviešėti. Tik dvi vertybės ant Gedimino kalno pliko liko – hierarchija ir lojalumas.

Priešai žinojo, kad Lietuvos vadai elgsis būtent taip. L.Linkevičius siūlys atšaukti ambasadorius, nes užpakaliu jaučia, kad to nori D.Grybauskaitė, trokštanti ne tik nubausti visus pokštininkus, bet ir sunaikinti juos kaip klasę. Kad netemdytų jos didybės. A.Butkevičius pareikš nepasitikėjimą, vos tik prezidentė leis jam suprasti, kad ji ambasadoriais nepasitiki.

Kaip priešas tarė, taip trys aukščiausi Lietuvos politikai padarė.

Ar buvo sudėtinga tai numatyti?

Jei prezidentė ir premjeras suprastų, kam valstybės ir vyriausybių vadovams reikalingi patarėjai, reikalo esmę buvo galima išlukštenti per penkias minutes. Bet kuris patarėjas būtų pasakęs, jog jei JAV po „WikiLeaks” skandalo būtų pasielgusi su savo diplomatais taip, kaip žada Lietuva, JAV būtų likusi be diplomatų – tiek jie visko paviešintuose tarnybiniuose raportuose buvo prirašę.

JAV ant pliko kabliuko neužkibo. Nes yra solidi valstybė. Brandi valstybė gina diplomatinę tarnybą, o ne ją naikina. Kažkada ir Lietuva buvo solidi valstybė. Kai prieš septynerius metus buvo paviešinti A.Januškos ir Gruzijos prezidento M.Saakašvilio patarėjo G.Targamadzės pokalbiai apie Baltarusijos opoziciją, Lietuva į tai oficialiai nereagavo. Operacija su provokacija nepavyko.

Koks scenarijus ateityje laukia tų, kurie vis dar dirba Lietuvai? Paprastas kaip du centai. Ach, tu dar dirbi Lietuvai? Še tau 5 minučių garso takelį „YouTube”. Ir po darbininko. Kakliuką nusuks savi.

Ką tai reiškia? Kaip svetainėje prietaisas.com sako premjeras A.Butkevičius, tai, kad dabar atliksime analizę. Sieksime, kad Lietuva liktų Lietuvoje. Stengsimės bandyti. Atsakingai stengsimės. Būkim modernūs, bet ne senoviški. Ir nemaišykit rytinių ir vakarinių pasisakymų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

33:22
01:27
01:22

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min