TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Rimvydas Valatka: Žaliųjų žmogeliukų pasaulis – Lietuva pagal teisėją L.Valentukonytę, agentą S.Urbanavičių ir prokurorą D.Raulušaitį

Šaltinis: 15min
0
A A

Rimvydas Valatka Čia kažkas juokingo – tiek žurnalistų pokalbių telefonu anksčiau niekas nesiklausė ir neprašė klausytis, pasakė eksagentas V.Junokas, sužinojęs, kad kolegą pavadavusi, taigi net nesigilindama į ikiteisminį tyrimą, teisėja L.Valentukonytė leido STT slapta klausytis 17 BNS žurnalistų pokalbių telefonu. Jei tai juokinga, tai juokas čia pro ašaras.

Pro ašaras, nes turėtume pripažinti, kad iki įstojimo į ES, taigi seno sovietinio operatyvininko V.Junoko, tokių pat, kaip jis teisėjų ir prokurorų laikais, kuriuos pagrįstai laikome supuvusiais ir persmelktais korupcijos, dar buvo šiokia tokia tvarka – pasiklausydavo tik kriminalinių nusikaltėlių ir dar vieno kito tipo, kuris neįtikdavo junokus, teisėjus ir prokurorus po padu laikiusiai valdžiai. 

Per dešimtmetį ES, V.Junoko karta pasitraukė ar buvo patraukta. Senieji prokurorai narsaus vištų gaudytojo iš Naujosios Akmenės – išvaikyti. Negana to, priviso gausybė  antikorupcinių ir žmogaus teises ginančių organizacijų. Ir koks rezultatas?

Per dešimtmetį ES, V.Junoko karta pasitraukė ar buvo patraukta. Senieji prokurorai narsaus vištų gaudytojo iš Naujosios Akmenės – išvaikyti. Negana to, priviso gausybė  antikorupcinių ir žmogaus teises ginančių organizacijų. Ir koks rezultatas?

Dabar, kai, kaip per rinkimų kampaniją skelbė D.Grybauskaitė ir jos propaganda, jos dėka teisėjai pagaliau įgijo visuomenės pasitikėjimą, teisėja vienu sprendimu STT suteikia teisę klausytis 17 žurnalistų ir 4 pačios prezidentės patarėjų pokalbių.

Valstybėje ko tik nepasitaiko – anekdotų taip pat. Bet tai – ne anekdotas. Raskite kitą ES šalį, kurioje parlamento pirmininkė skųstųsi totaliniu sekimu taip, kaip tai prieš pora metų darė konservatorė I.Degutienė: „Mano visos giminės klausosi. Iki mano senos motinos, kuriai yra 85 metai. Tai tipiškas kagėbistinis metodas man baimę įvaryti.“

Kaip buvo reaguota į Seimo pirmininkės aimaną? Niekaip. Šauksmas tyruose. Pasiklausymo skandalas „17+4“ pradėtas praėjus daugiau kaip metams po to, kai I.Degutienė prabilo apie totalinį sekimą.

Taigi dabar jau klausomasi visų. Jei STT agentai ir prokurorai būtų paprašę teisėjos L.Valentukonytės leisti pasiklausyti iškart visų šalies žurnalistų ir redaktorių telefoninių pokalbių, ji būtų leidusi ir tai. Vardan  tos. O gal ir leido? Ką mes žinome? Jei net Seimo Operatyvinės veiklos kontrolės komisija apie tokius dalykus kalba nerišliai.

Tokia yra Lietuva pagal STT vadą S.Urbanavičių, prokurorą G.Ivanauską (tai jis priėmė nutarimą prašyti teismo pasiklausyti 17 žurnalistų ir 4 prezidentės patarėjų pokalbių), jį jau po skandalo šokusį ginti laikinąjį prokuratūros vadovą D.Raulušaitį, ir – kas visiškai netelpa į rėmus – tokia Lietuva yra ir pagal teisėją L.Valentukonytę.

Kaip galėtume apibūdinti visus šiuos jaunus teisininkus?

Jauni, išsilavinę, turbūt ir nekorumpuoti, teisinį išsilavinimą įgiję jau laisvoje Lietuvoje. Ir tuo pat metu – supuvę. Galintys nė nemirktelėję paminti europines demokratijos ir Romos teisės vertybes, kurių alfa ir omega – žmogaus teisės ir nekaltumo prezumpcija.

Kaip atrodo pasaulis pagal L.Valentukonytę (o ji – ne vienintelė teisėja, nekritiškai vertinanti STT prašymus klausytis privačių pokalbių ir net kišti žmones į areštines be teismo), S.Urbanavičių, G.Ivanauską ir D.Raulušaitį?

Panašu, jog šis pasaulis – visiškai plokščias. Vienmatis. Jame nėra spalvų, tik juoda ir balta.

Panašu, jog šis pasaulis – visiškai plokščias. Vienmatis. Jame nėra spalvų, tik juoda ir balta, o iš visų išmintingų pasaulio knygų čia yra tik Baudžiamasis kodeksas. Žvilgsnis – tik karjeros kryptimi, kai tikimasi įvertinimo už tokį saldafonišką uolumą.

Bet net ir iš karjeros taško žiūrint atrodo, kad ne viskas čia gerai su galva. Trūksta elementarios savisaugos. Kadangi įtariamiesiems grėsė baudžiamoji byla, buvo aišku, jog visi žmonės, kurių pokalbių L.Valentukonytė leido slapta klausytis, turės būti supažindinti su pasiklausymo faktu, taigi yla greit išlįs iš maišo.

Krymo aneksijos ir karo Rytų Ukrainoje fone,  galėtume rėžti ir kiečiau: šis pasaulis yra tobulas „žaliųjų žmogeliukų“ pasaulis. Arba violetinių – jei prisiminsime Kauno teisėją, kuri, išrinkta į Seimą, pabėgo į užsienį, bet vis tiek norėjo likti Seimo nare. Pasaulis, kurį patys sukūrėme, toleruojame ir net imame pamažu oficialiai girti.

Per du dešimtmečius prikepta tiek teisininkų, kad nors vežimu vežk. Bet ar žinome, kuria vieta jie mąsto? Ar suvokia būsimieji mūsų teisėjai, ką Vakarų demokratijoms reiškia žodžio ir spaudos laisvės? Ar, kalant kodeksus, teisės mokyklose neliko užmiršta istorija, klasikinė literatūra, europinė filosofijos mintis? Be kurių net geriausias teisės kodeksų išmanymas teisėjui yra tas pats, kas gražiai atrodantis „Ferrari“ – be akumuliatoriaus.

Ar suvokia būsimieji mūsų teisėjai, ką Vakarų demokratijoms reiškia žodžio ir spaudos laisvės? Ar, kalant kodeksus, teisės mokyklose neliko užmiršta istorija, klasikinė literatūra, europinė filosofijos mintis?

Toks įtarimas pirmiausia ir kyla išgirdus apie buką teisėjos sprendimą dėl šitiekos žurnalistų pasiklausymo. Kažkas negerai teisės karalystėje.      

Savaime suprantama, kad toli gražu ne visi čia įžiūri problemą. Pamanykite, didelio čia daikto – leido vienu metu pasiklausyti 21 žmogaus telefoninių pokalbių. Na, ir kas, kad dauguma pasiklausomųjų – jauni žmonės, taigi per tą pusmetį telefonu jie kalbėjosi ir apie meilę, ir dar intymesnius dalykus, o, tai girdėdami, STT agentai ciniškai žvingavo.

Žurnaliūgoms taip ir reikia, džiaugsmo neslepia tūlas miesčionis, labiau nei savo artimo nemylintis jo pasaulėlį trikdančios kritikos.

Miesčionis galima būtų suprasti ir net pateisinti – jei ne vienas „bet“. Visai tikėtina, kad tuo metu, kai toks džiūgautojas anonimiškai rašė džiūgaujantį komentarą dėl 17 žurnalistų pasiklausymo, jo paties taip pat klausėsi STT. Ir tai nėra iš piršto laužta prielaida.

Prieš kurį laiką Seimo Operatyvinės veiklos kontrolės komisijos pirmininkas D.Petrošius patvirtino, kad teismai buvo išdavę sankcijas pasiklausyti 7 147 asmenų telefonų pokalbių.

Vadinasi, vienu metu buvo pasiklausoma daugiau žmonių nei jų gyvena Kupiškyje ar Šakiuose. Bet sekamo mobiliako savininkas juk ne su savimi šnekasi. O kiek vieno žmogaus mobiliajame yra numerių? Jei manysime, kad 100 nėra per daug, tai per mėnesį kitą į pasiklausymo lauką pateko per 700 tūkst. lietuvių. Tiek, kiek gyvena Vilniuje ir Klaipėdoje.

Kiek vieno žmogaus mobiliajame yra numerių? Jei manysime, kad 100 nėra per daug, tai per mėnesį kitą į pasiklausymo lauką pateko per 700 tūkst. lietuvių.

Kur „nusėda” atsitiktinių, tiesiogiai su byla nesusijusių žmonių, tarp kurių gali būti ir patys džiūgautojai, pokalbių turinys? Kur ir kas jį kada panaudos?

Bet ir tai dar ne viskas. 2008 metus mūsų teisėsauga 85 tūkst. kartų kreipėsi į operatorius prašydama pateikti duomenis apie abonentus. 2010-aisiais šis skaičius jau siekė 105 tūkstančius. Sprendžiant iš to, kaip paprastai teisėjai gali leisti mūsų pasiklausyti, pernai šis skaičius gal jau perkopė 200 tūkst. telefonų.

Na ir kas? Tuo pat metu Estijos, Danijos ir Austrijos teisėsauga tokių užklausų 2010-aisiais darė po 4 tūkst., Suomijos – 5,5 tūkst., Vokietijos – 12 tūkst., Airijos – 15 tūkst., Latvijos – 34 tūkst., Bulgarijos – 39 tūkst., Ispanijos – per 50 tūkstančių.

Palyginkite, kiek gyventojų yra Vokietijoje ir kiek Lietuvoje. Palyginę džiūgaukite toliau. Jei dar turėsite ūpo. Bet ir ūpui kritus nėra ko nusiminti – galima pasidžiaugti tuo, kad seniai panaikinta mirties bausmė: kiek daug nekaltų žmonių nepateko į kartuves.  

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Nebūkite abejingi - praneškite apie korupciją!

Praneškite STT apie korumpuotus valstybės tarnautojus, pareigūnus ar kitus asmenis. STT užtikrina jūsų konfidencialumą. STT tiria: kyšininkavimą (kai reikalauja kyšio), papirkimą (kai siūlo kyšį), piktnaudžiavimą tarnyba, netinkamą pareigų atlikimą, prekybą poveikiu ir kitas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Spauskite čia ir nusiųskite pranešimą tiesiai STT pareigūnams!
Kaip rasti STT   DUK   Apie STT
Parašykite atsiliepimą apie 15min