Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šalies konkurencingumo kėlimas – kol kas tik skambi frazė

Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Praeitą savaitę Pasaulio ekonomikos forumas paskelbė pasaulio konkurencingumo indeksą, kuriame Lietuva, palyginti su pernai, užkopė nuo 53 iki 47 laiptelio. Kaimynėms šioje rikiuotėje sekėsi skirtingai.

Latvija per metus nusmuko dviem pakopomis iki 70–os vietos, o Estija ir Lenkija ropštėsi aukštyn – atitinkamai iš 35–os į 33–ą ir iš 46 vietos į 39–ą vietą. Tad kartu su išskirtinių makroekonominių disbalansų nukamuota Latvija, Lietuva dalinasi autsaiderių etiketėmis regione. Pernai, sutikę ypač prastą Lietuvos konkurencingumo pažymį, ne vienas ekonomistas akcentavo, kad ūkio nuosmukio fazė yra tinkamas metas radikalioms permainoms konkurencingumo gerinimo srityje, tačiau realių rezultatų pasiekta nebuvo.

Tie keli šiemet iškovoti laipteliai nedžiugina, nes metai iš metų nesikeičia Pasaulio ekonomikos forumo įvardijami daugiausia problemų verslo sąlygoms šalyje keliantys veiksniai: neefektyvus viešasis valdymas, korupcija, vykdomos politikos ir vyriausybės nestabilumas. Iš tiesų konstruktyvių sprendimų tokioje terpėje yra sudėtinga tikėtis. Tą puikiai iliustruoja neseniai gimusios Ūkio ir Finansų ministerijų bendros iniciatyvos dėl valstybės įmonių veiklos efektyvumo didinimo peripetijos.Darosi neramu, kad progresyvi „Visuomis“ iniciatyva gali įklimpti lietuviškame politinių interesų liūne.

Šių institucijų parengtoje strategijoje siūloma įkurti kontroliuojančiąją bendrovę „Visuomis Holding Company“, vienijančią profesionalių vadybininkų komandą, kuri valdytų visą valstybės turtą. O valdyti yra ką, nustatyta, kad valstybės turto vertė sudaro apie ketvirtadalį sukuriamo metų BVP, deja, grąža iš šio turto niekinė. Nors skaičiai kalba patys už save – šiuo metu valstybės turtas valdomas išskirtinai neefektyviai ir prašyte prašosi reformų – politikai šią naujieną sutiko be entuziazmo.

Darosi neramu, kad tikrai progresyvi „Visuomis“ iniciatyva gali įklimpti lietuviškame politinių interesų liūne ir būti nugesinta valdančiųjų asmeninio godumo. Vyriausybė dažnai kaltinama, kad be naktinių mokesčių reformų nieko nesugeba. Tačiau, kai atsiranda racionalus vykdomosios valdžios pasiūlymas, kaip uždirbti papildomą litą žiojinčioms valdžios sektoriaus biudžeto skylėms kamšyti, susiduriama su partinių interesų kurstomu pasipriešinimu.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min