Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

SEB bankas: santaupų gausėjimas gyventojų indėlių sąskaitose ― sezoniškumo ir pinigų perskirstymo požymis

Šaltinis: 15min
0
A A

SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė. Nors antrą šių metų ketvirtį bankų indėlių sąskaitas papildė rekordinė 525 mln. Lt suma, lėšų daugėjo atsiskaitomosiose sąskaitose, o ne termintuotųjų indėlių sąskaitose. Toks gausėjimas labiau susijęs su sezoniškumu ir tuo, kad gyventojai perskirstė savo pinigus, ir dar neatspindi ekonomikos atsigavimo tendencijų, teigiama naujausioje SEB banko apžvalgoje „Namų ūkių finansinio turto barometras“.

Banko duomenimis, antrą ketvirtį vidutinės gyventojų įplaukos į atsiskaityti skirtas sąskaitas buvo 18 proc. didesnės negu pirmą ketvirtį, tačiau 8 proc. mažesnės negu prieš metus.

„Užuot bandžius įžvelgti naują pajamų ir santaupų didėjimo tendenciją, veikiau reikėtų šį santaupų padidėjimą vertinti kaip sezoninį, kuriam įtakos turi ir laikinai mažesnės išlaidos būstui. Gyventojai yra linkę savo lėšas perskirtyti ir laikyti jas sąskaitose, iš kurių galima atsiskaityti“, − sako SEB banko apžvalgos „Namų ūkių finansinio turto barometras“ autorė, SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Terminuotųjų indėlių sąskaitose laikomų santaupų suma per antrą ketvirtį sumenko 567 mln. Lt, arba 3,3 proc. Terminuotųjų indėlių sąskaitose gyventojai mažiau laiko indėlių dėl gerokai sumažėjusių palūkanų, tačiau ekspertė pastebi, kad, nors ir sumažėjusios, indėlių palūkanos yra vidutiniškai 2,2 proc. didesnės negu metinė infliacija. Todėl gyventojai, laikantys pinigus sąskaitose, iš kurių dažniausia atsiskaitoma, ir neketinantys jų išleisti artimiausiu metu, neišnaudoja galimybės padidinti turimų santaupų vertės.

Tai, kad sparčiai daugėjo lėšų atsiskaitomosiose sąskaitose, įtakos turėjo išperkamos obligacijos – pasibaigus išpirkimo laikotarpiui, sąskaitos buvo papildytos 132 mln. Lt. Be to, lėšų šiose sąskaitose padaugėjo fiziniams asmenims pardavus turėtas įmonių akcijas.

Palyginti su pirmu ketvirčiu, antrą ketvirtį labiausiai sumažėjo lėšų, įmokamų į investicinius fondus, – nuo 44 mln. iki 13 mln. Lt. Tuo tarpu ilgalaikio taupymo priemonėms – gyvybės draudimui, antros pakopos pensijų fondams – teko panašios naujų santaupų sumos kaip ir metų pradžioje, t. y. beveik po 80 mln. Lt naujų lėšų.

Palyginti su pirmu ketvirčiu, antrą ketvirtį labiausiai sumažėjo lėšų, įmokamų į investicinius fondus.

„Investicijų fondus gyventojai renkasi nevienodai. Vis dar itin atidžiai sekama kiekviena rinkos naujiena. Antrą ketvirtį neigiamos tendencijos vertybinių popierių rinkose paskatino investuotojus verčiau pasiimti pinigus, o ne įsigyti vertybinių popierių mažesnėmis kainomis. Todėl gyventojų įmokos į bankų platinamus investicinius fondus antrą ketvirtį sumenko keturis kartus ir nesiekė 13 mln. Lt“, – pastebi ekspertė.

Bendrai namų ūkių finansinio turto, kaupiamo finansų įstaigų sąskaitose, grynoji vertė per antrą šių metų ketvirtį padidėjo 355 mln. Lt. Tai yra perpus mažiau negu pirmą ketvirtį, kuomet buvo ji augo 754 mln. Lt. Tokiam pokyčiui įtakos turėjo antrą ketvirtį nepalankūs pokyčiai vertybinių popierių rinkose, dėl kurių mažėjo ir investicijų, ir pensijų fonduose, ir pagal gyvybės draudimo sutartis sukaupto turto vertė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min