Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nuomonė. Šleikštulį keliantis teisingumas ir bergždžia kova su korupcijos virusu

Šaltinis: 15min
0
A A

Sulaikymas. Lietuvoje su korupcija kovoja kas tik netingi: prezidentė, Seimas, Vyriausybė, teisėsaugos institucijos, nevyriausybinės organizacijos. Kovoja taip, kad net liežuviai paskausta nuo kalbėjimo. O korupcijos viruso nešiotojams nuo to nei šilta, nei šalta: net ir sučiupti už rankos, net nutempti į teismą jie, žiūrėk, netrukus vėl platina savo užkratą.

Nežinia, kur čia šuo pakastas, bet Kaune, Klaipėdoje ar kituose miestuose korupcijos hidrą dar pavyksta suvaldyti, vienas kitas neatsargus valdininkas ar pareigūnas, žiūrėk, ir už grotų atsiduria. O štai Vilniuje – kaip užkeikta: į kovotojų su korupcija tinklus patenka tik mažos žuvelės, o didelės sugeba išlįsti net pro adatos skylutę.

Akis badantis pavyzdys – korupcijos dvoką skleidžiančios kovos dėl valdžios sostinėje. Kaip tik savivaldos rinkimai, taip ir lauk, kad tas, kas atsidūrė valdžioje, netrukus bus apkaltintas korupcija. Bet tik tiek – apkaltintas, patąsytas po teismus ir galiausiai išteisintas arba nubaustas tik „už gerus darbus“.

Prisiminkime buvusį ir dabartinį Vilniaus merą Artūrą Zuoką. Buvo ir pinigai, ir juodosios buhalterijos, ir spaudimas, ir balsų pirkimas, ir grasinimai plukdyti Nerimi pilvu į viršų, ir pabėgimas į Varšuvą, ir bylos, ir teismai... O A.Zuokas vis tiek ta pačia Nerimi išplaukė atgal į savivaldybės bokštą. Lyg būtų neskęstantis daiktas.

Kol A.Zuokas Seimo apkasuose laukė geresnių laikų, valdžią sostinėje perėmę partijos „Tvarka ir teisingumas“ veikėjai greitai perprato žaidimo taisykles. Vos tik jų valdžios pamatai susvyravo, atsivėrė juodosios piniginės, iš kurių už „tvarkiečiams“ ir jų sąjungininkams palankius sprendimus buvo siūlomos milžiniškos sumos.

Vien konservatoriui sostinės tarybos nariui Vidui Urbonavičiui iš viso buvo brukama nei daug, nei mažai – apie pusę milijono litų. Apie kitus tarybos narius istorija nutyli, nes tik V.Urbonavičius ryžosi apsikabinėti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) duota įrašymo technika ir pasodinti sostinę valdančius korumpuotus veikėjus. Tapęs STT agentu politikas slapta įrašė pokalbius, netgi susirinko jam duotus kyšius. Atrodė – amen, pagaliau Vilniuje baigsis juodų pinigų valdžia.

Nė velnio! Buvusį sostinės vicemerą Evaldą Lementauską, pasėdėjusį net Lukiškėse, nuo belangės ar bent jau teismo proceso išgelbėjo ne kas kitas, o... su korupcija kovojantis Seimas, nesutikęs panaikinti jo teisinės neliečiamybės. O štai kitus du V.Urbonavičiaus paslaugų pirkėjus – Gintarą Kazaką ir Audrių Butkevičių šią savaitę išgelbėjo teismas.

Prokuratūra teismo prašė abu pripažinti kaltais dėl papirkimo, G.Kazaką įkalinti pusketvirtų metų, o A.Butkevičių nuteisti pusantrų metų laisvės atėmimo atidedant bausmės vykdymą. G.Kazakas kaltintas V.Urbonavičių bandęs papirkti net kelis kartus ir siūlęs jam 10 ir net 150 tūkst. litų. A.Butkevičius kaltintas V.Urbonavičiui kartą siūlęs vos 5 tūkst. litų.

Atrodė – amen, pagaliau Vilniuje baigsis juodų pinigų valdžia. Nė velnio!

Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo teisėjas Petras Karvelis A.Butkevičių iš viso išteisino, o G.Kazakui skyrė vos 26 tūkst. litų baudą. Teisėjas tokį verdiktą priėmė dėl to, kad, jo įsitikinimu, STT netinkamai taikė nusikalstamos veiklos modelį. „Iš neteisės negali gimti teisė“, – pabrėžia teisėjas. Šventa tiesa. Bet ir iš teisės negali gimti neteisė.

Be kita ko, G.Kazakas išteisintas dėl to, kad 2008 m. kovą už atėjimą į Nepriklausomą frakciją V.Urbonavičiui siūlė 150 tūkst. litų. Išteisintas nepaisant fakto, kad V.Urbonavičiui perdavė 50 tūkst. litų. Kodėl? Teisėjas P.Karvelis  turi neatremiamą argumentą: teisėsaugininkai, nustatę įvykdytą nusikaltimą – kyšio perdavimą, turėjo išsyk pareikšti įtarimus. O jie, neklaužados, to nepadarė ir laukė, kada G.Kazakas atneš likusius pinigus.

 Pasak teisėjo, valstybė taip išprovokavo kaltinamąjį daryti sunkesnius nusikaltimus, dėl to jį reikia išteisinti. Gal teisininkų kalba tai skamba ir normaliai, bet tiems, kurie šios kalbos nemoka, tokie argumentai netelpa į galvą. Tai negi žmogų užmušęs ir tą pačią akimirką nepasodintas nusikaltėlis bus išteisintas, jei vėliau užmuš kitą žmogų? Nes valstybė, laiku jo nepasodinusi, išprovokavo jį daryti sunkesnius nusikaltimus?

O kaip tie 50 tūkst. litų, kuriuos G.Kazakas spėjo perduoti V.Urbonavičiui? Nurašysime į amortizacines išlaidas? Kaip ir dar vieną 50 tūkst. litų krūvelę, kurią V.Urbonavičiaus vonioje paliko dabar jau neliečiamas Seimo narys E.Lementauskas? Arba tuos milijonus, kurių pareigūnai taip ir nesugebėjo suskaičiuoti vadinamojoje juodojoje „Rubicon“ buhalterijoje? Šlykštu gyventi su tokia iš teisės gimusia teise, gerbiami kovotojai su korupcija.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min