Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Stanislovas Kairys: Nebus baudos balų – prireiks nusikaltimų abonemento

Šaltinis: 15min
0
A A

Įsivaizduokite, kad Lietuvoje reformuojama bausmių už kriminalinius nusikaltimus sistema ir už „paprastą” žmogžudystę, kai nenustatoma aukos kankinimo ar žeminimo, ar išniekinimo, ar panašių faktų, laisvės atėmimo sankcija nebetaikoma, o vietoj jos nusikaltėliui skiriama bauda. Milijonas eurų, tarkime. Ar tuomet galėtume būti tikri, kad neatsirastų tokių, kurie sučiupti nusikaltimo vietoje noriai tuoj pat atsisveikintų su vienu iš savo milijonų ir manytų esą išpirkę kaltę, laisvi toliau veikti pagal sąskaitos banke sąlygojamas galimybes?

Jokiu būdu neprivalote iškart atsakyti į šį spekuliatyvaus pobūdžio klausimą.

O ką pagalvotumėte atsidūrę kelių policininko vietoje, kai už greičio viršijimą sulaikytas iš pažiūros solidus verslininkas ragintų jus kuo greičiau išrašyti keliašimtinį baudos kvitą, kad galėtų toliau lėkti savo (ir visų mūsų) keliais?

Reikia manyti, mūsų policininkai apie tokius išties neretus atvejus pagalvoja ir vienaip, ir kitaip. Ir nebūtinai tik nepalankiai.

O gal abiem paminėtais atvejais tiktų atsakyti vienodai: yra žmonių, kurie galvoja, kad nusipirkti galima ir teisę nusikalsti. Galėtų, pavyzdžiui, valdžia tokiems sugalvoti kokius nusikaltimų abonementus. Išsiperki tokį patį paprasčiausią, o gal net tikrai brangų premium klasės ir metus gali daryti bet kokį nusikaltimą pasirinktinai iš pridedamo sąrašo nekamuojamas jokių sąžinės priekaištų.

Kol Lietuvoje galiojanti nuobaudų už Kelių eismo taisyklių pažeidimus sistema iš esmės remiasi piniginėmis baudomis, tol mūsų „auksinis” jaunimas ir dažnas save solidžiu laikantis turtuolis ar šiaip neaiškaus plauko spekuliantas nedvejodami gatvėse ir keliuose perka teisę nusikalsti. Tik susimoka ne iš anksto, o „pagal faktą”, kaip įpratę  sakyti statybininkai.

Formaliai teisingumo įgyvendinimo institutas veikia, nors visuomenės interesas gyventi saugiai ir oriai lieka nerealizuotas. Todėl esamą padėtį galėtų pakeisti tik naujo tipo sankcijos.

Vidaus reikalų ministerijos siūlymas grąžinti baudos balus už  daugelį Kelių eismo taisyklių pažeidimų (paliekant ir pačias baudas, žinoma) kaip tik ir būtų tokia sankcija.

Vidaus reikalų ministerijos siūlymas grąžinti baudos balus už  daugelį Kelių eismo taisyklių pažeidimų (paliekant ir pačias baudas, žinoma) kaip tik ir būtų tokia sankcija.

Pirmiausia  ji būtų skirta tramdyti ne marginalus, o čia jau minėtus mūsų herojus. Marginalai ir taip važinėja „be popierių”. O mūsų kasdien matomi veikėjai pėsti vaikščioti ar troleibusais važinėti nepratę. Bet tektų.

Už dešimt baudos balų metams praradus teisę vairuoti transporto priemonę. Čia juk vis dėl to  ne kokie kileriai su milijonais, kitam, žiūrėk, ir asmeninis vairuotojas metams ne visai pagal kišenę. Užtat ir toks pasipriešinimas VRM iniciatyvai.

Ir dar šiek tiek fantazijos.

Nobelio literatūros premijos laureatė Herta Müller viename interviu pareiškė, kad įžūlus nuolatinis Putino melas  jai „sukelia asmeninio pažeminimo jausmą”.

„Jau šimtus kartų Putinas buvo  pagautas meluojant, po kiekvienos melagystės demaskuotas, ir vis tiek meluoja lyg niekur nieko. Tuo jis mane įžeidžia“, – sakė rašytoja.

Demonstratyvus  jo ir tokių kaip jis gražulių siautėjimas keliuose mane asmeniškai įžeidžia sukeldamas pažeminimo jausmą.

Perfrazuodamas jos žodžius ir turėdamas galvoje bet kurį mūsų viešą keliuose chuliganaujantį asmenį, pavyzdžiui, Egidijų Dragūną, galiu tvirtinti, kad demonstratyvus  jo ir tokių kaip jis gražulių siautėjimas keliuose mane asmeniškai įžeidžia sukeldamas pažeminimo jausmą.

Reikės pasitarti su teisininkais dėl teisminio precedento perspektyvos po eilinio „žvaigždūno“ nuotykio kelyje.

Gal pavyktų teisme „išrašyti“ riebų asmeninį baudos balą kokiam deimantiniam balsui, marmurinei kojai ar bronzinei burnai? Už asmens orumo pažeminimą.                

                

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min