Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 29d. 08:13

Tomas Viluckas: Kokie buvo krikščionybei 2018-ieji

Tomas Viluckas Krikščioniškas pasaulis 2018-aisiais metais buvo purtomas vis besikartojančių išpuolių prieš Jėzaus Kristaus išpažinėjus, šiurpios statistikos (Pensilvanijos ir Vokietijos ataskaitos) apie nepilnamečių lytinį išnaudojimą XX a., skilimo ortodoksijoje. Popiežiaus Pranciškaus veiksmai ir žodžiai ir toliau buvo nuolatinio pasaulio dėmesio centre.

Lietuvos žmonėms buvo ypač malonu, kad šis dėmesys atiteko ir mūsų šaliai, kai joje lankėsi pontifikas. Toks Katalikų Bažnyčios vadovo vizitas į Lietuvą vyko prieš 25 metus, tad mums šis apsilankymas buvo tikrai istorinis. Svarbu, kad nuslūgus emocijoms po popiežiaus Pranciškaus apsilankymo būtų įsiklausytą į jo atneštą žinią Lietuvos žmonėms, nes ne viena jo įžvalgų galėtų tapti vertingomis gairėmis mūsų visuomenei ir Bažnyčiai.

Įdomi aplinkybė, kad popiežius aplankė mūsų šalį metais, kai sukako penkeri metai nuo jo pontifikato pradžios. Per šį laikotarpį popiežius paskelbė 30 dokumentų įvairiais klausimais nuo ekonominių reikalų iki krikščioniško gyvenimo aktualijų. Pranciškus 24 kartus keliavo už Italijos sienų, per šias keliones lėktuvu ir automobiliu įveikė daugiau nei 255 tūkst. kilometrų.

Svarbu, kad nuslūgus emocijoms po popiežiaus Pranciškaus apsilankymo būtų įsiklausytą į jo atneštą žinią Lietuvos žmonėms

Pranciškus sušaukė keturis Vyskupų sinodus, penkias kardinolų konsistorijas, kurių metu 75 ganytojai gavo kardinolo titulą, iš jų 60 rinkikai. Pranciškus šventaisiais paskelbė tokias šių laikų figūras, kaip popiežiai Paulius VI, Jonas XXIII ir Jonas Paulius II ar Motina Teresė, arkivyskupas kankinys iš Salvadoro Oskaras Romero. Istorinis jo veiksmas – paskelbė Ypatingąjį Gailestingumo Jubiliejų. Šie intriguojantys faktai ir skaičiai liudija apie ypatingą misiją tekusią jo pečiams.

Plataus atgarsio sulaukė JAV kardinolo, 2006-aisiais pasitraukusio į pensiją, Vašingtono arkivyskupo Theodoreo McCarricko atvejis. Nors įrodžius jo nusikaltimus prieš nepilnamečius popiežius jį pašalino iš Kardinolų kolegijos narių, vis vien sulaukė buvusio aukšto Vatikano pareigūno arkivyskupo Carlo Marios Vigano kaltinimų dangsčius amerikietį kardinolą. Tokie kaltinimai atrodo keistai, nes popiežius atleido iš pareigų ne vieną hierarchą pro pirštus žiūrėjusį į panašias problemas.

Didelis ažiotažas pasaulio žiniasklaidoje kilo pasirodžius žiniai, kad rugsėjo 22 dieną Pekine pasirašytas Laikinas susitarimas tarp Šventojo Sosto ir Kinijos dėl vyskupų skyrimo. Jau keletą dešimtmečių kinų katalikų bendruomenė yra skilusi: vieni priklauso Patriotinei katalikų asociacijai, o kiti, priešindamiesi valdžios kontrolei Asociacijos viduje, liko pogrindyje. Dalis Asociacijai priklausančių vyskupų buvo įšventinti be Šventojo Sosto skyrimo ir pritarimo. Kinų valdžia nepripažino, ribojo ir persekiojo Asociacijai nepriklausančius vyskupus.

Susitarimas atveria galimybę procesui, kuris suteiktų bažnytinį legitimumą tiems vyskupams, kurie jo neturi, bei valstybinį pripažinimą jo neturintiems vyskupams. Šia proga popiežius rugsėjo 26 dieną paskelbė Žinią katalikams kinams ir visuotinei Bažnyčiai, kurioje priminė, kad Šventasis Sostas nesiekė ir nesiekia nieko kito, kaip tik Bažnyčiai būdingų dvasinių ir sielovadinių tikslų: remti Evangelijos skelbimą, pasiekti ir saugoti katalikų bendruomenės Kinijoje pilną ir regimą vienybę. Beje, Pranciškus neslepia, kad šis susitarimas yra kompromisinis, ir prisiima visišką atsakomybę už jo įgyvendinimą.

Beveik visą spalio mėnesį Romoje vykęs Vyskupų sinodas jaunimui tema „Jaunimas, tikėjimas ir pašaukimo įžvelgimas“ buvo centriniu įvykiu Katalikų Bažnyčios gyvenime. Sinodo dalyviai – 267 Sinodo Tėvai, iš jų 51 kardinolas, 6 patriarchai, ir 34 jaunuoliai nuo 18 iki 29 metų. Nors buvo paskelbtas baigiamas dokumentas, sudarytas pagal Sinodo Darbo dokumento schemą, įtraukiant konkrečius Sinodo tėvų pateiktus siūlymus, tačiau Sinodo dalyviai, suprasdami, kad tik maža dalis jaunimo skaitys šį dokumentą, prieš asamblėjos pabaigą dar paskelbė trumpą „Laišką jaunimui“. Sinodas siunčia žinią, kad jaunimas yra tarp Bažnyčios misijos prioritetų.

Pakistane buvo paskelbtas federalinio aukščiausiojo teismo sprendimas, galutinis ir neskundžiamas, išteisinti ir išlaisvinti Asia Bibi, moterį katalikę iš neturtingos provincijos šeimos, kuri dar 2010 metais buvo nuteista mirti už tariamą piktžodžiavimą prieš islamą ir pranašą Mahometą. Tik įsiterpus tarptautinėms organizacijos, žmogaus teisių aktyvistams, politikams ji liko gyva. Šiuo metu Asia Bibi ir jos šeimos nariai yra slepiami dėl akivaizdaus pavojaus jų gyvybėms. Pakistane jiems nebėra vietos, jie turės išvykti į kitą šalį, bet procedūros gali užsitęsti ne vienerius metus. Asios Bibi atvejis sulaukė plataus tarptautinio atgarsio ir ji tapo dabartinių laikų krikščionių persekiojimų simboliu.

2018 gruodžio 15 diena neabejotinai pateks į Ukrainos istoriją: Kijevo šv. Sofijos sobore sušauktas ortodoksų „Suvienijimo susirinkimas“, kuriame buvo priimtas esminis sprendimas kuriant autokefalinę (savarankišką) Ukrainos stačiatikių bažnyčią. Susirinkimo užduotis buvo išrinkti šios Bažnyčios galvą, kuriam sausio 6 dieną, anot pranešimų Ukrainos žiniasklaidoje, Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus įteiks oficialaus pripažinimo raštą („tomosą“). Kijevo metropolitu išrinktas 39-erių vyskupas Epifanijus, Kijevo stačiatikių seminarijos rektorius.

Kol kas savarankiškos Bažnyčios Ukrainoje vadovas dar negaus „patriarcho“ titulo, o sprendimai turės būti derinami su Konstantinopolio patriarchatu. Maskvos patriarchatas nutraukė eucharistinį bendravimą su Konstantinopoliu, kas reiškia, kad Maskvos patriarchato tikintieji nebegali priimti sakramentų Konstantinopolio patriarchato jurisdikcijos šventovėse. Šis žingsnis buvo atsakas į spalio 9–11 dienos Konstantinopolio patriarchato sinodinio susirinkimo sprendimus, kurie paskelbė negaliojančiu 1686 m. sprendimą perduoti Kijevo metropoliją Maskvai.

Nors Konstantinopolio patriarcho Maskvos patriarchatas neekskomunikavo, bet jo reakcija faktiškai reiškia Rytų krikščionybės skilimą. Roma šių įvykių nekomentuoja ir Katalikų Bažnyčia nuo šiol galės vystyti tik dvišalius ekumeninius santykius.

Komentarai: 5

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vis daugiau grasinimų sulaukiantys antstoliai savo apsauga turi rūpintis patys

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

Aktualu

Gdanskas atsisveikino su nužudytu meru P.Adamowicziumi: dukra paprašė saugoti iš dangaus

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Buvusio Aleksandro Stulginskio universiteto studentas sunerimo: „VDU uzurpavo ASU turtą“

Tiesiogiai 24sek

Nepralaiminčių ir nelaiminčių mūšis LKL: „Rytas“ – „Lietkabelis“

Vardai

Šviesiaplauke tapusi Palmira Kelertienė: „Vyrai pasidarė mandagesni, paslaugesni“

Maistas

Cinamonu ir kardamonu kvepiantys kepiniai: 12 užburiančių receptų

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

Vardai

Žvaigždės pasidavė 10 metų iššūkio manijai: vieni iš pokyčių pasijuokė, kiti nė kiek nepasikeitė

24sek

Graikų žiniasklaida: lietuviai išmokę ištverti visas 40 minučių, o „Žalgiris“ – tikra komanda 

Verslas

Įvertino: moterys Lietuvoje uždirba mažiau, bet dėl to kaltos ir pačios

Gyvenimas

45-erių supermodelio Kate Moss stilius: kas jai padeda išsiskirti iš minios?

24sek

D.Motiejūno ir Ty Lawsono tandemas nukalė pergalę prieš G.Krapiko treniruojamą ekipą

Kultūra

2018 m. Nacionalinės viktorinos prizininkai: svarbiausia ne laimėti, o dalyvauti

Gazas

Kelionė tvarkomu Palemono keliu – kraupus nuotykis gyventojai

24sek

Už „skubantį“ L.Lekavičių iškalbingesnis buvęs R.Pitino gyrė ir sirgalius, ir žurnalistą

Aktualu

Meksikoje per pažeisto naftotiekio sprogimą žuvusių žmonių skaičius išaugo iki 66

Sportas

Futbolo tinklaraščiai priėmė „10 metų iššūkį“: apibendrino liūdną padėtį šalyje

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Aktualu

Ž.Šilėnas: valdžia brangsta labiau nei kalafiorai

Aktualu

Sostinėje autobusas „pametė“ ratą

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: jaučio liežuvis su grybais

Naujienos

Aktualu

VRM skųs teismo sprendimą dėl Migracijos departamento vadovės veiklos vertinimo

Aktualu

S.Paltanavičius: įdomu, kaip ten su ta žiema?

Aktualu

Prie Egipto piramidžių susprogdintas turistų autobusas, keturi žmonės žuvo

Vardai

„X Faktoriaus“ dalyvę Elzę puola ligos – pagalbos kreipėsi į medikus

24sek

Dėjimu pasibaigęs fantastiškas D.Sabonio reidas per visą aikštę bei „Pacers“ pergalė

Aktualu

Jungtinėse Valstijose dėl vaikų pagrobimo sulaikyti žydų sektos nariai

Aktualu

Tyrimas atskleidė, kaip Birminghamo ligoninėje keistomis aplinkybėmis mirė lietuvis gydytojas

Gyvenimas

Įmonė dovanoja automobilį ir kviečia siūlyti, kam jo labiausiai reikėtų

Aktualu

Turkija pradėjo tyrimą dėl populiaraus televizijos žinių vedėjo

15min iš Gran Kanarijos 24sek

Labai nusivylęs Šaras: „Seniai mačiau tokį „Žalgirį“

Aktualu

Metų žmogus – prezidentė Dalia Grybauskaitė

Aktualu

Seimo patvirtintoje programoje – mažo kiekio narkotikų dekriminalizavimas

Vardai

Naujas „Pupyčių“ O.Pikul ir M.Šedžiuvienės įvaizdis – buduariniai kostiumai ir auksinis blizgesys

Aktualu

Filipinus supurtė 6,9 balo žemės drebėjimas, prognozuojamas nedidelis cunamis

Vardai

Kalėdiniame L.Salasevičiaus vakarėlyje – daugiau nei 100 madam: žvaigždės šėlo latino ritmu

24sek

2018-ieji palydėti liūdna nata: „Žalgiris“ krito Las Palmase

Vardai

Identiškos dvynės draugauja su tuo pačiu vyru, bet susituokti negali: draudžia įstatymas

Aktualu

Pranešėjams apsaugoti ir paskatinti kitąmet numatyta 115 tūkst. eurų

Aktualu

Olimpietis Jevgenijus Šuklinas sieks Visagino mero posto

Pasaulis kišenėje

Pajūris laukia svečių: pakilę nuo Kalėdų stalo lietuviai planuoja Naujuosius

Aktualu

Nuo erkinio encefalito mirus ugniagesiui aiškėja, kad ne visi pareigūnai skiepijami

Aktualu

Politologė R.Urbonaitė: šie rinkimai gali būti paskutiniai, kai visuomeniniai komitetai yra tokie populiarūs

24sek

Saldūs permainų vaisiai: L.Lekavičius su „Panathinaikos“ nukovė CSKA

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: svarbiausi šių metų įvykiai, bet ne tie, kurie visiems svarbiausi

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min