Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 4d. 15:01

Tomas Viluckas: Sąjūdis, kurio drąsos netekome

Tomas Viluckas Šiomis dienomis minėdami Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio įsteigimo jubiliejų lengvai galime viską nurašyti tik istorijai ir šlovingai tautos praeičiai. Visgi nevalia pamiršti, kad istorija yra mokytoja, tad prisimenant tuos įvykius, turėtume klausti, ko nūdien galėtume pasisemti iš Sąjūdžio ir pritaikyti mūsų aktualiai situacijai.

Ko gero, didžiausiu dalyku, kuris įkvepia anų įvykių stebėtoją, galėtume laikyti pilietinę drąsą. Jos tikrai nestigo tiek Sąjūdžio lyderiams, tiek kritinei žmonių masei, kuri prisijungdavo prie Sąjūdžio organizuojamų mitingų, piketų ir parašų rinkimų akcijų. Drąsos reikėjo nemažos, nes Sovietų Sąjungos byrėjimas dvelkė utopija, krašte siautėjo saugumo (KGB) agentai, jos žemėje stovėjo okupacinė kariuomenė... Pagaliau ne kiekvienam buvo priimtinos kalbos apie valstybės atkūrimą, konfliktą su rusais, savarankišką ekonomiką.

Didysis senovės graikų filosofas Aristotelis yra rašęs, kad drąsą įkvepia du dalykai – pyktis ir skausmas. Lietuviams anuomet pykti būta priežasčių: žmogišką orumą žeminančios gyvenimo sąlygos, tautinių jausmų slopinimas, prievartinis lietuvių vaikinų ėmimas į sovietų armiją, nomenklatūros bei biurokratijos išvešėjimas – tai tik keletas dalykų, kurie kėlė žmonių nepasitenkinimą. Skausmas dėl sunaikintos valstybės ir ištremtų bei išžudytų šeimos narių, giminaičių bei artimųjų buvo stiprus tautos sąmonėje. Visos šios aplinkybės sudarė puikias prielaidas įsiveržti pilietinei drąsai, kurios kulminacija ir tapo nepriklausomybės reikalavimai.

Tad anuomet pasireikšti pilietiškumui buvo itin nepalankios sąlygos, bet jis tiesiog pratrūko. Jei lygintume su nūdienos Lietuvos visuomene, tai turėtume konstatuoti, kad pilietinė drąsa yra tapusi stygiumi. Žinoma, galime retoriškai klausti, ar pilietinė drąsa apskritai yra reikalinga šiandien Lietuvoje? Juk gyvename demokratiškoje visuomenėje, žodžio ir minties laisvės sąlygomis, viskuo už mus pasirūpins rinkimų keliu suformuota valdžia...

Tačiau tai reiškia, kad valdžia neklysta ir yra visuomet teisi, o keletas žmonių visada žino, ko visiems reikia. Pagal gyventojų nuomonių apklausas labiausiai nepasitikima būtent valdžios institucijomis. Tad esama tam tikros „visuomenės šizofrenijos“, kai valdžia nuolat keiksnojama, bet jai atiduodamos visos galios vairuoti šalies gyvenimą norima kryptimi. Kas kaltas? Žodį „drąsa“ prisisegusi ir sukompromitavusi saujelė politinių nevykėlių? Gal paprasčiausiai mums trūksta pykčio ir skausmo, o mes gyvename puikiai, kad taip viskas vyksta?

Vadinasi, pamirštama, kad prie Lietuvos nepriklausomybės atvedęs Sąjūdis savo pasiekė pasitelkęs būtent pilietinį spaudimą ir tautinį orumą. Tuoj po Atgimimo „atsikandus“ kalbų tautinės valstybės tema daug buvo kalbama apie pilietinės visuomenės kūrimą. Tačiau tuščiai, nes šiuo klausimu vis esame tam tikrame aklagatvyje. Šalies piliečiai ne sykį galėjo įsitikinti apie piketų, mitingų, demonstracijų neveiksmingumą. Valdžios institucijos lieka kurčios savo piliečių balsui. Pilietinės visuomenės balsą uzurpavo visuomeninės organizacijos, pilietiniai institutai, kurie dažniausiai yra darbovietės keliems žmonėms.

Šios priemonės neduoda naudos, ne vien todėl, kad „valdžia bloga“, bet, kad pati visuomenė yra abejinga. Jei mitingai, demonstracijos ir kitokios pilietinio spaudimo akcijos susilauktų didesnio visuomenės palaikymo, jei jose dalyvautų ne keli šimtai, bet keliasdešimt tūkstančių, jei teismų darbas, funkcionavimas būtų tos pačios visuomenės atidžiai stebimi, tai tie, kuriuos įprasta yra vadinti valdžia būtų priversti atsigręžti į žmogų, paprastą pilietį.

Tai simptomai, kurie liudija, kad solidarumas nėra mūsų visuomenei vertybė. Tačiau būtent solidarumas paneigia senąjį lotynų posakį, kad „žmogus žmogui vilkas“, o kaip tik žmogiška ir krikščioniška brolybė, kai kito žmogaus problemos priimamos kaip savos, užtikrina paveikumą, kurio taip trūksta mūsų šalyje.

Solidarumas tampa visuomenės sveikumo indikatoriumi. Jei jis pasireiškia geriausiu atveju tik kaip užuojauta, tai kalbos apie harmoningą visuomenę, bendruomenę, tėra tuščios. Visuomenėje, kuri siekia būti bendruomene, solidarumas yra būtinybė ir norma, nes visuomenė be solidarumo nėra pajėgi įgyvendinti didelius ekonominius, socialinius ar kultūrinius uždavinius. Ne veltui popiežius Pranciškus, yra sakęs: „Solidarumui reikia sugrąžinti socialinį vertingumą. Solidarumas – tai ne socialinė išmalda, bet vertybė, kuri turi būti rimtai pripažįstama.“ Deja, Lietuvoje solidarumas vis yra laikomas ne krikščioniškos etikos, bet socialistinės retorikos dalimi.

Bendruomenių gyvenime egzistuoja dėsnis: ten, kur nėra pilietinės kontrolės, valdžia įgyja diktatūros bruožų, stambus verslas tampa oligarchija, o keliose rankose sutelkta žiniasklaida virsta tiesos monopolija. Visa tai matome nūdienos Lietuvoje. Visgi žinome, kad lazda turi du galus. Viena vertus, visuomenės abejingumas leido įsivyrauti tam tikram teisininkų, verslo, žiniasklaidos ir politikos konglomerato schemai, kuri netrukdomai darė šalyje tai, ką nori.

Kita vertus, taip buvo nupjauta šaka ant kurios sėdima, nes abejingi ir nusivylę piliečiai izoliuoja, savo sultyse verdantį, partinį gyvenimą, sarkastiškai vertina teismų sprendimus, nenoriai dalyvauja rinkimuose, pasirenka emigracijos iš šalies kelią. Visi šie dalykai neišvengiamai tapo išcentriniu judėjimu, kuris griauna Tautos DNR.

Sąjūdžio įsteigimo jubiliejaus minėjimas neturi tapti nostalgijos laiku ar romantiniais užmojais bei kalbomis apie antrą Sąjūdį. Sąjūdžio kova už pilietinės galios išplėtimą, žmogišką orumą atitinkančias gyvenimo sąlygas, prieš nomenklatūros bei biurokratijos įsigalėjimą, laisvo žodžio suvaržymus, cenzūros apraiškas yra itin aktualūs dalykai, tačiau ši kova įmanoma tik esant pilietinės drąsos pertekliui. Drąsos, kurios turime sveikai pavydėti Sąjūdžio bangos žmonėms. Pavydėti taip, kad viduje ne apkarstume, o kurtume.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Teisėsauga atrado aukso gyslą: aferistų milijonus pumpuoja į Lietuvos biudžetą

Aktualu

STT nustatė 37 LRT darbuotojus, kurie giminystės ryšiais susiję su 43 viešųjų pirkimų laimėtojais

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiui Vilnius nori pasirodyti gražesnis nei yra: statybas slepia po dirbtine žole

Aktualu

Vilniaus tabore – tuštėjimo metas: išsikelti sutinka ne visi

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Aktualu

Kaltinimus dėl buvusios draugės nužudymo lietuvis Rytų Airijoje pasitiko tyla

24sek

D.Motiejūno gimtadienis Kinijoje – veidu į tortą

Gyvenimas

Ypatingas atvejis: skirtingus organus padovanojęs donoras 4 žmones užkrėtė krūties vėžiu

Vardai

50 kg atsikratęs Marijus Bagdonavičius: „Netekau vaidmenų televizijoje, nes manęs reikėjo tik storo“

Aktualu

Laikinosios komisijos įkūrimui Seime pritarta po svarstymo – V.Bakas balsuojant susilaikė

Aktualu

„Valstiečių“ inicijuotos tyrimo komisijos dėl LRT veiklos išvados toliau atidėliojamos

Kultūra

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre prasideda rekonstrukcija, kainuosianti 16,8 mln. eurų

Maistas

Paruošti paprasta, bet sugadinti įmanoma: 9 populiarios bulvių košės klaidos

Verslas

Premjeras apie Vilniaus valdžios norą pasisavinti LEU rūmus: savivaldybei trūksta fantazijos

24sek

LKL: pasirengimo čempionas – „Žalgiris“, autsaideriai – „Šiauliai“

Vardai

Keistas Antonio Banderaso plojimas varo internautus iš proto: kaip reikia taip sugebėti?

Aktualu

Seime ginčai dėl nušalinto Rolando Pakso: galės kandidatuoti tik Seimo rinkimuose ar dar kartą tapti prezidentu?

Vardai

Reda Bžeskienė pirmąkart atvirai prakalbo apie skyrybas: „To nelinkėčiau nė vienai moteriai“

Aktualu

Mindaugas Puidokas kaltinamas išsityčiojęs iš Justo Džiugelio

Kultūra

15min konkursas: artėjant popiežiaus vizitui laimėkite knygą „Dievas yra jaunas“

Naujienos

Aktualu

JAV Aukščiausiasis Teismas išteisino konditerį, atsisakiusį kepti tortą gėjų vestuvėms

Aktualu

JAV generolas Benas Hodgesas: nekurkite JAV bazių Lenkijoje

Aktualu

Vilniuje taksistą ištiko epilepsijos priepuolis: sužeista keleivė, apgadinti automobiliai

Aktualu

Billas Clintonas nemano, kad turėtų atsiprašyti Monicos Lewinsky asmeniškai

Laisvalaikis

Ar žinote, nuo ko kadaise žmonės gynėsi skambindami bažnyčių varpais?

Vardai

Pajūryje praūžė UNICEF vaikų bėgimai: medalius mažiesiems dalyviams kabino žinomi žmonės

24sek

LeBronas Jamesas: „Pralaimėjimai nervina“

Aktualu

Neįprastas vaizdas Nemirsetos pajūry: pakrantėje išsirikiavo amfibijos ir išsilaipino pėstininkai

24sek

Nesėkme finalą pradėję „Panathinaikos“ žaidėjai rizikuoja likti be atlyginimo

Aktualu

Rusija ukrainiečių žurnalistą R.Suščenką už šnipinėjimą nuteisė 12 metų kalėjimo

Gyvenimas

VMVT apie parduodamus ledus: pažeidimų beveik nenustatyta

Aktualu

Taivane dingęs naikintuvas F-16 sudužo, jo pilotas žuvo

Aktualu

18 arklių laikantį Lazdijų r. ūkininką teis už žiaurų elgesį su gyvūnais

Vardai

„Britain's Got Talent“ šou laimėjo cerebriniu paralyžiumi sergantis komikas: pavergė juodas humoras

Aukščiausių pasaulio žmonių susitikimas Paryžiuje

Gazas

Lietuviškas vairuotojo pažymėjimas – JAV, Japonijoje ir dar 50-yje šalių

Gazas

„Land Rover“ kurs autonominius visureigius

Sportas

Į čempionatą Rusijoje atskridusi Nigerijos futbolo žvaigždė pasigedo 11 tūkst. dolerių

Aktualu

Prokuratūra nepradės tyrimo dėl paviešinto VSD rašto

Maistas

auGalingas pirmadienis: įdomūs sumuštiniai su avokadu ir kukuliai pomidorų padaže

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min