Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 14d. 08:00

Vytautas Plečkaitis: Apie Rusiją tik blogai arba – labai blogai

Vytautas Plečkaitis Tie, kas gyveno sovietiniais laikais, prisimena, kad apie Sovietų Sąjungą viešai buvo galima kalbėti tik gerai. Anot sovietų propagandos, kuri sklido iš visų TV ir radijo stočių ir net iš elektrinių lygintuvų, kaip buvo visuotinai juokaujama, visomis kalbomis nuolat buvo šlovinama nuostabiausia šalis – SSRS ir puikiausi, gabiausi ir draugiškiausi pasaulyje tarybiniai žmonės. Ko gero, dalis sovietijos gyventojų, taip pat ir dalis lietuvių tuo ir tikėjo. Nes kitokio gyvenimo, izoliuotai gyvendami nuo pasaulio, nežinojo.

Apie „supuvusį kapitalistinį“ gyvenimą viešai šnekėta atvirkščiai – tik blogai. Tiesa, buvo dar „užsienio balsai“, kuriuos per didžiausius trukdymus mėgino klausytis kantriausieji ir užsispyrę, sovietine tiesa netikintys. Tai tie, kurie domėjosi, kas iš tikrųjų vyko realiame pasaulyje.

Laikai pasikeitė: tariami geriečiai tapo blogiečiais, o tariami blogiečiai pasidarė geriečiai. Jei anksčiau informacijos trūko, o faktai apie mūsų praeitį ir dabartį buvo slepiami ir sąmoningai iškraipomi, tai dabar informacinę erdvę užplūdo faktų bei interpretacijų gausa, o nepatyrusiam žmogui vis sunkiau susigaudyti, kas iš tikrųjų darosi Lietuvoje ir pasaulyje.

Tuo labiau, kad netikros tiesos arba geltonosios žurnalistikos bei propagandos – fake news tiražavimas ir jos skleidimas net iš aukščiausius postus užimančių valstybių vadovų lūpų bei juos aptarnaujančių viešųjų ryšių propagandistų, tapo kasdienybe.

Kaip niekada tapo svarbus tikėjimas autoritetais, sąžiningais bei principingais žurnalistais ir savo žodžio besilaikančiais politikais, tarnaujančiais tautai ir valstybei. Tokių šiandien reikia ieškoti su žiburiu viduryje baltos dienos. Kaip tai darė išminčius Diogenas senovės Atėnų turguje. Tikriems savo krašto piliečiams kaip kasdieninė duona yra reikalingos tikros žinios, o ne jų surogatas.

Tai aktualu tapo kalbant ir apie mūsų vidaus ir apie užsienio politiką. Pasidarė net neįdomu ir nuobodu, kad tarp Lietuvos politologų bei žurnalistų viešoje erdvėje, pavyzdžiui, Rusijos klausimais, neliko oponentų. Tik pritarimas oficialiai valdžios politikai, linksėjimas prezidentei ir užsienio reikalų ministrui. Nepritariantys oficialiai linijai tiesiog nekviečiami į tam tikras apžvalgines laidas. Beveik kaip Rusijoje.

Lietuva, berods Kęstučio Girniaus pavadinta, tapo vieno klausimo (t. y. – Rusijos) šalimi.

Lietuva, berods, Kęstučio Girniaus pavadinta, tapo vieno klausimo (t. y. – Rusijos) šalimi. Pridursiu nuo savęs – ir vieno atsakymo šalimi, nedarančia garbės lietuviškam politologijos mokslui, pasižyminčiam kitaminčių ignoravimu, dominuojant provincialiai žiniasklaidai, apsiribojančiai savo kiemo reikalais.

Dažni, mano galva, net per dažni, rašymai apie blogąją Rusiją, remiantis ne tiek savo šaltiniais, nes jų nė vieno neturime, o Vakarų žiniasklaidos agentūromis, rodo savotišką mūsų priklausymą rusiškai erdvei.

Toks priklausymas palieka mažiau dėmesio įvykiams Vakaruose, mūsų ateičiai Europos Sąjungoje ir pasaulio aktualijoms. Vakarų, o ypač JAV žiniasklaida, o ja sekdami ir mes, neretai demonizuojame V.Putiną ir pervertiname Rusijos galią.

Į tai atkreipė dėmesį Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas, sakydamas, kad Vakarai per daug dėmesio skiria Putinui, kalbėdami apie Rusiją ir tokiu būdu „narkotizuoja Putino pasitenkinimą“. Britų ekspertas Rusijos klausimais Markas Galeotti teigia, kad V.Putinui patinka jam skiriamas Vakarų dėmesys, kai jis sutapatinamas su Rusija. Kai jis laikomas stiprios valstybės stipriu vadovu. Savaitraštis „Time“ net pripažino V.Putiną galingiausiu pasaulio žmogumi.

Tą patį daro ir Kremliui ištikima Rusijos propagandinė mašina, nevengianti parodyti neigiamas Rusijos puses, pvz., korupciją, biurokratijos savivalę, net balsavimo pažeidimus rinkimų metu. Tačiau ji niekada nekritikuoja „gero caro Putino“ ir neabejoja jo teisėtu išrinkimu.

Pasak lenkų „Polityka“ apžvalgininko Lukaszo Vojciko, tarp vakariečių intelektualų kyla nerimas, kad vakarų šalyse politinis autoritarinis rusiškas modelis randa atgarsį. Rusija, nepajėgianti išsivaduoti iš savo praeities ir susidoroti su ekonominiu nuosmukiu, kai kam tampa ateities modeliu. Bulgarų politologas Ivanas Krastevas neseniai paskelbė gana įdomią ir paradoksalią mintį: „Liberalūs Vakarai jau nesibaimina, kad Rusija valdys pasaulį. Vakarai baiminasi, kad visas pasaulis bus valdomas kaip Rusija“.

To iš tikrųjų reikia baimintis. Juk negalim nematyti, kad panašus ir net labiau korumpuotas, antidemokratinis režimas valdo Azerbaidžaną, su kuriuo flirtuoja Europos Sąjunga ir nuolaidžiai žiūri Lietuva, per daug nekritikavusi jo dėl akivaizdaus rinkimų farso ir šeimyninio valdymo, kai prezidento žmona yra ir šalies premjerė.

Vis labiau autoritarinė tampa NATO šalis Turkija, jau nekalbant apie Saudo Arabiją, „naują Lietuvos ir Vakarų pasaulio draugą“. Negalime nematyti autoritarizmo tendencijų kai kuriose ES valstybėse, tokiose kaip Vengrija ir Lenkija.

O ir Lietuvoje matant mūsų Seimo kasdienybę, asmeninius sąskaitų suvedinėjimus ir pastovius tariamų priešų demaskavimus, imi galvoti, ar mes jau taip toli esame nuo tų neapkenčiamų Rytų, ar tik mūsų valdžia su multimilijonieriais priešakyje nepanašėja į Rusiją?

Jei iš anksto žinome, kas teisus ir kas kaltas, kokios partijos šventos, o kokios pasmerktos, jei nepaisoma nekaltumo prezumpcijos? Jei visuomenei kyla klausimai, ar VSD rašo ataskaitas ieškodamas tiesos ir tikrai rūpinasi mūsų saugumu, ar tik vykdo kai kurių politikų užsakymus? Visa tai verčia susirūpinti mus visus ne tik Lietuvos demokratijos būkle, bet ir intelekto bei elementarios kultūros stygiumi. Be kurių demokratinė valstybė gyvuoti negali.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Priekabiavimu apkaltintas Šakių meras Edgaras Pilypaitis: esu šantažuojamas ir terorizuojamas

Gazas

Vilniaus planuose – naujas tunelis, sujungsiantis Konstitucijos pr. ir Rinktinės g.

Gazas

Lietuvos kariuomenės sunkvežimis „Unimog“: bekele važiuoja ir neaimanuoja

15min recenzija Kultūra

Istorijos ir ateities pamokos 31-ajame „Vilnius Jazz“

Ginčas dėl „Žalgirio“: pavojus ar tiesiog geras sprigtas?

Aktualu

Prekyba žmonėmis besivertusiai grupuotei – teismo verdiktas: nuteisti ir du broliai

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine: kaip meksikiečiai linksminasi kapinėse

24sek

„Ryto“ naujokas iš arti: nenuginčijamų stiprybių ir žalingų įpročių intriga

Kultūra

Kultūros ministerija kaltinama dariusi spaudimą savivaldybėms dėl algų kėlimo

Vardai

Į Lietuvą grįžusi Jūratė Bitinaitė pristatė nėštumo metu rašytą knygą: „Dukra man suteikė sparnus“

Sportas

Nerijus Kesminas: „Sveikinimai – misija įvykdyta, lietuviškas futbolas mirė“

Vardai

Vilniuje slapta susituokė „Eurovizijos“ dalyvė Catrinah: „Daugelis draugų liko mūsų nesupratę“

Vardai

Karolina Meschino pasidarė tatuiruotę ant veido – išsitatuiravo širdį

Maistas

Paprasčiau, nei atrodo: ryškaus skonio ir spalvos figų želė saldainiai

24sek

„Bleacher Report“ NBA 100-ukas: pagyrė J.Valančiūną, bet D.Sabonio net neįtraukė

Sportas

„Skrieja kamuolys“: stadionas, Lietuvos rinktinė ir vokiško futbolo bėdos

Vardai

Po 2 metų į Lietuvą grįžusi Evelina Young – apie santykius su vyru ir išsiilgtus gruzdintus koldūnus

Gyvenimas

Interneto duomenų analitikas atskleidžia: „Negalima pasitikėti jokiomis apklausomis apie mūsų seksualinį gyvenimą“

Gazas

„AutoTyrimai“: kokios markės automobiliai savo savininkus rugsėjį keitė dažniausiai?

Aktualu

„Vilniaus vandenys“ apie mergaitę „prarijusį“ šulinį: „Vadovas atsiprašė mamos, atliekame tyrimą“

Naujienos

24sek

Trileris Pasvalyje – „Pieno žvaigždės“ nukovė „Neptūną“ ir išlygino seriją

Aktualu

Piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi pagarsėjęs Elektrėnų policininkas S.Gulbinas išeina iš darbo

Vardai

Kuo princo Harry ir Meghan Markle vestuvės skirsis nuo princo Williamo ir Kate Middleton?

Aktualu

„Patrepsynės“ dvasia – iš informatikos egzamino tiesiai į tautinį kostiumą

Aktualu

Prognozuoja šiltą ir sausą vasarą: palankiausios datos atostogauti

Aktualu

Palestinos atstovas Jungtinėse Tautose: tarp žuvusiųjų Gazos Ruože – aštuoni vaikai

Verslas

Kanye Westas paskelbė planus steigti architektūros kompaniją

Politikams visada knietėjo turėti lazdą, kuria galėtų pamojuoti žiniasklaidos priemonėms. „MG Baltic“ skandalo fone Seimo nariams kilo idėja greičiau ir lengviau atiminėti ar stabdyti licencijas žiniasklaidos priemonėms, šiuo atveju eitų kalba apie „MG Baltic“ valdomas televizijas.. Apie tai viešai kalba vieno svarbiausių – Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas, o tokias licencijas teikianti Radijo ir televizijos komisija jau kreipėsi į teisininkus – nori teisės naikinti licencijas kam panorėjus. Tiesa, premjeras tokią iniciatyvą jau šaldo.      
Verslas

Po „MG Baltic“ skandalo kelią skinasi idėja lengviau atimti licencijas iš televizijų

Aktualu

Elvinas Jankevičius paskirtas teisingumo ministru

24sek

M.Gecevičius mano, kad jo laikas rinktinėje baigtas: „Man niekas neskambina“

Kultūra

Argentinos menininko leidinyje – apie  Romo Kalantos susideginimą

Vardai

Karališkąsias vestuves komentuosianti Eglė Daugėlaitė mielai pakartotų savąsias

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: D.Urbonavičiūtės putpelių ūkio mėtinis tortas su putpelių kiaušiniais

Vardai

15min studijoje – I.Zasimauskaitė ir V.Bikus: „Laimėti „Euroviziją“ reikia daug pinigų“

Aktualu

S.Skripalis prieš apnuodijimą su Europos žvalgybininkais dalijosi slapta informacija

Gyvenimas

Teisininkas atsako. Ar privalo darbdavys suteikti mokymosi atostogas? Ar jos apmokamos?

Turkijos viešbučiai: kaip išsirinkti, kad liktumėte patenkinti?

Aktualu

Europos pabėgėlių krizės valdymo sistema

Verslas

Močiutės karvės pienas – pigesnis nei didelio ūkininko: supirkimo kainos svyruoja nuo 160 iki 350 eurų už toną

Verslas

Didesnis nei planuota daugiabutis Vilniaus centre inspekcijai nekliūna

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Parašykite atsiliepimą apie 15min