Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 5d. 05:48

Vytautas Plečkaitis: Europos naciai ir nacionalistai – didžiausi Maskvos draugai ES

Vytautas Plečkaitis Praėjusį savaitgalį Lione Nacionalinio fronto lydere perrinkta vis labiau populiarėjanti ir į Prancūzijos prezidentes besitaikanti Marie le Pen, pasisakanti prieš šalies narystę Europos Sąjungoje, prieš imigrantus, už tradicines vertybes ir už meilę Maskvai.

Maskvą le Pen myli ir mylės ne už dyka. Iš Rusijos banko jos partija paėmė 9 mln. eurų  kreditą. To Prancūzijos įstatymai nedraudžia ir didelio nepasitenkinimo, bent jau radikalioje dešinėje, šis faktas nesukėlė.

M. le Pen garbina Maskvą ir Putiną ne tik dėl  pinigų, o laiko jį net krikščionybės sergėtoju, pavyzdžiu „supuvusiai“ Europai, tikru savo šalies lyderiu, kurių tariamai trūksta Vakaruose. Taip galvojančių Vakarų Europos nacionalistinėse ir radikaliose dešniosiose bei kairiosiose partijose, anot dienraščio „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, yra nemažai.

Tokios tendencijos kelia rūpestį ir Vokietijoje, nes vokiečių įstatymai taip pat nedraudžia imti partijoms kreditus iš užsienio ir, anot dienraščio „Bild“, yra duomenų, jog rusai siūlė kreditą ir kylančiai dešiniajai populistinei partijai „Alternatyva Vokietijai“ (Alternativ fur Deutschland), kurią remia apie 7 proc. rinkėjų. Tačiau Vokietijoje Kremliui su tokiomis vilionėmis gali nepavykti, nes koalicijoje esančių partijų atstovai yra pasiryžę užlopyti įstatymo skylę ir uždrausti imti kreditus iš užsienio.

Tačiau Maskva rankų nenuleidžia, ji ieško įvairių būdų, kaip paveikti politines, ypač kraštutines dešiniąsias ir kraštutines kairiąsias partijas tiek Vakarų, tiek Vidurio ir Rytų Europoje. Tai, buvo daroma ir, matyt, bus daroma ir Lietuvoje, ypač per populistinius  politikus bei jų susivienijimus, kurie savo pažiūromis atkartoja V.Putino retoriką.

Dar šių metų pavasarį V.Putino patikėtiniai Vienoje buvo susitikę su Bulgarijos, Austrijos ir Prancūzijos dešiniųjų radikalų atstovais, o rudenį vienas iš partijos „Alternatyva Vokietijai“ lyderių gavo patrauklų pasiūlymą iš Rusijos pasiuntinio Berlyne tapti pagrindiniu kalbėtoju Rusijos propagandistų ir vokiečių kraštutinių dešniųjų konferencijoje, kurioje pagrindiniu smuiku griežė buvęs KGB generolas, V.Putinui itin artimas V.Jakuninas.

Vakarų apžvalgininkai tokius Maskvos veiksmus vertina kaip V.Putino siekį daryti įtaką pirmiausia Prancūzijai ir Vokietijai, o patį Putiną padaryti šiuolaikinio konservatyvizmo lyderiu, tariamai besirūpinančiu krikščioniškomis vertybėmis. Jo meilė stačiatikių bažnyčiai, kaip ir Rusijos stačiatikių cerkvės vadovų meilė jam niekam abejonių nekėlė. Cerkvė seniai naudojama Kremliaus propagandoje.

Didžiajai Britanijai balansuojant ant išstojimo iš ES ribos ir konservatoriams pataikaujant radikalios dešiniųjų Nepriklausomybės partijos rinkėjams, britų politikams nelieka laiko ir energijos užsiimti nei Europos reikalais, nei Ukraina.

Didžiajai Britanijai balansuojant ant išstojimo iš ES ribos ir konservatoriams pataikaujant radikalios dešiniųjų Nepriklausomybės partijos rinkėjams, britų politikams nelieka laiko ir energijos užsiimti nei Europos reikalais, nei Ukraina.

Prancūzijoje nepasitenkinimas socialistų prezidento nekompetentinga ekonomine politika, dideliu nedarbu bei imigracija gali dar labiau padidinti Nacionalinio fronto reitingus ir dar labiau paskatinti prorusiškas nuotaikas. Tiesa, jau pastatytų „Mistral“ laivų Prancūzija vis dar neperduoda Rusijai.

Labiausiai stabilia, ekonomiškai stipria bei mobilizuojančia proeuropietiška jėga lieka Vokietija. Vokietijos politinis elitas siekia išsaugoti balansą tarp senosios Vakarų Europos valstybių – Prancūzijos, Italijos, Ispanijos, Portugalijos ir kitų Vakarų bei Pietų šalių, kurioms nepatinka sankcijų politika, bei atsargių Skandinavijos ir Lenkijos bei Baltijos šalių, kurios norėtų kuo griežtesnės politikos su Maskva.

Kol kas Vokietijai sekėsi tą balansą išlaikyti. Tačiau Vokietijoje, o pastaruoju metu ir jos valdančioje koalicijoje pastebima trintis tarp kanclerės A.Merkel, atstovaujančios krikščionims demokratams, ir vicekanclerio bei jo vadovaujamų socialdemokratų.

Užsienio reikalų ministro W.Steinmeierio pozicija Ukrainos ir Maskvos atžvilgiu pastaruoju metu nesutampa ne tik su Lietuvos užsienio reikalų ministro, bet ir su eurokomisarės italės F.Mogherini, reikalavusios griežtesnių sankcijų Maskvai, pozicija.

ES šalių užsienio reikalų ministrų pasitarime nugalėjo W.Steinmeierio nuomonė. Jis siūlė apsiriboti tik sankcijoms Donecko bei Luhansko veikėjams. Šis faktas vaizdžiai iliustruoja, kas iš tikrųjų vadovauja ES bendrai užsienio politikai. Vokiečių ministro įtaka yra kur kas didesnė už bet kurio komisaro, net jei jis ir yra iš tokios didelės šalies kaip Italija.

ES šalių užsienio reikalų ministrų pasitarime nugalėjo W.Steinmeierio nuomonė. Jis siūlė apsiriboti tik sankcijoms Donecko bei Luhansko veikėjams. Šis faktas vaizdžiai iliustruoja, kas iš tikrųjų vadovauja ES bendrai užsienio politikai.

Europos Sąjunga, patyrusi nesėkmę Ukrainoje, neranda adekvačios V.Putiną stabdančios politikos. Kai kurios šalys ir atskiri politikai, tarp jų ir Lietuvos, perėjo nuo nesėkmingos diplomatinės politikos prie agresyvios retorikos. Tokia retorika terodo šalies silpnumą ir baimę.

Geriau savo jėgas panaudoti ne tik gynybos stiprinimui, bet ir visuomenės solidarumui bei sutelktumui ugdyti, mažinti didžiulę socialinę atskirtį, kuri valdant socialdemokratams ir dešiniesiems populistams, nemažėja.

Atskirtis yra viena didžiausių Europos Sąjungoje ir nematyti planų ją sumažinti. Lietuvoje, kaip niekur kitur Europoje įsigalėjo principas: turtingieji turtėja, o neturtingi ir vidurinė klasė vis labiau skursta. Socialiai suskaldytai valstybei kur kas sunkiau ginti savo nepriklausomybę, nei socialiai teisingai sutvarkytai. Nuskriausti savo šalyje žmonės tampa mažiau atsparūs agresijai.

Agresyvią retoriką pasmerkė Vokietijos užsienio reikalų ministras W.Steinmeieris. Jis taip pat davė suprasti Ukrainai, kad yra prieš jos stojimą į NATO, nes tokie norai, anot vokiečių ministro, tik pila alyvą į ugnį ir didina įtampą Europos rytuose.

Mes, lietuviai, galime prisiminti, kad ne taip seniai Vokietija ir kitos ES šalys taip pat priešinosi Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių stojimui į NATO. Tačiau, pasikeitus situacijai ir ypač remiant JAV, mums pavyko.

Šiandien sunku pasakyti, kaip toliau klostysis įvykiai, kaip keisis ES šalių ir JAV politika Ukrainos ir Rusijos atžvilgiu. Kokią įtaką padarys sankcijų politika Rusijai ir pačiai ES. Daug kas priklausys nuo vieningos ES ir JAV politikos, kurią Rusija stengsis suskaldyti įvairiais būdais, be kitų, ir remdama finansiškai dešiniuosius ES radikalus.

.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Verslas

Valdžia rengiasi blogiausiam „Brexit“ scenarijui, bet tikisi Didžiosios Britanijos lietuvių antplūdžio

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Verslas

Pensijų fondai pernai sudegino 3,9 proc. turto – bet dešimtmetis buvo sėkmingas

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: lietuviai veržiasi į priekį, pirmavęs S.Peterhanselis – traukiasi

Tiesiogiai Gazas

9-asis Dakaro etapas motociklų įskaitoje: lyderiai vėl braunasi į priekį

24sek

Permainos Prienuose tęsiasi: „Skycop“ klubą palieka Ovidijus Varanauskas

Aktualu

Prie Kazlų Rūdos nuo kelio nuslydo vaikus vežęs autobusas

Aktualu

Kandidatų į prezidentus debatai KTU: švietimui prioritetą teiktų visi

Pasaulis kišenėje

Restoranas Dubajuje nustatė „baudą“ už nesuvalgytą patiekalą

Verslas

R.Masiulis: pateikti civiliniai ieškiniai dėl Registrų centro „išskirtinių tarpininkų“

Aktualu

Žiniasklaida: Serbijoje sulaikytas vyras, planavęs nužudyti Vladimirą Putiną

Aktualu

Apdovanoti fotokonkurso „Jogailaičių paveldas greta mūsų“ nugalėtojai

Sportas

Apmaudi nesėkmė: triskart pirmavę lietuviai per pratęsimą krito prieš Rumuniją

Aktualu

Korupcijos tyrimo komisija VTEK istorijoje planuoja apklausti Seimo pirmininką

Vardai

Ramūnas Vyšniauskas skiriasi su žmona Inese: santuoka truko 8 metus

Vardai

Keistuoliu vadintas Antanas Nedzinskas dėl svajonės išleido beveik 60 tūkst. eurų

Maistas

„KitchenJulie“ receptas: migdoliniai keksiukai su mėlynėmis

Aktualu

Rekordininkas: Palangoje Stasiukas įpūtė kone 6 promiles

Sportas

Cristiano Ronaldo byloje – nauja moteris

Aktualu

Serbijos sostinėje tūkstančiai žmonių protestuoja prieš vyriausybę

Aktualu

AfD parlamentarui dirbantis vokietis kaltinamas sprogimo Ukrainoje organizavimu

Aktualu

Keturių mėnesių dukrą po papurtymo į komą pasiuntęs tėvas paleistas iš areštinės

Verslas

Estijos teismas pradėjo nagrinėti su pinigų plovimu per „Danske“ susijusią bylą

Aktualu

Per grumtynių su buliais festivalį Indijoje jau sužeisti dešimtys žmonių

Aktualu

Minint vietovardžių metus šiemet žadama sudarinėti išnykusių kaimų žemėlapius

Naujienos

15min tema Verslas

Valdžia rengiasi blogiausiam „Brexit“ scenarijui, bet tikisi Didžiosios Britanijos lietuvių antplūdžio

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Verslas

Pensijų fondai pernai sudegino 3,9 proc. turto – bet dešimtmetis buvo sėkmingas

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: lietuviai veržiasi į priekį, pirmavęs S.Peterhanselis – traukiasi

Tiesiogiai Gazas

9-asis Dakaro etapas motociklų įskaitoje: lyderiai vėl braunasi į priekį

Vardai

Žinia Egidijui Dragūnui iš Panevėžio: dėl namo statybų ir griovimo iš naujo teks aiškintis teisme

Aktualu

Moterys pasijuto kaip ringe: atsisveikinimas po vakarėlio Alytaus bare virto masinėmis muštynėmis

Pasaulis kišenėje

Visoje Anglijoje galima rasti tokių šimtamečių betoninių lėkščių – kam jos skirtos?

Aktualu

S.Skvernelis bėdos nemato, kad verslininkai pinigais remia LVŽS artėjančiuose rinkimuose

Aktualu

Vilniuje sugėrovų degančiame name paliktą vyrą ugniagesiai gelbėjo pjaudami grotas

Aktualu

Rinkimus Klaipėdoje uosto vadovas bandys laimėti su uoste dirbančiais verslininkais bei jų pinigais

Mokslas.IT

Kokia turėtų būti ugnimi spjaudančių drakonų fiziologija?

Vardai

Penkios Monikos Linkytės nesėkmės scenoje: „Prisipažįstu – kartą skridau nuo scenos“

Aktualu

Teismo verdikto dėl devynmetės mergaitės įvaikinimo visuomenė nesužinos: tai – paslaptis

Vardai

Birutė Navickaitė vėl sulaukė karčių Petro Gražulio žodžių: siūlė dukrai sakyti, jog tėvas – žuvęs

Kultūra

Archeologiniai tyrimai Gedimino kalno šlaituose – „darbas ekstremaliomis sąlygomis“

15min iš Gdansko Aktualu

Gedule skęstantis Gdanskas ruošiasi nužudytojo mero laidotuvėms – palaidos bazilikoje

Verslas

„Vaučeriai“ keliasi į įstatymą: kuponų teks prašyti, juos priims tik labai mažos parduotuvės

Mokslas.IT

Kaip sekasi blokuoti „Linkomaniją“?

Vardai

Liepa Norkevičienė vos neliko apgauta: sukūrusi filmo vertą istoriją aferistė prašė pagalbos vaikams

Pasaulis kišenėje

Neįprastas reiškinys – upėje susiformavo didelis besisukantis ledo diskas

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

24sek

Permainos Prienuose tęsiasi: „Skycop“ klubą palieka Ovidijus Varanauskas

Aktualu

Prie Kazlų Rūdos nuo kelio nuslydo vaikus vežęs autobusas

Aktualu

Kandidatų į prezidentus debatai KTU: švietimui prioritetą teiktų visi

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

02:06
02:01
00:17

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min