Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 balandžio 3d. 08:01

Vytautas Plečkaitis: Masinis diplomatų išvarymas – didelio ir pavojingo žaidimo pradžia?

Vytautas Plečkaitis Bandymas nunuodyti cheminiu ginklu dvigubą rusų–britų šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukrą nedideliame anglų Solsberio miestelyje sukėlė didžiulį Didžiosios Britanijos vyriausybės pasipiktinimą. Jungtinė Karalystė šiuo barbarišku poelgiu apkaltino Rusiją ir išsiuntė iš šalies 23 Rusijos diplomatus.

Britų ministrė pirmininkė Theresa May, išgyvendama ne pačius geriausius valdymo metus dėl „Brexito“ ir savo populiarumo kritimo, įtikino daugelį savo sąjungininkių NATO, pirmiausia Jungtines Valstijas, solidarizuotis su Jungtine Karalyste. Jungtinės Amerikos Valstijos, pareikšdamos solidarumą su britais ir siekdamos susilpninti rusų žvalgybos darbą JAV, išsiuntė iš šalies net 60 rusų diplomatų ir uždarė vieną Rusijos konsulatą JAV – Sietle. Po kelių dienų Rusija atsakė tuo pačiu – išsiuntė taip pat 60 JAV diplomatų ir uždarė vieną iš svarbiausių JAV konsulatų Rusijoje, Sankt Peterburge.

Su Didžiąja Britanija solidarizavosi ir daugelis Europos Sąjungos šalių. Iš pradžių – apie pusė, o vėliau prisidėjo ir kitos. Nors kai kurios tai padarė gana simboliškai, atšaukdamos ambasadorių „konsultacijoms“, t.y. ribotam, o ne visam laikui. Arba simboliškai, pareikšdamos solidarumą Jungtinei Karalystei ir išsiųsdamos po vieną diplomatą. Tokių valstybių buvo net vienuolika, pradedant Estija, Latvija, Vengrija, baigiant Švedija, Suomija, Belgija ir kitomis. Lietuva, lyginant su kitomis Baltijos šalimis, išsiuntė daugiausia rusų diplomatų – tris.

Daugelis tyrinėtojų kelia klausimą, kodėl buvo pasirinktas būtent S.Skripalis? Tai yra didžiausia mįslė.

Iš viso iš Vakarų šalių išsiųsta apie 150 Rusijos diplomatų. Toks didžiulis solidarumas su Didžiąja Britanija rodo jos vadovų ir britų diplomatijos nemažą sėkmę. Tačiau daliai ES valstybių trūko konkrečių įrodymų dėl rusiško pėdsako ir jos to neslėpė.

Praėjusį penktadienį Rusijos URM išsikvietė daugiau kaip 20–ties šalių ambasadorius ir informavo juos, kad iš Rusijos išsiunčiama tiek diplomatų, kiek buvo išsiųsta iš jų šalių. Kitaip tariant, buvo pritaikytas veidrodinis principas, liečiantis ir Lietuvą, išsiunčiant iš Maskvos tris Lietuvos diplomatus.

Daugelis tyrinėtojų kelia klausimą, kodėl buvo pasirinktas būtent S.Skripalis? Tai yra didžiausia mįslė, kaip rašo vokiečių savaitraštis „Der Spiegel“ ir pats bando į šį klausimą atsakyti.

S.Skripalis gimė Kaliningrado srityje, tarnavo karinėje žvalgyboje GRU, niekuo ypatingai iš kitų neišsiskirdamas. Iš karto po SSRS žlugimo, turėdamas majoro laipsnį, buvo išsiųstas į Ispaniją, išsitarnavo iki pulkininko. Ten jį 1995 m. užverbavo užsienyje dirbanti britų žvalgyba MI6, davusi rusui slapyvardį „Nedelsiamas“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis prekybos centre Selsburyje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis prekybos centre Selsburyje

Britų žvalgyboje, gaudamas nuo 5 iki 6 tūkstančių JAV dolerių per mėnesį, pasižymėjo uolumu. Jis nustatė kelių šimtų GRU darbuotojų identitetą ir perdavė duomenis apie juos britams. 2004 m. jį išdavė dvigubas ispanų agentas ir jis Rusijoje gavo sąlyginai švelnią bausmę – už valstybės išdavimą teismo buvo nuteistas 13 metų kalėti darbo kolonijoje. Po ketverių metų buvo britų išmainytas į sugautus rusų agentus Didžiojoje Britanijoje ir JAV. Solsberyje jis gyveno gana normalų gyvenimą, nesimaskuodamas, net nepakeitęs savo pavardės ir dalyvaudamas vietos bendruomenės geležinkeliečių klube.

Vis dėlto, kodėl pasirinktas S.Skripalis? Keliamos kelios versijos. Pirmiausia galėjo būti kerštas buvusių GRU darbuotojų, kuriuos jis išdavė ir sugriovė jų karjeras. Tačiau iš GRU sistemos S.Skripalis jau buvo pasitraukęs 1999 m. ir pačiai sistemai nekėlė pavojaus. Kitaip jis nebūtų buvęs iškeistas. Tad žudyti dėl keršto GRU lyg ir nebuvo priežasčių.

Vis dėlto tai galėjo būti ir „mirtinas pasveikinimas iš Maskvos“, duodant signalą, jog išdavystės nepamirštamos. Pats V.Putinas savo metinėje spaudos konferencijoje yra teigęs, jog išdavikai agentai buvo žudomi tik sovietiniais laikais ir kad šiuolaikinė Rusija to nedaro. Bet pridūrė, jog kiekvienas išdavikas 1000 kartų pasigailės paėmęs „trisdešimt sidabrinių“. Toks dviprasmiškas ir gąsdinantis pasakymas yra būdingas V.Putinui ir iš esmės daug ką paaiškina.

Kita vertus, tai ženklas ir gausiai rusų emigracijai, esančiai ir JAV, ir Didžiojoje Britanijoje, pabėgusiems oligarchams, primenantis, kad Maskvos ranka toli siekia ir kad jie turi būti lojalūs Kremliui. Neatsitiktinai ir Vilniuje viešėjęs kažkada buvęs įtakingiausias Rusijos oligarchas M.Chodorkovskis, dabar gyvenantis Londone, baiminasi dėl savo gyvybės, sakydamas Lietuvos žiniasklaidai, kad jei V.Putinas panorės, niekas jo neapsaugos.

Matyt, neatmestinas ir trečiųjų jėgų įvykdytas teroristinis aktas, turintis tikslą sukelti kuo didesnę įtampą tarp JAV ir Rusijos. Būtent šią versiją mini buvęs VSD vadovas Mečys Laurinkus.

Rusija, ko gero, bus priversta daugiau kliautis santykiais su Kinija ir ieškoti bei gilinti spragas Europos Sąjungoje. Tai bus, ko gero, lengviau, nei sutarti su JAV.

Toks masinis diplomatų išvarymas, ko gero, pirmas per visą Vakarų – Rusijos santykių istoriją, yra ženklas, kad santykiai tarp Rusijos ir JAV ir tarp Rusijos ir Europos eina blogyn ir šaltasis karas įgauna vis didesnį pagreitį ir kad jis nežada sustoti.

Apie tai liudija ir JAV reakcija po jos diplomatų išsiuntimo iš Rusijos. JAV prezidento atstovė spaudai pareiškė, kad rusų atsakomosios priemonės yra neadekvačios ir neteisingos, kad Amerika atitinkamai reaguos į jas. Pirma reakcija jau įvyko: savaitgalį buvo Amerikoje uždaryta rusų TV – „Russia today“. Tikėtina, kad rusai, matyt, atsakys tuo pačiu, uždarydami JAV išlaikomas žiniasklaidos priemones Rusijoje.

Kremlius gana ilgą laiką dėjo viltis į minkštesnę JAV prezidento D.Trumpo politiką Rusijos atžvilgiu. Tačiau vis labiau ryškėja kietas Amerikos požiūris į Rusiją ir jis, matyt, ilgai nesikeis. Rusija, ko gero, bus priversta daugiau kliautis santykiais su Kinija ir ieškoti bei gilinti spragas Europos Sąjungoje. Tai bus, ko gero, lengviau, nei sutarti su JAV.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Išsiųsti rusų diplomatai palieka ambasadą Londone
AFP/„Scanpix“ nuotr./Išsiųsti rusų diplomatai palieka ambasadą Londone

Didžiųjų Europos šalių – Vokietijos, Prancūzijos ir ne tik jų, ekonominiai interesai neretai diktuoja jų politinius interesus. Kaip rašo dalis Vokietijos žiniasklaidos, jos politikai ir verslas baiminasi JAV vykdomos izoliacionistinės ekonominės politikos, galinčios sukelti prekybinius karus.

Anot įtakingojo „Spiegel“, vokiečiai į dabartinę JAV politiką žiūri kaip į „pavojingą vokiečių ūkio modeliui ir Vokietijos gerovei“. Gal būtent todėl Vokietija, kaip pareiškė jos ambasadorius Maskvoje, siekia gerų santykių su Rusija ir „stengiasi suprasti jos veiksmus“. Nepaisant to, kad ji palaikė britus, o vokiečių žiniasklaidoje būta daug abejonių dėl diplomatų išsiuntimo. Beje, mūsų žiniasklaidoje abejonių šiuo klausimu nebuvo. Kaip dažnai nebūna kritinio požiūrio į daugelį tarptautinių įvykių bei jų interpretaciją.

Žinoma, vienybės stygius, atsirandantis dėl skirtingų ES šalių interesų, leidžia Rusijai daryti įtaką kai kuriems ES valstybių sprendimams. Kita vertus, nesutarimai NATO bloke dėl Sirijos tarp Turkijos ir Jungtinių Valstijų, o pastaruoju metu – tarp Turkijos ir Prancūzijos, ketinančios pasiųsti savo karinius dalinius į Siriją, leidžia Rusijai lengviau laviruoti Europoje ir Artimuosiuose Rytuose ir net priešinti sąjungininkes NATO bloke.

Naujas šaltas karas vis labiau kaista ir būtų gerai, kad jis nevirstų karštuoju, ne tik Sirijoje, kurioje kiekvieną dieną žūsta dešimtys, o kai kada ir šimtai ne tik karių, bet ir taikių gyventojų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gazas

Palangos poilsiautojus išgąsdino lietus – prie remontuojamo įvažiavimo spūsčių nėra

Aktualu

„Tvarka ir teisingumas“ valdyba metams sustabdė Petro Gražulio narystę partijoje

Gyvenimas

Vilnietei šokas: tyrimai Kauno klinikose jos močiutei baigėsi operacijomis ir kojos nevaldymu

Aktualu

Iš TS-LKD pašalintas Mantas Adomėnas trauksis iš frakcijos, bet ne iš Seimo

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: paelja iš Menorkos restorano „Cuk-Cuk“

„Vieni vartai“: Neymaro ašaros, maištas Argentinos rinktinėje ir paskutinis šansas vokiečiams

Pasaulis kišenėje

Išbandyta savo kailiu: žygis baidarėmis Šventosios upe kupinas staigmenų

Sportas

„Skrieja kamuolys“: politika Kaliningrade, įsibėgėjantys brazilai ir vokiška krizė

Tradicinė Rasos šventė Verkių parke

Pasaulis kišenėje

Palangos svečiai mėgaujasi ne tik jūra: aktyviai dalyvauja ekskursijose po kurortą

Vardai

„Lietuvos balso“ dalyvė Carol susilaukė dukters: vardą su vyru išrinko jau per antrą pasimatymą

Sportas

Vokietija – Švedija: ar drąsiai svajojantys švedai leis čempionams išsiplauti suteptą mundurą?

Vardai

Mažytės teismo malonės sulaukęs D.Redikas ieškos pelningo sandėrio krepšinio aikštelėje

Kultūra

Sigito Parulskio (ne)laisvojo rašymo pratimas

Vardai

P.Gražulio dukros motina B.Navickaitė: „Nėščios koliojimas man buvo skaudesnis nei kilęs skandalas“

Sportas

Flirtas pasaulio čempionate: Susitikau su penkiomis, visos buvo „už“

Aktualu

Sinoptikas: šeštadienio vakarą oras nebus toks blogas, kaip gali pasirodyti dieną

Deuce

Rogeris Federeris pratęsė įspūdingą pergalių seriją ir žais finale

Aktualu

Nigerijoje per „Boko Haram“ reidą žuvo penki žmonės

Vardai

Airijoje pradedamas filmuoti lietuviškas filmas: tarp aktorių – G.Jaraminaitė ir J.Onaitytė

Naujienos

Aktualu

Vilnių iškeitė į Naująją Akmenę – pokyčius nulėmė elementari matematika

Tiesiogiai Sportas

Tunisas – Belgija: prie sienos priremti tunisiečiai tikisi pirmosios pergalės per 40 metų

Aktualu

Aleksoto aerodrome nukrito akrobatinio skraidymo čempionės pilotuojamas lėktuvas

Aktualu

„Tvarka ir teisingumas“ valdyba metams sustabdė Petro Gražulio narystę partijoje

Vardai

Švėkšnoje susituokė „Ryto“ krepšininkas Arnas Butkevičus ir Laurita Vilkaitė: porą sužavėjo bažnyčia

„Vieni vartai“: Neymaro ašaros, maištas Argentinos rinktinėje ir paskutinis šansas vokiečiams

Gazas

Palangos poilsiautojus išgąsdino lietus – prie remontuojamo įvažiavimo spūsčių nėra

Sportas

„Skrieja kamuolys“: politika Kaliningrade, įsibėgėjantys brazilai ir vokiška krizė

Tradicinė Rasos šventė Verkių parke

Gyvenimas

Vilnietei šokas: tyrimai Kauno klinikose jos močiutei baigėsi operacijomis ir kojos nevaldymu

Vardai

P.Gražulio dukros motina B.Navickaitė: „Nėščios koliojimas man buvo skaudesnis nei kilęs skandalas“

Aktualu

Iš TS-LKD pašalintas Mantas Adomėnas trauksis iš frakcijos, bet ne iš Seimo

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: paelja iš Menorkos restorano „Cuk-Cuk“

Pasaulis kišenėje

Išbandyta savo kailiu: žygis baidarėmis Šventosios upe kupinas staigmenų

Vardai

„Lietuvos balso“ dalyvė Carol susilaukė dukters: vardą su vyru išrinko jau per antrą pasimatymą

Sportas

Vokietija – Švedija: ar drąsiai svajojantys švedai leis čempionams išsiplauti suteptą mundurą?

Vardai

Mažytės teismo malonės sulaukęs D.Redikas ieškos pelningo sandėrio krepšinio aikštelėje

Sportas

Flirtas pasaulio čempionate: Susitikau su penkiomis, visos buvo „už“

Aktualu

Etiopijoje sprogimas premjero šalininkų mitinge užmušė kelis žmones, per 100 sužeista

Aktualu

Sinoptikas: šeštadienio vakarą oras nebus toks blogas, kaip gali pasirodyti dieną

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min