Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 kovo 5d. 08:00

Vytautas Plečkaitis: Vokiečių socialdemokratai užtikrino Angelai Merkel ketvirtą kadenciją

Vytautas Plečkaitis Praėjus daugiau kaip penkiems mėnesiams po rinkimų į Vokietijos parlamentą baigėsi politinė krizė Vokietijoje. Socialdemokratų partijos eiliniai, arba kaip čia įprasta sakyti, partijos bazė, dviem trečdaliais balsų nusprendė palaikyti didžiąją koaliciją iš trijų partijų: krikščionių demokratų, Bavarijos žemės krikščionių socialinės unijos ir socialdemokratų.

Balsavime dalyvavo apie 80 proc. socialdemokratų, trečdalis – apie 33 proc. balsavo prieš. Daugiau kaip 66 proc. – už. Iš beveik 464 tūkstančių socialdemokratų balsavime dalyvavo apie 378 tūkstančiai.

Visuotinis socialdemokratų partijos narių balsavimas dėl koalicijos su dešiniojo centro partijomis buvo demokratiškas, bet kartu ir rizikingas žingsnis. Jis galėjo sukelti tolesnį socialdemokratų partijos reitingų kritimą, jei balsavimas būtų neigiamas. Tačiau, kita vertus, jis būtų privertęs krikščionis demokratus suabejoti savo lydere Angela Merkel ir jos gebėjimais toliau vadovauti partijai naujuose rinkimuose, kurie būtų neišvengiami, socialdemokratams nubalsavus prieš didžiąją koaliciją.

Europos Sąjungos entuziastai bent šiek tiek gali nusiraminti, o euroskeptikams tenka nusivilti, kad Vokietija išėjo iš politinės krizės, kurios jie visi laukia ir džiaugiasi kiekviena jos nesėkme.

Angelos Merkel asmeniniai reitingai užsitęsus deryboms dėl vyriausybės sudarymo gerokai sumažėjo, bet krikščionių demokratų reitingai išliko stabilūs. Socialdemokratai, vykstant deryboms, neteko kelių procentų savo rinkėjų palaikymo, o pati partija viduje suskilo į tuos, kurie siekė išsaugoti vadovaujamus postus, ir iškilusių naujų ir jaunų lyderių, pasisakančių už didesnį kairumą ir partijos atsinaujinimą.

Kaip pastebi įtakingas Miuncheno dienraštis „Sueddeutsche Zeitung“, kanclerė Angela Merkel nuoširdžiai gali būti dėkinga socialdemokratų eiliniams, davusiems jai galimybę dar vieną kadenciją vadovauti didžiausiai Europos Sąjungos valstybei. Dešinysis „Die Wel“ dar prieš rinkimus konstatavo, kad A. Merkel „tvirtai laiko valdžios vadeles savo rankose“.

Europos Sąjungos entuziastai bent šiek tiek gali nusiraminti, o euroskeptikams tenka nusivilti, kad Vokietija išėjo iš politinės krizės, kurios jie visi laukia ir džiaugiasi kiekviena jos nesėkme. Tiek vieni, tiek kiti supranta, kad Vokietijos nesėkmė yra ir visos Europos Sąjungos nesėkmė. O jos sėkmė yra dar vienas smūgis populistams, nacionalistams ir euroskeptikams.

Angelos Merkel populiarumą ir sugebėjimą taip ilgai – daugiau kaip 12 metų, išsilaikyti aukščiausioje valdžioje, matyt, lemia tai, kad ji nėra standartinė politikė, pataikaujanti savo rinkėjams. Ji net ne visada laikosi dešiniosios politikos priimdama sprendimus ir yra linkusi daryti kompromisus su centro kairiaisiais, kad šaliai ir jos žmonėms būtų geriau. Pačių dešiniųjų ji neretai vadinama socialdemokratų kanclere, nes pabrėžtinai rūpinasi socialinio teisingumo principų įgyvendinimu, pastoviu minimalios algos kilimu. Atsižvelgiant į infliaciją ji pastoviai yra koreguojama didinimo linkme.

„Scanpix“/AP nuotr./Angela Merkel
„Scanpix“/AP nuotr./Angela Merkel

Deja, apie tai Lietuvoje nekalba nė vienas ekonomistas, nedrįstama net paraginti Seimo ar Vyriausybės, kad minimalus atlygis turi būti koreguojamas atsižvelgiant į didėjančią infliaciją.

Senoji naujoji kanclerė savo naują kabinetą žada pristatyti parlamentui po geros savaitės. Itin svarbūs ministrų portfeliai perduoti socialdemokratams. Vicekanclerio ir finansų ministro postas atitenka populiariam Hamburgo miesto vyriausybės vadovui ir vienam iš socdemų lyderių Olafui Scholzui.

Buvęs užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis dėl savo charakterio savybių daryti sprendimus nederinus jų su kanclere nesiūlomas į ministrų kabinetą. Tačiau ši vieta paliekama socialdemokratams, kaip buvo sutarta.

Kaip informuoja „Die Welt“, tikrai nuspręsta, kad svarbus vidaus reikalų ministro postas numatytas Krikščionių socialinės unijos pirmininkui Horstui Seehoferiui. Ši ministerija, be kitų klausimų, užsiima ir pabėgėliais, prieš kurių gausų įsileidimą buvo tas pats H.Seehoferis.

Požiūris į sankcijas Rusijai gali keistis, nes kaip niekada yra sustiprėjęs Vokietijos pramonininkų ir verslo lobistų spaudimas politikams.

Lietuvai ir kitoms Vidurio Rytų Europos šalims rūpi, kokios politikos naujas kanclerės kabinetas laikysis dėl sankcijų Rusijai ir kaip Vokietija žiūrės į tolesnę Europos Sąjungos integraciją: ar ji palaikys Prancūzijos prezidento E.Macrono siūlomas reformas, ar laikysis balanso politikos tarp rytiečių ir vakariečių Europos Sąjungos viduje. Pastaruoju klausimu, matyt, bus ieškoma kompromiso, leidžiant Prancūzijai griežti pirmuoju smuiku, bet nematomai diriguojant Vokietijai. Nors Vokietija nesiekia primygtinai visur pirmauti, bet vargu bau, ji lengvai užleis lyderystę kad ir geriausiai savo draugei Prancūzijai.

Tačiau požiūris į sankcijas Rusijai gali keistis, nes kaip niekada yra sustiprėjęs Vokietijos pramonininkų ir verslo lobistų spaudimas politikams. Tuo labiau, kad nepaisant sankcijų Rusijai, vokiečių firmų eksportas 2017 m. į Rusiją padidėjo 20 procentų ir pasiekė 26 milijardus eurų. Importas iš Rusijos į Vokietiją padidėjo nuo 18 milijardų iki 26 milijardų eurų. Apie tai pranešė Vokietijos pramonės rūmų Rytų komiteto (Ost -Ausschuss) pirmininkas W.Buechele kovo 1 d. Berlyne.

Apklausų duomenimis, vokiečių verslas nepatenkintas įvestomis sankcijomis Rusijai ir net 94 proc. visų firmų pasisako už jų panaikinimą. Vokiečių verslui nuo pat XVIII amžiaus Rusijos rinka buvo svarbi ir niekam kitam ji nenorėtų jos atiduoti ir prarasti galimus pelnus. Tik karai sustabdydavo tarpusavio prekybą ir verslo projektus.

Tarp vokiečių politikų ir verslo atstovų vyksta kova ir dėl kontroversiško dujotiekio NORD 2 iš Rusijos į Vokietiją Baltijos jūra, apeinant Ukrainą ir Lenkiją, statybos. Neseniai kanclerė A.Merkel susitikime su Lenkijos premjeru M.Marowieckiu, išklausiusi jo kritiką dėl vokiečių pozicijos NORD 2 atžvilgiu, atsakė jog jų pozicija su Lenkijos pozicija šiuo klausimu nesutampa ir vokiečiai į šį projektą žiūri pirmiausia kaip į verslo projektą, kuris naudingas jų šaliai. Kaip žinia, prieš šį projektą yra ir Lietuva ir kitos Baltijos šalys. Tačiau ar vokiečiai nusileis rytų europiečiams ar bandys rasti kompromisą, nėra aišku. Tuo labiau, kad statyba jau pradėta.

TAIP PAS KAITYKITE: Apdaužyta Europos „karalienė“ Angela Merkel išgyveno didžiausią savo krizę

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Seimo ūkininkui K.Starkevičiui kaltinimai be leidimo dirbus svetimą žemę virto susitaikymu

Mokesčių reforma Verslas

Valdžios kompromisas: daug kam atlyginimai mažės dėl sotesnės senatvės – nauja skaičiuoklė

Aktualu

Išgertuvių transliacijos iš Kybartų atomazga – bausmė kaliniams ir griežta ministro reakcija

Sportas

Brazilai širsta – šveicarų įvartis neturėjo būti įskaitytas

Laisvi ir lygūs rinkimai: kaip Konstitucinis Teismas apgynė šį principą

Aktualu

STT vadas: norime, kad žiniasklaida dirbtų kartu su mumis

„LKL Finalas“: lemiamos „Lietuvos ryto“ klaidos ir planas sugadinti „Žalgirio“ šventę

Aktualu

Ministras K.Navickas atsakymuose Seimui sako nusišalinęs nuo buvusios darbovietės reikalų

Aktualu

Regina Statkuvienė: Neopagonybės įteisinimas. Vėlės virs pamėklėmis?

Vardai

Nijolė Pareigytė Klaipėdą keičia į Kauną: „Nesvarbu, kur gyventi, svarbu, su kuo“

Gyvenimas

Pirmadienį 15min studijoje – klimatologo įžvalgos, ko tikėtis iš neįprastų šios vasaros orų

Gyvenimas

Vasaros rankinių gidas: 7 madingiausi modeliai

Sportas

Pietų Korėjos rinktinės triukas – apsikeitė numeriais, nes niekas jų neskiria

Vardai

Ryčio Žvagulio žmona tapsianti Laura Navikaitė mergvakarį atšventė draugių būryje

Gazas

Kaip kelyje išvengti pražūtingų susidūrimų su gyvūnais

Gyvenimas

Maudymosi kostiumėlių tendencijos (1): kokius bikinius rinktis šią vasarą?

24sek

Finalas baigtas? „Lietuvos rytas“ bandys padaryti tai, ko dar nepadarė niekas kitas

Vaizdai iš oro: sausros išdegintos Vilniaus ir Trakų apylinkės

Aktualu

Išdavė staigūs manevrai: prie vairo pareigūnai sulaikė neblaivią klaipėdietę

Aktualu

Melnragėje gelbėtojai pareigūnams perdavė girtutėlį latvį

Naujienos

Verslas

Likimo ironija: Aplinkos ministerija po pertvarkos pati gavo beveik 3000 eurų sąskaitą už šiukšles

Aktualu

Abiturientai džiaugėsi istorijos egzaminu: pagaliau bent vienas, kuris nebuvo sunkus

Verslas

Dėl panaikintų premijų sukilę „Achemos“ darbuotojai pikete piktinosi išmokėtais dividendais

Aktualu

Seimo ūkininkui K.Starkevičiui kaltinimai be leidimo dirbus svetimą žemę virto susitaikymu

Laisvi ir lygūs rinkimai: kaip Konstitucinis Teismas apgynė šį principą

Aktualu

Išgertuvių transliacijos iš Kybartų atomazga – bausmė kaliniams ir griežta ministro reakcija

24sek

MVP lenktynės: kuris „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ žaidėjas buvo geriausias?

„Vieni vartai“: vokiečių bei brazilų sensacijos ir aistras sprogdinanti mergina

Sportas

Brazilai širsta – šveicarų įvartis neturėjo būti įskaitytas

Aktualu

Ministras K.Navickas atsakymuose Seimui sako nusišalinęs nuo buvusios darbovietės reikalų

Vardai

Pirmos gėjų vestuvės karališkojoje šeimoje: karalienės pusbrolį altoriaus link lydės buvusi žmona

Aktualu

Regina Statkuvienė: Neopagonybės įteisinimas. Vėlės virs pamėklėmis?

Vardai

Nijolė Pareigytė Klaipėdą keičia į Kauną: „Nesvarbu, kur gyventi, svarbu, su kuo“

Aktualu

Nyderlanduose mikroautobusui įsirėžus į minią žuvo žmogus, keli sužeisti

Maistas

2018 m. „30 geriausių restoranų“: 23 vieta: nuo 1987 m. gastronominę kartelę keliantys „Stikliai“

Gyvenimas

Pirmadienį 15min studijoje – klimatologo įžvalgos, ko tikėtis iš neįprastų šios vasaros orų

Gyvenimas

Vasaros rankinių gidas: 7 madingiausi modeliai

Vardai

Ryčio Žvagulio žmona tapsianti Laura Navikaitė mergvakarį atšventė draugių būryje

Aktualu

Panevėžyje trys girti jaunuoliai vyrą gatvėje sumušė iki komos

Mokesčių reforma Verslas

Valdžios kompromisas: daug kam atlyginimai mažės dėl sotesnės senatvės – nauja skaičiuoklė

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Ką turime žinoti apie vaikų viduriavimą?

Grožis vasarą

Pinigai mano ateičiai

Parašykite atsiliepimą apie 15min