Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 28d. 08:15

Vytautas V.Landsbergis: Gal jau Lietuva?

Vytautas V. Landsbergis Baigiantis 28-iems atkurtos Lietuvos metams galų gale pradedama raiškiau diskutuoti apie normalioje valstybėje geidaujamus piliečių tarpusavio santykius, imama svarstyti futuristines šeimos, piliečių ir valdžios santykių vizijas. Galbūt diskusija dar neapima visų santykių plačiąja prasme, bet šiuo metu koncentruojamasi ties svarbiausiu – bent jau susitarti/pasitarti, kaip turėtume elgtis su vaikais.

Ar galima juos žeminti, mušti (fiziškai ir dvasiškai), ar ne? O gal tik truputį? Ar galima „švelniai“ pasityčioti? Kur baigiasi toks „švelnumas“ ir kur riba tarp kritikos ir žeminimo, patyčių?

Gal tai ir yra gyvosios Lietuvos pradžia, tikrasis Atgimimas – ši beužsimezganti esminė diskusija, nes būtent santykiai su vaikais, su ateinančiųjų karta ir apibrėžia būsimąją Lietuvą. Kokie būsime po dešimties, dvidešimties metų. Ši diskusija mūsų ateitį apibrėžia netgi daug labiau, nei kokie nors verslo ir valdžios santykiai (Nors ir čia, ačiūdie, po visų masiuliškų ir co. skandalų bei tyrimų jaučiamas šioks toks kokybinis kismas, išeinant iš „zonos“ taisyklių į atviresnes, sąžiningesnes žaismes, kai rankos ant stalo, o ne po stalu.)

II

Reiškiniai yra užkrečiami – tiek geri, tiek blogi. Norėtųsi Lietuvoje daugiau gerųjų užkratų; vienas gražiausių – MO atidarymas ir pirmas tokios ryškios nesavanaudiškos lietuviškos mecenatystės pristatymas, tikėtina, užkrėsiantis ir kitus mūsų verslo senukus beigi senutes.

O ką, jei toks gerasis užkratas gali veikti ir kituose santykių lygiuose? Gal, tarkim – apsibrėžus pagarbesnių santykių su vaikais poreikį, vėliau ši mada, šis mužikiškų santykių antivirusas persikeltų ir į kitus sociumo lygmenis, kuomet paaiškėtų, kad nebūtina žeminti ir senyvo amžiaus žmonių, ir moterų, ir vyrų. Gal ir apskritai geriau nieko per daug nežeminti, o aukštinti.

Aišku, atsiras pasipiktinusių, sakančių, jog tyčiotis iš vaikų ir tyčiotis iš suaugusiųjų spaudoje – tai visiškai skirtingi dalykai, jog uždraudus patyčias žurnalistikoje, bus suvaržomas laisvas žodis. Be abejo, tokio pavojaus esama, jei žurnalistikos patyčingumą imsis vertinti bei reguliuoti įsiskaudinę politikai. Bet jei visa tai vyks savaime, viešiems asmenims nebijant pasisakyti ne tik apie mušamus vaikus, bet ir apie švietimą, ir apie žurnalistikos etiką, psichologinį poveikį – ilgainiui gal atsiras kitokios, aristrokratiškesnės kalbėsenos/elgsenos maniera. Ir tarpuvarčių, „vierchų ir lochų“ papročiai ims trauktis ne tik iš santykių su vaikais.

Juk visa tai susiję indai.

III

O profesionalių pasisakymų apie mūsų santykių ydas būta ir esama, tik reikia, matyt, laikas nuo laiko visa tai prisiminti. Antai prieš dešimtmetį žurnale „Psichologija Tau“ spausdintas stiprus, bene, esminis D.Pūro ir G.Chomentausko straipsnis „Lietuvos susinaikinimo fenomenas“.

Skyrelį apie nacionalinę žiniasklaidą verta perskaityt dar sykį ir palygint, ar nors kiek pagerėjo situacija nuo aprašomojo laiko problemų, ar pablogėjo? Ar stovim įstrigę vis ten pat?

„Pesimistinis nacionalinis charakteris? Galbūt. Bet mūsų manymu, žymiai svarbesnis yra informacinis laukas, kuriame gyvename. Jį kuriame mes patys, savo nuolatinėmis kritiškomis šnekomis apie viską, kas mus supa, kuria valdžios vyrai nuolatiniu „krizenimu“ ir – turbūt labiausiai – panašių tradicijų persunkta žiniasklaida. Svarstydamas galimas nerimo, negatyvizmo priežastis vienas iš mūsų pasidalijo savo patyrimu, ir jis pasirodė bendras visiems mums: „Kai grįžtu gerai pasiilsėjęs ir atsipalaidavęs iš užsienio į Lietuvą, tereikia įlipti į lėktuvą ir paimti į rankas laikraštį – iš karto širdį suspaudžia nerimas, o iš veido dingsta šypsena“.

Norėdami patikrinti, ar tik mūsų, tyrimo autorių, tokia nestabili emocinė būsena, nutarėme atlikti keturių Lietuvos ir trijų užsienio (Lenkijos, Didžiosios Britanijos, JAV) didžiausių dienraščių `turinio analizę. Ar skiriamės nuo jų? Tikrai taip. Pirmame Lietuvos dienraščių puslapyje spausdinamų straipsnių apie nelaimes ir nusikaltimus buvo 22,8 procento, o „Rzeczpospolitoje“ – 2,4 proc., „The New York Times“ – 2,9 proc. Atrodo, kad užkandžiui mums dažniausiai siūlomos siaubo istorijos. Ar tikrai tokias užsisakytume, jei turėtume alternatyvą? Kitas skirtumas – Lietuvos dienraščiai subjektyviau, t.y. pateikdami išankstinį vertinimą, pristato žinias. Tai ypač būdinga politiniams straipsniams.

Net 53,5 proc. tokių straipsnių antraštės buvo su išankstine neigiama nuostata. Panašiai neigiamai mūsų dienraščiai pristato nelaimes (55,3 proc.) ir nusikaltimus (62,5 proc.). Tad teigiamesniam požiūriui apie politikus susiformuoti yra labai maža galimybių. Sakote, kokie yra, tokius ir aprašom… Gal. Bet tokiame informaciniame kontekste nieks nenustebs, jei ir angelui bus pripiešta uodega.

Negatyvistinis požiūris neapsiriboja žiniasklaida. Televizijos dispute politikai patys pila purvus vienas ant kito, visiškai neskirdami laiko problemos analizei. Tarsi mums rūpėtų, kuris iš jų protingesnis ar tyresnis, labiau negu tai, kaip jie ruošiasi spręsti mums svarbius klausimus ir iš kokių alternatyvų galime rinktis. Pripratome analizuoti, kas yra teisus, užuot susimąstę, kokia yra tiesa. Partijų, visuomenės veikėjų tarpusavio santykių aiškinimasis ir nuolatinis siekis diskredituoti kitą pusę jau davė apčiuopiamų rezultatų.

Partijos – reitingų dugne, žmonių pasitikėjimas valdžios institucijomis – irgi. Savižudiškas politinių veikėjų elgesys? Taip. Kodėl jie taip elgiasi? Iš kvailumo. Iš bendrumo jausmo ir pagarbos kitam nebuvimo. Iš nesupratimo, kad plaukiant šiuo nedideliu Lietuvos laivu pirmiausia reikia sutarimo ir mokėjimo išlaikyti pozityvią atmosferą. Kitaip tik siūbuosime laivelį, plauksime ratu ir riesimės.“

IV

Galima į minėtas lietuviškų santykių problemas pažvelgti ir dar kitaip, tarkime, pro mitologinius arba religinius akinius. Kuri mitinė dominantė „mūsyse“ yra stipresnė, kuri labiau įsišaknijusi – griovimo ar kūrimo, teigimo ar neigimo.

Antai, Renzo Lavatori studijoje „Velnias krikščioniškoje pasaulėžiūroje“, be kita ko teigia, kad „...šėtonas yra vien tik „ne“. Taiklų jo apibrėžimą randame poemoje „Faustas“. Faustas po ilgų pokalbių su Mefistofeliu paprašo jo apibūdinti save. O šis atsako: „Aš esu dvasia, kuri visada neigia!“ (Ich bin der Geist der stets verneint). Nuostabus apibrėžimas! Dvasia, kuri nuolat neigia: ne-būti, ne-sakyti, ne-daryti, ne-mylėti.

Negalima pavaizduoti šėtono, nes jis nekenčia to, kas yra apibrėžta. Jis kaskart dingsta, nes slepiasi. Nekęsdamas savęs, jis nekenčia šviesos, bendrystės, tvarkos, grožio, tiesos, tyrumo, meilės. Yra perpykęs, matydamas kito kūrinio džiaugsmą. Jis nuolat save slepia, todėl negali būti apibrėžtas.

Komentarai: 7

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Vyriausybė ruošia tėvams pusės algos dydžio dovaną, bet džiaugiasi ne visi

Verslas

Jaunus medikus nuvylusi A.Pabedinskienė jaučiasi įžeista: mokiau pagal pateiktas temas

Aktualu

S.Skvernelis: raštą dėl grėsmių R.Karbauskiui persiuntė Vyriausybė

Verslas

Seime ruoštasi Astravo atominės įjungimui: tarėsi dėl „fake news“ 

Aktualu

Premjeras prezidentei įvardijo kandidatus į ministrus

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Gyvenimas

Psichoterapeutė G.Subačiūtė: „Sergant depresija svarbu nelikti vienam“

Sportas

Rūta Meilutytė nuskynė pasaulio čempionato sidabrą

Aktualu

Seimo nariai susirūpino olimpinio finansavimo skaidrumu: nori žinoti, kaip naudojami pinigai

Gyvenimas

Vėžio rūšis, kuria galima užsikrėsti: A.Unikauskas patvirtina arba paneigia mitus apie vėžį

Sportas

Medalis po medalio: Danas Rapšys išplėšė pasaulio čempionato sidabrą

Aktualu

Septyni konservatoriai, galintys užimti Th.May vietą Jungtinės Karalystės premjero poste

Vardai

Lauros ir Šarūno Mazalų atostogos Jordanijoje: Petros stebuklas ir beduiniška naktis dykumoje

Mokslas.IT

Atrasta nauja gyvybės forma, besimaitinanti teršalais

Gazas

Elonas Muskas atskleidė daugiau detalių apie „Tesla“ pikapą: viena įkrova – 805 km

24sek

Retas kuriozas Kaune – „Žalgiriui-2“ po dviejų kėlinių teko keisti aikštę

Kultūra

Mėgstamas ir nekenčiamas muzikos kritikas Artiomas Troickis surengs susitikimą Vilniuje

Vardai

Džordana Butkutė ir Elegijus Strasevičius švenčia vestuvių metines: prisiminkime gražiausią jų dieną

Aktualu

Strasbūro šaudynių įtariamasis: radikalių pažiūrų kriminalinis nusikaltėlis

Naujienos

Aktualu

Bibliotekininkės nužudymu įtariamas 20 metų pumpėniškis miestelį šiurpino ir anksčiau

Aktualu

Kinijoje sulaikytas tarptautinį pripažinimą pelnęs fotožurnalistas

Pasaulis kišenėje

10 populiariausių Kalėdų mugių Europoje

Aktualu

Nemokamų epidūrų apmokestinimu kaltinti Kauno medikai apskundė net ir išteisinamąjį nuosprendį

Aktualu

ESFA neketina mokėti „Pontem“ už varguoliams skirtus konservus

Deuce

Po abejotinų organizatorių sprendimų Andy Murray nebeplanuoja žaisti Vašingtone

Mokslas.IT

Kritikos srautas stabdo genetiškai modifikuotų kūdikių kūrimo planus

Gazas

Los Andžele debiutavo naujoji „Mazda3“: Lietuvoje modelis pasirodys balandį

Aktualu

Kol Raseinių rajone vairuotojas ieškojo degalų, vagys ištuštino jo mikroautobusą

Aktualu

Lyra Jakulevičienė: Pasaulinis migracijos paktas: mitai ir tikrovė

Verslas

Lietuviai šventėms ruošėsi iš anksto: nelaukdami Kalėdų senelio, pirko tai, ko geidžia

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Andrius Navickas: „Profsąjungos siūlymai į protokolą dėl etatinio apmokėjimo neįtraukti“

Aktualu

„Lion Air“ katastrofa: pilotai kovojo su automatine saugumo sistema, kreipusia lėktuvą žemyn

Gazas

Patarimai dyzelinių automobilių savininkams: kaip išgyventi žiemą?

Mokslas.IT

Dalis „Telia“ ir „Bitės“ klientų Prancūzijoje ir Belgijoje – be ryšio

Gazas

„CityBee“ planuoja naujas paslaugas Lietuvoje ir plėtrą užsienyje

Aktualu

Kas slypi už idėjos mažinti Seimo narių skaičių?

Pasaulis kišenėje

Magiškas Šiaurės dangus ir kitos pramogos, kokių gali sugalvoti tik suomiai

Vardai

Mirė animacinio serialo „Kempiniukas Plačiakelnis“ kūrėjas – Stephenas Hillenburgas

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min