Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2009 kovo 16d. 14:25

Korupcijos Vilniaus savivaldybėje abėcėlė: kyšių reikalai tvarkomi degalinėse, butuose, gatvėse, kavinėse (atnaujinta 16.32 val.)

Baudžiamoji byla, kurioje Vilniaus tarybos nario Vido Urbonavičiaus papirkimu kaltinami jo kolegos Audrius Butkevičius ir Gintaras Kazakas.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Baudžiamoji byla, kurioje Vilniaus tarybos nario Vido Urbonavičiaus papirkimu kaltinami jo kolegos Audrius Butkevičius (su žaliu segtuvu) ir Gintaras Kazakas (vilki pilką kostiumą).

Pirmadienį Vilniaus teismas toliau narpliojo baudžiamąją bylą, kurioje sostinės tarybos deputatai Gintaras Kazakas ir Audrius Butkevičius kaltinami konservatoriaus Vido Urbonavičiaus papirkinėjimu.

Naujienų portalas 15min.lt jau pasakojo, kad dėl įtarimų kyšininkavimu yra teisiamas ir G.Kazako bei A.Butkevičiaus kolega, buvęs Vilniaus vicemeras Evaldas Lementauskas.

Po praėjusio posėdžio E.Lementauskas konservatoriaus V.Urbonavičiaus atžvilgiu rėžė sparnuotą frazę apie kleboną, išprievartavusį bažnyčios chore giedantį berniuką.

Per šiandieninio posėdžio pertrauką V.Urbonavičiui, kurio liudijimais pagrįstas visas šis kyšininkavimo Vilniaus savivaldybėje skandalas, įkąsti nepraleido ir A.Butkevičius. „Visų pirma mes užbaikime šią bylą ir paskui aš nuspręsiu, ar su juo tvarkysiuos vyriškai, ar per teismą“, – pareiškė A.Butkevičius, o paprašytas patikslinti terminą „tvarkysiuos vyriškai“, pridūrė: „Paguldysiu ant kelių ir iškaršiu kailį, kadangi tėvas jam nėra to padaręs vaikystėje.“Visų pirma mes užbaikime šią bylą ir paskui aš nuspręsiu, ar su juo tvarkysiuos vyriškai, ar per teismą, – A.Butkevičius šiandien sakė dar neapsisprendęs, kaip už šį teismą atsiskaitys su konservatoriumi V.Urbonavičiumi.

A.Butkevičius nutaikė progą ir akis į akį priminti V.Urbonavičiui garsiąją E.Lementausko citatą apie prievartautoją kleboną, o nuo savęs, demonstruodamas puikų kalėjimo papročių išmanymą, pridūrė: „Kai tu sėdėsi – iškart gaidys už šituos veiksmus!“

Jau po posėdžio paklaustas, ką mano apie tokį A.Butkevičiaus nusiteikimą, V.Urbonavičius kalbėjo: „Tiesiog yra labai keista ir apgailėtina, kad Lietuvoje yra tokie politikai. Iš pradžių reikėtų save išsiauklėti.“

Kyšininkavimo skandalas

15min.lt primena, kad A.Butkevičiui inkriminuojamas vienas galimas papirkimo epizodas, G.Kazakui kaltinimas pateiktas pagal keturias nusikalstamas veikas dėl papirkimo.

G.Kazakas įtariamas prašęs savivaldybės tarybos narį konservatorių V.Urbonavičių paveikti savivaldybės Privatizavimo komisijos narę konservatorę Birutę Galinienę dėl palankaus sprendimo vienai koncerno „Rubicon group“ įmonių ir už tai esą siūlęs 10 tūkst. litų kyšį. Kitąkart kyšį neva siūlęs už panašią paslaugą, kad bendrovė „Corp-management“ būtų atleista nuo 2 mln. litų delspinigių.

A.Butkevičiui pateikti įtarimai dėl galimo V.Urbonavičiaus papirkimo balsuojant už tarybos nario Olego Gluchovo kandidatūrą.

Įtariama, kad „tvarkietis“ A.Butkevičius konservatoriui V.Urbonavičiui 2007 metų rugpjūčio pabaigoje savo kabinete savivaldybės pastate davė 5 tūkst. litų kyšį už tai, kad pastarasis balsavo už „tvarkiečio“ O.Gluchovo skyrimą sutarties su bendrovės „Vilniaus pramogų parkas“ vykdymo priežiūros komisijos pirmininku.

Buvo valdomas STT agentų

Pirmadienį teismo posėdyje V.Urbonavičius ilgiau nei tris valandas davė parodymus ir smulkiai pasakojo apie keturis kyšininkavimo epizodus, dėl kurių būtent ir yra kaltinami kiti du tarybos nariai. Tuo metu V.Urbonavičius, galima sakyti, buvo tapęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) marionete – politikas elgėsi pagal nusikalstamos veikos imitavimo modelį. Su G.Kazaku bei A.Butkevičiumi konservatorius susitikdavo ne tik tarnybiniuose kabinetuose bei merijos pastato fojė, bet ir kavinėse, privačių firmų biuruose, degalinių prieigose, savo bei kolegų butuose, sodyboje.

Į susitikimus V.Urbonavičius ateidavo apsikamšęs iš STT agentų gauta įranga, todėl byloje yra slapta darytų vaizdo bei garso įrašų, nuotraukų.

Pirmadienį posėdžio pradžioje prokuroras pagarsino, kuo abu politikai yra kaltinami.

15min.lt nuotr./Vidas Urbonavičius
15min.lt nuotr./Vidas Urbonavičius

Teisėjas Gintaras Dzedulionis A.Butkevičiaus klausė, ar jis pripažįsta kaltę. „Nesupratau šio pareiškimo. Byloje nėra nė vieno fakto, patvirtinančio tai, ką sakė prokuroras!“ – pareiškė A.Butkevičius.

To paties teisėjas teiravosi ir kito kaltinamojo G.Kazako, pastarasis pareiškė: „Pripažįstu iš dalies, visą kitą pasakysiu po liudytojų apklausos.“

Už vieną balsavimą – 5000 litų

Anot prokuroro ir paties V.Urbonavičiaus, A.Butkevičiaus su G.Kazaku siūlydavo kyšius laikotarpiu nuo 2007 metų rugjūčio iki 2008 metų.

Klausantis V.Urbonavičiaus liudijimų šios dienos posėdyje susidarė įspūdis, kad Vilniaus savivaldybės tarybą sudaro ne miestiečių išrinkti atstovai, ginantys visuomenės interesus, bet grupė „biznierių“, bet kokiomis priemonėmis siekiančių susitvarkyti pelningus asmeninius reikalus.

Prokuroras ilgai vardijo, kaip A.Butkevičius su G.Kazaku nešiojo pinigus V.Urbonavičiui. Sumos svyravo nuo 5 iki 50 tūkst. litų, už perėjimą į jų frakciją V.Urbonavičiui esą buvo siūloma net 150 tūkst. litų. Kaip priedas prie šios sumos konservatoriui buvo siūlomas Vilniaus vicemero postas.

V.Urbonavičiaus gundymai prasidėjo, kai A.Butkevičius Vilniaus merijos dangoraižio fojė esą užsiminė: „Reikėtų balsuoti už O.Gluchovą, bet tai bus ne už dyką, bus penki.“

Teismui V.Urbonavičius sakė supratęs, kad tai bus 5000 litų kyšis.

Teisėjo paklaustas, ką į šią užuominą atsakė, V.Urbonavičius teigė: „Nieko.“

Tačiau teismas patikslino: „Bylos medžiagoje parašyta, kad atsakėte „Gerai.“

Tos pačios dienos vakarą tarybos nariai vyko į „Rubicon group“ antrinę įmonę Vilniaus pramogų parką, kur buvo aptariama sutartis tarp Vilniaus savivaldybės ir verslininkų, o jos priežiūros komisijos pirmininku išrinktas tas, kas reikia – O.Gluchovas.

Todėl kitą dieną po rinkimų savivaldybės Sveikatos ir aplinkos apsaugos komiteto patalpose susitikus V.Urbonavičiui ir A.Butkevičiui, pastarasis perdavė jam voką. Viduje – 25 banknotai po 200 litų. Gautus 5000 litų V.Urbonavičius po valandėlės perdavė STT darbuotojui.

Garso įrašai kelia abejonių

Įtariamųjų politikų gynyba replikavo, kad pirmiausia tie garso įrašai esą tokie nekokybiški, kad iššifruoti juos sugeba tik patys STT agentai. Kitas dalykas – net pokalbių išklotinėje esą nėra žodžių „bus ne už dyką“. Todėl advokatai įtaria, kad žodiniai V.Urbonavičiaus parodymai yra pagražinti.

Kituose teismo posėdžiuose numatoma įrašų klausytis – bus proga įvertinti, ar skiriasi tai, kas pasakoma, ir kas užfiksuota.

Advokatas Adomas Liutvinskas mėgino pasitikslinti, ar V.Urbonavičius slapto įrašymo aparatūrą prisisegdavo, ar ją pritvirtindavo agentai. Taip pat jį domino, ar vyko tik garso, ar ir vaizdo įrašas. „Žinokite, aš nežinau, ką ta aparatūra, kurią man davė,  daro. Man duodavo aparatūrą ir aš ją grąžindavau. Ir ten jokio kabinimo nebuvo, tiesiog pasidėdavau į kišenę“, – apie tai, kad nesigilino į specialiosios įrangos veikimo principus, teisme aiškino V.Urbonavičius.Advokatai nusprendė pribaigti Urbonavičių ir šturmavo jį iš visų pusių, – teisėjas G.Dzedulionis atsiprašinėjo būrio kitų liudininkų, kad pirmadienį daugiau nieko nebespėjo apklausti.

Taip pat gynybos advokatai stebėjosi, kodėl būtent taip, o ne kitaip V.Urbonavičius supranta užuominas: „Penki rytoj.“ Iš ko supratote, kad penki tūkstančiai litų? Ar čia pagal bendrą praktiką taip?“

Įtariamųjų gynėjai netgi bandė padėtį apversti taip, jog jeigu V.Urbonavičius atidavė 5000 litų STT agentams, o šie neišrašė jokio dokumento, vadinasi, V.Urbonavičius davė kyšį STT pareigūnui!

Tęsinys balandžio 1-ąją (papildyta 16.32 val.)

Antrasis šiandien teisme smulkiai aptartas epizodas – V.Urbonavičiaus ir G.Kazako susitikimas Fabijoniškėse, prie „Statoil“ degalinės. Vyrai vaikščiojo ir aptarinėjo reikalus, svarbiausia - „Lazdynų būsto“ privatizavimą. Kad šis „bizniukas“ susitvarkytų, G.Kazakas V.Urbonavičiaus prašė daryti įtaką B.Galinienei.

Trečiasis epizodas susijęs su ligoninės pastatų Subačiaus gatvėje privatizavimu. Politikai nenorėjo prarasti 55 mln. litų sandorio su verslininkais, todėl bandė priimti tarybos sprendimą, kad pirkėjas „Corp-management“, turėjęs problemų gaunant nemenką paskolą, nebūtų verčiamas mokėti poros milijonų litų baudos už vėlavimą.

Sutartu laiku STT šnipas V.Urbonavičius užsuko į darbą pas G.Kazaką. Voke jam buvo paduota tokia suma, kurios pirmuoju bandymu jis net nesugebėjo perskaičiuoti – 10 tūkst. litų. Tik iš antro bandymo supratęs, kad netrūksta nė lito, V.Urbonavičius išėjo, pinigus, kaip įprasta, nunešęs STT darbuotojams.

Ketvirtasis epizodas užfiksuotas V.Urbonavičiaus bute sostinės Kalvarijų gatvėje. Teigiama, kad į svečius užsukęs G.Kazakas pasitikslino, kaip šeimininkas žiūri į Europos Sąjungos valiutą, ir paliko 14 500 eurų (apie 50 000 litų). Šie pinigai turėjo būti pirmasis trečdalis kyšio, skirto už perėjimą į G.Kazako vadovaujamą frakciją miesto taryboje. Apie tai V.Urbonavičius irgi raportavo STT.

Beje, šiandien teismas ketino apklausti liudytojų ne tik V.Urbonavičių, bet ir būrį kitų miesto tarybos deputatų, tame tarpe dabartinį vidaus reikalų viceministrą Algimantą Vakariną.

Tačiau pralaikius juos teismo koridoriuje tris valandas, teisėjui teko atsiprašyti dėl ilgai užtrukusio posėdžio. „Advokatai nusprendė pribaigti Urbonavičių ir šturmavo jį iš visų pusių“, – taip teisėjas G.Dzedulionis paaiškino, kodėl teismui pirmadienį nepavyko laikytis darbų plano.

Visi liudytojai vėl kviečiami į posėdį balandžio 1-ąją, jo metu žadama klausytis ir slaptųjų telefoninių įrašų.

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Auksinio berniuko L.Dončičiaus triumfas – Madrido „Real“ laimėjo Eurolygą

15min iš Belgrado 24sek

Šaras didžiuojasi „Žalgiriu“: „Europa dabar apie juos žino“

15min iš Belgrado 24sek

Įspūdingos P.Jankūno kelionės išgyvenimai: „Aš dar 15 metų nebeišlauksiu“

24sek

Treti Eurolygoje – „Žalgiris“ po trilerio palaužė įspūdingai atgijusią CSKA

15min iš Belgrado 24sek

Besišypsantis Edgaras Ulanovas apie trilerį pabaigoje: „Geriau neklauskit“

Aktualu

„MG Baltic“ gali sustabdyti Seimo NSGK išvadų skelbimą?

15min iš Belgrado 24sek

Iš koto verčiantis P.Jankūno pokalbis su A.Milakniu: apie Europos Sąjungos paramą ir LeBroną

Vilniečių emocijos stebint Kauno „Žalgrio“ kovą su Maskvos CSKA

Vardai

Visų laukiamas karališkasis bučinys: kaskart santūrumo vis mažiau

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Pamatykite: dramatiška ir įspūdinga „Žalgirio“ pergalė prieš CSKA

Verslas

Italija netrukus turės naują Vyriausybę – ar tai lems kitą Europos krizę?

Po pergalės Paulius Jankūnas žėrė ir pokštus, ir rimtus išgyvenimus

Sportas

Skandalas Lenkijoje: futbolo rungtynės virto pragaru – „Lech“ laukia bausmė

Vardai

„Žalgirį“ Belgrade palaikė 2000 sirgalių: tarp jų – ir Arvydo Sabonio žmona Ingrida

Teisingumo herojai Aktualu

Teismo pirmininkės L.Bajorinienės patarimas besiskiriantiems: „Geriau bloga taika nei geras karas“

Gyvenimas

Požymiai, kad jūsų draugas santykiuose patiria emocinę prievartą: kaip galite padėti

Sportas

Po dramatiškos kovos Švedija apgynė pasaulio čempionės titulą

Aktualu

Netikėtas atradimas: „Viagros“ ir vaistų nuo gripo kokteilis po operacijos gali stabdyti vėžį

Sportas

„Barcelona“ sezoną baigė pergale ir atidavė duoklę A.Iniestai

Naujienos

24sek

Auksinio berniuko L.Dončičiaus triumfas – Madrido „Real“ laimėjo Eurolygą

15min iš Belgrado 24sek

Šaras didžiuojasi „Žalgiriu“: „Europa dabar apie juos žino“

15min iš Belgrado 24sek

Įspūdingos P.Jankūno kelionės išgyvenimai: „Aš dar 15 metų nebeišlauksiu“

24sek

Treti Eurolygoje – „Žalgiris“ po trilerio palaužė įspūdingai atgijusią CSKA

15min iš Belgrado 24sek

Besišypsantis Edgaras Ulanovas apie trilerį pabaigoje: „Geriau neklauskit“

Aktualu

„MG Baltic“ gali sustabdyti Seimo NSGK išvadų skelbimą?

15min iš Belgrado 24sek

Iš koto verčiantis P.Jankūno pokalbis su A.Milakniu: apie Europos Sąjungos paramą ir LeBroną

Vilniečių emocijos stebint Kauno „Žalgrio“ kovą su Maskvos CSKA

Vardai

Visų laukiamas karališkasis bučinys: kaskart santūrumo vis mažiau

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Pamatykite: dramatiška ir įspūdinga „Žalgirio“ pergalė prieš CSKA

Verslas

Italija netrukus turės naują Vyriausybę – ar tai lems kitą Europos krizę?

Po pergalės Paulius Jankūnas žėrė ir pokštus, ir rimtus išgyvenimus

Sportas

Skandalas Lenkijoje: futbolo rungtynės virto pragaru – „Lech“ laukia bausmė

Vardai

„Žalgirį“ Belgrade palaikė 2000 sirgalių: tarp jų – ir Arvydo Sabonio žmona Ingrida

Teisingumo herojai Aktualu

Teismo pirmininkės L.Bajorinienės patarimas besiskiriantiems: „Geriau bloga taika nei geras karas“

Gyvenimas

Požymiai, kad jūsų draugas santykiuose patiria emocinę prievartą: kaip galite padėti

Sportas

Po dramatiškos kovos Švedija apgynė pasaulio čempionės titulą

Aktualu

Netikėtas atradimas: „Viagros“ ir vaistų nuo gripo kokteilis po operacijos gali stabdyti vėžį

Sportas

„Barcelona“ sezoną baigė pergale ir atidavė duoklę A.Iniestai

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min