TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kovo 11–osios signatarų šventė – su kartėlio prieskoniu

Signataru pagerbimo ceremonija
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Signataru pagerbimo ceremonija
Šaltinis: 15min
0
A A

Minint Nepriklausomybės Akto paskelbimo dvidešimtmetį, atsiiminti atminimo medalių į Prezidentūrą atvyko ne visi Kovo 11-osios akto signatarai. Nepaisant šventinės nuotaikos, tarp atvykusiųjų girdėjosi nuomonių, jog 20 metų laisvės jubiliejus švenčiamas ne visai tinkamai.

Trečiadienį prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio (LPS) iniciatyvinės grupės ir LPS Seimo tarybos narius, Nepriklausomybės Akto signatarus ir įteikė jiems atminimo medalius „Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui 20 metų“ už nuopelnus atkuriant ir įtvirtinant Lietuvos nepriklausomą valstybę. 

„Noriu įteikti valstybės apdovanojimą, nors ir kuklų“,  – įteikdama apdovanojimus „kaip dėkingumo ir pagarbos ženklą“ sakė D.Grybauskaitė. Tokiu būdu ji užsiminė apie anksčiau kilusį kai kurių signatarų nepasitenkinimą, kai prezidentė paskelbė, jog visi signatarai yra gerbiami žmonės, tačiau juos būtų per brangu apdovanoti Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju kryžiumi – trečiuoju pagal svarbą valstybės apdovanojimu. Esą per du dešimtmečius jie jau buvo apdovanoti įvairiausiais valstybės apdovanojimais, o išlaidos, prezidentūros kanceliarijos skaičiavimais, siektų apie 1 mln. Lt. 

Kovo 11-osios signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė tuomet teigė buvusi įžeista ir suglumusi dėl D.Grybauskaitės pareiškimo. Pasak signatarės, įžeisti pasijuto ir jai skambinę kiti signatarai. Ji tuomet tvirtino, kad Nepriklausomybės aktą pasirašę asmenys apskritai nėra gavę jokių apdovanojimų, išskyrus atmintinį dešimtmečio proga išleistą Lietuvos nepriklausomybės medalį.

B.Valionytė neatvyko

„Šią iškilmingą dieną mes ypač aiškiai suvokiame, kokie svarbūs tie įvykiai, kuriuose dalyvavome ir sprendimai, kuriuos jūs priėmėte prieš dvidešimt metų. Būdami įvykių epicentre geriau negu kas kitas jautėte žmonių lūkesčius ir viltis. Nesvyravote, parodėte pavyzdį visiems, burdami žmones į Sąjūdį, vesdami į rinkimus ir žmonių vardu skelbdami Lietuvos Nepriklausomos valstybės atkūrimą. Jūs atlikote neįkainojamą darbą, amžiams išlikusį tautos atminty“, – trečiadienį kreipdamasi į signatarus sakė prezidentė.  Jos klausėsi per šimtą signatarų arba jau Anapilin išėjusių jų kolegų artimųjų.

Tačiau atminimo medalius atsiėmė ne visi. Tarp atėjusiųjų į prezidentūrą nebuvo ir B.Valionytės. Paklausti, kodėl taip atsitiko, Prezidentūros atstovai tikino, jog kvietimai ateiti į ceremoniją buvo išsiųsti visiems signatarams,  o kurie atėjo – jų pačių reikalas.  

B.Valionytė aiškino nedalyvavusi ceremonijoje, nes esanti užsiėmusi reikalais Signatarų klube, kuris taip pat ruošiasi Kovo 11-osios minėjimui. „Kitas dalykas – dėl kai kurių savo asmeniškų įsitikinimų, dėl savo požiūrio, bet nenoriu detalizuoti“,  – kalbėjo signatarė.  

B.Genzelis nepatenkintas minėjimu 

Signataras Bronius Genzelis apdovanojimą atsiėmė, nors po renginio atskleidė esąs nusivylęs, kaip valdžia organizuoja vienos svarbiausių Lietuvos datų dvidešimtmečio minėjimą.

„Man neramu nuo vasario 16-osios. Šiemet pirmą kartą Lietuvoje per visus Nepriklausomybės metus vasario 16-oji praktiškai nebuvo minima valstybiniu lygiu. Kas tai yra koncertą suorganizuoti?“  – klausė B.Genzelis.  

Esą ir švenčiant Kovo 11-ąją minėjimo programa nesustyguota, atskirtos institucijos nekoordinavo savo renginių.  „Bijau pasakyti, kad valdžios pareigūnai pirmą kartą Lietuvoje nesuvokia, kas yra valstybė“, – sakė profesorius.

R.Adomaičio bučinys

Aktorius Regimantas Adomaitis, skirtingai nei kiti signatarai, atsiimdamas apdovanojimą pabučiavo  prezidentę į skruostą. „Pasakiau, kad tai mano mylimas aktorius – teko dar kartą tai įrodyti,“ – žiūrovams paaiškino D.Grybauskaitė. Signatarė Zita Šličytė atėjo atsiimti apdovanojimo apsirengusi tautiniais drabužiais. Povilas Varanauskas, atsiėmęs atminimo medalį, sušuko: „Tėvynės labui!“

Tarp apdovanotųjų buvo  ir poetas Justinas Marcinkevičius, kurį prieš maždaug valandą prezidentė buvo pasveikinusi 80-ojo gimtadienio proga.  

„Kad ir kaip skirtingai vėlesniais metais susiklostė signatarų ir LPS narių likimai, visi esate Lietuvos istorijos dalis – nepagražintos, tikros, todėl be galo vertingos“,  – kreipdamasi į susirinkusiuosius sakė prezidentė. Ji užsiminė, kad po 20 Nepriklausomybės metų ne viskas džiugina – šalį apnykusi vertybių krizė, nepasitikėjimas valstybe. „Turime rasti stiprybės tai įveikti. Mums pavyks. Per  du dešimtmečius išauginome kartą, kuri yra veržli, išsilavinusi ir kūrybinga“,  – pareiškė D.Grybauskaitė.    

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min