Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lenkijos prezidento lėktuvo katastrofa sukrėtė šalies politinę areną

Lechas Kaczynskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Lechas Kaczynskis.
Šaltinis: BNS
0
A A

Tragiška lėktuvo katastrofa, nusinešusi prezidento Lecho Kaczynskio ir dar 95 žmonių gyvybes, supurtė lenkų politinį elitą ir paliko nedaug laiko konservatoriams ir kairiosios pakraipos opozicijai pasirengti pirmalaikiams rinkimams.

Visos naujienos apie L.Kaczynskį

Konservatyvių pažiūrų nacionalistas L.Kaczynskis buvo Lenkijoje bei kitur Europoje prieštaringai vertinama politinė figūra, ir nors jo žūtis šiomis dienomis neįprastai suvienijo labai skirtingų politinių įsitikinimų žmones, šios buvusios komunistinės valstybės partijos greitai nukreips dėmesį į artėjantį rinkimų mūšį.

Partijos jau buvo pradėjusios telkti pajėgas spalį turėjusiems vykti eiliniams valstybės vadovo rinkimams. Tačiau dabar joms teks per itin trumpą laiką pasirengti pirmalaikiams rinkimams, kurie turi būti surengti birželį, ir kol kas visiškai neaišku, kas juose varžysis.

Būsimam valstybės vadovui vėliau taip pat teks pabūti dėmesio centre Europos Sąjungoje (ES), kai Lenkija 2011 metų antrąjį pusmetį pirmininkaus 27 valstybes vienijančiai Bendrijai.

Liberalių pažiūrų buvęs parlamento pirmininkas Bronislawas Komorowskis, kuris po L.Kaczynskio žūties laikinai perėmė valstybės vadovo įgaliojimus, sakė, kad prezidento rinkimų datą paskelbs balandžio 21 dieną.

Lenkijoje prezidentas turi mažiau galių nei ministras pirmininkas, tačiau kai šiuos postus užima skirtingoms politinėms stovykloms priklausantys asmenys, tarp prezidentūros ir vyriausybės dažnai tvyro nesutarimai.

B.Komorowskis, vienas svarbiausių vyriausybės vadovo Donaldo Tusko sąjungininkų, jau buvo įvardytas premjero liberalios pakraipos Piliečių platformos partijos (PO) kandidatu rinkimuose

Prieš L.Kaczynskio, valstybės vadovu tapusio 2005 metais, žūtį beveik neabejota, kad jis kaip savo konservatyvios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) kandidatas sieks perrinkimo į prezidento postą.

Viešosios nuomonės apklausos rodė, kad dabar jau velionis L.Kaczynskis ir B.Komorowskis turėjo daugiausiai galimybių patekti į antrąjį spalį numatytų rinkimų turą, kuriame Seimo pirmininkui buvo prognozuojama tvirta pergalė.

Dabar jau imta kalbėti, kad konservatoriai savo kandidatu pirmalaikiuose rinkimuose gali iškelti 60-metį žuvusio valstybės vadovo identišką brolį dvynį, buvusį premjerą Jaroslawą Kaczynskį, kuris prie vyriausybės vairo stovėjo 2006–2007 metais.

„PiS patyrė milžiniškus praradimus. Ji neteko politinių figūrų, kurios atlikdavo lemiamą vaidmenį“, – dienraštyje „Gazeta Wyborcza“ rašė Varšuvos universiteto sociologas Jerzy Szackis.

Iš pradžių planuota, kad PiS pirmininkas J.Kaczynskis taip pat skris prezidento lėktuvu, tačiau vėliau jo vietą oficialioje delegacijoje užėmė vienas įtakingiausių partijos veikėjų Zbigniewas Wassermannas.

Per šią katastrofą, be kitų aukų, taip pat žuvo PiS frakcijų lyderiai ir Senato pirmininko pavaduotojas.

Aukšto rango partijos narys sakė, kad šiuo metu J.Kaczynskiui nerūpi politika.
„Jaroslawas Kaczynskis dabar tikrai negalvoja apie politiką, – lenkų radijui sakė Adamas Bielanas. – Jis neteko brolio ir daug draugų“.

Smolenske Vakarų Rusijoje įvykusi lėktuvo katastrofa, per kurią žuvo oficiali lenkų delegacija, skridusi pagerbti lenkų karininkų ir intelektualų, kurie Antrojo pasaulinio karo pradžioje buvo sušaudyti sovietų NKVD Katynės miške, paveikė abiejose Lenkijos politinio spektro pusėse esančias stovyklas.Lecho ir Jaroslawo Kaczynskių įkurtai PiS ypatingai skaudžiai smogė lėktuvo katastrofa, nusinešusi aštuonių įtakingų šios politinės partijos veikėjų gyvybes.

Tarp šios nelaimės aukų buvo ir Lenkijos seimo pirmininko pavaduotojas Jerzy Szmajdzinskis, kurį Kairiųjų demokratinė sąjunga buvo iškėlusi kandidatu spalį turėjusiuose vykti prezidento rinkimuose.

Konservatoriams lemiamos reikšmės turės tai, koks bus kitas J.Kaczynskio žingsnis, pareiškė Varšuvos viešųjų reikalų instituto profesorė, PO europarlamentarė Lena Kolarska–Bobinska.

„Nuo Jaroslawo Kaczynskio asmeninių pasirinkimų priklauso šios partijos ateitis“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP.

Ji pritarė Varšuvos universiteto sociologo J.Szackio nuomonei, kad J.Kaczynskis būtų „suprantamas“ PiS kandidatas pirmalaikiuose rinkimuose.

Profesorė pridūrė, kad situacija gali kiek paaiškėti, kai sekmadienį amžinojo poilsio Krokuvoje atguls velionis prezidentas. Pasak jos, tikėtina, kad paprastai ryžto ir savitvardos nestokojantis J.Kaczynskis po laidotuvių gali greitai sugrįžti prie partijos vairo.

L.Kolarska-Bobinska sakė matanti du galimus scenarijus: arba J.Kaczynskis sušvelnins savo griežtą poziciją, dėl kurios 2007 metų rinkimuose nuo jo nusigręžė rinkėjai, arba pasirinks apsiausties mentalitetą.

„Lechas Kaczynskis atstovavo nuosaikiems konservatoriams. Esama pavojaus, kad dabar gali imti dominuoti PiS radikalių nacionalistų sparnas“, – pridūrė profesorė.
Šiuose rinkimuose veikiausiai nebus tokio drabstymosi purvais, kokio paprastai nepavykdavo išvengti ankstesnių kampanijų metu.

„Paprastai tai būna įtemptos politinės priešpriešos laikotarpis, tačiau dabartinėmis aplinkybėmis žmonės ieškos darnos ir susitaikymo ir jiems bus nepriimtinas joks agresyvus politikavimas“, – sakė L.Kolarska-Bobinska. 
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos Lenkija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min