Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 gruodžio 28d. 12:49

10 proc. rezidentams mažai – vardija reikalavimus valdžiai ir sausį sostinėje planuoja mitingą

Ausies operacija Santariškių klinikoje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Ausies operacija Santariškių klinikoje
Sausio 4-ąją 11 valandą sostinėje Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto rezidentų grupė bei Lietuvos medikų sąjūdis žada organizuoti mitingą „Paskutinis medikų žygis į oro uostą“. VU Studentų atstovybės Medicinos fakultete Rezidentų Tarybos pirmininkė Urtė Builytė tikina, kad mitingu siekiama atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į Lietuvos medikų bei sveikatos priežiūros darbuotojų masinę emigraciją dėl socialinių ir ekonominių priežasčių.

„Matome, kad valstybinės sveikatos apsaugos politikoje vyrauja abejingumas ir nesugebėjimas ar nenoras imtis ryžtingų veiksmų“, – rašoma pranešime žiniasklaidai.

Renginio organizatoriai teigia parengę viešą pagrindinių reikalavimų sąrašą valdžios atstovams. Detalus sąrašas, kaip rašoma pranešime, jiems bus įteiktas po mitingo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Urtė Builytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Urtė Builytė

„Rašte Seimo nariams ir Vyriausybei reikalaujama nedelsiant sugrįžti prie gydytojams rezidentams aktualių klausimų. Siekiama, kad būtų garantuotas šiuolaikinius standartus ir gerąją patirtį atitinkantis gydytojų specialistų ir šeimos gydytojų rengimas. Reikalaujama užtikrinti socialines garantijas, leidžiančias oriai gyventi ir kurti šeimą Lietuvoje gydytojams rezidentams. Be to, sąraše yra reikalavimas mokėti teisingą atlyginimą gydytojams rezidentams už sudėtingą, atsakingą ir rizikingą darbą, nepriklausomai nuo studijų finansavimo sąlygų“, – dėsto pranešimo autoriai.

Jie iš Sveikatos apsaugos ministerijos teigia reikalaujantys nedelsiant parengti veiksmų planą ir pateikti atitinkamus įstatymų ir sveikatos apsaugos ministro įsakymų pakeitimų projektus, kurie sudarytų sąlygas realioms sveikatos apsaugos sistemos reformoms iki 2018 metų pavasario Seimo sesijos pradžios.

Mitingo idėją palaiko ir padeda: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų atstovybės Rezidentų taryba, Jaunųjų gydytojų asociacija.

Sostinės savivaldybei protesto akcijos organizatoriai yra pateikę prašymą dėl leidimo susiburti iki 1 tūkst. žmonių, savivaldybė šio prašymo dar nėra patenkinusi.

„Prašymas dar yra nagrinėjamas“, – BNS sakė savivaldybės atstovė Neringa Kolkaitė.

Mitingo programa: 11–11.30 val. suneštiniai šventiniai gydytojo rezidento pietūs Katedros aikštėje; 11.30–11.45 val. eisena nuo Katedros Vinco Kudirkos aikštės link; 11.45–12.45 pasisakymai Vinco Kudirkos aikštėje; 12.45–13.30 paskutinė rezidentų duoklė Lietuvai, kelionė į oro uostą.

Vyriausybė nuo 2018 metų sausio 1 dienos rezidentų algas nusprendė didinti 10 procentų. Valstybės biudžete tam papildomai skirta 1,4 mln. eurų.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) skaičiavimu, nuo sausio jaunesniojo rezidento alga nuo 390,5 euro kils iki 463,75 euro, o vyresniojo rezidento alga – nuo 497 eurų iki 530 eurų.

Rezidentai taip pat gauna stipendijas, kurios siekia apie 364 eurus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lietuvos medikų sąjūdžio spaudos konferencija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lietuvos medikų sąjūdžio spaudos konferencija

Trečiadienį Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis prasitarė, kad Vyriausybė svarsto galimybę rezidentų algas sujungti su stipendijomis.

„Vyriausybė rengia ir tikrai pritarsime tokiam dalykui, bet, žinoma, reikės suderinti ir su rezidentais, kad jiems taip pat būtų gerai, aš manau kad jau laikas būtų sujungti, kad jų alga ir stipendija būtų sudėtos į vieną vietą, kad jų socialinės garantijos būtų didesnės, išmokos jaunoms mamoms būtų didesnės“, – interviu Žinių radijui sakė V.Pranckietis.

Naujai įsikūrusio Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkas Darius Jauniškis BNS praėjusią savaitę sakė, kad medikai svarsto ir streikuoti.

„Streikas yra jau galutinė priemonė, aišku, labai bloga priemonė, ir mes pradėsime ne nuo streiko. Streikus organizuoja profsąjungos, bet mes dabar ir sudarinėjame sutartis su profsąjungomis, galų gale mes galime įkurti savo profsąjungą“, – aiškino jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gydytojas Darius Jauniškis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gydytojas Darius Jauniškis

Rudenį peticiją platinęs Lietuvos medikų sąjūdis reikalavo medikų algas jau nuo sausio kelti 30 procentų. Pasak D.Jauniškio, sąjūdį itin papiktino, kad reikšmingiau nekyla algos rezidentams. Projektą dėl didesnio nei dabar patvirtintas rezidentų algų kėlimo Seime buvo registravę konservatoriai Ingrida Šimonytė ir Mykolas Majauskas, tačiau jam nepritarė parlamentas.

„Aš manau, kad eilinį kartą medikai buvo palikti užribyje, kaip kad paliekami 27-erius metus, nes niekas radikaliai nesikeičia. Tai mes tiesiog imamės aktyvesnių veiksmų, nes matome, kad su valdžia gražiuoju kalbėtis nelabai išeina, reikia imtis kažkokių akcijų“, – dėstė D. Jauniškis, pažymėjęs, kad medikus, be kita ko, įskaudino sprendimas kelti algas prokurorams.

SAM aiškina, kad rezidentų algų didinimui jau gruodį skyrė pinigų iš sutaupytų ministerijos administravimo lėšų. Tam skirta beveik 100 tūkst. eurų, iš kurių vyresniesiems rezidentams bus išmokėtos vienkartinės premijos, sieksiančios apie 80 eurų. Papildomai tam numatoma skirti ir Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšų.

Vyriausybė ir dalis medikų bendruomenės taip pat susitarė dėl algų kėlimo 20 proc. nuo 2018 metų gegužės bei siekio, kad 2020 metais gydytojų vidutinis atlyginimas sudarytų tris vidutines algas, slaugytojų – pusantro vidutinio darbo užmokesčio.

Lietuvos medikų sąjūdis susitarimui nepritarė. Jį pasirašė Lietuvos gydytojų sąjungos, Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos, Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“, Lietuvos slaugos specialistų organizacijos ir Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinės sąjungos vadovai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:37
17:27
02:58

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min