Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 05 15, 12:17 Atnaujinta 2017 05 15, 13:54

E.Misiūnas: policijos pirkimo skaidrumu abejoti nėra pagrindo

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas sako nematantis jokio pagrindo abejoti daugiau kaip šimto policijos automobilių pirkimo skaidrumu, o Viešųjų pirkimų tarnybos priekaištus vadina nepagrįstais.
Eimutis Misiūnas
Eimutis Misiūnas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Ministro teigimu, policija sąlygose pagrįstai numatė, kad jai reikia automobilių su automatine greičių dėže ir keturiais varomaisiais ratais.

„Policija pateikė poreikį, manau, poreikis yra sąžiningas – jie mano, kad vykdant policijos funkcijas reikia tokių automobilių – autobusiuko, automatinės greičių dėžės, keturiais varomais ratais. Jie pagrindė, kodėl tokių automobilių reikia ir kalbėti apie nesąžiningas sąlygas, neskaidrų pirkimą kol kas nėra jokių galimybių“, – žurnalistams sakė E.Misiūnas.

Jie pagrindė, kodėl tokių automobilių reikia ir kalbėti apie nesąžiningas sąlygas, neskaidrų pirkimą kol kas nėra jokių galimybių.

„Buvo tik ruošiamos sąlygos pirkimui, dar nežinome jokių pasiūlymų, kokios kainos bus pateiktas. Ministerija, jei sakote, ar duos žalią šviesą – taip, duos žalią šviesą“, – pridūrė ministras.

E.Misūnas teigė, kad pirminės konkurso sąlygos būtų leidusios konkurse dalyvauti tik vienam tiekėjui, bet jos buvo pakeistos.

Anot ministro, policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, jo pavaduotojai sąlygas prieš mėnesį aptarė su juo pačiu, po konsultacijų sąlygose sumažintas automobilio aukštis, todėl atsirado dar vienas gamintojas, galintis dalyvauti konkurse.

„Prieš tai buvo, kad vienam gamintojui. Bet galime klausti kitaip – ar Linas Pernavas kaltas, kad niekas daugiau negamina tokių autobusiukų?, – kalbėjo ministras. – Nematau generalinio komisaro kaltės, kad jo poreikius atitinka tik du gamintojai“.

E.Misiūnas sako, kad policijos reikalavimai yra specifiniai, tačiau pagrįsti ir parengti atsižvelgiant į patrulių darbo pobūdį.

„Tikiu, kad policija vykdo sąžiningai ir skaidriai viešuosius pirkimus“, – aiškino jis.

Tikiu, kad policija vykdo sąžiningai ir skaidriai viešuosius pirkimus.

Jis taip pat pabrėžė, kad šiuo metu Valstybės kontrolė vertina viešųjų pirkimų sistemą ir teigė neabejojantis, kad po institucijos išvadų bus sulaukta esminių pakeitimų.

VPT: konkurso sąlygos pritaikytos vienam tiekėjui

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirmadienį pranešė, kad mažiausiai 120 naujų automobilių ketinantis pirkti Policijos departamentas konkurso sąlygas parengė pritaikydamas jas vienam tiekėjui. Policijos vadovai šiuos pareiškimus atmetė, svarsto galimybę savo reputaciją ginti teisme.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rimantas Bobinas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rimantas Bobinas

Policija konkursą nori skelbti dėl 120 automobilių pirkimo.

„Pagal tai, kokia yra padaryta rinkos analizė, žinome, kad pagal mūsų poreikius gaminami dviejų gamintojų automobiliai su automatinės greičių dėžės ir keturių varomų ratų komplektacija. Daugiau jokių gamintojų nėra, todėl net ir labai norėdami, negalime sudaryti galimybės dalyvauti ar nedalyvauti kitiems“, – žurnalistams sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Rimantas Bobinas.

„Tikrai noriu paneigti visus gandus, kad pirkimas nėra skaidrus“, – pridūrė jis.

Policija teigia, kad sąlygas konkursui rengė metus, domėjosi Estijos ir Suomijos pareigūnų praktika. Policijos vadovai taip pat pabrėžia, kad Viešųjų pirkimų tarnyba iki šiol nėra pateikusi oficialaus atsakymo dėl konkurso skelbimo.

Policijos vadovo pavaduotojas Edvardas Šileris sako, kad automatinės greičių dėžės reikia dėl patrulių darbo specifikos – tenka įjunginėti švyturėlius, garsinius signalus, naudotis radijo stotele, naudotis garsiakalbiu pažeidėjų ar kitų vairuotojų perspėjimui, o su paprasta pavarų dėže šiuos veiksmus atlikti sudėtinga. Keturių varomų ratų automobiliuose reikalaujama dėl to, jog patruliuoti tektų ir rajonuose, kur kai kuriais keliais pravažiuoti įprastu automobiliu sudėtinga.

E.Šileris: kreipsimės į teismą

„Jei gausime oficialų atsakymą su paaiškinimais, kodėl tai yra sustabdyta, jei bus poreikis, teismine tvarka kreipsimės į teismą tiek dėl garbės ir orumo įžeidimo institucijos, tiek dėl procedūrų tęsimo. Mes nematome jokių variantų, kad mes keistumėme specifikaciją ir atsisakytumėme šių reikalavimų“, – sakė E.Šileris.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edvardas Šileris
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edvardas Šileris

Jo teigimu, VPT išsakoma kritika dėl tikslių automobilių išmatavimų, kitų parametrų, yra menkavertės pastabos. Būtent tokius reikalavimus atitinkančiais automobiliais, anot E.Šilerio, važinėja estų ir suomių pareigūnai.

Konkurse, anot policijos vadovo pavaduotojo, turbūt dalyvaus tik „Volkswagen“ ir „Mercedes“, nes užsakant palyginus nedidelį skaičių transporto priemonių, kitų automobilių gamintojams nėra naudinga keisti bazinius modelius – perdaryti pavarų dėžę, pritaikyti keturis varomuosius ratus. Vis dėlto patobulinę modelius konkurse galėtų konkuruoti bent penki gamintojai.

Mes nematome jokių variantų, kad mes keistumėme specifikaciją ir atsisakytumėme šių reikalavimų.

Anot Viešųjų pirkimų tarnybos vadovės Dianos Vilytės, viešojo pirkimo konkurso sąlygos subalansuotos vienam pirkėjui: „Taip, labai tikslios detalios sąlygos, apskritai visų sąlygų visuma yra subalansuota vienam tiekėjui. Mes suprantame, kad policijos kokybiškas, operatyvus darbas yra svarbus dėl mūsų visų saugumo. Mes tikrai norime, kad jie važinėtų kokybiškais automobiliais ir kad jie neturėtų bėdų. Bet kokybės ir kainos santykis yra užtikrinamas konkurencija“.

Įtarimais, kad konkurso sąlygos gali riboti konkurenciją, VPT pasidalijo su Vidaus reikalų ministerija (VRM).

Luko Balandžio / 15min nuotr./Diana Vilytė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Diana Vilytė

„Situacija yra gera dėl to, kad tai yra pati pirkimo pradžia, dar tik bus skelbiamas konkursas. Kai jau pasirašyta sutartis, kai jau randami „auksiniai šaukštai“ sandėlyje, tuomet jau esame nelaimingi, nes pinigai sumokėti, viskas pavėluota. Dabar yra užkardymas pačioje pirkimo pradžioje – užsitikrinsime konkurenciją, ateis daugiau tiekėjų, jie tarpusavyje konkuruos, ir bus geriausia kaina“, – teigė VPT vadovė.

Planas – 500 naujų automobilių

Konkurso sąlygose numatyta, kad automobilio su dyzeliniu, nuo 100 iki 150 kW galios varikliu ilgis turi būti 4,8–5 metro, aukštis ir plotis – nuo 1,9 iki 2 metrų, atstumas nuo priekinių iki galinių ratų – nuo 3 iki 3,2 metro. Keleivių salono aukštis turėtų būti 1,5–1,6 metro, sulaikytųjų skyriaus aukštis – 1,3–1,4 metro, ilgis – 0,7–0,8 metro.

Automobiliuose turi būti įrengta papildoma variklio, karterio ir pavarų dėžės apsauga.

Taip pat reikalaujama, kad transporto priemonės turėtų papildomą dugno apsaugą, o automobilio pardavėjas ar įgaliotas atstovas privalo užtikrinti techninę priežiūrą ne mažiau nei trijuose Lietuvos miestuose.

Policija kovą skelbė apie ambicingą planą atnaujinti automobilių parką įsigyjant apie 500 naujų automobilių. Generalinis komisaras L.Pernavas teigė, kad jų greičiausiai bus perkama mažiau, dalį numatytų naujų transporto priemonių ketinama pirkti galbūt ir kitąmet. Šiemet policijos komisariatams jau pristatyta apie 80 naujų automobilių, juos, anot L.Pernavo, pavyko įsigyti iš sutaupytų lėšų bei iš dalies pinigų, gautų už parduotus nebenaudojamus pastatus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min