Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

15min aiškina: ką svarbu žinoti apie PVM mažinimą

Maisto produktai
„Shuterstock“ nuotr. / Maisto produktai
Šaltinis: 15min
31
A A

Ketvirtadienį premjeras Algirdas Butkevičius netikėtai pareiškė, kad atėjo laikas mažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. Be to, Seimui ketvirtadienį pristatyti keli projektai dėl PVM mažinimo įvairiems maisto produktams.

Portalas 15min atsako į dažniausiai iškylančius klausimus apie PVM tarifo mažinimą.

Kodėl PVM tarifą mažinti sugalvota būtent dabar?

Pats A.Butkevičius teigia, kad PVM būtų mažinamas atsižvelgiant į mokesčių surinkimo gerėjimą ir šešėlinės ekonomikos mažėjimą.

Apie PVM mažinimą „darbiečiai“ kalbėjo jau seniai, bet iki šiol premjeras tokius pasiūlymus vertindavo skeptiškai.

Opozicija mano, kad premjero nuomonės pasikeitimą ir pasiūlymą mažinti PVM būtent dabar lemia valdančiosios koalicijos partnerių susitarimai, dalinantis postus. 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius

Apie kokius susitarimus kalbama?

Socialdemokratai 2015 m. gruodį pasiūlė skirti finansų ministrą Rimantą Šadžių į Europos Audito Rūmų narius. Šie rūmai tikrina, kaip yra naudojamos ES lėšos, ir teikia rekomendacijas Europos Komisijai bei nacionalinėms vyriausybėms.

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius sakė manąs, kad vyko derybos tarp socialdemokratų ir „darbiečių“ dėl to, ar „darbiečiai“ parems R.Šadžiaus kandidatūrą į Europos Audito rūmus. Pasak jo, socialdemokratų siūlymas mažinti PVM – šių derybų dalis.

Valdančiosios Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys yra sakęs, kad „darbiečių“ sprendimą dėl R.Šadžiaus kandidatūros lems jo pozicija dėl neapmokestinamųjų pajamų didinimo.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Rimantas Šadžius
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Rimantas Šadžius

Su kuo susiję siūlymai mažinti PVM būtent maisto produktams?

PVM mažinimas kai kuriems maisto produktams yra siejamas su siekiu paskatinti lietuvius apsipirkti Lietuvoje, o ne Lenkijoje.

Tai siūlančių teigimu, tuomet būtiniausių maisto produktų kainų skirtumai Lietuvoje ir Lenkijoje reikšmingai sumažės. Todėl lietuviai apsipirks Lietuvoje ir valstybės biudžetą papildys daugiau pinigų.

Tokius siūlymus teikia ir argumentus dėsto Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė, Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys.

Kokiems maisto produktams gali būti sumažintas PVM?

Socialdemokratas Bronius Bradauskas siūlo lengvatinį 5 proc. PVM tarifą nustatyti šviežiai atšaldytai mėsai ir šviežiai tvenkiniuose išaugintai žuviai.

R.Tamašunienė pateikė projektą, kad Finansų ministerija turėtų sudaryti būtiniausių maisto produktų krepšelį, kuriam būtų taikomas lengvatinis 5 proc. PVM.

K.Daukšys siūlo mažesnį PVM nustatyti duonai, makaronams, kruopoms, pieno produktams, sviestui, šviežiai mėsai ir žuviai, aliejui, miltams, daržovėms, vaisiams bei cukrui.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kęstutis Daukšys
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kęstutis Daukšys

Prieš mėnesį premjeras teigė, jog „darbiečių“ siūlomas PVM mažinimas būtiniausiems maisto produktams yra nerealus.

R. Šadžius anksčiau idėją mažinti PVM maisto produktams taip pat vertino neigiamai. Jis teigė, kad sumažinus PVM maisto produktams, valstybės biudžetas negautų dalies pajamų, kurias pasidalytų prekybininkai ir gamintojai. Be to, R.Šadžius sakė, kad tikėtis, jog sumažinus pridėtinės vertės tarifą tučtuojau atpigs kai kurios prekės, yra naivu.

Koks PVM tarifas dabar?

PVM tarifas šiuo metu yra 21 proc., jis galioja nuo 2009 metų rudens. Tuometinė valdančioji koalicija PVM pakelti nusprendė siekdama užtikrinti papildomas biudžeto pajamas fiskaliniam deficitui mažinti ir valstybės finansų stabilumui užtikrinti, kol baigsis sunkmetis. Vyriausybė tada teigė, kad PVM tarifas didinimas tik laikinai, iki finansų krizės pabaigos.

Kiek galėtų būti sumažintas PVM?

Kol kas neaišku. Premjeras sakė, kad PVM mažinimas priklausytų nuo mokesčių surinkimo ir šešėlinės ekonomikos lygio. Dabar jis net negali pasakyti, kiek procentų siūlytų sumažinti PVM. Prieš krizę PVM tarifas Lietuvoje siekė 18 proc.

Kiek valstybės biudžetui kainuotų PVM sumažinimas?

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) skaičiavimais, 1 proc. punkto PVM sumažinimas kainuoja apie 133 mln. eurų. Taigi PVM sumažinimas 3 proc. - iki ikikrizinio 18 proc. – kainuotų apie 400 mln. eurų.

Kaip PVM mažinimas paveiktų Lietuvos gyventojus?

Pasak ekonomisto Nerijaus Mačiulio, Lietuva negali didinti biudžeto deficito, todėl apsisprendus mažinti PVM turėtų arba būti mažinamos viešojo sektoriaus išlaidos, arba didinami mokesčiai.

Pasak jo, kalbėti apie tikslesnį PVM mažinimo poveikį Lietuvos gyventojams bus galima tik tada, kai bus įvardinta, kokios išlaidos bus mažinamos arba kokie mokesčiai didinami.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Nerijus Mačiulis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Nerijus Mačiulis

Tuo tarpu Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas Žilvinas Šilėnas yra nusiteikęs optimistiškai. Jis sako, kad sumažinus PVM prekės atpigtų, nes mažmeninė prekyba yra konkurencinga.

Jo teigimu, tai reiškia, kad vartotojai galėtų daugiau išleisti ir biudžetas pasipildytų kitais keliais.

Ar PVM mažinimas – nauja idėja?

Ne. Standartinį PVM tarifą sumažinti iki 19 proc. vasarį siūlė Mišrios Seimo narių grupės narys Valerijus Simulikas ir socialdemokratų frakcijos atstovas Eduardas Šablinskas. Anot jų, tai paskatintų maisto produktų bei kitų pirmo būtinumo prekių kainų mažėjimą ir dėl to išaugtų vartojimas.

Pasiūlymą tuomet kritikavo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai liberalsąjūdietis Kęstutis Glaveckas bei socialdemokratas Antanas Nesteckis, gana kritiškai jį vertino ir SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. Premjeras šio pasiūlymo tuomet nekomentavo.

Dėl PVM tarifo sumažinimo iki 18 proc. ekonomistai ir teisininkai diskutavo ir 2014-ųjų viduryje. Tuomet siūlymą sukritikavo prezidentė Dalia Grybauskaitė – pasak jos, prioritetą reikia skirti ne atskirų mokesčių mažinimui, o socialinių problemų sprendimui.

2013 metų rudenį PVM sumažinti vienu punktu iki 20 proc. siūlė liberalsąjūdietis Petras Auštrevičius, tačiau su tuo nesutiko finansų ministras Rimantas Šadžius.

Kaip anksčiau šią idėją vertino Vyriausybė?

Neigiamai. Prieš mėnesį premjeras teigė, kad PVM mažinimas artimiausiu metu yra nerealu. Tuomet jis sakė, kad diskutuoti reikia, bet reikia įvertinti, kaip toks sprendimas atsilieptų pajamų surinkimui ir išlaidų didinimui kitiems metams.

Kiek PVM per metus surenka valstybė?

2015 m. valstybė surinko 2,824 mlrd. eurų PVM mokesčio – 4,2 proc. daugiau negu 2014 m. Tačiau PVM surinkta mažiau negu planuota: tikėtasi šio mokesčio surinkti 2,917 mlrd. eurų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min