Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 23d. 06:59

15min paaiškina: kiek pinigų turi Lietuvos partijos ir kuri iš jų yra labiausiai priklausoma nuo valstybės dotacijų?

Pinigai Infografikas
„Scanpix“ nuotr. / Pinigai

Negaunant pinigų iš valstybės, sunku pragyventi būtų visoms partijoms, tačiau „valstiečiai“, ko gero, kentėtų labiau negu konservatoriai. Tai rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) neseniai paskelbtos Lietuvos partijų finansinės ataskaitos už 2017 m., kurios atskleidė reikšmingus skirtumus tarp partijų finansų šaltinių.

Paaiškėjo, kad dalis partijų beveik visą finansavimą savo veiklai gauna iš valstybės biudžeto, kai tuo tarpu kitoms partijoms reikšminga pajamų dalis yra ir jų narių kasmet sumokamas nario mokestis bei piliečių aukos.

Suprasti akimirksniu

  • Turtingiausia partija – TS-LKD
  • Didžiausią finansavimą iš valstybės gavo TS-LKD
  • Daugiausia nario mokesčių surenka LSDP
  • Daugiausia iš gyventojų 1 proc. GPM aukų surinko TS-LKD
  • LVŽS yra labiausiai priklausomi nuo valstybės: biudžeto asignavimai sudaro didžiausią dalį tarp jų gautų lėšų, lyginant su kitomis partijomis

Portalas 15min sudaro galimybę susipažinti su skaičiais: kiek lėšų 2017 m. gavo Lietuvos partijos ir kokia buvo jų kilmė?

Lyderiai – konservatoriai

Daugiausia lėšų – 1,645 mln. eurų – 2017 m. gavo Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Nuo šios partijos nežymiai atsilieka Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), kurie 2017 m. gavo 1,490 mln. eurų. Tik trečioje vietoje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), kuri 2017 m. gavo 1,133 mln. eurų.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis, Edmundas Pupinis ir Kazimieras Starkevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis, Edmundas Pupinis ir Kazimieras Starkevičius

Toliau rikiuojasi Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdis (LRLS), kuris iš įvairių finansavimo šaltinių 2017 m. nurodė gavęs 665 tūkst. eurų, Darbo partija (DP), kuri gavo 540,3 tūkst. eurų, Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA), kurie gavo 524,1 tūkst. eurų, ir „Tvarka ir teisingumas“, kurie gavo 523,1 tūkst. eurų. Visos likusios partijos drauge gavo apie 178 tūkst. eurų.

Partijų gautos lėšos 2017 m.

Iš biudžeto finansuojamos septynios partijos

Pagrindiniai partijų finansavimo šaltiniai yra trys – asignavimai partijoms iš valstybės biudžeto, paskirstomi pagal jų pasirodymą rinkimuose, iš partijų narių surenkami nario mokesčiai ir iš gyventojų, pasirinkusių kuriai nors partijai skirti 1 proc. sumokėto metinio gyventojų pajamų mokesčio (GPM), gauta parama.

Kiti partijų lėšų šaltiniai – disponavimas turtu, renginių organizavimas, lėšų iš anksčiau organizuotų rinkimų kampanijų likučiai, palūkanos už banke laikomas lėšas ir t. t. – sudaro mažesnę pajamų dalį.

Asignavimus iš valstybės biudžeto 2017 m. gavo septynios partijos. Juos skirstant atsižvelgta į pasirodymą 2014 m. Europos parlamento rinkimuose, 2015 m. savivaldybių rinkimuose ir 2016 m. Seimo rinkimuose.

Tai, kaip pasiskirstė valstybės biudžeto asignavimai 2017 m., galite matyti žemiau. Didžiausią finansavimą iš valstybės biudžeto gavo TS-LKD, toliau rikiuojasi LVŽS ir LSDP. Šios partijos iš valstybės gavo daugiau negu po milijoną eurų.

Asignavimai iš biudžeto partijoms, 2017 m.

1 proc. GPM lietuviai dosniausiai aukojo konservatoriams

Skirdami 1 proc. GPM, dosniausiai Lietuvos gyventojai pernai rėmė konservatorius. Jų sąskaitą gyventojų skirta GPM dalis 2017 m. papildė net 252,7 tūkst. eurų. Antroje vietoje pagal šį rodiklį yra LRLS: jų sąskaitą gyventojų skirta GPMI dalis papildė 230,1 tūkst. eurų. Treti – socialdemokratai, kuriems lietuviai nuo GPM paaukojo 184 tūkst. eurų.

„Valstiečiams“ lietuviai skirdami 1 proc. nuo GPM paaukojo vos 31,7 tūkst. eurų. Pagal šį rodiklį jie tebuvo septinti: juos lenkia netgi savo frakcijų Seime neturinčios Lietuvos laisvės sąjunga (LLS) ir DP. Su visa lentele susipažinti galite žemiau.

Gyventojų 2017 m. partijoms paaukotas GPM

Lyginant su užpraėjusiais metais, lyderiai pasikeitė: iki korupcijos skandalo, 2016 m., Lietuvos gyventojai dosniausiai rėmė liberalus. Tačiau per metus LRLS gauta 1 proc. GPM dalis sumažėjo nuo 270 tūkst. eurų iki 230 tūkst. eurų, o TS-LKD gauta dalis išaugo nuo 217,9 tūkst. eurų iki 252,6 tūkst. eurų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas

Beveik visoms kitoms parlamentinėms partijoms lietuviai 2017 m., lyginant su 2016 m., taip pat skyrė mažiau: išimtis – tik LLRA, kuriai gyventojai 2017 m. paaukojo 116 tūkst. eurų, o 2016 m. – 79 tūkst. eurų.

Daugiausia iš nario mokesčio surinko socialdemokratai

Pagal iš partijos narių mokesčių gaunamus pinigus tarp partijų ryškiai pirmauja socialdemokratai. LSDP narių mokesčiai partijos iždą 2017 m. papildė 268,34 tūkst. eurų. Antroje vietoje yra TS-LKD: šiai partijai jos nariai iš viso sumokėjo 63,6 tūkst. eurų nario mokesčių. Treti – LLRA, kurie kaip nario mokestį surinko 45,3 tūkst. eurų.

Tuo tarpu LVŽS iš narių mokesčių surinko gerokai mažiau lėšų: vos 6,7 tūkst. eurų. Pagal šį rodiklį LVŽS nusileido netgi Lietuvos žaliųjų partijai arba Lietuvos centro partijai. Su parlamentinių partijų gautais narių mokesčiais susipažinti galite žemiau.

Partijų narių sumokėti nario mokesčiai, 2017 m.

Lyginant praėjusius metus su užpraėjusiais, visos partijos, išskyrus TS-LKD ir LLRA, iš narių mokesčių surinko mažiau, nors sumos reikšmingai nesiskyrė. TS-LKD 2016 m. gavo 48,7 tūkst. eurų iš narių mokesčių, LLRA – 35 tūkst. eurų. Tuo tarpu lyderiai socialdemokratai 2016 m. gavo net 323 tūkst. eurų.

„Valstiečiams“ be pinigų iš valstybės pragyventi būtų sunkiausia

Vertinant atskirų partijų finansavimo šaltinius, matyti, kad valstybės biudžeto asignavimai visoms parlamentinėms partijoms yra reikšmingiausias lėšų šaltinis, sudarantis didesnę dalį jų gaunamų lėšų. Tačiau konkrečių partijų atžvilgiu valstybės biudžeto dotacijų svarba vis dėlto skiriasi.

Mažiausiai nuo valstybės dotacijų yra priklausomas Liberalų sąjūdis: ši partija 59,8 proc. savo lėšų gauna iš valstybės biudžeto. Tai daug, bet mažiau negu kitos partijos. Net trečdalį (34,5 proc.) liberalų biudžeto sudaro gyventojų paaukotas GPM: nei vienos kitos partijos lėšų „pyrage“ tokios didelės dalies GPM aukos nesudaro.

Liberalų sąjūdžio gautos lėšos ir jų šaltiniai 2017 m.

Toliau rikiuojasi socialdemokratai: dotacijos iš valstybės biudžeto sudaro 68,3 proc. šios partijos gaunamų lėšų. Beveik penktadalį – 18 proc. – lėšų partija susirenka iš nario mokesčių: tai didžiausias rodiklis tarp visų partijų.

Socialdemokratų gautos lėšos ir jų šaltiniai 2017 m.

Panaši kaip LSDP yra ir LLRA pajamų struktūra. 69 proc. šios partijos 2017 m. gautų lėšų sudarė asignavimai iš biudžeto. Gyventojų skiriama GPM dalis sudarė 22,3 proc. partijos lėšų – pagal šį rodiklį LLRA nusileido tik liberalams.

LLRA gautos lėšos ir jų šaltiniai 2017 m.

TS-LKD iš valstybės biudžeto 2017 m. gavo 80,2 proc., arba keturis penktadalius savo gautų lėšų. Visgi gana reikšmingą dalį – 15,3 proc. – šios partijos gautų lėšų struktūroje sudarė ir gyventojų paaukota GPM dalis.

TS-LKD gautos lėšos ir jų šaltiniai 2017 m.

„Tvarka ir teisingumas“ 85,4 proc. savo 2017 m. gautų lėšų gavo biudžeto asignavimų forma. Tiek iš nario mokesčių, tiek iš gyventojų aukojamo GPM ši partija surinko mažiau negu visos kitos parlamente savo frakcijas turinčios partijos.

Net 86 proc. Darbo partijos gautų lėšų sudaro biudžeto asignavimai. 2016 m. Seimo rinkimai partijai nebuvo sėkmingi, ir didžiąją dalį biudžeto asignavimų partija gauna dėl pasirodymo ankstesniuose rinkimuose. Tačiau jei 2019 m. savivaldybių bei Europos parlamento rinkimuose partijai vėlgi nepasiseks, sumažėjus iš biudžeto gaunamų lėšų daliai ir šios partijos finansavimas ateityje reikšmingai sumažės.

Darbo partijos gautos lėšos ir jų šaltiniai 2017 m.

LVŽS gerokai labiau negu bet kuri kita partija yra priklausoma nuo iš biudžeto gaunamų pinigų. Net 96,6 proc. partijos gautų lėšų 2017 m. sudarė valstybės dotacijos. Gyventojų skiriama GPM dalis ir nario mokesčiai sudarė vos kelis procentus partijos gautų lėšų, kai kitų partijų lėšų „pyraguose“ tai sudarė keliolika ar net keliasdešimt procentų gautų lėšų.

Su detaliomis partijų finansinėmis ataskaitomis susipažinti galite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Nerijaus Numavičiaus patikėtinė Diana Dominienė vėl apklausta STT

Kultūra

Kultūrininkai į ministro postą siūlomam M.Kvietkauskui linki kantrybės, tačiau nesutaria, ar reiktų tęsti reformas

Aktualu

Konferencijoje Vilniuje Vokietiją ragino drąsiau imtis lyderystės: „Europai jūsų reikia“

Gazas

Balys Bardauskas Dakare sieks įveikti tai, kam iki šiol nesiryžo nė vienas lietuvis

Verslas

Ar darbdavys teisingai perskaičiavo algą – pasitikrinkite skaičiuoklėje

Verslas

Prabangus džipas Kazlų Rūdos savivaldybei – svarbiau nei įstatymai, spjovė ir į VPT

Aktualu

Baltijos šalių premjerai sutarė dėl bendros laiko juostos, atsisakius laikrodžių sukiojimo

Vardai

Meghan Markle tėvas ragina dukrą susitaikyti: prašo karalienės pagalbos

Aktualu

Kaune – mįslinga policijos operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Verslas

2019 metai: kaip keisis vaiko pinigai, pensijos, MMA?

24sek

Ball šou – linksmybės su tanku Lietuvoje ir muštynės su LKL žaidėju

Verslas

Maskvos srityje sulaikyta 20 tonų lietuviško sūrio siunta bus sunaikinta

Sportas

Buvęs Rusijos rinktinės žaidėjas po aferos Afrikoje atrodo lyg benamis

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: Pati gražiausia eglutė. Kokia ji?

Gyvenimas

15min studijoje – H.Vasiliauskienė ir A.Davidavičius apie gyvenimą be smurto

Gyvenimas

Šventinis įvaizdis: kuo pakeisti mažą juodą suknelę ir kur semtis įkvėpimo

Vardai

Vido Bareikio 100-ojo koncerto scenoje – krepšinis, giminės, akrobatai ir piršlybos

24sek

Luką Dončičių pražiopsojusio NBA klubo treneris jau gailisi

Aktualu

Premjeras pateikė literatūrologo M.Kvietkausko kandidatūrą į kultūros ministro postą

Deuce

Laurynas Grigelis pakilo ATP reitinge

Naujienos

Verslas

Nerijaus Numavičiaus patikėtinė Diana Dominienė vėl apklausta STT

Kultūra

Kultūrininkai į ministro postą siūlomam M.Kvietkauskui linki kantrybės, tačiau nesutaria, ar reiktų tęsti reformas

Aktualu

Konferencijoje Vilniuje Vokietiją ragino drąsiau imtis lyderystės: „Europai jūsų reikia“

Gazas

Balys Bardauskas Dakare sieks įveikti tai, kam iki šiol nesiryžo nė vienas lietuvis

Verslas

Ar darbdavys teisingai perskaičiavo algą – pasitikrinkite skaičiuoklėje

Verslas

Prabangus džipas Kazlų Rūdos savivaldybei – svarbiau nei įstatymai, spjovė ir į VPT

Aktualu

Baltijos šalių premjerai sutarė dėl bendros laiko juostos, atsisakius laikrodžių sukiojimo

Vardai

Meghan Markle tėvas ragina dukrą susitaikyti: prašo karalienės pagalbos

Aktualu

Kaune – mįslinga policijos operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Verslas

2019 metai: kaip keisis vaiko pinigai, pensijos, MMA?

24sek

Ball šou – linksmybės su tanku Lietuvoje ir muštynės su LKL žaidėju

Verslas

Maskvos srityje sulaikyta 20 tonų lietuviško sūrio siunta bus sunaikinta

Sportas

Buvęs Rusijos rinktinės žaidėjas po aferos Afrikoje atrodo lyg benamis

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: Pati gražiausia eglutė. Kokia ji?

Gyvenimas

15min studijoje – H.Vasiliauskienė ir A.Davidavičius apie gyvenimą be smurto

Gyvenimas

Šventinis įvaizdis: kuo pakeisti mažą juodą suknelę ir kur semtis įkvėpimo

Vardai

Vido Bareikio 100-ojo koncerto scenoje – krepšinis, giminės, akrobatai ir piršlybos

24sek

Luką Dončičių pražiopsojusio NBA klubo treneris jau gailisi

Aktualu

Premjeras pateikė literatūrologo M.Kvietkausko kandidatūrą į kultūros ministro postą

Deuce

Laurynas Grigelis pakilo ATP reitinge

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min