Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

15min primena: kaip balsuoti užsienyje?

Dalia Grybauskaitė iš anksto balsavo savivaldybių tarybų rinkimų antrame ture
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Balsavimas
Šaltinis: 15min
1
A A

Užsienyje gyvenantys ar rinkimų metu ne Lietuvoje būsiantys piliečiai taip pat turi teisę rinkti savo kandidatus į Seimą. Tačiau iš pradžių jie turi užsiregistruoti per elektroninę registracijos sistemą ir spėti tai padaryti laiku. 15min primena, kaip balsuoti turi Lietuvos rinkėjai, pageidaujantys tai daryti užsienyje.

Seimo rinkėjai užsienyje turi dvi galimybes: arba balsuoti paštu, arba asmeniškai atvykti į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą. Kai kuriuose regionuose ar valstybėse gyvenantys rinkėjai, jei norės balsuoti paštu, privalo spėti užsiregistruoti iki šio šeštadienio – rugsėjo 24 d. Visi užsienyje balsuosiantys rinkėjai balsuos Naujamiesčio rinkiminėje apygardoje.

Balsuojantiems paštu rinkėjams rinkimų biuleteniai bus išsiųsti prašyme nurodytu gyvenamosios vietos užsienio valstybėje adresu. Pasirinkę balsuoti asmeniškai rinkėjai turės asmeniškai nustatytomis dienomis ir laiku atvykti į ambasadą ar konsulinę įstaigą.

Balsavimas ambasadose ir konsulinėse įstaigose baigiamas rinkimų dieną – 2016 m. spalio 9 d., 20 val. Lietuvos laiku.

Tačiau pirmiausia užsienyje norintis balsuoti rinkėjas privalo pateikti prašymą įtraukti jį į balsuojančiųjų užsienyje rinkėjų sąrašą. Tai jis gali padaryti apsilankydamas šiame interneto puslapyje.

Registruotis puslapyje turi visi rinkėjai – tarp jų ir tie, kurie nuolat gyvena užsienyje ir jau buvo įtraukti į užsienyje balsuojančių rinkėjų sąrašus praėjusiuose rinkimuose ar referendumuose.

Registruojantis reikia nurodyti asmens kodą, asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančio dokumento duomenis.

Prisijungęs rinkėjas matys, kad yra įtrauktas į atitinkamos rinkimų apygardos Lietuvoje sąrašus arba kad nėra įtrauktas į rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašus Lietuvoje, kadangi yra deklaravęs išvykimą iš Lietuvos.

Tada rinkėjas turi užpildyti registracijos prašymą. Pirmiausia jam reikia įrašyti arba pasirinkti iš sąrašo užsienio valstybės, kurioje rinkėjas gyvena ar yra laikinai apsistojęs, pavadinimą. Pagal pavadinimą automatiškai bus parinkta Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga.

Tuomet rinkėjas turi įrašyti tikslų savo nuolatinės ar laikinos gyvenamosios vietos adresą. Ypač didelį dėmesį į šį punktą reikia kreipti, jei rinkėjas balsuos paštu: būtent rinkėjo nurodytu adresu bus išsiųsti balsavimo dokumentai. Be to, rinkėjas turi nurodyti kontaktinius duomenis – telefono numerį bei pašto adresą – kad iškilus klausimams dėl jo pateiktų duomenų balsavimo komisijos nariai galėtų su juo susisiekti.

Taip pat VRK rekomenduoja rinkėjams, kurie užsienio valstybėje rinkimų dienomis apsistos laikinai (pavyzdžiui, kelionės/komandiruotės metu) iš anksto susisiekti su atitinkama Lietuvos Respublikos diplomatine atstovybe ar konsuline įstaiga ir pasiteirauti, ar buvimo laikotarpiu užsienyje bus spėta rinkėjui paštu išsiųsti rinkimų dokumentus ir gauti juos atgal laiku.

Rinkėjui pateikus elektroninį dokumentą, jo registracijos prašymo duomenys bus perduoti Vyriausiajai rinkimų komisijai ir atitinkamai Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai. Ši, patikrinusi prašyme pateiktus duomenis, patvirtins, kad esate įtraukti į rinkėjų sąrašus.

VRK pažymi, kad visi pateikti duomenys bus naudojami tik rinkimų organizavimo ir vykdymo tikslais.

Datas, iki kada įvairiose valstybėse ar regionuose gyvenantys gyventojai privalo spėti užsiregistruoti internetu, jei nori balsuoti paštu, galima rasti šiame puslapyje. Taip pat čia galima rasti diplomatinių atstovybių ir Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų, kuriose vyks balsavimas, sąrašą.

Per 2012 m. Seimo rinkimus užsienyje pirmajame Seimo rinkimų ture balsavo 12 796 rinkėjai, antrajame ture - 10 427 rinkėjai. Tiek pirmajame, tiek antrajame rate dauguma užsienyje balsavusiųjų Naujamiesčio apygardoje rinkosi Ireną Degutienę.

Šiemet Naujamiesčio apygardoje kandidatuoja Ieva Kačinskaitė-Urbonienė (Darbo partija), Einaras Vildė ("Drąsos kelias"), Alvydas Medalinskas (Centro partija), Petras Nausėda (Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai)), Artur Liudkovski (LLRA), Elona Švipienė (Lietuvos liaudies partija), Virgilijus Alekna (LRLS), Faustas Latėnas (LSDP), Dovilė Šakalienė (LVŽS), Laurynas Okockis (Lietuvos žaliųjų partija), Daiva Urbonavičiūtė (TT), Jūratė Zabielaitė ("Lietuvos sąrašas"), Arūnas Eigirdas (Tautininkų sąjunga) ir Žygimantas Pavilionis (TS-LKD).

Parengta remiantis VRK medžiaga.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min