TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Plastikos chirurgas Dainius Balčiūnas: „Plastinės operacijos – ne pinigų fabrikas, pirmiausia mes padedame žmonėms“

Dainius Balčiūnas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Dainius Balčiūnas
Šaltinis: 15min
0
A A

15min.lt tiesioginėje konferencijoje lankosi pripažintas Lietuvos plastikos chirurgas Dainius Balčiūnas.

Daugybę plastinių operacijų atlikęs gydytojas specializuojasi plastinės rekonstrukcinės, plaštakos ir estetinės chirurgijos srityse. Savo srities profesionalas papasakos apie Lietuvos plastinės chirurgijos tendencijas, keisčiausius pacientų įgeidžius, vyriško ir moteriško grožio subtilumus bei pakomentuos kolegų ryžtą atlikti operacijas televizijos šou dalyviams.

– Nosies pertvara po lūžio suaugo kreivai. Tuo pačiu norėčiau pasidaryti ir nosies korekciją, šiek tiek ją patrumpinti. Ar galima šias operacijas daryti kartu? Kiek tokia operacija kainuotų? (Audrius)

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Dainius Balčiūnas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Dainius Balčiūnas

– Taip, nuo nulio iki begalybės. Pasaulyje yra tik trys procentai žmonių, kurių nosies pertvaros tiesios nuo prigimties. Pertvaros kreivumas yra trijų ašių. Operuojama dažniausiai dėl funkcinių sutrikimų, kai neprakvėpuojama. Taip pat – dėl estetinių funkcijų. Operacijos daromos kartu, taip yra patogiausia, jei vargina abi problemos. Kainos priklauso nuo gydytojų, nuo ligoninių. Kaina svyruoja nuo kelių iki keliolikos tūkstančių.

– Sveiki, vaikystėje stipriai susimušiau galvą, kaktos srityje susiformavo guzas. Noriu paklausti, ar įmanoma jį pašalinti, ar brangi tokia procedūra? (Justas)

– Guzas guzui nelygu, reikia pažiūrėti, kokio jis tipo. Būtų galima įvertinti, ar po operacijos jis matysis. Bet tai yra įmanoma.

– Kaip gydyti randus? Prieš pusantros savaitės prasiskėliau kaktą, žaizda apie 5 cm. Kaip ją gydyti, gal tepti kokiais kremais, kad randas liktų kuo mažesnis? (LP)

– Pirma taisyklė – neatverti žaizdos tiesioginiams saulės spinduliams, nebūti soliariume. Antra – maskuoti makiažu, nedirginti. Randas formuojasi daug mėnesių. Galima naudoti silikoninius tepaliukus, nors kartais užtenka vien laiko.

– Sveiki, vaikystėje nutiko maža nelaimė, buvo prakirsta oda šalia akies. Ligoninėje žaizdą susiuvo gan gražiai, tačiau randas matomas, nors ir neryškiai. Ar yra kokia procedūra, kuri galėtų tai sutvarkyti, kiek ji efektyvi? (Edgaras)

– Yra kelios procedūros: makiažas yra labai efektyvus. Antra – gal galima pakoreguoti, kad randas gultų į raukšlę. Trečia – nekreipti į tai dėmesio.

– Kaip kovoti su keloidiniais randais, kurių ant viso kūno atsiranda vis daugiau dėl menkiausios infekcijos? Į didžiausią (8 mm) randą bandžiau leisti „Kenologą“, bet nepadeda, šiuo metu bandau silikoninį tepalą nuo randų „Kelo-cote“, bet rezultatų nesulaukiu. Norėčiau bent jau nuimti raudonį. Gal pasiūlytumėte kokį nors alternatyvų gydymą ir patartumėte, kaip išvengti naujų randų susidarymo? (Ginta S)

– Keloidinis randas – labai išvešėjęs randas, kai kurie žmonės turi polinkį išvystyti tokiems randams. Dažniausiai taikomi kombinuoti būdai: randas šalinamas, naudojami tepalai. Dėl absoliučiai gerų rezultatų niekas negarantuoja.

VIDEO: 15min.lt konferencijoje - Plastikos chirurgas Dainius Balčiūnas (pirma dalis)

– Užkritę vokai, ką patariate daryti, operuoti? O gal yra kokie tepaliukai? (Ramune) Taip pat turiu tokią problemą – užkritę viršutiniai vokai, net regėjimui trukdo, žvairuoju ir turiu gilias raukšles kaktoje. Prašau, patarkite, ką daryti? (Alius)

– Efektyviausias būdas – chirurginė viršutinių vokų operacija. Tepaliukai, „SuperGlue“ nelabai padės.

– Kiek trunka viršutinio voko užkritimo operacija, kokia nejautra, kada galima važiuoti namo ir kiek tai kainuoja? Ir dar, ar botoksas leidžiamas į juoko raukšles – nuo nosies iki lūpos krašto? Pastebėjau, kad gilėja tos „juoko“ vietos... Ar tam reikia iš anksto eiti konsultuotis, ar galima užsirašyti tiesiai į procedūrą? (Taškas)

– Taip, vokai operuojami, procedūra trunka valandą ir daugiau. Nejautra dažniausiai vietinė. Važiuoti namo galima iškart arba po kelių valandų. Savaitę reikia praleisti su tamsiais akiniais. Ne juoko, o nosies-lūpų raukšlės, jos koreguojamos užpildais (fileriais-helorono geliu).

– Ar nereikėtų plastinės operacijos premjerui Andriui Kubiliui, – atrodo, kad per užkritusius vokus jis greitai nieko nebematys... (Skeptikas)

– Čia – kiekvieno kliento reikalas. Mūsų reikalas paaiškinti, ne agituoti.

– Prieš du mėnesius susilaukiau antro sūnaus. Pilvo odoje yra strijų. Čiuopiant prasiskyrė pilvo sienos raumenys viršutinėje dalyje iki bambos, taip pat prasiskyręs bambos žiedas. Kokiais atvejais reikia atlikti pilvo sienos plastiką? Gal yra kokių modernių gydymo būdų? Kokie operacijos variantai, išeitys, kaina? Ar galima atlikti vakuumines kosmetines procedūras strijoms naikinti – bandžiau vieną procedūrą, skaudėjo per vidurinę liniją. (Evelina)

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Dainius Balčiūnas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Dainius Balčiūnas

– Sveikinu sulaukus sūnaus. Nemaža problema, jei atsiskyrusi pilvo siena. Tam masažai ir užkalbėjimai nepadės. Reikėtų susiūti, o strijas gydyti papildomai galima ir reikia. Operuoti ir gydyti reikia tada, kai išvaizda netenkina paciento. Pilvo estetinė operacija dažniausiai kainuoja kelis tūkstančius.

– Norėčiau sužinoti, ar būtų įmanoma blauzdų implantais suvienodinti blauzdas? Kiek tokia operacija kainuotų? Viena blauzda yra plonesnė nei kita.  (Mergina)

Daug kas pasaulyje įmanoma, tik Lietuvoje tai nėra populiaru. Pirma reikėtų sužinoti, dėl ko nevienodos, gal užtektų ir švelnesnių būdų, gal užtektų užpildyti nuosavais užpildais.

– Jei žmogus buvo sunkiai sužeistas, ar galite „iš nieko“ atkurti nosį, žandą? (Andrius)

– Net Biblijoje parašyta, kad niekas iš nieko neatsiranda. Imama iš vienur ir dedama ten, kur svarbiausia. Nosis atkuriama iš daugybės organų. Kiekvieną kartą reikia žiūrėti atskirą atvejį, kaip atrodys geriau ir gražiau.

– Tarkime, smarkiai sužalotas žmogus su aiškiai matomais defektais neturi pinigų operacijai, ar imtumėtės jam pagelbėti? (Miglė)

– Kvailas klausimas, – aš tai darau visą gyvenimą. Plastinė operacija nėra pinigų fabrikas, pirmiausia mes padedame žmonėms. Jei žmogus yra sužalotas, didžioji kainos dalis turi būti apmokama valstybės. Aš tai darau 20 metų ir dėl to likau chirurgu. Kitaip būčiau išvažiavęs.

– Norėjau paklausti, kur galėčiau nusipirkti botulino ampulyčių? (Lina)

– Tuščių galime duoti nemokamai. Patiems pacientams jos neturėtų būti pardavinėjamos. Jos pardavinėjamos gydytojams, kurie jas naudoja gydymui. Jų yra pilna internete.

– Ar išbandote naujas technologijas operuodamas savo žmoną, kaip tai daro chirurgas Vygintas Kaikaris? (Gintautas)

(Atsidūsta) Net nežinau, ką pasakyti. Aš nieko nebandau neįsitikinęs, dirbu patikrintais metodais. Ant savęs galėčiau bandyti, bet ne ant pacientų ar artimiausių žmonių.

– Ar būdamas plastikos chirurgu nejaučiate potraukio skulptūrai? (Dailininkas)

– Aš jaučiu kitus meninius potraukius.

– Kodėl dauguma chirurgų renkasi SAAB automobilius? Ar jie turi kažkokią slaptą vietą skalpeliams susidėti? (Tomas)

– Statistiškai nesirenka SAAB automobilių, nes kiek žinau, šiuo metu iš plastikos chirurgų niekas nevažinėja su SAAB. Aš pats vairuoju „Toyotą“.

– Sveiki, aš žadu studijuoti mediciną ir ateityje norėčiau tapti plastikos chirurgu. Ką galėtumėte pasakyti apie šio darbo privalumus ir kokių savybių turi turėti pats chirurgas kaip žmogus? (Aurimas)

– Sunku atsakyti, nes Lietuvoje gana diskutuotinas plastikos chirurgų paruošimas. Užsienyje – kas kita. Manau, kad jei ketinate mokytis, tai reikia daryti ne Lietuvoje. Reikia įvairių savybių, pirma, negalvoti, kad tai yra gera specialybė. Nes visiems taip iš šono atrodo.

– Ar pats gultumėtės „po skalpeliu“, kokiai operacijai? (Violeta)

– Jei ką nors skaudėtų ir reikėtų – taip, pavyzdžiui, jei neprakvėpuočiau. Kas yra grožis? Susitarimo reikalas.

– Ar žiūrėdamas į Lietuvos žvaigždes galite iš akies pasakyti, kuri ką pasitobulinusi? Ar tai geriau matosi ant užsienio garsenybių?

– Aš dažniausiai į Lietuvos žvaigždes žiūriu pro teleskopą Molėtuose. Jei rimtai – kartais matyti. Jei gerai „pažvaigždinta“, tada neturi matytis.

– Kaip plastikos chirurgų darbą vertina „normalūs“ chirurgai, ar nevadina jūsų žalotojais? (Raimis)

– Reikėtų pradėti nuo apibrėžimų. Plastinė rekonstrukcinė chirurgija apima ir  psigimimus,  traumas, vėžinių ligų korekcijas, visų kitų defektų šalinimą. Tik viena dalis, kuri visuomenei yra suvokiama, yra estetinė chirurgija. Ji – tik maža darbo dalis. Jei žiūrime į estetinę pusę, galime sakyti ką norime, tačiau tai yra juodas, katorgiškas darbas.

– Kuo plastikos chirurgija skiriasi nuo rekonstrukcinės chirurgijos? Na, prisiminkime garsiąją Raselės operaciją Maskvoje, kai gruzinų chirurgas jai prisiuvo žoliapjove nupjautas kojytes. Ar tai plastikos, ar kokia kitokia operacija? (Rimas)

Tuo metu pasaulyje buvo mikrochirurgija. Kai defektas didžiulis, reikalinga speciali technika. Mikrochirurgija dabar tapo metodu. Plastinė rekonstrukcinė chirurgija (ir kartais estetinė chirurgija) apima ir ūmias traumas.

– Ar turite savo žmogaus kūno grožio idealą, pagal kurį stengiatės paveikti ir klientų norus, ar darote viską, ko jie pageidauja? (Alina)

– Niekada nesistengiu paveikti pagal savo norus, nes iki šiol nesuprantu, kas yra tikras grožis. Pirmiausiai reikia įsiklausyti į kliento norus, paskui jam pasakyti, kas yra įmanoma ir kas ne. Man svarbu, kaip viskas atrodys po kurio laiko. Aš turiu tik patarti, galiu ir atkalbėti, bet ne įkalbėti. Grožis yra belytis.

– Kokios plastinės operacijos niekada nedarytumėte? (Tomas)

– Nesąmoningos, su kuria pats nesutinku.

– Kokią sudėtingiausią operaciją esate atlikęs? (Asta)

– Techniškai ar idėjiškai? Techniškai galima operuoti ir 18 valandų. Esu tris kartus prisiuvęs į ledą sušalusius pirštus. Reikia pačiam bandyti tikėti, kad yra šansų.

– Kokių keisčiausių pageidavimų esate išgirdęs? (Kybartas)

– Baisu net spausdinti. Baisu sakyti net ir tyliai (juokiasi).

– Kiek per dieną atliekate operacijų? (Samanta)

– Jei nedidelės operacijos, galima ir keliolika. Dažniausiai – nuo vienos iki kelių. Tai nėra konvejeris.

– Kodėl plastikos chirurgai tokie turtingi? (Varguolis)

– Atsakymas: netiesa. Jei būtų turtingi, nedirbtų keliuose darbuose ir jiems nereikėtų reklamos. Lietuvoje realiai turtingų neturi būti, tam nėra sąlygų. Net Europoje sudėtinga tapti labai turtingu dirbant šį darbą. Operacijos brangios, bet jos nėra apspręstos būtinybės, pacientas turi pasirinkimą darytis, arba ne.

– Kokiai Lietuvos žvaigždei, jūsų akimis, labiausiai reikalinga operacija ir kokia? (Mirta)

– Čia reikia klausti astronomų, kurie formuoja žvaigždynus.

– Ar eitumėte į realybės šou ir viešai pjaustinėtumėte žmones? Ką manote apie į televiziją pasukusius kolegas? (Jonas)

– Aš manau, kad neičiau. Turėjau daug šansų dalyvauti, bet supratau, kad tai nėra rimti ir garbingi žaidimai. Mes turime savo etikos kodeksą ir jį aptarinėjame savo draugijoje. Nemokamų operacijų negali būti. Man užtenka realybės ir be šou. Kai prodiuseriai nesiteikia patys pasikalbėti, o siunčia savo asistentus – tai apie ką kalbame?..

– Kaip manote, ar dėl plastinės chirurgijos propagavimo Lietuvos televizijose padidės jūsų ir kolegų klientų skaičius?

– Žiūrint kaip propaguos – jei sveikai ir švietėjiškai, jei bus objektyviai paaiškinama – bus visiems geriau. Jei bus tik reklaminės akcijos – gali būti visko. Tai jautri sritis ir reaguoja į kiekvieną posūkį. „Knygoje apie San Mikelę“ rašyta, kad jei gydytojas dažnai šmėžuoja vakarėliuose, tai nėra gerai.

– Ar pasitaikė pacientų, kurie po operacijos liko nepatenkinti? Kaip su tokiais randate kompromisą – juk grožis yra labai reliatyvus dalykas? (Brigita)

– Grožis, kaip ir operacijos rezultatai, yra susitarimo reikalas. Nepatenkintų pacientų turi visi gydytojai. Kuo daugiau išsiaiškini prieš ir po operacijos, tuo mažiau neaiškumų kyla. Stengiamės juos išsiaiškinti, kad pacientai būtų laimingi.

– Dėl kokių išvaizdos trūkumų lietuviai yra labiausiai nepatenkinti? (Audrius)

– Dėl liūdesio, kuris pereina į išvaizdą. Dažniausiai dėl veido, raukšlių, lūpų, nosies, pasmukusio veido. Lietuviai labai išgyvena dėl pilvo ir aplink esančių rezervuarų, kuriuose kaupiasi riebaliukai. Dar visiems rūpi krūtinė, kuri turi būti graži. Lietuviai mažai kreipia dėmesio į plaštakų senėjimą. Jau kreipiamas dėmesys į kaklo senėjimą. Nuplikimas lietuvių nekankina, jie į tai kreipia mažiau dėmesio nei, pavyzdžiui, italai. Yra tokių, kurie į mus kreipiasi ir nuo 18 metų. Vis daugiau jaunų moterų kalba apie profilaktines procedūras, nes informacijos lygis visame pasaulyje tampa vis labiau prieinamas.

– Sveiki, kiek vidutiniškai kainuotų nosies „kuprelės“ išlyginimas? (Julija)

– Vidutiniškai. Telefonu nekonsultuojam. Nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių. Yra ir nechirurginių išlyginimo būdų. Vakar šalinau kuprelę šalindamas du įdubimus aplink ją.

VIDEO: 15min.lt konferencijoje - Plastikos chirurgas Dainius Balčiūnas (antra dalis)

– „Ant bangos“ yra krūtinės didinimo operacijos, o mano klausimas – ar yra tekę išimti implantus nekeičiant jų naujais? Užsienyje vis daugiau moterų grįžta prie natūralumo, juos išsiima. Tačiau koks vaizdas tada būna? Ar užtenka tik implantus išimti, ar reikalingos dar ir papildomos operacijos? Kiek tai kainuoja? Ar labai nukenčia krūtinė vizualiai? Koks procentas moterų, atsisakiusių implantų, yra Lietuvoje? Šiuo klausimu viešai Lietuvoje dar nekalbama, ką jau kalbėti apie nuotraukas plastinės chirurgijos tinklalapiuose „prieš“ ir „po“. Įdomu, kodėl? (E.S.)

– Apie tai kalbama ir viešai, gali būti ir nuotraukų. Tokių moterų, kurios pasididino krūtinę ir išsiėmė implantus, nėra pavieniai atvejai. Po operacijos reikia padaryti korekciją, kad moteris geriau jaustųsi. Galima padaryti krūtinės pakėlimą, dažnai to pakanka. Tai priklauso nuo konkretaus atvejo. Tai normalus plastinės chirurgijos darbo objektas, tačiau užsienyje galbūt apie tai daugiau rašoma. Buvo neseniai iš Vokietijos atvažiavusi moteris, kuri paprašė išimti implantais.

– Viena garsi Lietuvos moteris, turinti silikoninius krūtų implantus, sakė, kad dabar tokios operacijos bet kuriai turtingo vyro žmonai yra kone būtinos, tačiau po penkerių metų karštinė praeis ir silikono krūtyse niekas nevertins. Ar pritariate šiai nuomonei, kad krūtų didinimo operacijos – tai „depeche mode“ (greita mada). (Viktoras)

– Kiekviena nuomonė gerbtina. Jei tai daroma dėl mados – tai vienas požiūris. Jei daroma dėl geros savijautos – vėl kitas dalykas. Jei visa klasė pasidarė ir aš viena tokia... Bet jei pagimdžius vaiką krūtinė sunyko, tai visai kas kita.

– Kodėl silikoniniai krūtų implantai kartais sprogsta kylant arba leidžiantis lėktuvui? Ar galima su silikoninėmis krūtimis nardyti giliau nei 11 metrų gylyje? (Aurimė)

– Ypatingai retais atvejais sprogsta. Nei iš vienos pacientės to negirdėjau. Silikonas labai gerai atlaiko ištempimą. Šis klausimas yra daugiau išrutuliotas spaudos. Nardyti galima ir 12, ir 15 metrų gylyje. Negalima badyti šakute ir smiginio mėtyti bei fechtuotis be apsaugų.

– Ar silikoninės krūtys gali po gimdymo sumažėti? (Irina)

– Silikoninės ne. Pati krūtis, krūties liauka gali. Sumažėti gali krūtis, bet ne implanto sąskaita, išskyrus implantus su fiziologiniu tirpalu.

– Sveiki, norėjau sužinoti, ar atliekamos krūtinės spenelių mažinimo operacijos? Kiek tai kainuotų? Ar tokia operacija nepakenktų pieno liaukoms (dar nesu gimdžiusi)? (Ina)

– Reikia žiūrėti konkrečiu atveju. Nes yra spenelis ir laukelis aplink jį. Operacijos nėra labai sudėtingos, visada stengiamasi išsaugoti visus latakėlius. Kainuotų nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų.

VIDEO: 15min.lt konferencijoje - Plastikos chirurgas Dainius Balčiūnas (trečia dalis)

– Kiek, jūsų manymu, Lietuvoje yra moterų su dirbtinėmis krūtinėmis? (Virginijus)

– Manau, kad labai daug, nes kiekvienais metais 600–800 moterų pašalinamos krūtys dėl vėžinių susirigimų. Kad jos jaustųsi gerai, turi nešioti išorinius krūtų protezus. Visos kitos krūtys – natūralios, bet koreguotos. Dirbtinė krūtinė – ta, kurią užsidedi ir nusiimi.

– Ar yra tekę plastinę operaciją daryti sportininkams? Pavyzdžiui, kūno rengybos atletams? Ar tokios operacijos tiems sportininkams gali suteikti pranašumo? (Jonas)

– Žinoma, yra tekę, pavyzdžiui, koreguoti plaukikei krūtinę, kuri buvo triskart platesnė nei mano. Kiekvienu atveju žiūrima į tai, ko reikia, stengiamasi išsaugoti visus raumenis, tai priklauso nuo kūno proporcijų. Sportininkų kūnai – treniruoti ir išraiškingesni.

– Sveiki, kaip įmanoma pailginti vyriškąjį pasididžiavimą? Esu girdėjęs, kad apkūnesniems vyrams jis trumpėlesnis vien dėl riebalinio sluoksnio apatinėje dalyje, bet labai dėl to kompleksuoju. Ką įmanoma padaryti ir kiek tai kainuotų? Kokios operacijos pasekmės? (Gabrielius)

– Pasekmės priklauso nuo lūkesčių. Yra techninių būdų ir metodų – atpalaiduojant audinius techniškai pailginti. Galima ir pastorinti. Užpildoma nuosavais riebalais, daromos kitokios manipuliacijos. Tai nėra visai reta procedūra – Prancūzijoje per dieną daromos 3–4 tokios operacijos. Yra kolegų, kurie tokių operacijų daro daugiau, o aš pats tokias operacijas darau ne kasdien. Kaina svyruoja nuo visai nedidelės iki kelių tūkstančių. Kartais dedami ir implantai ar netgi funkciniai implantai, kai net erekciją galima sukelti spustelėjus šlaunį. Yra labai gudrių dalykų. Viskas pagal poreikius, o chirurgo paskirtis yra išaiškinti galimybes: kiek tai realu, kiek tai pateisins lūkesčius.

– Dažnai implantai įsiuvami ir į sėdmenis. Kaip tokiu atveju leistis vaistus į raumenis ligoninėje? (Vika)

– Labai nedažnai, nes tai nėra Brazilija. Antra – pacientui paaiškinamos zonos, kur jis gali leistis vaistus. Į blauzdas, vyrams į krūtinę ir į sėdmenis implantai įsodinami gana retai.

VIDEO: Dainius Balčiūnas pasakoja anekdotus apie plastikos chirurgiją

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min