Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gruodžio 2d. 14:39

23 proc. PVM: kiek kiltų kainos?

pinigai
BFL nuotr. / Dėl didesnio PVM brangtų visos prekės.

Vyriausybė, sumažinusi Lietuvos ekonomikos augimo prognozes, svarsto, kaip biudžeto išlaidas sumažinti arba pajamas padidinti 1 mlrd. litų. Realiausia išeitis – nuo 21 proc. iki 23–24 proc. padidinti Pridėtinės vertės mokestį (PVM). Tačiau gamintojai ir prekybininkai vieningai sutaria, kad PVM didinimas atneštų dar daugiau bėdų.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderiai mano, kad tik PVM didinimas dabar gali išspręsti biudžeto bėdas. Tuo tarpu valdančiosios koalicijos partneriai liberalai prieš siūlymą didinti PVM stoja piestu. Suderinti koalicijos partnerių pozicijų nepavyko net prezidentei, vakar ryte šiuo klausimu sušaukusiai pasitarimą Prezidentūroje. Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) net neleidžia savo ministrams toliau svarstyti kitų metų biudžeto, kol nebus sutarta dėl PVM.

Baiminasi prarasti pelną

Lietuvos gamintojai ir prekybininkai į galimą PVM didinimą žiūri su siaubu. Pasak jų, PVM didinimas skurdins ne tik brangstančių prekių nebeįperkančius gyventojus, bet ir verslininkus vėl privers balansuoti ant bankrotų ribos.

„Be abejo, padidės parduodamos produkcijos kainos, sumažės vartojimas, sumažėjus vartojimui – sumažės gamyba, sumažėjus gamybai – sumažės mokesčiai valstybei. Tas padidinimas buhalteriškai atrodo kaip būdas subalansuoti biudžetą, bet realiai tai gali neįvykti“, – „15min“ sakė asociacijos „Lietuvos maisto pramonė“ prezidentas Aloyzas Ubis.

Pasak jo, šiemet kainas augino energijos, žaliavų sąnaudos, tad maisto gamintojams dabar teliko 2–3 proc. pelno. Kitąmet laukiama ir elektros, degalų brangimo.

„Tais 2 proc., kuriais kiltų PVM,  kainos kils tikrai, bet kai keli kainas, suskaičiuoji visus kaštus, tad kainos kitąmet galėtų kilti ir 5–8 proc“, – skaičiavo A.Ubis.

Anot jo, jau dabar ne tik pietų Lietuvos gyventojai, bet ir šiauliečiai vyksta apsipirkti į Lenkiją, todėl padidinus PVM tikėtini dar didesni pirkėjų srautai į kaimyninę šalį.

Kainos kitąmet galėtų kilti ir 5–8 proc.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas skaičiuoja, kad PVM padidinus 2 proc. kainos išaugs žymiai stipriau. „Niekaip neįmanoma išskaičiuoti, kiek procentų brangs prekės. Galima pasakyti iš praktikos, kad PVM paaugus 2 proc. kainos didės tikrai daugiau nei tais 2 proc.“, – sakė L.Vilimas.

Pasak jo, tikėtina, kad labiausiai brangs būtiniausi maisto produktai: mėsa, pienas, duona.

Glumina nestabilumas

Tuo tarpu tekstilės sektoriaus atstovus PVM didinimas labiau gąsdina ne dėl gaminių kainų šuolio, o dėl žlungančių kitų metų gamybos sąnaudų.

„Yra paskaičiuotos gamybos sąnaudos, galimi pelnai, sudaryti kontraktai. Neprognozuojamumas įstumia įmones į problemišką padėtį“, – sakė Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos prezidentas Linas Lasiauskas.

Pasak jo, tekstilės gamintojai, Lietuvai padidinus PVM, gali aktyviau kraustyti savo verslą į kitas šalis. „Net ir didesnius mokesčius taikančios šalys, pavyzdžiui, Nyderlandai, jei jų mokesčių sistema yra stabili, yra patrauklesnės mūsų verslui“, – sakė jis.

Gamintojai ir prekybininkai siūlo Vyriausybei, užuot didinus PVM, mažinti valstybės išlaidas.

Reikia lengvatų

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Socialinių mokslų daktaras Romas Lazutka
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Socialinių mokslų daktaras Romas Lazutka

Komentuoja ekonomistas Romas Lazutka:

Lietuvoje, užuot didinus PVM, reikėtų įvesti PVM lengvatas lietuviškoms daržovėms: bulvėms, morkoms, burokėliams, kopūstams, duonai, makaronams. Kitose šalyse nesuprantama, kaip šias būtiniausias prekes galima apmokestinti tokiu dideliu PVM tarifu.

Padidinus PVM, beveik ketvirtis prekės kainos jau bus mokesčiams, todėl mažas pajamas gaunantys asmenys mažiau vartos arba pirks prastesnes prekes. Mažiau uždirbs ir Lietuvos gamintojai, todėl šis sprendimas blogas ir žmonėms, ir gamintojams.

Tiesa, verslininkai, pasinaudodami PVM tarifu, gali ir uždirbti. Argumentuodami tuo, kad kainas kelia ne jie, o valdžia, kainas jie gali padidinti daugiau nei jos realiai kils dėl PVM didinimo.

Koks PVM kitur?

25% PVM taikomas Danijoje ir Švedijoje.

23% PVM taikomas Suomijoje, Graikijoje, Portugalijoje, Lenkijoje.

22% PVM tarifas taikomas Latvijoje.

21% PVM taikomas Belgijoje, Airijoje iki šiol taikytas Lietuvoje.

20% PVM taikomas Austrijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Italijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Jungtinėje Karalystėje.

19,6% PVM taikomas Prancūzijoje.

19% PVM taikomas Vokietijoje ir Nyderlanduose.

18% PVM taikomas Estijoje, Lichtenšteine, Maltoje, Ispanijoje.

15% PVM taikomas Kipre ir Liuksemburge.

Daugelyje šalių be pagrindinio tarifo kai kurioms paslaugoms ir produktams taikomos įvairios PVM lengvatos.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Kelionė „The Coldest Ride“

Sveikata

Gyvenimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min