Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 27d. 20:08

5,6 mln. eurų fiesta Klaipėdoje: Europos jaunimui – maudynės šokolade ir vaivorykštės dienos

Klaipėdą po kelerių metų užlies jaunimas – ji tapo Europos jaunimo sostine.
Klaipėdos savivaldybės nuotr. / Klaipėdą po kelerių metų užlies jaunimas – ji tapo Europos jaunimo sostine.

Plaukiojimas šokolado baseine, miegojimas po žvaigždėtu dangumi, popierinių lėktuvėlių lenktynės ir vaivorykštės dienos – tai tik keletas idėjų, suguldytų į Europos jaunimo sostinės, kuria 2021 metais taps Klaipėda, paraišką. Skaičiuojama, jog ši visus metus truksianti jaunimo fiesta kainuos apie 5,6 mln. eurų. Miesto valdžia tikisi, jog nugaros neatgręš sostinė, mat tais pačiais metais Klaipėdą užplūs ir „Tall Ship Races“ burlaiviai, tad du didžiuliai renginiai miestui taptų gerokai per didele našta.

Praėjusią savaitę Serbijoje viešėjusią Klaipėdos komandą krėtė jaudulys, o galiausiai nusmelkė didžiulis džiaugsmas išgirdus, jog uostamiestis 2021 metais užsidės Europos jaunimo sostinės karūną. Klaipėda konkuravo su Kipro, Kroatijos, Moldovos ir Rusijos miestais pretendentais.

„Prie mūsų priėjo žiuri nariai, Europos jaunimo forumo prezidentas, kuris pasakė, kad po mūsų niekas galėjo nebeeiti pristatyti, buvo viskas aišku. Jis pasakė: buvote energingi, o tai sunki užduotis šiaurinių šalių gyventojams. Patiko mero sugrotas kūrinys“, – pasakojo neužmirštamų emocijų iš Serbijos, Novi Sad miesto parsivežusi viena paraiškos rengėjų Greta Tautavičiūtė.

„Atliktas didžiulis darbas, įveikta daug nepasitikėjimo ir skepsio barjerų, šitas apdovanojimas, kuris alsuoja didele atsakomybe už įgyvendinimą, tapo kūnu. Norėtųsi būti euforijoje, išgirdus Klaipėdos vardą, tačiau prasideda įtemptas pasirengimas šio garbingo titulo etapui“, – pirmadienį Klaipėdos rotušėje surengtoje spaudos konferencijoje sakė miesto meras Vytautas Grubliauskas.

Klaipėdos savivaldybės nuotr./Klaipėdą po kelerių metų užlies jaunimas – ji tapo Europos jaunimo sostine.
Klaipėdos savivaldybės nuotr./Klaipėdą po kelerių metų užlies jaunimas – ji tapo Europos jaunimo sostine.

Europos jaunimo sostinės konkursą organizuoja Europos jaunimo forumas. Titulas miestams suteikiamas jau daugiau nei dešimtmetį. Šiemet Europos jaunimo sostine yra Kaškaišas (Portugalija), 2019 m. vardą perims minėtas Novi Sadas (Serbija), o 2020 m. – Amjenas (Prancūzija).

Spalvingi renginiai

Vėliau ateis Klaipėdos eilė. Uostamiestis pasirengęs nustebinti savo renginiais, tai rodo ir pirminė, tačiau dar ne galutinė programa. Gaires rugsėjo pabaigoje patvirtino Klaipėdos miesto taryba. Tarp renginių – vaivorykštės dienos, kurių metu dėmesys bus sutelktas į homoseksualius asmenis ir problemas, tvyrančias mieste ir Lietuvoje. G.Tautkevičiūtė įsitikinusi, jog Klaipėdai itin stinga tolerancijos homoseksualiems žmonėms, tad viena programos dalių bus skirta būtent jiems.

Renginių spektras bus platus – nuo politinių debatų iki inovacijų laboratorijų, nuo kūrybos festivalių paplūdimiuose iki požeminės „špargalkių“ parodos, kuriai, kaip paraiškoje nurodyta, prireiktų apie 5 000 eurų.

Numatoma rengti kūrybiškumo dirbtuves ir stovyklas, inovacijų laboratorijas. Originalių idėjų nestokojama – tai ir nakvynė po žvaigždėtu dangumi, kurios biudžetas paraiškoje – 14 tūkstančių eurų, tarptautinis 3D gatvės piešinių konkursas (15 tūkstančių eurų), 2021 ir 2022 metais numatyti ekstremalaus sporto renginiai, kur pasirodytų BMX ir riedutininkų sporto atstovai ( 75 tūkstančiai eurų).

Numatoma rengti ir kitokio sporto festivalius – popierinių lėktuvėlių lenktynes, plaukiojimą šokolado baseine ir rankšluostinį festivalį (50 tūkstančių eurų), pirštų kūrėjų koncertą (19 tūkstančių eurų) ir kitus renginius.

Detaliau paklausti apie programą jaunimo atstovai ir miesto valdžia tikina, jog kol kas tai tik gairės. Programoje buvo sudėliotos 9 platformos, po kuriomis pagal tematiką nuguls ir renginiai.

Numatoma rengti ir kitokio sporto festivalius – popierinių lėktuvėlių lenktynes, plaukiojimą šokolado baseine ir rankšluostinį festivalį (50 tūkstančių eurų), pirštų kūrėjų koncertą (19 tūkstančių eurų) ir kitus renginius

„Tai ir kūrybiškumo skatinimas, socialinio verslumo skatinimo iniciatyvos, atviros erdvės seksualinių mažumų atstovams atidarymas, susitikimai su psichologais“, – mažą dalį gairių įvardijo G.Tautkevičiūtė.

Jos teigimu, Klaipėdos potencialą įžvelgusi komisija įvardijo, jog miesto paraiška buvo itin gerai paruošta ir ją labiausiai sužavėjo gebėjimas identifikuoti miesto problemas ir noras jas spręsti.

„Mes esame už homoseksualius žmones – kad čia jie jaustųsi kaip namuose. Juk mes visi esame vienodi. Nesvarbu, su kuo gyveni, svarbu, kad myli Klaipėdą ir nori dirbti jai“, – sakė G.Tautkevičiūtė.

„Buvo akcentuojamas lygių galimybių sudarymas visiems, mažumoms taip pat“, – sakė miesto vadovas V.Grubliauskas, kurio teigimu, „vaivorykštės švytėjimo formos gali būti labai įvairios“, tad kokie homoseksualiems asmenims skirti renginiai bus surengti, kol kas sunku pasakyti.

G.Tautkevičiūtės teigimu, homoseksualų paradas Klaipėdoje kol kas būtų itin drąsus sprendimas.

Mes esame už homoseksualius žmones – kad čia jie jaustųsi kaip namuose. Juk mes visi esame vienodi. Nesvarbu, su kuo gyveni, svarbu, kad myli Klaipėdą ir nori dirbti jai, – sakė G.Tautkevičiūtė

Pareikalaus milijonų eurų

Spalvinga programa miestui taps nemenku finansiniu iššūkiu. 5,6 mln. eurų – toks biudžetas bus reikalingas renginių įgyvendinimui. Skeptikai netruko įžvelgti, jog ši suma kosminio dydžio, esą miestas turės atsisakyti kitų savo svajonių įgyvendinimo.

Detaliau susipažinusius su pateiktu projektu, kuris yra prieinamas visiems besidomintiems, stebina ir tai, jog administravimui numatyti kaštai – net milijonas eurų, tad kasmet tam teks išleisti apie 250 tūkstančių eurų per artimiausius ketverius metus. Tiesa, miesto valdžios atstovai tikina, jog kol kas visa tai tėra gairės, mat dar nežinia, kas įgyvendins programą.

Klaipėdos savivaldybės nuotr./Klaipėdą po kelerių metų užlies jaunimas – ji tapo Europos jaunimo sostine.
Klaipėdos savivaldybės nuotr./Klaipėdą po kelerių metų užlies jaunimas – ji tapo Europos jaunimo sostine.

Meras neslepia – savivaldybė viena daryti šio renginio nebus pajėgi.

„Tai derinys jaunatviško veržlumo, entuziazmo, su patirtimi, įgūdžiais. Tais pačiais 2021 metais sutiksime ir „The Tall Ship Races“ dalyvius, tad burės turės būti keliamos jaunatviškai. Tai dar viena aiški priežastis kalbėti apie pakankamai aiškų, ryškų, valstybės dalyvavimą proceso įgyvendinime. Turi prasidėti lobistinis darbas, – kalbėjo meras. – Milijonas turės būti ieškomas ir surastas ne biudžeto ribose. Misija sudėtinga, bet įmanoma, ypač konsoliduojant. Įvardinti skaičiai paraiškoje – 5,6 mln. eurų, reikalingų iki 2021 pabaigos ir 2022 pradžios. Skaičiai atrodo pakankamai rimti miestui, bet neabejoju, kad tikrai neliksime vieni, tik nenoriu užbėgti įvykiams už akių. Neprarandu optimizmo, tai titulas visai Lietuvai“.

Turi prasidėti lobistinis darbas. Milijonas turės būti ieškomas ir surastas ne biudžeto ribose, - sakė meras.

Mero teigimu, prasideda rimtas ir ilgas projekto įgyvendinimo etapas. Netrukus bus suformuota darbo grupė, įtrauktos įvairios institucijos, kurios bus susijusios su šio projekto įgyvendinimu. Kol kas nežinia, kas taps viso projekto administratoriumi – ar konkurso būdu darbai bus patikėti jau egzistuojančiai kažkuriai organizacijai, ar bus steigiama nauja įstaiga.

Pasak mero, į Klaipėdą tais metais bus sutelktas visos Europos dėmesys. Į pagalbą ketinama telkti partnerius, rėmėjus.

„Džiaugiasi ne tik Klaipėda, bet ir visa Lietuva, sulaukėme daug sveikinimų iš kitų jaunimo reikalų tarybų. Kokia nauda Klaipėdai? Nauda bus ne tik Klaipėdos jaunimui, tokią pačią naudą turės ir visas regionas, ir visa Lietuva.

Jaunimas yra laisvas, mobilus, juda. Jei sukursime terpę, kur miestas bus gražus, patrauklus jaunimui, nebereikės šnekėti, kodėl išvažiuoja. Jaunimas dabar turės išvažiuoti, bet išvažiuoti pasisemti patirties. Jiems bus atviri keliai į mokymus Europoje, į konferencijas“, – sakė Klaipėdos jaunimo reikalų tarybos pirmininkė Agnė Zabrynaitė.

Šio renginio iniciatoriai pabrėžia, kad „Lonely Planet“ Serbijos miestą Novi Sadą, kuris kitąmet perims Europos jaunimo sostinės vairą, išskyrė tarp trijų Europos miestų, kuris privalo būti aplankytas.

„Tikimės, kad tai bus visos šalies, nacionalinis projektas“, – sakė G.Tautkevičiūtė, kviečianti jaunus, aktyvius klaipėdiečius tapti šio projekto ambasadoriais ir prisidėti prie Klaipėdos laukiančio iššūkio.

Svarbiausiu uždaviniu kol kas lieka stiprios komandos suformavimas, kuri dirbs su projektais, ieškos rėmėjų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min