Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 30d. 16:12

5 svarbiausi Dalios Grybauskaitės pareiškimai Niujorke, JT Generalinėje Asamblėjoje

Prezidentės Dalios Grybauskaitės vizitas Niujorke vykusioje 70-ojoje Jungtinių Tautų (JT) Generalinėje Asamblėjoje neliko nepastebėtas. Pateikiame svarbiausius D.Grybauskaitės pareiškimus šio vieno reikšmingiausio tarptautinės politikos įvykio metu.

1.    Jungtinės Tautos nebeatitinka laikmečio iššūkių, todėl joms būtina neatidėliotina reforma.

Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Migrantai Serbijos - Kroatijos pasienyje
Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Migrantai Serbijos - Kroatijos pasienyje

„Žmoniją krečia pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai, prievarta ir skurdas. Pasaulio žemėlapį keičia slenkanti ir agresyvi okupacija. Tačiau Jungtinės Tautos – organizacija, kuri pirmoji turėtų reaguoti į tokius reiškinius – vis dažniau lieka tik pasyvi stebėtoja, sumenkindama savo vaidmenį ir pamindama žmogiškąsias vertybes“, – sakė šalies vadovė.

2. JT Saugumo Taryboje turi būti nutrauktas veto taikymas genocido, žiaurių nusikaltimų, nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų atvejais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo nuolaužos Donecke, Ukrainoje.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo nuolaužos Donecke, Ukrainoje.

„Saugumo Tarybos rezoliucijos dėl Srebrenicos žudynių minėjimo ar tribunolo dėl MH17 lėktuvo numušimo vetavimas yra nepateisinamas ir įžeidžia aukų atminimą. Jis taip pat kelia klausimų dėl tokios Saugumo Tarybos, kokia ji yra šiandien, tinkamumo. Kad išliktų pasitikėjimas Taryba, mažiausia, ką ji gali padaryti – tai nutraukti veto taikymą genocido, žiaurių nusikaltimų, nusikaltimų žmogiškumui ir karo nusikaltimų atvejais“, – pareiškė D.Grybauskaitė.

3. Tarptautinės bendruomenės pareiga – rasti efektyviausią būdą, kaip nugalėti terorizmą.  

„Scanpix“/AP nuotr./„Islamo valstybė“
„Scanpix“/AP nuotr./„Islamo valstybė“

„Terorizmas įgavo naują – dar grėsmingesnį veidą, kurio vardas – ISIS („Islamo valstybė“ – red. past.). Vienintelis atsakas jam – sutelktos visų šalių pastangos sustabdyti šios piktos pasaulį naikinančios jėgos sklaidą. Terorizmas neturi sienų, todėl nė viena valstybė negali likti nuošalyje. Tai viso pasaulio problema, kurią privalome spręsti kartu“, – sakė prezidentė.

4. Atkreipė tarptautinės bendruomenės dėmesį į moterų padėtį karinių konfliktų niokojamose šalyse ir į pagalbą karus Gruzijoje bei Ukrainoje išgyvenusioms moterims.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Donecko pabėgėlių vaikai stovyklauja Lietuvoje
Alvydo Januševičiaus nuotr./Donecko pabėgėlių vaikai stovyklauja Lietuvoje

„Per karus ir ginkluotus konfliktus labiausiai nukenčia silpniausia visuomenės grandis – moterys ir vaikai. Moterys yra priverstos bėgti nuo karo žiaurumų, patiria seksualinę prievartą, skurdą, tampa prekybos žmonėmis aukomis. Negalime užmerkti akių ir nematyti šių nusikaltimų“, – teigė D.Grybauskaitė.

5. Vladimiro Putino kalba – neostalinistinė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

„Turbūt vertinčiau prezidento Putino kalbą kaip lyderio, kuris gyvena dar XX šimtmetyje. Jo kalbą netgi pavadinčiau neostalinistine, kada yra išaukštinamos diktatūros, kada peikiama demokratija ir kada dėl visko kaltinami Vakarai. Taigi, šitą retoriką girdėjome jau beveik šimtą metų, niekas nesikeičia“, – žurnalistams Niujorke sakė D.Grybauskaitė.

VIDEO: Dalios Grybauskaitės kalba Jungtinėse Tautose
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min