TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

81-ąjį gimtadienį švenčiantis prof. Vytautas Landsbergis: „Iš politikos trauktis nežadu“

Vytautas Landsbergis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vytautas Landsbergis
Šaltinis: 15min
0
A A

Europarlamentarui, Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos garbės pirmininkui, profesoriui Vytautui Landsbergiui spalio 18 d. sukako 81 metai. Sekmadienį su šeima švęsdamas gimtadienį V.Landsbergis džiaugėsi, jog politikų kvailystės ir Rusijos pastangos nesugriovė Lietuvos kaip patikimos tarptautinės partnerės įvaizdžio. Jis patikino, kad nežada trauktis iš politikos, tačiau kituose rinkimuose į Europos parlamentą nekandidatuos, nes šios pareigos reikalauja dažno skraidymo ir ypatingai daug asmeninio laiko.

– Gerbiamas profesoriau, kokios mintys jus aplanko švenčiant gimtadienį? Juk tai, matyt, svarbi jums diena. Dėl ko džiaugiatės, kas kelia nerimą?

Traukiuosi iš buitiškai labai sudėtingos padėties, kai reikia kiekvieną savaitę skraidyti į darbovietę ir atgal į namus. Lietuvoje darbo sau matau sočiai.

– Gimtadienis, ir tiek. Čia nieko ypatingo nėra. Lietuva savo keliu eina pakankamai garbingai. Tuo galime pasidžiaugti. Tarptautinis požiūris yra neblogas. Esame pakviesti į Jungtinių Tautų organizacijos (JTO) Saugumo tarybą. Dabar reikia tikėtis, kad visko patys nesugadinsime visokiomis nesąmonėmis iš vidaus.

– Esate užsiminęs apie galimybę trauktis iš politikos. Ar matote, kas galėtų tęsti jūsų darbus Lietuvoje ir Europos parlamente?

– Būtų klaidinga įsivaizduoti, kad yra kažkokia vieta, kurią galima perduoti. Renka žmonės. Mūsų partijos perspektyva, manau, yra gauti 3–4 vietas. Aš pats nekandidatuosiu. Turiu labai daug darbų. Nereiktų sakyti, kad traukiuosi iš politikos ar noriu pailsėti. Traukiuosi iš buitiškai labai sudėtingos padėties, kai reikia kiekvieną savaitę skraidyti į darbovietę ir atgal į namus. Lietuvoje darbo sau matau sočiai.

– Ką veiksite, kai tapsite laisvesnis?

– Galėsiu daugiau laiko skirti šeimai. Turiu krūvą anūkų, su kuriais labai malonu bendrauti. Taip, kaip šiandien. Bet ne kiekviena diena yra šiandien. Turiu daug sumanymų, susijusių su buvusia mano veikla ir naujais politiniais įvykiais, kurie liečią Lietuvos likimą. Nebūsiu abejingas, reaguosiu pastabomis, straipsniais, komentarais. Iš politinio gyvenimo nedingsiu.

– Kaip vertinate Lietuvos situaciją, santykius su didžiąja kaimyne ir mūsų politikų pareiškimus?

Rusijos problema Europos Sąjungoje dabar matoma daug konkrečiau, blaiviau, manau, kad mes prie to prisidėjome.

– Mūsų vietiniai pareiškimai mažai ką domina Europoje. Ypač kvaili pareiškimai. Lietuva turi savo rimtą tarptautinę vietą. Reikia labai daug ir didelių kvailysčių, kad  kas nors nustebtų ir mumis suabejotų. Manau, kad to neatsitiks, nors tokių entuziastų aplink save matome.

Europos Sąjunga mato ne tik Lietuvą, o visą Europos centro rytų dalį ir ypatingai didžiąją problemą, kuri yra Rusija. Ši problema dabar matoma daug konkrečiau, blaiviau, manau, kad mes prie to prisidėjome.

– Lietuva tarpo JTO Saugumo Tarybos nare. Kiek svarbus mūsų šaliai šis diplomatinis laimėjimas?

– Didžiausias tikslas, iš kurio kilo ir ši galimybė, buvo įstoti į JTO. Tai mes pasiekėme 1990 m. rugsėjį. Tuo metu dar buvo Sovietų Sąjunga, o jau tarptautinis pripažinimas atėjo aukščiausiu lygmeniu.

Scanpix nuotr./Jungtinių Tautų generalinė asamblėja
Scanpix nuotr./Jungtinių Tautų generalinė asamblėja

Po to atsirado įvairios galimybės ir pareigos dalyvaujant įvairiose tarptautinėse organizacijose. Jau prieš metus mums buvo užtvirtinta viena pareigybė (JT Generalinės Asamblėjos pirmininko – red. past.), bet staiga tai užblokavo Rusija. Balsuojant daugiau šalių buvo už Rusijos proteguojamą Serbiją, kuri atsirado visai nenumatytai. Šį kartą jokių pokštų krečiama nebuvo, ir parama Lietuvos kandidatūrai buvo labai tvirta. Tai dar kartą parodė pasaulio bendruomenės požiūrį į mus. Turime kuo pasidžiaugti.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min