Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 07 27, 12:15 Atnaujinta 2021 07 27, 12:56

A.Bilotaitė: VRM siūlo pasienyje įvesti nepaprastąją padėtį

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė antradienį pranešė, kad ministerija Vyriausybei pasiūlė pasienyje su Baltarusija įvesti nepaprastąją padėtį.

„Vidaus reikalų ministerija teikia siūlymą pagal situaciją įsivertinti ir galbūt skelbti nepaprastąją padėtį pasienio ruožuose“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė ministrė.

Anot jos, šis siūlymas šiuo metu yra vertinamas „Vyriausybės lygmeniu“.

A.Bilotaitės teigimu, šiame sprendime yra daug komponentų, kuriuos būtina apsvarstyti.

„Mes vertiname iš Vidaus reikalų ministerijos pozicijos – taip, kad mūsų pareigūnai galėtų dar geriau ir dar efektyviau vykdyti savo funkcijas saugodami Lietuvos Respublikos sieną“, – pabrėžė ji.

Ministrė taip pat pažymėjo, kad tokio sprendimo VRM negalėtų priimti vienasmeniškai.

Ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėjas Kęstutis Lančinskas patvirtino, kad nepaprastosios padėties įvedimas yra svarstomas, tačiau patikino, kad jokių sprendimų kol kas nėra priimta.

Anot jo, tai galėtų būti padaryta tik aiškiai konstatavus tam būtinus dėmenis.

„Atitinkamas migrantų srautas, tam tikri kaimyninės valstybės veiksmai (…) turi būti visuma tam tikrų veiksnių, kuriuos įvertinus reikėtų skelbti šitą padėtį“, – teigė jis.

Pasak jo, įvedus nepaprastąją padėtį atsirastų galimybės efektyviau naudoti kariuomenės resursus, „naudoti tam tikras prievartos priemones“ ir „riboti tam tikrus susibūrimus“.

„Kadangi tai yra susiję su piliečių teisių ir laisvių apsauga, tokios priemonės yra labai kraštutinės ir jų bus imtasi tiktai kraštutiniu atveju, kai bus kritinė situacija“, – pabrėžė K.Lančinskas.

Savo ruožtu Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas BNS kiek anksčiau teigė, kad šiuo metu nėra prielaidų, kurios leistų šalyje skelbti nepaprastąją padėtį, be to, ji reikšmingai nepadėtų suvaldyti nelegalios migracijos iššūkių.

Pasak jo, norint įvesti nepaprastąją padėtį turi būti „grėsmė konstitucinei santvarkai“, t. y. jei tarnybos nebesusitvarkytų su savo užduotimis.

Apie galimybę įvesti nepaprastąją padėtį antradienį užsiminė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas konservatorius Laurynas Kasčiūnas ir Seimo opozicijos lyderis „valstiečių“ atstovas Saulius Skvernelis.

Pasak L.Kasčiūno, tokiu atveju pasienio kontrolę perimtų kariuomenė ir patekimas į Lietuvos teritoriją būtų neįmanomas. S.Skvernelio teigimu, šis režimas gali būti įvestas tam tikrose šalies vietovėse dėl migrantų krizės, bet tam reikia visų politinių jėgų sutarimo ir darbo su visuomene.

Nepaprastoji padėtis yra ypatingas teisinis režimas, leidžiantis taikyti laikinus naudojimosi fizinių asmenų teisėmis ir laisvėmis apribojimus, įvesti komendanto valandą.

Nepaprastoji padėtis gali būti įvedama, kai dėl valstybėje susidariusios ekstremalios situacijos ar krizės kyla grėsmė konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai. Taip pat jei šios grėsmės neįmanoma pašalinti nepanaudojus Konstitucijoje ir įstatyme nustatytų nepaprastųjų priemonių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min