Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 23, 13:43 Atnaujinta 2022 06 23, 17:37

A.Gedvilo kaltinimų kurstant karą sulaukusi I.Šimonytė atrėžė: „Kliedesys“

Ketvirtadienį Seime per Vyriausybės valandą įkaito aistros. Premjerė Ingrida Šimonytė, prieš tai atsakiusi į Seimo narių klausimus dėl ES sankcijų vykdymo ribojant kai kurių prekių tranzitą į Kaliningrado sritį, klausimo šia tema sulaukė ir per Vyriausybės valandą. Išgirdusi Darbo partijos atstovo Aido Gedvilo pasisakymą, kurio metu buvo apkaltina karo kurstymu, premjerė atrėžė: „Tai – kliedesiai ir Rusijos propaganda.“ Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis viešai kreipėsi į opoziciją prašydamas įvertinti A.Gedvilo elgesį, nes šis savo kalboje, jo manymu, pažemino premjerę. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pranešė, jog kreipsis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl A.Gedvilo. Šis pareiškė galįs atsiprašyti, bet su sąlyga.

Atsakydama į Seimo narių klausimus dėl Kaliningrado tranzito, I.Šimonytė kartojo, kad Lietuva vykdo ES sankcijas. Ji tvirtino, kad prieš pradedant vykdyti sankcijas buvo išsamiai konsultuojamasi su Europos Komisijos atstovais ir elgiamasi pagal jų paaiškinimus. Tačiau premjerė pripažino, kad praėjusį savaitgalį pradedant vykdyti ES sankcijas, kai „Lietuvos geležinkeliai“ nustojo gabenti iš Rusijos į Kaliningrado sritį gabenamas į sankcijų sąrašą patekusias prekes, Lietuvos valstybės įstaigų komunikacija galėjo būti geresnė.

Opozicijai premjerės atsakymų nepakako, todėl klausimų šia tema ji sulaukė ir per Vyriausybės valandą. Premjerę iš vėžių išmušė Darbo partijos frakcijos atstovo Aido Gedvilo pasisakymas.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Aidas Gedvilas
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Aidas Gedvilas

„Premjere, jūs bandėte atsakyti dėl veiksmų derinimo su Europos Sąjunga, tačiau man sekant komunikaciją viešojoje erdvėje įtikinamai nenuskambėjo. Todėl drįstu priminti, kad Lietuva nėra uabas ir jūs su ministru nesate akcininkai priiminėti tokius sprendimus, kurie kelia karo grėsmę mūsų šaliai. Tai ne baltarusiškų trąšų klausimas ir net ne konflikto su Kinija klausimas. Nors koks jums skirtumas, kai visą gyvenimą dirbate viešajame sektoriuje. Drįstate teigti, kad jokia Kaliningrado blokada nevyksta. Kuris konkrečiai sankcijų punktas nurodo tranzito draudimą iš Rusijos į Rusiją? Kas konkrečiai atsakingas už šį priimtą sprendimą? Jeigu neįvardysite pavardžių, galite neatsakyti. Ar jūs tautą beraščiais laikote? Priminsiu, kad jūsų, kaip ir šalies vadovo, pareiga – užtikrinti taiką Lietuvoje, o ne kurstyti karą. Kas buvo padaryta, kad šalies piliečiai miegotų ramiai? O gal tikrai laukiama, kol jaunus Lietuvos vyrus šaudys Rusijos kariai, o žmonas prievartaus vaikų akivaizdoje? Bepigu, kai nei to, nei kito neturi“, – pareiškė A.Gedvilas, skaitydamas iš anksto parengtą kalbą iš popieriaus.

Premjerė I.Šimonytė, išgirdusi A.Gedvilo pasisakymą, atrodė praradusi savitvardą.

Atsakydama parlamentarui ji teigė: „Štai ką aš jums pasakysiu. Į tuos klausimus, kuriuos galima suformatuoti kaip klausimus, aš jums atsakysiu raštu. O daugiau visa kita aš laikau tiesiog kliedesiu. Nes tai, kuo jūs mane kaltinate, yra tobuliausia Rusijos propaganda. Niekaip kitaip šito pakomentuoti negaliu.“

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Ingrida Šimonytė
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Ingrida Šimonytė

G.Lansbergis prašo opozicijos įvertinimo

Vėliau į A.Gedvilo kaltinimus atsakė ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Jis teigė, kad A.Gedvilas dažnai pašneka „antivalstybiškai arba keistai“.

G.Landsbergis kreipėsi į opoziciją prašydamas įvertinti jos atstovo elgesį. „Tai, ką mes girdėjome, neturėtų praeiti be įvertinimo. Aš galiu įvertinti, kad tai buvo nepagarbu, kad tai žemina žmogų, į kurį jis kreipiasi ne kaip į politiką ar vieną iš valstybės vadovų, bet tiesiog kaip asmenį. Tai nėra teisinga“, – sakė jis.

„Man atrodo, tiesiog peržengtos politikos ribos“, – vėliau žurnalistams sakė G.Landsbergis.

Seimo pirmininkė: „Seime ne vieta chamams“

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pranešė, jog kreipsis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl A.Gedvilo pasisakymo.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

„A.Gedvilas savo replika premjerei I.Šimonytei peržengė visas padorumo ribas, sugebėjęs savo klausimą užbaigti užuomina apie premjerės asmeninį gyvenimą. Dalis Seimo narių pastarosiomis dienomis, atrodo, pradėjo varžytis, kas pasakys ką nors aštriau ir labiau žeidžiančio, labiau seksistiško“, – feisbuke paskelbė parlamento vadovė.

Aidai Gedvilai, šiandien jūs savo pareiškimu įsirašėte į politikų gretas, Seimo salėje sugebėjusius politikos kultūrą pažeminti iki ribos, žemiau kurios yra tik atviri keiksmažodžiai ir muštynės.

Ji taip pat sako, kad paprastai ad hominem argumentai ir seksistinės užuominos bei juokeliai naudojami, kai žmogus nepasitiki savo kompetencija, tada jis renkasi įžeidžiančią taktiką.

„Aidai Gedvilai, šiandien jūs savo pareiškimu įsirašėte į politikų gretas, Seimo salėje sugebėjusius politikos kultūrą pažeminti iki ribos, žemiau kurios yra tik atviri keiksmažodžiai ir muštynės. Prisiminkite tai kitą kartą ruošdamas replikas dėl smunkančios Seimo reputacijos. Kreipsiuosi į Etikos ir procedūrų komisiją. Seimas ne vieta chamams ir jų norimai įdiegti tarpuvartės kultūrai“, – sako V.Čmilytė-Nielsen.

A.Gedvilas atsiprašytų su sąlyga

A.Gedvilas vėliau išplatino viešą komentarą, kuriame teigė nesąs išdidus ir galėtų atsiprašyti, bet su sąlyga.

„Aš nesu išdidus, jeigu jie nori mano atsiprašymo, galiu tai padaryti, jeigu Premjerė pripažins visas savo klaidas ir atsiprašys visų Lietuvos žmonių už tai, kad jos Vyriausybė nuo kadencijos pradžios nepaisė konstitucinių žmogaus teisių, skaldė visuomenę, skirstydama piliečius į tinkamus ir netinkamus, vienus žmones laikydama vertesniais už kitus, o dabar, prasidėjus karui, priima vienašališkus, logiškai sunkiai paaiškinamus sprendimus, įnešančius dar daugiau sumaišties, baimės ir nežinomybės, negu buvo iki šiol“, – teigia politikas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min